خانه / تربیت فرزندان / آیا کودکتان به شما دروغ می گوید؟

آیا کودکتان به شما دروغ می گوید؟

بچه دروغ گو

اگر کودکتان به شما دروغ می گوید،سعی کنید  دروغهایش را کشف کنید.

محققانی که در زمینه ی دروغ گویی و راست گویی در کودکان مطالعه کرده اند، معتقدند که اغلب والدین قادر به فهمیدن اینکه کودک چه موقع راست می گوید و کی دروغ می گوید نیستند.

از آنجا که تلاش برای از بین بردن دروغگویی در نوجوانان احتمالاً اتلاف وقت خواهد بود، خانواده درمانگرها می گویند که شما بهتر است که با استفاده از تاکتیک های خاص: گفتن حقیقت را برای نوجوانان راحت تر کنید.

به گفته ی دکتر لورا مارکهام(Laura Markham) روانشناس و نویسنده ی کتاب « رابطه ی مسالمت آمیز والدین، کودکان شاد» مجازات کودک به خاطر دروغ گویی ،فقط کمک می کند تا کودک دروغ های بهتر ی بگوید.

در یک حالت ایده آل ، در سنین پایین تر راحت تر می توانید به کودک خود کمک کنید تا حقیقت را بگوید. اما اگر او در حال حاضر یک نوجوان است، برا ی اینکه به او نشان دهید می تواند با شما صادق باشد،خیلی دیر نشده است.

به گفته ی جو بروم (joe Brome) خانواده درمانگر واشنگتن« تغییر در رویکرد شما در مقابل دروغ گویی کودک و ایجاد اعتماد کافی در کودک برای راست گویی، ممکن است یک سال طول بکشد».

_ برای شروع  بازسازی رابطه:

● هر روز زمانی را برای کنار نوجوانتان بودن، اختصاص دهید. کار سختی نیست، فقط بخشی از روز را به با  او بودن اختصاص دهید.مارکهام پیشنهاد می کند که میتوانید در فعالیت های که نوجوان از آن لذت می برد مثل   مانیکور ناخن یا فوتبال، او را همراهی کنید.

● پیش بینی کنید که آنها می توانند شما را امتحان کنند. مارکهام می گوید«آنها نمی خواهند که فوراً به شما اعتماد کنند» « ممکن است که به شما بگویند که دوست صمیمی شان به دلیل انجام فلان کار به خطر افتاده است» این یک امتحان است.اگر شما بگویید که پدر و مادرش در مورد اینکار می دانند؟ باید به آنها خبر بدهم. نوجوان شما دیگر هرگز به شما راست نمی گوید،« اما در مقابل اگر به او بگویید که حتماً دوستت خیلی ناراحت است، و او را تشویق کنید که با دوستش حرف بزند و به او کمک کند» با این روش در او احساس اعتماد به شما ایجاد خواهد شد.

● بیش از حد در مورد کارهایش واکنش نشان ندهید..هنگامی که نوجوان شما کاری کرده است که شما روی آن  حساسیت ویژه دارید، بیش از حد با نیش زبان نرنید. شما باید خیلی قبل تر برای کودک خود به وضوح مشخص کنید که در مقابل دروغ چه واکنشی نشان می دهید، و صداقت وی برای شما چقدر ارزشمند است. بعد از آن باید روی حرف خود باشید.

● به نوجوان خود کمک کنید تا مشکلش را حل کند.به او مهارتهای حل مسئله را بیاموزید. اگر نوجوان شما می گوید که بچه های دیگر مشروب می خورند با این حال رانندگی هم می کنند.به او نگویید ساکت شو و دیگر در این مورد حرفی از تو نشنوم.سعی کنید در مورد این مسئله و عواقب آن با او صحبت کنید.

اکثر والدین دنبال یک راهکار سریع برای مقابله با دروغگویی نوجوان هستند.در حالی که چنین چیزی وجود ندارد. تنها به وسیله ی رابطه ی مبتنی بر اعتماد می توان به حقیقت گویی کودک کمک کرد. و شما به عنوان پدر و مادر رهبری این رابطه را به عهده دارید.

منبع:

www.webmed.com

مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی شایگان مهر

درباره مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان مغزواعصاب جایروس از سال 1388 با ترکیبی از اساتید دانشگاه و مجرب ترین کادر درمان حیطه مغز و اعصاب و روان کار خود را آغاز نموده است. این مجموعه تخصصی متشکل از پزشکان متخصص مغز و اعصاب، اعصاب و روان (روانپزشک)، روانشناس ، روان درمانگر، نوروتراپیست ،گفتار درمانگر،کاردرمانگر،فیزیوتراپیست و.... با هدف ارائه خدمات تشخیصی، درمانی و بازتوانی در جهت ارتقا توانمندی ها و تسریع تشخیص و بهبود اختلالات مرتبط در حیطه اعصاب، روانشناسی و روانپزشکی و با استفاده از جدیدترین تکنولوژی ها و روش های درمانی (نوروفیدبک ،بیوفیدبک، شناخت درمانی،رفتار درمانی، روان درمانی شناختی،بازی درمانی،دارو درمانی،رفتار درمانی دیالکتیکی و ...) در خدمت شما عزیزان است. مجموعه تخصصی جایروس با 4 مطب فعال در تهران و 9 مطب فعال دیگر در سراسر کشور،یکی از بزرگترین مراکز درمانی اختلالات حیطه مغز و اعصاب و روان در کشور می باشد. ---------------------------------------- برای دیدن نشانی و اطلاعات تمام شعب تهران و شهرستانها، اینجا کلیک کنید

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه