خانه / اختلالات خواب / آپنه خواب / خر و پف های خود و اطرافیانتان را جدی بگیرید!

خر و پف های خود و اطرافیانتان را جدی بگیرید!

خر و پف های خود و اطرافیانتان را جدی بگیرید!Reviewed by مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز on Feb 6Rating:
خر و پف

خر و پف

بررسی ها نشان داده اند که بیش از 50 درصد بزرگسالان خرخر می کنند. خرخر کردن در بین کودکان خیلی شایع نیست، اما به هر حال مشاهده می شود. خرخر کردن، زمانی که خفیف است یا کمتر اتفاق می افتد، مشکل خاصی محسوب نمی شود. متاسفانه کسانی که در کنار فرد خرخر کننده می خوابند، حس خوبی ندارند. خرخر کردن مداوم و با صدای بلند منجر به مختل شدن خواب شبانه اطرافیان شده و حتی رابطه زوجین را تحت الشعاع قرار می دهد.

خر و پف کردن نشان می دهد که مسیر هوایی تا حدی مسدود شده است. به علاوه خرخر گاهی نشان دهنده وجود مشکل آپنه خواب در فرد است. آپنه خواب نیز دارای عوارض جانبی متعدد و خطناکی است.

خر و پف کردن علل مختلفی دارد، از جمله مصرف الکل و برخی داروها که باعث شل شدن عضلات مسیر هوایی می شوند. بالا رفتن وزن نیز ممکن است منجر به خرخر کردن شود. چاقی باعث تقویت یک مشکل آناتومیک می شود که پیش از این باعث انسداد خفیف شده بود. در حقیقت شایع ترین علت بروز انسداد نیز ناهنجاری آناتومیک است و مهم ترین بخش هایی که تحت تاثیر این ناهنجاری قرار می گیرند، سقف دهان، گلو و بینی هستند. گرچه برخی تغییرات موقت، مانند آلرژی یا سرماخوردگی که منجر به تورم بینی می شوند،  این مشکل را تشدید می کنند، اما به هرحال افزایش سن باعث تشدید طولانی مدت این مشکل می شود.

تشخیص این مشکل، به ویژه برای اعضای خانواده فرد بیمار، کار آسانی است. خرخر کردن های مداوم شبانه یکی از مهم ترین علائم وجود مشکل پزشکی می باشد. به علاوه بهتر است تاثیراتی مانند آلرژی و سرماخوردگی در نظر گرفته نشوند. اگر پس از برطرف این عوامل، خرخر کردن همچنان ادامه پیدا کرد بهتر است در اولین فرصت به پزشک مراجعه شود.

معاینه مربوط به این عارضه شامل بررسی خواب است که به این ترتیب وجود آپنه خواب در فرد تایید شده یا رد می شود. بررسی خواب بسیار مهم است زیرا حدود 80 درصد از افرادی که خرخر می کنند به آپنه خواب مبتلا هستند.

درمان

درمان آپنه خواب و خر و پف کردن به روش های مختلفی انجام می شود، زیرا علت بروز این عارضه نیز متفاوت است. برخی از روش های درمان عبارتند از کاهش وزن و اجتناب از مصرف الکل یا برخی داروها. این روش های درمانی در افرادی که دچار خرخر کردن های شدید هستند، به ندرت با موفقیت همراه است. ارزیابی و بررسی خواب فرد توسط پزشک به تشخیص آپنه خواب کمک می کند.

اگر فرد دچار یک خر و پف معمول است ولی همچنان تمایل به درمان این عارضه دارد، روش های درمانی مختلفی برای وی وجود دارد. در اکثر این روش ها کام نرم هدف درمان است، زیرا مهم ترین بخش بروز خرو پف می باشد. جراحی این قسمت در 80 تا 90 درصد موارد با موفقیت همراه است، اما به مدت 7 الی 10 روز با درد و مشکلاتی همراه خواهد بود.

با استفاده از فرکانس رادیویی برای کاهش کم کردن بافت کام نرم استفاده می شود. این فرایند به صورت سرپایی انجام شده و پیامدهای کمتری در پی خواهد داشت.

بخش دیگری که بر روی انسداد مسیر هوایی و خرخر کردن تاثیر می گذارد، قاعده زبان است. در بینی یک انحراف سپتوم ممکن است منجر به انسداد شود. اما برخی ساختارهای طبیعی به نام توربینت بینی ممکن است به طور مزمن بزرگ شده و راه هوایی را مسدود کنند. قاعده زبان نیز ممکن است بزرگ شود و راه هوایی را مسدود کند. انسداد این بخش ها به روش های مختلف قابل درمان است که به شدت انسداد بستگی دارد.

آپنه خواب انسدادی

این اختلال تنفسی در طول خواب رخ می دهد. اساسا در زمان خواب عضلات بدن شل می شوند که منجر به ایجاد بافت اضافی در پشت دهان، بینی و گلو شده و به علاوه افتادگی پیدا می کنند و  تنفس را مسدود می کنند. زمانی که تنفس با یک مانع در مسیر هوایی مختل می شود، مغز برای بازگشت عضلات به حالت اول و شروع دوباره تنفس، با بیدار کردن بدن به این مشکل واکنش نشان می دهد.

این اتفاق بارها و بارها در طول خواب می افتد بدون اینکه فرد از خرخر کردن، بروز حالت خفگی و نفس نفس زدن برای گرفتن هوا آگاهی داشته باشد. این بیدار شدن ها باعث اختلال در مرحله REM در خواب می شوند و در نتیجه فرد خواب کامل شبانه نخواهد داشت.

برخی علائم مربوط به آپنه خواب عبارتند از:

  • خرخر کردن بیش از حد شبانه
  • بیدار شدن های مکرر در طول شب
  • خستگی مزمن روزانه
  • خواب آلودگی

این مشکلات خطر بالا رفتن فشار خون، سکته مغزی و حمله قلبی را افزایش می دهند. مشاهده یک چنین رویدادی در طول شب ممکن است کمی ترسناک باشد. در این شرایط بیمار در حالت خفگی است و برای گرفتن هوا نفس نفس می زند. گاهی نیز فرد بیمار به طور ناگهانی بیدار شده و مجددا می خوابد.

لینک منبع

نگارنده: سمیه محمدی

گروه پزشکان جایروس

 


گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

شامل دپارتمان های روانپزشکی،روانشناسی،روانکاوی ، مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک :

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 8 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22648627

021-22636863

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

شامل دپارتمان های مغز و اعصاب، اختلالات خواب ( انجام و مشاوره تست خواب)،گفتار درمانی،رواندرمانی،درمان و مشاوره اختلالات جنسی

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 6 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22616377 

09024802196 

ساعات تماس :همه روزه (غیر از جمعه ها) 9 صبح الی 8 شب

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

شامل دپارتمان های مغزواعصاب,روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، واحد 2

77136229-77091723

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

تهران، ميدان آزادی،به سمت بزرگراه محمدعلی جناح، ابتدای بلوار صالحی، كوچه جعفرنیا ،پلاك ٢١ ،طبقه ٤ ، واحد ١٦

021-66038295

09012941637

دپارتمان مغز و اعصاب،روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

ساعات تماس: همه روزه غیر از تعطیلات، 9 صبح الی 9 شب

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

تهران،خ شریعتی ،جنب بیمارستان ایران مهر، کوچه میری، ساختمان پزشکان جهانمهر ، واحد 4

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

شماره های تماس مرکز شماره چهار (شریعتی):

09035445828_ 26600456

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان درد های کمر و گردن به روش های غیر جراحی و کلیه خدمات تخصصی و پیشرفته توانبخشی و فیزیوتراپی انجام می شود. برای دیدن لیست کلیه مشکلاتی که در این مرکز درمان می شوند اینجا کلیک کنید.

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، طبقه پنجم، واحد 10

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

دپارتمان طب فیزیکی و توانبخشی،حرکات اصلاحی،ورزش درمانی،فیزیوتراپی,ارتوپدی (شایگان مهر)

صبح تا 3 بعد از ظهر:

77189615

09338178807

3 بعد از ظهر تا 9 شب:

77189675

09901865597

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان مشکلات کودک و نوجوان (اختلالات یادگیری، مشکلات رفتاری، افسردگی و اضطراب،مشکلات گفتار و زبان و… انجام می شود). برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و گفتار درمانی، بازی درمانی، هنر درمانی و…استفاده می شود.

تهران، خیابان شریعتی، تقاطع خیابات دولت و شریعتی، ابتدای کوچه امامزاده، پلاک 14 واحد 7

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  02122636858

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان وسواس و کلیه اختلالات مرتبط با وسواس بصورت فوق تخصصی و با ترکیب روش های دارویی و غیردارویی انجام می شود . برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و…استفاده می شود. این مرکز تحت نظر دکتر مهدی هرمز پور روانپزشک، دکتر زینب طاهری متخصص مغزواعصاب و گروهی از روانشناسان می باشد. همچنین درمان مشکلات مغزواعصاب (سکته مغزی،ام اس، تشنج، سردرد و… ) هم در این مرکز انجام میشود.

تهران، خیابان دماوند،بین سبلان و وحیدیه،خیابان میرحسینی،ساختمان شهریار،پلاک 1، طبقه سوم، واحد 25

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  77839404

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

برای کسب اطلاعات بقیه شعب تهران و شهرستانها اینجا کلیک کنید.

اینترنت پر است از سایت هایی که مطالب پزشکی دارند اما مطالب این سایت ها چقدر معتبرند؟ 

سایت جایروس بزرگترین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی ،درمان و پیشگیری از بیماری های مغز و اعصاب و روان در کشور است که مستقیما توسط پزشکان متخصص و تیم درمانگران اعصاب (روانشناس،روانپزشک،گفتار درمانگر و…) مدیریت می شود. ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغزو اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما کمک می کنند. استفاده از اطلاعات موجود در سایت رایگان است ولی لطفا کپی نکنید.

اگر خودتان روانشناس یا کادردرمانی حیطه مغزواعصاب وروان هستید و مایلید به تیم مجموعه پزشکان و درمانگران جایروس بپیوندید  برای کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

 

درباره مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز

■ فاطمه امیری ■ دانش آموخته روانشناسی بالینی از دانشگاه تهران ■■ متخصص نوروتراپی، درمانگر اختصاصی در زمینه استرس و اضطراب ( کودکان و بزرگسالان)، سردرد،اختلال بیش فعالی/نقص توجه، تریکوتیلومانیا، و افزایش تمرکز و تقویت حافظه ●●● در صورت تمایل به تعیین نوبت ویزیت به صفحه تماس با ما مراجعه کنید●●●
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه