خانه / بیماریهای مغزواعصاب / آشنایی با داروها / اولین درمان با تصویب FDA برای اختلال خواب در افراد نابینا

اولین درمان با تصویب FDA برای اختلال خواب در افراد نابینا

 

هتلیوز

فوریه 2014

سازمان غذا و داروی آمریکا هتلیوز ( Hetloioz )  که نوعی آگونیست گیرنده ملاتونین است را در درمان خواب و ریتم شبانه روزی افراد نابینا تائید کرده است.

در افراد نابینا به علت عدم وارد شدن نور به چشم چرخه خواب نامنظمی دارند و ریتم خواب شبانه روزی آنها مرتب نیست .

کسانی که مبتلا به این اختلال هستند ممکن است دربه خواب رفتن یا در خواب ماندن مشکل داشته باشند و یا بعد از بیدار شدن از خواب احساس ضعف کنند و نیاز به استراحت بیشتری داشته باشند و  بعضی دیگر نیز با الگوی خواب معکوس نیاز دارند در طول روز بخوابند و در شب بیدار باشند این مشکلات ممکن است در هر سنی و برای هر کسی رخ دهد.

در این تحقیق  24 فرد نابینا که اختلال خواب در ریتم های شبانه روزی داشتند مورد بررسی قرار گرفتندو اثر هتلیوز را برای بهبود این اختلال در چرخه خواب بررسی کردند و به مقایسه با گروه دارونما پرداختند و نتایج نشان داد که هتلیوز در افزایش خواب و بهبود کاهش مدت زمان خواب در طول روز موثر بوده است.

عوارضی که با استفاده از این دارو در گزارشات کلینیکی عنوان شده بود عبارتند از :

سردرد، کابوس یا دیدن رویا، عفونت دستگاه ادراری ، بالا بردن آنزیم های کبدی در خون و خواب شبانه را مختل کرده بود.

منبع :

MNT

مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی شایگان مهر

درباره مدیر ارشد دپارتمان روانشناسی

مریم عبداللهی روانشناس و نوروتراپیست دارای 14 سابقه فعالیت در زمینه های مشاوره تربیتی،آموزشی کودک وخانواده رفتار درمانی درمانگر کودکان در حیطه های کودکان استثنایی، بیش فعالی،تشخیص اوتیسم درمانگر بزرگسالان در زمینه های تقویت حافظه،ارتقای عملکرد ذهنی،اضطراب ومشاوره روابط پیش از ازدواج ( رفتار و بهداشت جنسی ). در صورت تمایل به تعیین نوبت ویزیت با ما تماس بگیرید.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه