خانه / حقوق و قانون / حقوق مبتلایان به ایدز و بیماریهای مسری صعب العلاج

حقوق مبتلایان به ایدز و بیماریهای مسری صعب العلاج

حقوق مبتلایان به ایدز و بیماریهای مسری صعب العلاجReviewed by دپارتمان تخصصی مغزواعصاب و روان on Nov 2Rating:

Models. X Ray Of Lungs With Pulomanry Metastases, Lung Cancer. (Photo By BSIP/UIG Via Getty Images)

همه بیماران مبتلا به امراض صعب العلاج مسری همچون ایدز دارای حقوقی هستند که مهمترین این حقوق عبارتند از :

1 ـ رضایت به انجام آزمایش
بحث مربوط به رضایت به انجام آزمایش از حقوق هر فرد مبتلا است و کسی را نمی توان اجبار به آزمایش نمود . اما در مورد اطفال ؛ زمانی که کودک آنقدر کوچک است که قادر نیست به طور مستقل رضایت خود را نسبت به رویه های پزشکی اعلام کند ، قوانین به والدین اجازه می دهد تا از سوی کودک رضایت خود را اعلام نمایند . رضایت به درمان امروزه بیش از آن که نمایانگر حق مطلق والدین باشد ، به منزله توانمند کردن والدین در برآوردن مسئولیت آنها نسبت به سلامت کودک است . حق اعطای رضایت ، محدود به مجاز شمردن رویه هایی است که تصور می رود به نفع کودک است . قطع عضو یا هدف زیبایی ، تقریباً به طور قطع غیر قانونی است . علیرغم مسئله مهم ارزیابی منافع و مضرات تست ایدز ، قضاوت در مورد آن بر عهده کسانی است که مسئولیت والدینی بر گردن کودک دارند.
چنانچه یکی از والدین از موافقت کردن با تست ایدز سر باز رند و کارشناسانی که مراقبت از کودک را بر عهده دارند معتقد باشند که نمی توانند بدون اطلاع از وضعیت ایدز در کودک ، از وی مراقبت به عمل آورند ، در آن صورت مسائل حقوقی مطرح می شود . دادگاه های فرانسه معتقدند چنانچه قرار است کودکی به فرزند خواندگی پذیرفته شود و والدین هر دو حامل ایدز هستند ، آگاهی از وضعیت کودک برای حمایت از مصالح وی و جایابی مناسب او بسیاری ضروری است . در یک مورد ، به موجب حکم دادگاه ، مادری که همچنان به مراقبت از کودک خود ادامه می داد ، مجبور شد تا به انجام تست ایدز بر روی کودک خود رضایت دهد . کودکان نباید بیش از بزرگسالان تحت آزمایش های اجباری قرار بگیرند.
در ارتباط با فرزند خواندگی یک سئوال مطرح می شود و آن این است که آیا لازم است افرادی که کودک را به فرزند خواندگی می پذیرند خود تحت آزمایش ایدز قرار بگیرند و یا کودک مورد نظر را تحت چنین آزمایشی قرار دهند. دیوان عالی کشور فرانسه با این مسئله مخالف است . راهنمایی های مناسب ، هرگونه خطری را که ممکن است کودک را تهدید کند از بین می برند . تاثیر والدین حامل ایدز که ممکن است بیمار بوده و فوت کنند ، نمی تواند دادگاه را قانع کند که تست ایدز را اعمال نمایند.
کودک بسیار خردسال باید وکیلی داشته باشد تا از جانب وی عمل کند . کودکان بزرگتر برای تصمیم گیری در مورد مسائل خود ، پیش از رسیدن به سن رسمی ، توان ذهنی و بلوغ لازم را کسب می کنند . به رسمیت شناختن اختیار بزرگسالان در قانون از دو حالت برخوردار است و در فرانسه هیچ گونه الگوی واحدی در این زمینه وجود ندارد . ممکن است در قانون سن قانونی ( پزشکی ) سن پایین تری باشد . هنگامی که کودک به درک و فهم لازم برای رضایت دادن نسبت به یک رویه خاص دست می یابد ، می توان به وی حق اختیار اعطا کرد . به هر حال تا سن قانونی ، دادگاه های خانواده بر قدرت حمایت از مصالح افراد صغیر تکیه می کنند . بنابراین بعید است که یک فرد صغیر بالغ به انجام تست ایدز وادار گردد .

2 ـ حق محرمانه بودن
افشا تنها زمانی قانونی است که به موجب آن ، دیگران را از خطر انتقال ایدز توسط شخص ، حفظ نماید . زمانی که حق محرمانه بودن در یک حوزه قضایی به رسمیت شناخته شود ، مبتلایان نیز از محرمانه بودن برخوردار می شوند . در عمل مسئله ساز ترین مشکل این است که آیا کارشناسان حق دارند زمانی که والدین از افشا نزد کودک سر باز می زنند ، خود به کودک بگویند که وی حامل ایدز است . آیا تعهد محرمانه بودن مانع از افشا نزد کودک     می شود ؟ عدم رعایت تعهدات در مراقبت از کودک از سوی کارشناس به منزله این است که وی خواست های والدین را در نظر گرفته و تاثیرات رفاه والدین بر کودک را پذیرفته است . به هر حال اگر وی به این نتیجه برسد که کودک بزرگتر لازم است از حقیقت باخبر شود و وی نمی تواند والدین را به مشارکت در این روند وادار کند ، او می تواند یک جانبه کودک را از وضعیت ایدز خود مطلع کند .
افشا نزد کودک بزرگتر با تعهدات حرفه ای اشخاص ثالث در ارتباط است. بزرگسالی که بدون اطلاع از وضعیت ایدز در خود به فعالیت جنسی می پردازد دیگران را به خطر می اندازد و از پذیرش مسئولیت اخلاقی عمل خود ناتوان است . دعوی بر سر اعمال این حق شخص ثالث در برابر کارشناس در اروپا کمتر از آمریکا است.

 


گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

شامل دپارتمان های روانپزشکی،روانشناسی،روانکاوی ، مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک :

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 8 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22648627

021-22636863

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

شامل دپارتمان های مغز و اعصاب، اختلالات خواب ( انجام و مشاوره تست خواب)،گفتار درمانی،رواندرمانی،درمان و مشاوره اختلالات جنسی

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 6 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22616377 

09024802196 

ساعات تماس :همه روزه (غیر از جمعه ها) 9 صبح الی 8 شب

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

شامل دپارتمان های مغزواعصاب,روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، واحد 2

77136229-77091723

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

تهران، 

تهران -جناح ،نرسیده به فلکه دوم صادقیه ،کوچه پرویز (بین مرکز خرید گلدیس و تهرانی )پلاک 19 ساختمان سهیل (رو به روی پارکینگ طبقاتی صادقیه )واحد 12

دپارتمان مغز و اعصاب،روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

شماره های تماس

02144259157 

02144287537

02144259407

ساعات تماس: همه روزه غیر از تعطیلات، 9 صبح الی 9 شب

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

تهران،خ شریعتی ،جنب بیمارستان ایران مهر، کوچه میری، ساختمان پزشکان جهانمهر ، واحد 4

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

شماره های تماس مرکز شماره چهار (شریعتی):

09035445828_ 26600456

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان درد های کمر و گردن به روش های غیر جراحی و کلیه خدمات تخصصی و پیشرفته توانبخشی و فیزیوتراپی انجام می شود. برای دیدن لیست کلیه مشکلاتی که در این مرکز درمان می شوند اینجا کلیک کنید.

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، طبقه پنجم، واحد 10

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

دپارتمان طب فیزیکی و توانبخشی،حرکات اصلاحی،ورزش درمانی،فیزیوتراپی,ارتوپدی (شایگان مهر)

صبح تا 3 بعد از ظهر:

77189615

09338178807

3 بعد از ظهر تا 9 شب:

77189675

09901865597

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان مشکلات کودک و نوجوان (اختلالات یادگیری، مشکلات رفتاری، افسردگی و اضطراب،مشکلات گفتار و زبان و… انجام می شود). برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و گفتار درمانی، بازی درمانی، هنر درمانی و…استفاده می شود.

تهران، خیابان شریعتی، تقاطع خیابات دولت و شریعتی، ابتدای کوچه امامزاده، پلاک 14 واحد 7

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  02122636858

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان وسواس و کلیه اختلالات مرتبط با وسواس بصورت فوق تخصصی و با ترکیب روش های دارویی و غیردارویی انجام می شود . برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و…استفاده می شود. این مرکز تحت نظر دکتر مهدی هرمز پور روانپزشک، دکتر زینب طاهری متخصص مغزواعصاب و گروهی از روانشناسان می باشد. همچنین درمان مشکلات مغزواعصاب (سکته مغزی،ام اس، تشنج، سردرد و… ) هم در این مرکز انجام میشود.

تهران، خیابان دماوند،بین سبلان و وحیدیه،خیابان میرحسینی،ساختمان شهریار،پلاک 1، طبقه سوم، واحد 25

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  77839404

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

برای کسب اطلاعات بقیه شعب تهران و شهرستانها اینجا کلیک کنید.

اینترنت پر است از سایت هایی که مطالب پزشکی دارند اما مطالب این سایت ها چقدر معتبرند؟ 

سایت جایروس بزرگترین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی ،درمان و پیشگیری از بیماری های مغز و اعصاب و روان در کشور است که مستقیما توسط پزشکان متخصص و تیم درمانگران اعصاب (روانشناس،روانپزشک،گفتار درمانگر و…) مدیریت می شود. ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغزو اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما کمک می کنند. استفاده از اطلاعات موجود در سایت رایگان است ولی لطفا کپی نکنید.

اگر خودتان روانشناس یا کادردرمانی حیطه مغزواعصاب وروان هستید و مایلید به تیم مجموعه پزشکان و درمانگران جایروس بپیوندید  برای کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

 

درباره دپارتمان تخصصی مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان مغزواعصاب جایروس از سال 1388 با ترکیبی از اساتید دانشگاه و مجرب ترین کادر درمان حیطه مغز و اعصاب و روان کار خود را آغاز نموده است. این مجموعه تخصصی متشکل از پزشکان متخصص مغز و اعصاب، اعصاب و روان (روانپزشک)، روانشناس ، روان درمانگر، نوروتراپیست ،گفتار درمانگر،کاردرمانگر،فیزیوتراپیست و.... با هدف ارائه خدمات تشخیصی، درمانی و بازتوانی در جهت ارتقا توانمندی ها و تسریع تشخیص و بهبود اختلالات مرتبط در حیطه اعصاب، روانشناسی و روانپزشکی و با استفاده از جدیدترین تکنولوژی ها و روش های درمانی (نوروفیدبک ،بیوفیدبک، شناخت درمانی،رفتار درمانی، روان درمانی شناختی،بازی درمانی،دارو درمانی،رفتار درمانی دیالکتیکی و ...) در خدمت شما عزیزان است. مجموعه تخصصی جایروس با 4 مطب فعال در تهران و 9 مطب فعال دیگر در سراسر کشور،یکی از بزرگترین مراکز درمانی اختلالات حیطه مغز و اعصاب و روان در کشور می باشد. ---------------------------------------- برای دیدن نشانی و اطلاعات تمام شعب تهران و شهرستانها، اینجا کلیک کنید
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه