خانه / بیماریهای مغزواعصاب / بررسی اجمالی اسکلروز آمیوتروفیک جانبی (ALS)

بررسی اجمالی اسکلروز آمیوتروفیک جانبی (ALS)

بررسی اجمالی اسکلروز آمیوتروفیک جانبی (ALS)Reviewed by مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز on Feb 20Rating:

اسکلروز جانبی

اسکلروز جانبی آمیوتروفیک (ALS) که بیماری لوگهریگ نیز نامیده می شود، نوعی بیماری عصبی عضلانی پیشرونده است که نورون های حرکتی را تضعیف و در نهایت از بین می برد (نورون های حرکتی اجزاء سیستم عصبی هستند که مغز را به عضلات مخطط مرتبط می کنند.).

نورون های حرکتی فوقانی در غشاء مغزی واقع شده اند و پالس هایی را از قشر حرکتی به اعصاب در مغز یا نخاع ارسال می کنند. نورون های حرکتی تحتانی، سلول های عصبی محیطی هستند که در نخاع شروع می شوند و پیغام ها را به عضلات اسکلتی می فرستند. عضلات اسکلتی با حرکات ارادی مانند راه رفتن و صحبت کردن درگیر می شوند. نورون های حرکتی تحتانی پیغام حرکت را از مغز به عضلات اسکلتی انتقال می دهند.

شخص مبتلا به ALS به خاطر ضعف عضلانی، دچار مشکلات حرکتی، مشکل در تکلم و بلع می شود. این بیماران فلج می شوند و به خاطر عدم توانایی در حرکت عضلات صورت اغلب نیاز به جراحی دارند تا برای تغذیه منفذی در ناجیه شکم آنها ایجاد شود (گاستروستومی). در نهایت از دست دادن عملکرد تنفسی عامل مرگ این بیماران می باشد.

نگارنده سمیه محمدی

دکتر مهدی دهقانی

دکتر دهقانی

دارای بورد تخصصی مغزو اعصاب

 

جهت دریافت نوبت ویزیت با ایشان اینجا را کلیک کنید

بهترین پیشنهادات برای شما

اگر مطلب مفیدی بود، از منو زیر برای دوستانتان ارسال کنید

 

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

Untitled 206x300 - بررسی اجمالی اسکلروز  آمیوتروفیک جانبی (ALS)

 

برای کسب اطلاعات تماس و اخذ نوبت از کلیه شعب تهران و شهرستانها اینجا کلیک کنید. 

سایت جایروس بزرگترین سایت و بهترین مرکز تخصصی اطلاع رسانی ،درمان و پیشگیری از بیماری ها با تمرکز ویژه بر مشکلات مغز و اعصاب و روان در کشور است که مستقیما توسط پزشکان متخصص و تیم درمانگران اعصاب (روانشناس،روانپزشک،گفتار درمانگر و…) مدیریت می شود. ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغز و اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما کمک می کنند.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه