خانه / اختلالات خواب / اختلال بی خوابی را چطور درمان کنیم؟

اختلال بی خوابی را چطور درمان کنیم؟

اختلال بی خوابی را چطور درمان کنیم؟Reviewed by مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز on Mar 16Rating:

اختلال بی خوابی

اختلال بی خوابی یا اینزومنی (insomnia) اختلالی است که بر اثر آن فرد به راحتی نمی تواند بخوابد، حتی زمانی که شرایط خواب محیا باشد. افراد مبتلا به این اختلال از خواب خود راضی نیستند و معمولا برخی از علائم زیر را تجربه می کنند:

خستگی زیاد، کمبود انرژی، مشکل در تمرکز، اختلالات خلقی و عدم عملکرد مناسب در محل کار و مدرسه.

چند ساعت باید بخوابیم تا عملکرد خوبی داشته باشیم؟ دانشمندان در این زمینه تحقیقات زیادی انجام داده اند. برای رسیدن به پاسخ این سوال و آشنایی با تحقیقات دانشمندان بهتر است ویدئوی زیر را تماشا کنید:

بی خوابی چه مدت طول می کشد؟

اختلال بی خوابی ممکن است براساس دوره و مدت زمان آن طبقه بندی شود. بی خوابی حاد کوتاه است و اغلب به دلیل محیط و شرایط زندگی بروز می کند (به عنوان مثال شب قبل از امتحان خوابیدن برایتان سخت است یا زمانی که خبر بدی می شنوید). بسیاری از مردم این نوع بی خوابی را تجربه می کنند و معمولا بدون نیاز به درمان برطرف می شود.

اختلال بی خوابی مزمن نوعی مختل شدن خواب است که حداقل سه شب در هفته اتفاق می افتد و این وضعیت به مدت سه ماه طول می کشد. اختلال بی خوابی مزمن دلایل مختلفی می تواند داشته باشد. تغییر در محیط اطراف، عادت های ناسالم خواب، کار شیفتی، دیگر اختلالات پزشکی و برخی داروها باعث بروز اختلالات طولانی مدت در خواب شده و فرد مدتی خواب کافی نخواهد داشت.

برخی روش های درمانی برای افراد مبتلا به بی خوابی مزمن موثر هستند. گاهی بی خوابی مزمن بر اثر یک بیماری جسمی یا روحی دیگر بروز می کند، اما تشخیص این نوع بی خوابی مشکل است و بر روی روابط و عملکرد فرد تاثیر می گذارد.

افراد مبتلا به بی خوابی نمی توانند بخوابند، پس از خوابیدن نیز خواب آنها تداوم ندارد و صبح خیلی زود بیدار می شوند. روش های درمانی برای اختلال بی خوابی عبارتند از رفتار درمانی، روانشناسی، مصرف دارو و یا ترکیبی از این روش ها. لازم است با پزشک در مورد سابقه بی خوابی خود مشورت کنید و بهترین روش درمانی را انتخاب کنید.

بی خوابی یک مشکل رایج بین بزرگسالان است. طبق برآوردهای انجام شده حدود 30 درصد جمعیت کل مردم از بی خوابی شکایت می کنند و حدود 10 رصد نیز دارای علائم عملکردی در طول روز هستند.

در سال 2005 سازمان ملی خواب اعلام کرد که بیش از نیمی از مردم حداقل یکی از علائم بی خوابی را نشان می دهند (مشکل در خوابیدن، بیدار شدن های مکرر در طول شب، بیدار شدن در صبح خیلی زود و نخوابیدن پس از آن). 33 درصد مردم گفته اند آنها حداقل یکی از این علائم را تقریبا هر شب دارند.

دیگر بررسی ها نشان داده اند که 68 درصد بزرگسالان در سنین بین 18 تا 29 سالگی دچار این علائم می شوند، در حالیکه 59 درصد در سن 30 تا 64 سالگی و تنها 44 درصد آنها در سن بالا 65 سالگی دچار علائم بی خوابی می شوند. جالب اینکه بزرگسالانی که صاحب فرزند هستند بیشتر از دیگر بزرگسالان دچار این اختلال می شوند.

چه عاملی باعث بروز اختلال بی خوابی می شود؟

شرایط روحی و جسمی عواملی هستند که باعث بروز بی خوابی می شوند؛ به علاوه عادت های ناسالم خواب، برخی مواد و برخی عوامل بیولوژیک نیز دیگر عوامل بروز بی خوابی هستند. اخیرا محققان بی خوابی را به عنوان اختلالی در نظر گرفته اند که بر اثر آن مغز نمی تواند بیدار ماندن خود را متوقف کند. مغز دارای یک چرخه خواب و یک چرخه بیداری است. زمانی که یکی از این چرخه ها فعال است، دیگری غیر فعال می شود. بی خوابی ممکن است بر اثر فعالیت زیاد چرخه بیداری یا فعالیت بسیار کم چرخه خواب بروز کند. به هرحال بسیار مهم است که ابتدا علت بروز مشکلات خواب را پیدا کنید.

علل پزشکی بی خوابی

شرایط پزشکی مختلفی برای بروز بی خوابی وجود دارند که برخی از آنها خفیف و برخی بسیار جدی هستند. در برخی موارد مشکل پزشکی ایجاد شده باعث بروز بی خوابی می شود، در حالیکه در برخی موارد دیگر علائم شرایط به وجود آمده باعث ناراحتی هایی می شوند که خواب را برای فرد مشکل می سازند.

شرایطی که باعث بروز بی خوابی می شوند، عبارتند از:

 • حساسیت های تنفسی و سینوسی
 • مشکلات گوارشی، مانند ریفلاکس معده
 • مشکلات غدد درون ریز، مانند پرکاری تیروئید
 • آرتروز
 • آسم
 • شرایط عصبی، مانند بیماری پارکینسون
 • درد مزمن
 • درد کمر

داروهایی که برای سرماخوردگی یا حساسیت های تنفسی، فشار خون بالا، بیماری قلبی، بیماری تیروئید، داروهای ضدبارداری، آسم و افسردگی مصرف می شوند، ممکن است باعث بی خوابی شوند.

به علاوه بی خوابی ممکن است نشانه یک اختلال خواب باشد. به عنوان مثال سندروم پای بیقرار منجر به بی خوابی می شود. بیماران مبتلا به سندروم پای بیقرار معمولا در انتهای روز، زمانی که فعالیت کمتری دارند و زمانی که سعی می کنند بخوابند، علائم را خیلی شدیدتر تجربه می کنند؛ در نتیجه خوابیدن و تداوم خواب برای این افراد خیلی سخت خواهد بود. طبق برآوردهای انجام شده 10 درصد مردم دچار سندروم پای بیقرار هستند.

آپنه خواب یک اختلال دیگر است که باعث بی خوابی می شود. آپنه خواب شرایطی است که بر اثر آن مسیر تنفسی فرد به طور نسبی یا کامل مسدود می شود، در نتیجه تنفس فرد دچار مقفه می شود و سطح اکسیژن در بدن وی کاهش می یابد. این مشکل باعث می شود فرد به طور موقت بیدار شود، اما تکرار مداوم آن در طول شب باعث کم شدن کیفیت خواب شده و گاهی منجر به بی خوابی می شود.

اگر به طور منظم دچار بی خوابی می شوید، بهتر است سلامت جسمی خود را مورد بررسی قرار دهید و در مورد مشکلات جسمی و اختلال خواب خود اطمینان حاصل کنید. در برخی موارد اقدامات ساده باعث بهبود خواب می شوند، از جمله قرار گرفتن در معرض نور زیاد تا چند ساعت قبل خواب، محدود کردن استفاده از تلویزیون و کامپیوتر. گاهی نیز لازم است با پزشک مشورت کنید تا راهکارهایی به شما ارائه دهد.

بی خوابی و افسردگی

بی خوابی ممکن است بر اثر شرایط روانی مانند افسردگی، بروز کند. چالش های روانی خوابیدن را سخت می کنند و بی خوابی نیز باعث بروز نوسانات خلقی می شود. تغییرات هورمونی و فیزویلوژیک نیز به طور همزمان منجر به بروز مشکلات روحی و بی خوابی می شود.

بروز مشکلات خواب ممکن است از علائم افسردگی باشد و خطر بی خوابی شدید در افراد مبتلا به اختلال افسردگی اساسی خیلی بیشتر است. به علاوه بررسی ها نشان داده اند بی خوابی افسردگی را بدتر می کند.

علائم افسردگی (مانند کم شدن انرژی، کم شدن علائق و انگیزه ها، احساس اندوه یا ناامیدی) و بی خوابی می توانند با هم در ارتباط باشند و یکی از اینها باعث بدتر شدن دیگری می شود. به هرحال خوب است بدانید که هر دو مشکل قابل درمان هستند.

بی خوابی و اضطراب

اکثر بزرگسالان به دلیل نگرانی ها و اضطراب هایی که دارند، دچار بی خوابی می شوند، اما برای برخی مردم این بی خوابی به شکل الگویی در می آید که با خواب منظم اختلا پیدا می کند. علائم اضطراب که منجر به بی خوابی می شوند، عبارتند از:

 • تنش
 • فکر کردن به مسائل گذشته
 • نگرانی بیش از اندازه در مورد رویدادهای آینده
 • مسئولیت های زیاد

تشخیص اینکه چرا این علائم باعث اختلال در خواب می شوند، سخت است. گاهی اضطراب باعث بی خوابی می شود و گاهی نیز خود بی خوابی باعث مضطرب شدن فرد می شود. در هر دو حالت سکوت شب افکار استرس زایی را در پی دارد و حتی باعث وحشت فرد می شود و در نتیجه فرد به راحتی نمی تواند بخوابد.

زمانی که این حالت مدت زیادی طول بکشد، ممکن است فرد نسبت به نخوابیدن و عواقب آن مضطرب و وحشت زده شود. به این شکل بی خوابی و اضطراب یکدیگر را تقویت می کنند و چرخه به وجود می آید که بهتر است سریعتر درمان شود. تکنیک هایی وجود دارد که به فرد کمک می کنند اضطراب خود را کاهش داده و خواب بهتری داشته باشد.

بی خوابی و سبک زندگی

رفتارها و الگوی خواب شما نیز عواملی هستند که بی خوابی را تشدید می کنند. روش های ناسالم در زندگی و عادت های نادرست خواب ممکن است باعث بروز بی خوابی شوند یا بی خوابی را بدتر کنند. برخی از روش های غلط و ناسالم در زندگی عبارتند از:

 • کار کردن در شب و در خانه. کار کردن باعث مشغله ذهنی می شود و خوابیدن را دشوار می کند. به علاوه روشنایی صفحه مانیتور کامپیوتر باعث هوشیارتر شدن مغز می شود.
 • چرت زدن در بعد از ظهر (حتی اگر کوتاه باشد). چرت زدن برای برخی مردم موثر است، اما در بخی دیگر خوابیدن شب را مشکل می سازد.
 • گاهی برای جبران کم خوابی صبح ها دیرتر بیدار می شوید، این امر ساعت بدن را مختل کرده و خواب شب را نیز دشوار می سازد.
 • کار شیفتی و شب کاری. کار کردن در ساعت های نامنطم باعث مختل شد ساعت بدن می شود، به ویژه اگر سعی کنید در طول روز بخوابید یا برنامه خواب شما به صورت دوره ای تغییر کند.

گاهی بی خوابی به شکل حاد شروع می شود و به صورت یک مشکل طولانی مدت و مزمن در می آید. به عنوان مثال شخصی را در نظر بگیرید که پس از شنیدن یک خبر ناگوار به مدت یک یا دوشب نمی تواند بخوابد. در این مورد شروع به انجام کار در نیمه شب می کند یا الکل می نوشد. در این شرایط بی خوابی ادامه پیدا کرده و به شکل یک مشکل جدی تر در می آید.

بی خوابی و غذا

برخی مواد خاص و فعالیت ها، مانند الگوی غذا خوردن، منجر به اختلال بی خوابی می شوند. اگر نمی توانید بخوابید، عوامل زیر را مورد بررسی قرار دهید. اگر یک یا دو مورد در زندگی شما وجود دارد، مطمئن باشید بر روی خواب شما تاثیر می گذارند:

 • نوشیدن الکل. الکل آرام بخش به نظر می رسد، در ابتدا به شما کمک می کند بخوابید، اما پس از آن خواب شما را مختل می کند و چند بار در طول شب از خواب بیدار خواهید شد.
 • کافئین. کافئین یک محرک است. اکثر مردم تاثیر هوشیار کنندگی کافئین را می دانند و آن را صبح ها مصرف می کنند تا روز خود را شروع کنند. مصرف کافئین به حد اعتدال برای اکثر مردم خوب است، اما مصرف زیاد کافئین باعث بی خوابی می شود. بررسی ها نشان داده اند افرادی که بیشتر از 4 فنجان نوشیدنی کافئین دار در روز می نوشند، نسبت به کسانی که یک فنجان از این نوشیدنی ها مصرف می کنند، بیشتر دچار بی خوابی می شوند.

کافئین به مدت 8 ساعت در بدن باقی می ماند، بنابراین تاثیر این ماده طولانی مدت است. اگر دچار بی خوابی هستید غذاها و نوشیدنی های حاوی کافئین را تا چند ساعت قبل از خواب مصرف نکنید.

 • نیکوتین. نیکوتین نیز محرک است و باعث بی خوابی می شود. سیگار کشیدن و مصرف تنباکو قبل از خواب خوابیدن را سخت می کند. به علاوه سیگار به سلامت جسمی شما نیز آسیب می رساند. اگر سیگاری هستید، بهتر است سیگار را ترک کنید.
 • وعده های غذایی سنگین. خوردن غذای سنگین قبل از خواب باعث اختلال در خواب می شود. بهتر است قبل از خواب غذای سبک بخورید. زمانی که از عصر به بعد زیاد غذا می خورید، باعث بروز ناراحتی در بدن می شود. غذاهای پر از ادویه نیز سوزش سر دل می شود و این مشکل باعث اختلال در خواب می شود.

بی خوابی و مغز

در برخی موارد بی خوابی به دلیل بعضی انتقال دهنده های عصبی در مغز بروز می کند. این انتقال دهنده های عصبی در مغز خواب را مختل می کنند.

چه کسانی بیش از دیگران به اختلال بی خوابی مبتلا می شوند؟

بعضی از مردم بیش از دیگران از بی خوابی رنج می برند، این افراد عبارتند از:

 • افرادی که زیاد سفر می کنند.
 • کارهای شیفتی که با تغییرات مداوم شیفت کاری همراه است.
 • بالا رفتن سن
 • مصرف مواد مخدر
 • بارداری در خانم ها
 • یائسگی در خانم ها
 • افراد مبتلا به اختلالات روحی

نشانه های بی خوابی

خود بی خوابی ممکن است نتیجه یک مشکل پزشکی باشد. با این حال بی خوابی با علائم و نشانه های متعددی همراه است، از جمله:

 • مشکل خوابیدن در شب
 • بیدار شدن در طول شب
 • بیدار شدن خیلی زودتر از زمان دلخواه
 • خواب آلودگی پس از یک خواب شبانه
 • خستگی و خواب آلودگی در طول روز
 • تحریک پذیری، افسردگی و اضطراب
 • تمرکز ضعیف
 • ناهماهنگی و بالا رفتن میزان اشتباهات
 • سردردهای تنشی
 • مشکلات اجتماعی
 • مشکلات گوارشی
 • نگرانی در مورد خواب

کم خوابی باعث بروز علائم دیگری نیز می شود. فرد مبتلا بیدار می شود در حالیکه کاملا سرحال نیست و به اندازه کافی نخوابیده است. در طول روز هم احساس خستگی و خواب آلودگی دارد.

مشکل در تمرکز بر روی انجام فعالیت ها نیز در بین افراد مبتلا به اختلال بی خوابی رایج است. طبق آمار ارائه شده 20 درصد تصادفت نیز مربوط به بی خوابی است.

درمان بی خوابی

برخی از انواع بی خوابی ها زمانی برطرف می شوند که علت بروز آن برطرف شود. به طور کل درمان بی خوابی بر روی علت بروز آن تمرکز می کند. زمانی که علت بی خوابی تشخیص داده شود، به درستی درمان می شود و در نتیجه اختلال بی خوابی نیز برطرف می شود. روش های درمانی بی خوابی عبارتند از روش های دارویی و رفتاری. در روش های رفتاری و غیر دارویی اقدامات زیر انجام می شود:

 • بهبود بهداشت خواب. خواب کافی، ورزش روزانه، نخوابیدن بالاجبار، انتخاب یک برنامه منظم برای خواب، اجتناب از مصرف کافئین در شب، ترک سیگار، اجتناب از گرسنه خوابیدن و ایجاد یک محیط راحت برای خواب همه به بهداشت خواب مربوط می شوند.
 • استفاده از تکنیک های ریلکسیشن. مانند مدیتشن و شل کردن عضلات
 • درمان شناختی. که از طریق مشاوره یا گروه درمانی انجام می شود.
 • روش درمانی کنترل محرک. تنها زمانی به اتاق خوابتان بروید که خواب آلود هستید، از تماشای تلویزیون، خوردن، خواندن و نگرانی در تخت خود اجتناب کنید، هر روز صبح راس یک ساعت بیدار شوید و از چرت های طولانی مدت در طول روز اجتناب کنید.
 • محدود کردن زمان خواب. زمان خواب خود را محدود کنید، به این ترتیب خستگی شما افزایش یافته و آماده خواب می شوید.

درمان دارویی

 • تجویز قرص های خواب
 • ضد افسردگی ها
 • داروهای خواب آور بدون نسخه
 • آنتی هیستامین ها
 • ملاتونین
 • راملتئون (Ramelteon)

منبع شماره 1  منبع شماره 2  منبع شماره 3

نگارنده: سمیه محمدی

گروه پزشکان جایروس

 


گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

شامل دپارتمان های روانپزشکی،روانشناسی،روانکاوی ، مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک :

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 8 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22648627

021-22636863

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

شامل دپارتمان های مغز و اعصاب، اختلالات خواب ( انجام و مشاوره تست خواب)،گفتار درمانی،رواندرمانی،درمان و مشاوره اختلالات جنسی

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 6 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22616377 

09024802196 

ساعات تماس :همه روزه (غیر از جمعه ها) 9 صبح الی 8 شب

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

شامل دپارتمان های مغزواعصاب,روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، واحد 2

77136229-77091723

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

تهران، ميدان آزادی،به سمت بزرگراه محمدعلی جناح، ابتدای بلوار صالحی، كوچه جعفرنیا ،پلاك ٢١ ،طبقه ٤ ، واحد ١٦

021-66038295

09012941637

دپارتمان مغز و اعصاب،روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

ساعات تماس: همه روزه غیر از تعطیلات، 9 صبح الی 9 شب

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

تهران،خ شریعتی ،جنب بیمارستان ایران مهر، کوچه میری، ساختمان پزشکان جهانمهر ، واحد 4

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

شماره های تماس مرکز شماره چهار (شریعتی):

09035445828_ 26600456

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان درد های کمر و گردن به روش های غیر جراحی و کلیه خدمات تخصصی و پیشرفته توانبخشی و فیزیوتراپی انجام می شود. برای دیدن لیست کلیه مشکلاتی که در این مرکز درمان می شوند اینجا کلیک کنید.

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، طبقه پنجم، واحد 10

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

دپارتمان طب فیزیکی و توانبخشی،حرکات اصلاحی،ورزش درمانی،فیزیوتراپی,ارتوپدی (شایگان مهر)

صبح تا 3 بعد از ظهر:

77189615

09338178807

3 بعد از ظهر تا 9 شب:

77189675

09901865597

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان مشکلات کودک و نوجوان (اختلالات یادگیری، مشکلات رفتاری، افسردگی و اضطراب،مشکلات گفتار و زبان و… انجام می شود). برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و گفتار درمانی، بازی درمانی، هنر درمانی و…استفاده می شود.

تهران، خیابان شریعتی، تقاطع خیابات دولت و شریعتی، ابتدای کوچه امامزاده، پلاک 14 واحد 7

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  02122636858

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان وسواس و کلیه اختلالات مرتبط با وسواس بصورت فوق تخصصی و با ترکیب روش های دارویی و غیردارویی انجام می شود . برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و…استفاده می شود. این مرکز تحت نظر دکتر مهدی هرمز پور روانپزشک، دکتر زینب طاهری متخصص مغزواعصاب و گروهی از روانشناسان می باشد. همچنین درمان مشکلات مغزواعصاب (سکته مغزی،ام اس، تشنج، سردرد و… ) هم در این مرکز انجام میشود.

تهران، خیابان دماوند،بین سبلان و وحیدیه،خیابان میرحسینی،ساختمان شهریار،پلاک 1، طبقه سوم، واحد 25

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  77839404

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

برای کسب اطلاعات بقیه شعب تهران و شهرستانها اینجا کلیک کنید.

اینترنت پر است از سایت هایی که مطالب پزشکی دارند اما مطالب این سایت ها چقدر معتبرند؟ 

سایت جایروس بزرگترین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی ،درمان و پیشگیری از بیماری های مغز و اعصاب و روان در کشور است که مستقیما توسط پزشکان متخصص و تیم درمانگران اعصاب (روانشناس،روانپزشک،گفتار درمانگر و…) مدیریت می شود. ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغزو اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما کمک می کنند. استفاده از اطلاعات موجود در سایت رایگان است ولی لطفا کپی نکنید.

اگر خودتان روانشناس یا کادردرمانی حیطه مغزواعصاب وروان هستید و مایلید به تیم مجموعه پزشکان و درمانگران جایروس بپیوندید  برای کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

 

درباره مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز

■ فاطمه امیری ■ دانش آموخته روانشناسی بالینی از دانشگاه تهران ■■ متخصص نوروتراپی، درمانگر اختصاصی در زمینه استرس و اضطراب ( کودکان و بزرگسالان)، سردرد،اختلال بیش فعالی/نقص توجه، تریکوتیلومانیا، و افزایش تمرکز و تقویت حافظه ●●● در صورت تمایل به تعیین نوبت ویزیت به صفحه تماس با ما مراجعه کنید●●●

2 نظر

 1. با سلام و خسته نباشید من هر کار میکنم در محیط های دارای سرو صدا (حتی کمترین سروصدا نمیتوانم بخوابم و این یک مشکل بزرگ برای من هست خ آهش میکنم اگر راهی هست راهنمایی کنید . مثلا زیر صدای کم تلویزیون حالت خواب آلودگی ایجاد میشود اما برای خوابیدن حتما باید اون صدای کم از بین برود . این برای من بزرگترین مشکل زندگیمه به طوری کلا همه چیز من رو مختل کرده خواهش میکنم کمکم کنید مشکل من از زمان کنکورم آغاز شد. و بعد از 3 سال حادتر شد. الان مشکل استرسو ندارم ولی کوچکترین صدا نمیذاره بخوابم در ضمن آدم فوق العاده صبوری هستم و چیزی رو بروز نمیدم.

  • دپارتمان ارجاع تخصصی و سوالات

   سلام، دوست گرامی نیاز به مشاوره و بررسی شما است.توصیه میشود با روانشناس صحبت کنید. در صورت نیاز ارجاع داده میشوید به پزشک متخصص اختلالات خواب. در صورت تمایل از طریق صفحه تماس با ما، با یکی از مراکز تماس بگیرید تا همکاران راهنماییتان کنند.

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه