سایت تخصصی پزشکی و دارو | متخصص مغز و اعصاب |متخصص روانپزشکی | کلینیک روانشناسی | مرکز مشاوره ازدواج | زوج درمانی | تست خواب | درمان خروپف

CBT (درمان شناختی-رفتاری) و DBT (رفتار درمانی دیالکتیکی) چه فرقی دارند؟

سی بی تی و دی بی تی

CBT (درمان شناختی-رفتاری) و DBT (رفتار رفتاری دیالکتیکی) دو شکل از روان درمانی یا «گفتگو درمانی» هستند.

در هر دو این درمان ها ، شما با یک متخصص بهداشت روان یا روانپزشک کار می کنید تا بیشتر در مورد چالش هایی که تجربه کرده اید بدانید و مهارت هایی را برای کمک به مدیریت این جالش ها بیاموزید.

درمان شناختی-رفتاری یا CBT به شما می آموزد که چگونه افکار، احساسات و رفتارهای شما بر یکدیگر تاثیر می گذارد.

به عنوان مثال، اگر شما بر این باورید که مردم شما را دوست ندارند (فکر می کنید)، ممکن است از موقعیت های اجتماعی (رفتار) اجتناب کنید و احساس تنهایی کنید.

با این حال، CBT به شما می آموزد که چگونه از این روابط به نفع خود استفاده کنید: یک تغییر مثبت در یک عامل (تغییر اندیشه یا رفتار) می تواند منجر به تغییرات مثبت در همه عوامل شود.

CBT رویکردی است که توسط تحقیقات ثابت شده است که برای بسیاری از مشکلات سلامت روان مختلف، از جمله افسردگی، اختلالات اضطرابی، اختلالات خوردن و مشکلات مصرف مواد، موثر است.

CBT ساختار مند، کوتاه مدت، هدف گرا و متمرکز بر هدف فعلی است.

این درمان درمورد بیماری خاص روحی یا چالش شروع می شود و اینکه چگونه بیماری یا چالش  چگونه بر شما تاثیر می گذارد. بعد، شما مهارت ها و استراتژی هایی مانند حل مسئله یا تفکر واقع گرایانه را یاد خواهید گرفت که به شما در ایجاد تغییرات در افکار، احساسات و رفتارهایتان کمک می کند.

شما یاد خواهید گرفت که چگونه می توانید از مهارت های جدید خود برای مقابله با مشکلات در آینده استفاده کنید.

درمان رفتاری دیالکتیکی یا DBT مبتنی بر CBT است ولی با توجه بیشتر به جنبه های احساسی و اجتماعی

DBT برای کمک به افراد در برخورد با احساسات شدید یا ناپایدار و رفتارهای مضر توسعه داده شد.

DBT یک رویکرد مبتنی بر شواهد برای کمک به مردم در تنظیم احساسات است. این به عنوان درمانی برای اختلال شخصیت مرزی آغاز شده است، و تحقیقات فعلی نشان می دهد که ممکن است برای بسیاری از بیماری های مختلف روانی یا نگرانی ها، به خصوص آسیب به خود، کمک کننده باشد.

تفاوت های کلیدی بین CBT و DBT اعتبار سنجی و روابط اجتماعی هستند.

DBT به شما می آموزد که تجربیات شما واقعی هستند و بدون اینکه چالش ها و تجربیات دشوار را قبول کند، به شما می آموزد. روابط نیز در DBT بسیار مهم است، از جمله روابط بین شما و متخصص شما

در درمان با روش دی بی تی علاوه بر مهارت های CBT، مهارت هایی را در زمینه مدیریت احساسات، ایجاد روابط با دیگران، برخورد با مشکلات و ناراحتی، پذیرش و ذهنیت صحیح یاد خواهید گرفت.

همانند بسیاری از درمانهای مشاوره ای، برای لذت بردن از مزایای مهارت های CBT و DBT زمان زیادی لازم است.

اما هنگامی که مردم مهارت های خود را با پشتیبانی از CBT یا DBT به دست می آورند، اغلب به این نتیجه می رسند که مهارت ها و استراتژی های جدیدشان طبیعت دوم شان هستند  و ابزارهایی هستند که تا آخر عمر دوام دارند.


روانشناس بالینی زهرا بابایی

دکتر زهرا بابایی

دکتری روانشناسی بالینی


گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغز و اعصاب و روان در ایران

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

نقطه قوت مجموعه پزشکان جایروس نه لوستر های زیباست و نه تزییات راهرو! بلکه پزشکان و روانشناسان قوی است، کادر درمانی جایروس در تمام کشور بی نظیر است

ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغز و اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما مردم عزیز خدمت رسانی می کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: