خانه / تربیت فرزندان / آموزش کودکان / افزایش عملکرد ذهنی نوجوانان با آموزش و گوش دادن به موسیقی

افزایش عملکرد ذهنی نوجوانان با آموزش و گوش دادن به موسیقی

نواختن موسیقی

به نظر می رسد موثرترین زمانی که بچه ها  بهتر است به آموزش موسیقی بپردازند  قبل از سن 7 سالگی و شروع درس خواندن است.
محققان بیان کرده اند  که پخش یک ساز موسیقی می تواند باعث تغییرات اساسی در مغز یک فرد جوان  شود .
سه  مطالعه ای که در نشست سالانه انجمن علوم اعصاب ارائه شده است پیشنهاد شد که آموزش موسیقی می تواند پس از انجام و یادگیری موسیقی به نتایج زیر دست پیدا کند: در

 بهبود موثر توانایی فرد در  پردازش اطلاعات

افزایش عملکرد

بهبود اتصال بین بخش هایی از مغز که با خلاقیت در ارتباط اند.

مدیر بخش موسیقی و تصویر برداری آزمایشگاه دانشکده هاروارد  در یک کنفرانس خبری بیان کرد:

تمام این یافته ها در نهایت می تواند به درمان های بهبود یافته برای افراد مبتلا به صدمات مغزی و یا ناتوانی های یادگیری منجر شود،موسیقی می تواند توانایی منحصر  به فرد را با اتصال بخش های مرتبط با خلاقیت در مغز افزایش دهد.

مطالعه ای با استفاده از اسکن مغز 48 فرد چینی که حداقل یک سال از آموزش موسیقی آنها می گذشت انجام شد،محققان دریافتند که مناطق مغز مربوط به شنوایی و خود آگاهی در این افراد به نظر می رسید که بزرگ تر شده است و قشر مغزی این مناطق نیز ضخیم تر بود.

این یافته ها نشان می دهد که آموزش موسیقی می تواند تاثیر بسیار زیادی بر روی مغز در حال رشد(قبل از بلوغ مغز) منظور همان قبل از 7 سال می باشد.

در مطالعه دیگری نشان داده شد که مدارات مغزی را می توان با آموزش موسیقی ، متغیر و متحول ساخت ،از پیانیست ها خواسته شد به طور بداهه بنوازند و با استفاده از ام آر آی مورد سنجش قرار گرفتند و مشخص شد که بالاترین اتصال بین 3 منطقه لوب فرونتال مغز انجام گرفته است.

نتیجه این مطالعات نشان داده است که آموزش موسیقی و ساخت موسیقی منجر به تغییر عملکرد مناطق مغزی میشود.

 

مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی شایگان مهر

درباره مدیر ارشد دپارتمان روانشناسی

مریم عبداللهی روانشناس و نوروتراپیست دارای 14 سابقه فعالیت در زمینه های مشاوره تربیتی،آموزشی کودک وخانواده رفتار درمانی درمانگر کودکان در حیطه های کودکان استثنایی، بیش فعالی،تشخیص اوتیسم درمانگر بزرگسالان در زمینه های تقویت حافظه،ارتقای عملکرد ذهنی،اضطراب ومشاوره روابط پیش از ازدواج ( رفتار و بهداشت جنسی ). در صورت تمایل به تعیین نوبت ویزیت با ما تماس بگیرید.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه