خانه / نکته ی سلامت روز / برای نگهداری مواد غذایی از این 8 اشتباه اجتناب کنید

برای نگهداری مواد غذایی از این 8 اشتباه اجتناب کنید

از این 8 اشتباه در نگداری مواد غذایی اجتناب کنید 

اشتباه در مورد ذخیره کردن مواد غذایی برای هرکدام از ما ممکن است پیش بیاید. گاهی مواد غذایی  مانده از شب را در یخچال نگاه می داریم و گاهی حتی یادمان می رود چه مدت زمان است که در یخچال گذاشته ایم. گاهی نیز می خواهیم غذایی را فریز کنیم، 10 دقیقه مکالمه ی تلفنی ما تبدیل به یک ساعت مکالمه می شود و آن ماده در دمای محیط می ماند.

 اینجا 8 اشتباه نگهداری مواد غذایی که باید از آن اجتناب کنید آورده می شود.

1)     نگهداری انواع توت ها بدون شستشو

همه ی ما انواع توت ها را دوست داریم، بنابراین ممکن است آنها را برای مصرف در ماه های زمستان فریز کنیم. اما اگر به درستی اینکار را انجام ندهیم، جایی برای رشد باکتریها می شود و به سرعت تا روز بعد کپک می زند. بلافاصله بعد از خرید توت ها، آن با محلول آب و سرکه به میزان 3 به 1 بشویید.

سعی کنید بعد از شستشو آنها را کاملاً خشک کنید و در ظرفی که که سوراخ های ریزی دارد، در یخچال نگهداری کنید.

2)      نگهداری سبزیجات در کیسه های پلاستیکی

کیسه های پلاستیکی اجازه گردش هوا را به سبزیجات برای جلوگیری از پوسیدگی نمی دهند. از ظروفی که سوراخی برای گرش هوا دارند استفاده کنید، این نوع ظروف انتخاب بسیار مناسبی برای نگهداری میوه و سبزیجات از جمله کاهو می باشند.

3)      برچسب نزدن روی مواد غذایی فریز شده

همه ی ما وقتی چیزی را فریز می کنیم فکر می کنیم یادمان می ماند چه چیزی را فریز کرده ایم و چه مدت زمان است فریز شده است. اما بعد از چند هفته فراموش می کنیم. بهتر است هر چیزی را که فریز می کنید با برچسبی نوع محصول و تاریخ فریز آن را مشخص کنید. مطمئن شوید که موقع مصرف آنچه قبلتر ها ذخیره کرده اید استفاده کنید نه موادی که اخیراً فریز شده است را مصرف کنید و در اخر سراغ قبلی ها بروید.

4)     نگه داشتن کنسروهای باز شده داخل یخچال

اگر در کنسروی را باز می کنید، حتماً زود مصرف کنید  اگر قرار است در یخجال نگهداری شود، بهتر است مواد داخل آن را دریک ظرف شیشه ای در بسته بریزد و در یخچال نگهداری کنید. مگر اینکه مصموم شدن را دوست داشته باشید.

5)     برچسب نزدن به شیشه های کنسروی

اگر کنسروی را باز می کنید یا  شیر و ماست را می خواهید در ظروف دیگر خانگی نگهداری کنید، فراموش نکنید که تاریخ انقضای ذکر شده بر روی قوطی ها را روی شیشه ها بنویسید. بوییدن  و مزه مزه کردن همیشه راهی برای فهمیدن خرابی ماده غذایی نیست.

6)     نگهداری محصولات خشک خریداری شده در کیسه های خودشان

اینکه مثلاً حبوبات یا ماکارونی و برنج را یک جا و زیاد خریداری کنید، ممکن است راهی عالی برای صرفه جویی در پول باشد اما اگر به درستی از آنها نگهداری نکنید هزینه زیادی را از دست خواهید داد. بهترین راه برای نگهداری حبوبات و ماکارونی و  برنج ظروف شیشه ای در بسته می باشد.

7)     نگهداری پیاز در کنار سیب زمینی

 به گفته ی کارشناسان ایمنی مواد غذایی دانشگاه ایالتی پن، رطوبت پیاز و سیب زمینی سبب ترشح گازهایی می شود که منجر به تسریع خراب شدن هر دوی آنها می شود. بهتر است آنها را جدا از هم نگهداری کنید.

8)     عدم استفاده از موادی که خریداری می کنید

 برای شما نیز پیش آمده است که وارد فروشگاه که می شوید دوست دارید همه چیز بخرید، اما بهتر است به موارد استفاده و میزان مصرف آن چیز در خانه دقت کنید، حتماً مواردی را خریداری کرده اید که استفاده زیادی برای شما ندارد و بعد از مدتی مجبور شده اید بیرون بریزید یا حتی بعد از مدتها که ممکن است تاریخ مصرفش نیز گذشته باشد به سراغش بروید. تا جایی که می توانید سعی کنید مواد غذایی مصرفی شما تازه باشد.

منبع:

healthdigzet

 

مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی شایگان مهر

درباره مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان مغزواعصاب جایروس از سال 1388 با ترکیبی از اساتید دانشگاه و مجرب ترین کادر درمان حیطه مغز و اعصاب و روان کار خود را آغاز نموده است. این مجموعه تخصصی متشکل از پزشکان متخصص مغز و اعصاب، اعصاب و روان (روانپزشک)، روانشناس ، روان درمانگر، نوروتراپیست ،گفتار درمانگر،کاردرمانگر،فیزیوتراپیست و.... با هدف ارائه خدمات تشخیصی، درمانی و بازتوانی در جهت ارتقا توانمندی ها و تسریع تشخیص و بهبود اختلالات مرتبط در حیطه اعصاب، روانشناسی و روانپزشکی و با استفاده از جدیدترین تکنولوژی ها و روش های درمانی (نوروفیدبک ،بیوفیدبک، شناخت درمانی،رفتار درمانی، روان درمانی شناختی،بازی درمانی،دارو درمانی،رفتار درمانی دیالکتیکی و ...) در خدمت شما عزیزان است. مجموعه تخصصی جایروس با 4 مطب فعال در تهران و 9 مطب فعال دیگر در سراسر کشور،یکی از بزرگترین مراکز درمانی اختلالات حیطه مغز و اعصاب و روان در کشور می باشد. ---------------------------------------- برای دیدن نشانی و اطلاعات تمام شعب تهران و شهرستانها، اینجا کلیک کنید

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه