خانه / زندگی سالم / خواب / ارتباط بین خواب و دیابت

ارتباط بین خواب و دیابت

ارتباط بین خواب و دیابتReviewed by مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز on May 27Rating:

دیابت و خواب

محققان در حال بررسی ارتباط بین خواب و دیابت هستند. آنچه دریافتند این است که خواب – خواب خوب، کم خوابی و مدت خواب – چگونه می تواند بر روی این بیماری تاثیر بگذارد و مشخص کند که شما به این بیماری مبتلا هستید یا خیر.

بررسی های اخیر نشان داده اند که زیاد خوابیدن خطر بروز دیابت نوع 2 ر افزایش می دهد. برآوردها نشان داده اند که از هر سه نفر یک نفر به این بیماری مبتلا می شود.

بررسی دیگری نیز نشان داد که کم خوابیدن رتم شبانه روزی بدن را مختل می کند. این مسئله مربوط به ساعت بیولوژیک بدن شماست. اگر ساعت بیولوژیک دچار مشکل شود، بدن به خوبی به انسولین پاسخ نمی دهد. انسولین هورمونی است که قند را در سلول ها به انرژی تبدیل می کند. زمانی که این اتفاق بیفتد، منجر به بروز دیابت می شود.

پزشک ها علت تاثیر خواب بر روی دیابت را نمی دانند. اما یک مسئله واضح است: بهتر است خواب منظم و کافی داشته باشید و آن را به شکل یک عادت برای خود در آورید.

در این ویدئوی کوتاه ارتباط بین خواب و دیابت توضیح داده می شود!

در این ویدئوی کوتاه ارتباط بین خواب و دیابت توضیح داده می شود!

 

تحقیقات انجام شده

در سال 2015 تحقیقی در این زمینه انجام شد. دانشمندان پنجاه و نه هزار زن بین سنین 55 تا 83 سال را مورد بررسی قرار دادند. یافته های مربوط به این تحقیق بسیار مهم و کلیدی بودند. محققان دریافتند خانم هایی که کم می خوابند، یعنی کمتر از 6 ساعت در شب، بیش از دیگران به دابت مبتلا می شود. به علاوه خانم هایی که بیشتر از حد معمول می خوابیدند هم در معرض ابتلا به دیابت بودند.

زمانی که محققان ارتباط بین خواب و دیابت را به شکل یک چارت در آوردند، دریافتند افرادی که بد خواب هستند، یعنی خیلی کم یا خیلی زیاد می خوابند، بیشتر به بیمای دیابت مبتلا می شوند. اما علت این مسئله چیست؟

پاسخ به این سوال زیاد سخت نیست. یک شب بی خوابی خودمان را در نظر بگیریم. زمانی که شب ها تا دیر وقت بیدار می مانیم، غذای بیشتری می خوریم، به علاوه تمایل به غذاهای پرچرب و کربوهیدرات ها داریم. به علاوه در طول روزی که شب قبل آن 4 یا 5 ساعت خوابیده ایم، تمایلی به ورزش کردن نداریم.

اما تحقیق انجام شده تمام فاکتورهایی مانند تغییر رژیم غذایی، افزایش وزن و کمبود فعالیت بدنی را در نظر گرفت. حتی با وجود تمام این عوامل باز هم مشخص شد که کم خوابی یا خواب زیاد خطر بروز دیابت را افزایش می دهد. بنابراین عامل دیگری وجود دارد که در عادت های بد خواب باعث بروز دیابت می شود.

مختل شدن ریتم شبانه روزی

محققان دریافتند که کم خوابی باعث مختل شدن ریتم طبیعی بدن می شود. آنها یک هفته کار با 5 ساعت خواب شبانه را شبیه سازی کردند. این شبیه سازی شامل زمان هایی می شد که در آن افراد شرکت کننده کاملا بیدار بودند و غذا می خوردند، در حالیکه در این زمان باید می خوابیدند. سپس زمان هایی را مورد توجه قرار دادند که سطح ملاتونین در بدن شرکت کننده ها در بالاترین مقدار بود (ملاتونین هورمونی است که به تنظیم خواب کمک می کند.).

طبیعتا سطح ملاتونین زمانی در بالاترین سطح است که انتظار می رود بخوابید. اما محققان دریافتند اگر پس از بیدار شدن فرد سطح این هورمون به میزان زیادی بالا بماند، بدن نسبت به تاثیرات انسولین حساسیت کمتری نشان می دهد. در حقیقت تاثیر انسولین بر بدن به میزان 20 درصد کمتر می شود.

همچنین پزشکان دریافتند که اگر شرکت کننده ها زمانی که باید خواب باشند، غذا بخورند بیش از پیش در معرض ابتلا به دیابت خواهند بود.

یکی از محققان در این باره می گوید: ما دریافتیم هر چه بیشتر در شب بیولوژیک بیدار بمانید، حساسیت بدن شما نسبت به انسولین بدتر خواهد شد. این مسئله بسیار مهم است، زیرا مختل شدن حساسیت بدن به انسولین هم منجر به بروز پیش دیابت و هم دیابت نوع 2 می شود.

در افراد جوان کم خوابی خطر بیشتری دارد و منجر به بروز بیمای های مختلف از جمله دیابت می شود.

به علاوه در اوایل زندگی نقاط رشد بحرانی یا نقاط حساسیت خیلی مهمی وجود دارند که ممکن است منجر به اختلالات خاصی در سوخت و ساز بدن شوند، حتی ممکن است حالتی به وجود آید که برنامه ریزی مجدد سوخت و ساز بدن نامیده می شود. بنابراین اگر در سنین پایین کم خواب باشید، بیشتر در معرض ابتلا به چربی اطراف شکم خواهید بود. سنین پایین به این علت بسیار مهم است زیرا کم خوابی یا خواب زیاد به شکل عادت در آمده و سلول ها برنامه ریزی می شوند.

خواب ایده آل

اکثر متخصص ها می گویند 7 تا 8 ساعت خواب شبانه بهترین حالت برای همه افراد است. این میزان نسبت به سن متفاوت خواهد بود. نوزادها، کودکان نوپا و نوجوانان به خواب بیشتری احتیاج دارند.

آگاهی از میزان خواب مناسب یک مسئله است و اجرای ان یک مسئله دیگر، به ویژه اگر موانع مختلفی بر سر راه شما باشد. برخی از این موانع عبارتند از هم اتاقی که زیاد خر و پف می کند، یک بیماری مزمن مانند آپنه خواب یا افسردگی، تماشای تلویزیون، انجام کارها و به تعویق افتادن خواب و حتی وجود ادویه در شام. آنچه مشخص است این است که اکثر مردم خواب و اهمیت آن برای سلامت جسم و روح را دست کم می گیرند.

چطور خواب خود را قانونمند کنیم؟

برای همه ما پیش آمده که برخی شب ها دچار کم خوابی شویم. پیشنهاد می کنیم از پرده ها ی ضخیم استفاده کنید تا بتوانید در زمان خواب اتاق خواب را کاملا تاریک کنید. یک میان وعده خیلی سبک قبل از خواب، مانند خوردن یک سیب یا کمی ماست، مانع بیدار شدن شما در طول شب می شود.

به هیچ عنوان تلویزیون را در اتاق خواب نگذارید. قبل از خواب کتاب بخوانید تا چشم هایتان سنگین شوند. به علاوه هر شب راس یک ساعت مشخص به تخت بوید و روز بعد نیز راس یک ساعت خاص از خواب بیدار شوید.

سازمان ملی خواب موارد زیر را توصیه می کند تا بتوانید خواب بهتری داشته باشید:

 • یک برنامه منظم برای خواب خود داشته باشید.
 • از چرت زدن در طول روز اجتناب کنید، اگر خواب شب شما را مختل می کند.
 • به طور منظم ورزش کنید.
 • دمای اتاق خواب خود را خیلی بالا نبرید.
 • روی یک تشک و بالشت خوب بخوابید.
 • اگر با وجود تمام این اقدامات دچار مشکل بی خوابی هستید، به پزشک مراجعه کنید. کم خوابی یا مشکل در خوابیدن ممکن است نشانه شرایط دیگری به نام آپنه خواب باشد.

گروه پزشکان جایروس را به خاطر بسپارید!

گروه پزشکان جایروس را به خاطر بسپارید!

ما بهترین ها را در ایران به شما معرفی می کنیم. سایت جایروس اولین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی اعصاب و روان در کشور فعالیت علمی و تحقیقاتی می کند. گروه پزشکان جایروس در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی و روحی به شما کمک می کنند. از طریق صفحه تماس با ما  از متخصص مورد نظر خود نوبت بگیرید. اما چرا برای درمان گروه پزشکان جایروس را انتخاب می کنید؟ زیرا:

 • پزشکان ما با شما صادق هستند.
 • متخصصین ما دارای تسلط و تجربه کافی در امر طبابت می باشند و همگی دارای رزومه موفقی هستند.
 • خدماتی که توسط گروه پزشکان جایروس به شما ارائه می شود جامع و کامل است.
 • آخرین مرکزی که برای به دست آوردن سلامت مراجعه خواهید کرد، دپارتمان های گروه پزشکان جایروس خواهد بود؛ مطمئن باشید سلامت خود را به دست خواهید آورد.
 • در امر اطلاع رسانی تمام تلاش خود را می کنیم تا اطلاعاتی کامل و دقیق به شما ارائه دهیم.

در ادامه بهتر است بدانید گروه پزشکان جایروس برای اطلاع رسانی تنها به این سایت بسنده نکرده است. مجموعه سایت های ما در تمام زمینه ها فعال هستند و به سوالات پزشکی شما پاسخ می دهند.

مجموعه سایت های ما (علاوه بر سایت جایروس) عبارتند از:

www.sabzosalem.com (مرجع اطلاعات پزشکی کشور)

www.zibaan.ir (مرجع اطلاعات زیبایی کشور)

اجازه بدهید بهترین ها برایتان اتفاق بیفتد. تصمیم با خود شماست.

لینک منبع

نگارنده: سمیه محمدی

 


گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

شامل دپارتمان های روانپزشکی،روانشناسی،روانکاوی ، مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک :

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 8 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22648627

021-22636863

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

شامل دپارتمان های مغز و اعصاب، اختلالات خواب ( انجام و مشاوره تست خواب)،گفتار درمانی،رواندرمانی،درمان و مشاوره اختلالات جنسی

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 6 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22616377 

09024802196 

ساعات تماس :همه روزه (غیر از جمعه ها) 9 صبح الی 8 شب

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

شامل دپارتمان های مغزواعصاب,روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، واحد 2

77136229-77091723

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

تهران، ميدان آزادی،به سمت بزرگراه محمدعلی جناح، ابتدای بلوار صالحی، كوچه جعفرنیا ،پلاك ٢١ ،طبقه ٤ ، واحد ١٦

021-66038295

09012941637

دپارتمان مغز و اعصاب،روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

ساعات تماس: همه روزه غیر از تعطیلات، 9 صبح الی 9 شب

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

تهران،خ شریعتی ،جنب بیمارستان ایران مهر، کوچه میری، ساختمان پزشکان جهانمهر ، واحد 4

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

شماره های تماس مرکز شماره چهار (شریعتی):

09035445828_ 26600456

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان درد های کمر و گردن به روش های غیر جراحی و کلیه خدمات تخصصی و پیشرفته توانبخشی و فیزیوتراپی انجام می شود. برای دیدن لیست کلیه مشکلاتی که در این مرکز درمان می شوند اینجا کلیک کنید.

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، طبقه پنجم، واحد 10

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

دپارتمان طب فیزیکی و توانبخشی،حرکات اصلاحی،ورزش درمانی،فیزیوتراپی,ارتوپدی (شایگان مهر)

صبح تا 3 بعد از ظهر:

77189615

09338178807

3 بعد از ظهر تا 9 شب:

77189675

09901865597

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان مشکلات کودک و نوجوان (اختلالات یادگیری، مشکلات رفتاری، افسردگی و اضطراب،مشکلات گفتار و زبان و… انجام می شود). برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و گفتار درمانی، بازی درمانی، هنر درمانی و…استفاده می شود.

تهران، خیابان شریعتی، تقاطع خیابات دولت و شریعتی، ابتدای کوچه امامزاده، پلاک 14 واحد 7

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  02122636858

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان وسواس و کلیه اختلالات مرتبط با وسواس بصورت فوق تخصصی و با ترکیب روش های دارویی و غیردارویی انجام می شود . برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و…استفاده می شود. این مرکز تحت نظر دکتر مهدی هرمز پور روانپزشک، دکتر زینب طاهری متخصص مغزواعصاب و گروهی از روانشناسان می باشد. همچنین درمان مشکلات مغزواعصاب (سکته مغزی،ام اس، تشنج، سردرد و… ) هم در این مرکز انجام میشود.

تهران، خیابان دماوند،بین سبلان و وحیدیه،خیابان میرحسینی،ساختمان شهریار،پلاک 1، طبقه سوم، واحد 25

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  77839404

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

برای کسب اطلاعات بقیه شعب تهران و شهرستانها اینجا کلیک کنید.

اینترنت پر است از سایت هایی که مطالب پزشکی دارند اما مطالب این سایت ها چقدر معتبرند؟ 

سایت جایروس بزرگترین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی ،درمان و پیشگیری از بیماری های مغز و اعصاب و روان در کشور است که مستقیما توسط پزشکان متخصص و تیم درمانگران اعصاب (روانشناس،روانپزشک،گفتار درمانگر و…) مدیریت می شود. ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغزو اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما کمک می کنند. استفاده از اطلاعات موجود در سایت رایگان است ولی لطفا کپی نکنید.

اگر خودتان روانشناس یا کادردرمانی حیطه مغزواعصاب وروان هستید و مایلید به تیم مجموعه پزشکان و درمانگران جایروس بپیوندید  برای کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

 

محققان در حال بررسی ارتباط بین خواب و دیابت هستند. آنچه دریافتند این است که خواب – خواب خوب، کم خوابی و مدت خواب – چگونه می تواند بر روی این بیماری تاثیر بگذارد و مشخص کند که شما به این بیماری مبتلا هستید یا خیر. بررسی های اخیر نشان داده اند که زیاد خوابیدن خطر بروز دیابت نوع 2 ر افزایش می دهد. برآوردها نشان داده اند که از هر سه نفر یک نفر به این بیماری مبتلا می شود. بررسی دیگری نیز نشان داد که کم خوابیدن رتم شبانه روزی بدن…

مشاهده بازنگری

اگر خوشتان آمده 5 ستاره بدهید!

User Rating: 4.78 ( 3 votes)

درباره مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز

■ فاطمه امیری ■ دانش آموخته روانشناسی بالینی از دانشگاه تهران ■■ متخصص نوروتراپی، درمانگر اختصاصی در زمینه استرس و اضطراب ( کودکان و بزرگسالان)، سردرد،اختلال بیش فعالی/نقص توجه، تریکوتیلومانیا، و افزایش تمرکز و تقویت حافظه ●●● در صورت تمایل به تعیین نوبت ویزیت به صفحه تماس با ما مراجعه کنید●●●
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه