خانه / روانشناسی / بازسازی شناختی: کاهش استرس با تغییر افکار

بازسازی شناختی: کاهش استرس با تغییر افکار

کاهش استرس با تغییر افکار

بازسازی شناختی روشی مفید برای درک احساسات و خلق و خوی نا امید کننده  و گاهی اوقات به چالش کشیدن باورهای اشتباه می باشد که ممکن است پایه غلطی داشته باشند. بازسازی شناختی تفکر منفی را به چالش کشیده و تغییر می دهد. به این ترتیب ، شما می توانید از بازسازی شناختی برای شکل دهی مجدد تفکرات منفی غیر ضروری که همه ی ما گاه به گاه تجربه می کنیم استفاده کنید.

خلق و خوی بد ناخوشایند است و می توانند بر کیفیت عملکرد شما تأثیر گذاشته و کارایی شما را کاهش دهند.  بعلاوه روابط شما با دیگران را نیز به خطر می اندازند. به این ترتیب تغییر تفکر منفی و یا تحریف شده که اغلب پیش زمینه خلق و خوی منفی می باشد به شما کمک می کند تا موقعیت های خود را در قالب مثبت قرار دهیم.

بازسازی شناختی توسط آلبرت الیس(Albert Ellis)، روانشناس در اواسط سال 1950توسعه یافت. و آن را یک جزء اصلی از رفتار درمانی شناختی (CBT) می باشد.با استفاده از CBT می توانید افکار منفی را گاهی با رفتار های مخرب همراه می باشد کنترل کرده و تغییر دهید. ایده اصلی بازسازی شناختی این است که ما خودمان مسئول حالات منفی خود هستیم و با ارزیابی معتبر و دقیق تر می توانیم تفکرمان را به صورت مثبت تری تغییر دهیم.

موارد کاربرد

بازسازی شناختی در درمان طیف گسترده ای از شرایط، از جمله افسردگی، اختلال استرس پس از سانحه(PTSD)، اعتیاد، اضطراب، هراس از اجتماع و استرس موفق بوده است.

 به عنوان مثال: تحقیقی در سال 2007 انجام شد که نشان می داد بازسازی شناختی در درمان افرادی که گرفتار غم و اندوه شدید بودند بسیار کمک کننده بوده است.

در ادامه: از روش بازسازی شناختی چگونه استفاده کنیم؟

مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی شایگان مهر

درباره مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان مغزواعصاب جایروس از سال 1388 با ترکیبی از اساتید دانشگاه و مجرب ترین کادر درمان حیطه مغز و اعصاب و روان کار خود را آغاز نموده است. این مجموعه تخصصی متشکل از پزشکان متخصص مغز و اعصاب، اعصاب و روان (روانپزشک)، روانشناس ، روان درمانگر، نوروتراپیست ،گفتار درمانگر،کاردرمانگر،فیزیوتراپیست و.... با هدف ارائه خدمات تشخیصی، درمانی و بازتوانی در جهت ارتقا توانمندی ها و تسریع تشخیص و بهبود اختلالات مرتبط در حیطه اعصاب، روانشناسی و روانپزشکی و با استفاده از جدیدترین تکنولوژی ها و روش های درمانی (نوروفیدبک ،بیوفیدبک، شناخت درمانی،رفتار درمانی، روان درمانی شناختی،بازی درمانی،دارو درمانی،رفتار درمانی دیالکتیکی و ...) در خدمت شما عزیزان است. مجموعه تخصصی جایروس با 4 مطب فعال در تهران و 9 مطب فعال دیگر در سراسر کشور،یکی از بزرگترین مراکز درمانی اختلالات حیطه مغز و اعصاب و روان در کشور می باشد. ---------------------------------------- برای دیدن نشانی و اطلاعات تمام شعب تهران و شهرستانها، اینجا کلیک کنید

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه