خانه / آموزش روابط / راهکارهای مذاکره ی مؤثر با کودک

راهکارهای مذاکره ی مؤثر با کودک

مذاکره با کودک

_  با یک توافق شروع کنید نه یک استدلال

درخواست خود را طوری عنوان کنید که کودک شما بتواند بله بگوید. وقتی ایده ی خود را به نوعی مطرح کنید که او احساس نکند می خواهید آزادی و استقال او را بگیرید بیشتر آماده ی شنیدن خواهد بود. وقتی می گویید « آیا می خواهی بشقاب و قاشق ها را تو روی میز بگذاری» احتمال بیشتری وجود دارد تا کودک با شما همکاری کند تا زمانی که بگویید« بشقاب ها را روی میز بگذار همین الان».

_ فرزند خود را در تصمیم گیری خود درگیر کنید.

 اگر نزدیک زمان خواب است، به او بگویید« فکر می کنی چند دقیقه نیاز داری تا کارت تمام شود و به رخت خواب بروی؟»

_ نظر و دیدگاه خود را توضیح دهید.

می توانید بگویید « ما مجبوریم زمین بازی را زودتر ترک کنیم چون من باید شام آماده کنم» هنگامی که آنچه در ذهنتان است توضیح می دهید» زمینه برای شنیدن برخی پاسخ ها می بندید.اگر کودک گفت مهم نیست من می خواهم گشنه بمانم می توانید به او بگوید که اما من خیلی گرسنه هستم و برادرت نیز غذا می خواهد.

_ فراموش نکنید که مذاکره به معنای برنده شدن نیست.

وقتی برای خرید یک ماشین مذاکره می کنید، شما برنده نمی شوید – شما معامله می کنید. به خاطر داشته باشید که مذاکره به معنای برنده شدن یا شکست خوردن نیست.

_  با توجه به سن کودک به مذاکره در مورد مسائل بپردازید.

اگر کودک شما در سن مدرسه است و نخود فرنگی نمی خورد، می توانید از او بپرسید « چه گیاهی به جای آن می خواهید» اگر در کل علاقه ای به خوردن سبزیجات ندارد شما می توانید با کمک خود او سبزیجات و ساندویچ ها را در اشکال بامزه برش دهید تا به آنها علاقه مند شود.

_ به انتقادها با یک سوال منطقی جواب دهید.

اگر کودکتان به شما می گوید که دیگر نمی خواهد اتاق خود را تمیز کند یا حمام برود، شما می توانید بگویید« خوب چطوری کارهای خودت را مدیریت خواهی کرد؟ کی می خواهی این کارها را انجام دهی؟».

_ راه حل ها را بنویسید.

با هم جلسات خانوادگی بگذارید و لیستی از ایده ها برای انجام کارها تهیه کنید و در مورد آنها آزادانه بحث کنید، اما اجازه انتقاد در مورد ایده ها را ندهید، ونتیجه ی مذاکرات خود را بنویسید و به کودکان بزرگتر بدهید( ساعت 5 بعد از ظهر تمیز کردن اتاق) این ممکن است برای کودکان معترض قابل قبولتر باشد.

_ گاهی اوقات اجازه دهید کودکان حس کنند برنده شدند.

گاهی تغییر ذهن و فکر به معنای  شکست نیست گاهی به کودک خود بگویید « باشه ، موافقم» اما اجازه ندهید اینکار شما سبب شود بار بعد به حرفتان گوش ندهد و سبب دعوا شود.

_ به یاد داشته باشید که حرف آخر را شما بزنید.

لازم نیست که هر بار برای تصمیم های خود به مذاکره بپردازید، گاهی اوقات در مورد بعضی کارها باید نشان دهید که کودک باید اجرا کننده ی آن باشد، اینکه والدین تصمیم گیرنده ی نهایی باشند بسیار مهم است، زیرا کمک می کند تا بچه ها به والدین احترام بگذارند، ممکن است آنها آنچه که شما می خواهید دوست نداشته باشند انجام دهند، اما آنها به مرور خواهند فهمید که برایشان بهتر بوده است».

منبع:

pbs

مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی شایگان مهر

درباره مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان مغزواعصاب جایروس از سال 1388 با ترکیبی از اساتید دانشگاه و مجرب ترین کادر درمان حیطه مغز و اعصاب و روان کار خود را آغاز نموده است. این مجموعه تخصصی متشکل از پزشکان متخصص مغز و اعصاب، اعصاب و روان (روانپزشک)، روانشناس ، روان درمانگر، نوروتراپیست ،گفتار درمانگر،کاردرمانگر،فیزیوتراپیست و.... با هدف ارائه خدمات تشخیصی، درمانی و بازتوانی در جهت ارتقا توانمندی ها و تسریع تشخیص و بهبود اختلالات مرتبط در حیطه اعصاب، روانشناسی و روانپزشکی و با استفاده از جدیدترین تکنولوژی ها و روش های درمانی (نوروفیدبک ،بیوفیدبک، شناخت درمانی،رفتار درمانی، روان درمانی شناختی،بازی درمانی،دارو درمانی،رفتار درمانی دیالکتیکی و ...) در خدمت شما عزیزان است. مجموعه تخصصی جایروس با 4 مطب فعال در تهران و 9 مطب فعال دیگر در سراسر کشور،یکی از بزرگترین مراکز درمانی اختلالات حیطه مغز و اعصاب و روان در کشور می باشد. ---------------------------------------- برای دیدن نشانی و اطلاعات تمام شعب تهران و شهرستانها، اینجا کلیک کنید

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه