بازیهای موثر برای کودکان اوتیسم

file_606278

1)    برش زدن و چسباندن تکه های پارچه روی کاغذ

shredded-paper-flower-bouquet-gift-slide
این  کار سرگرم کننده، یک پروژه ی هنر لمسی است که  می تواند یک کادوی مناسب برای روز مادر و پدر نیز باشد.
2)    الفبای مخفی در آب

underwater-spy-alphabet-bottle-slide
یک بطری حاوی حروف الفبا و اشیاء ریز دیگر را پر آب کنید، و تکان دهید و اجازه دهید تا کودک حروف الفبایی که می بیند، بگوید.این بازی می تواند برای مدتی کودک شما را مشغول نگه دارد، در حالی که خیلی خلاقانه به تحریک  دیداری کودک و تشخیص حروف الفبا نیز کمک می کند.
3)    رنگ آمیزی با یخ های رنگی

paint-with-ice-slide
در این بازی مایع رنگ در قالب یخ ریخته می شود و چوب بستنی را نیز دروسط آن فرو می کنیم. وقتی یخ زدکودک می تواند با کمک آنها به رنگ آمیزی بپزدازد.یک روش برای نقاشی سرد و یاد دادن ترکیب رنگ به کودک.
4)    کاوش حسی ومهارت های ریاضی

sensory-table-slide
در برنامه های  مهد کودک ها یک جدول حواس برای کودکان وجود دارد، سعی کنید یک جدول نیز در خانه ایجاد کنید. با استفاده از حبوبات و خاک رس و مایعات  و ظروف پلاستیکی و … می توانید مفاهیم طبقه بندی،پر و خالی، کم زیاد، بزرگ و کوچک و حس لامسه را با کودک تمرین کنید.
5)    بازی اشکال

halves-slide
برای اینکه کودک را با اشکال آشنا کنید می توانید از چوب های بستنی استفاده کنید ، و شکل ها را روی هر کدام بکشید و از تطبیق آنها شکل جدید را ایجاد کنید.

6)    ساخت ستاره و دانه های برف با خمیر

snowflake-sculptures-slide
همه ی کودکان خمیر بازی را دوست دارند در این بازی به کودک کمک کنید ستاره یا دانه های برف را درست کند و با استفاده از اکلیل آنها را درخشان و براق کند.
7)    شمارش و تمرین رنگ آمیزی و چاپ

numberrubbings-preschool-slide
این فعالیت هنری است که کودک یاد می گیرد رنگ آمیزی و چاپ را تمرین کند و در عین حال یکی از روش های تمرین ریاضی برای کودکان پیش دبستانی می باشد.
8)    تمرینها یی برای حس بویایی

smelling-station-350x440
به کودکان یاد دهید قدر دان حواس خود باشند، یکی از این روشها انجام تمرین  و آزمایشات مختلف برای هر یک از حواس می باشد.
برای حس بویایی می توانید موادی که بوهای تند ی دارند مثل لیمو،پیاز،سیر و غیره را در ظرف بگذارید و با یک پارچه روی آنها را بپوشانید و از کودک بخواهید بو کند و حدس بزند بوی چه چیزی است.


قسمت دوم

کودکان اوتیسم و انواع بازی‌ها

بازی‌هایی که جست و خیز دارند و منتج به جنبش کودک میشود به طفل یاری میکند که مهارت‌های حرکتی ریز و درشت را بیاموزد.

بازی‌های فیزیکی مهلت تعامل کودک با اشخاص و اشیاء را برقرار می‌سازد.

از طرفی کودک از تصورات و تخیلات خود طی روند بازی استفاده میکند.

به عنوان نمونه تظاهر کنید که به یک خرس عروسکی بزرگ خوراک می‌دهید و کودک شما هم از شما کپی کند و به خرس خوراک دهد، این رفتار و غذادادن به خرس به فرزند شما کمک میکنند تا در تخیلش قدرت را درک کند و ترسش از حیوانات وحشی کاسته شود..

و یا این که متصور شوید در روی قایقی در حال پارو زدن هستید و در لحظه قایق را نگه دارید و مشغول ماهیگری شوید که به ناگهان از یک وضعیت حرکتی و سریع به یک وضعیت آرامش تغییر رفتار داده‌اید و اینگونه فرزندتان آرامش پس از حرکت را می‌آموزد آن هم روی آب که اصولا بچه‌ها اوتیسمی علاقه‌فراوانی به آن دارند.

این نوع بازی‌ها تخیل فرزند شما را افزایش میدهد و کودک از بازی لذت می‌برد و از همه مهم‌تر طی روند بازی کلماتی را یاد میگیرد.

برای اینکه فضای بازی را خنده‌دار کنید و موفق به تماس چشمی با فرزندتان شوید می‌توانید به عنوان مثال از بُرِسْ به جای قاشق برای غذادادن به خرس عروسکی بهره جویی کنید و سپس به فرزندتان نمایش دهید و با هیجان و خنده او را متوجه اشتباهتان کنید.

بازی‌های اجتماعی:
علاوه بر بازی‌هایی که مطرح شد بازی‌های دیگری نیز وجود دارد که جزو بازی‌های اجتماعی محسوب میشوند و توانایی بازی کودک با بقیه را ارتقاء داده و افزایش می‌بخشند.

بازی‌های اجتماعی کودک اتیسم را به چالش می‌کشاند و در صورت ترغیب کودک فرصت‌های فراگیری در مجاور هم‌بازی‌هایش مهیا میشود.

این همان نکته‌ای است که باعث میشود تا ‌آرام آرام به کودکمان بیاموزیم که چگونه با بقیه دربیامیزد و به بازی و شادی با اونها بپردازد.

بعضی از بازی‌های قدیمی و قدیمی مانند عمو زنجیرباف از جمله این بازی‌هاست که به اجتماعی‌شدن کودک بسیار یاری می‌کند.

در این بازی کودکان به صورت دایره دور همدیگر می‌ایستند و با آوای حیوانات و حرکاتی که بیشتر حالت تخیلی دارد اطفال را مشتاق به تقلید از این حالت‌ها میکنند از جمله شانه‌ها را تکان‌دادن و یا خندیدن، گریه‌کردن را در این بازی تقلید میکنند و می‌آموزند.

بازی‌های انفرادی :
درصورتیکه کودک گرایش به بازی انفرادی دارد پسندیده‌تر است برای او هدفی را طراحی کنید تا او با عنایت به آن چارچوبی که شما طراحی میکنید از بازی‌اش لذت ببرد.

به عنوان نمونه چنانچه پازل ساده‌ای در دست فرزند شما است به او بیاموزید که چه میزان وقت دارد تا آن را کامل کند.

و بعد او تکمیل پازل او را مورد تشویق قرار دهید و نام تصویری که کامل کرده است را با او مرور کنید..

با این کار سرعت عمل کودک افزایش می‌یابد و در انتها احساس کامیابی از کامل‌کردن پازل را با هیجانش نشان میدهد.

نوع دیگر بازی‌های انفرادی بازی باگردو هست که زیادتر در قدیم از ان استفاده می‌شد و الان اسباب بازی‌هایی بنام بولینگ جای آن را گرفته است.

این نوع بازی منتهی به هماهنگی چشم و دست کودک میشود.

انجام این بازی ساده است کفایت میکند. از کودک بخواهید تا توپی را سمت هدفی (مثل گذرگاه هدف برای توپ‌های بولینگ) قل دهد.

شما اول می‌توانید این کار را بکنید تا کودک با آموختن و فراگیری از شما قادر باشد آسان‌تر از شما تقلید کند.

تعدادی از بولینگ‌ها را با فاصله زیاد از یکدیگر بگذارید و از کودک بخواهید تا توپ را به طرف بولینگ‌ها بزند.

به مرور با ممارست به او یاد دهید که توپ را به صورت هدفمند به سوی بولینگ‌ها بفرستد تا موفق شود بولینگ‌ها را بیندازد و با انجام درست کار او را مورد تشویق قرار دهید و تلاش کنید در او هیجان ایجاد کنید.

از کلماتی چون هورا، آفرین، و غیره بهره جویی کنید و او را در اغوش بگیرید، این کار ضمن آن که حس کامیابی از کار درستی را که انجام داده تحکیم میکند به او می‌آموزد که با اینگونه کارها مورد ترغیب و تایید دیگران قرار میگیرد.

بازی در مجاور بازی :
این مرتبه کودک اسباب‌بازی‌های یکسان و مشابهی در اختیار دارد و می‌تواند از آن‌ها استفاده کند.

مانند قطاربازی‌کردن، می‌توانید کودک را مورد تشویق قرار دهید تا به قطاربازی با اطفال دیگر بپردازد که مشغول بازی مشابهی هستند.

اینگونه کودک از بازی کودکان دیگر تقلید می‌کند و برای شما جالب خواهد بود که کودکان دیگر نیز بازی شبیه او را انجام دهند.

بازی به اشتراک گذاشتن با بقیه (بازی‌های مشارکتی )
در این گونه بازی کودک از مسیر مبادله وسیله بازی و سهیم شدن در آن، بازی مشارکتی را یاد میگیرد.

به عنوان مثال: مبادله دوچرخه، اسکوتر با کودکان دیگر.

بازی و همکاری و تعاون:
کودک از مسیر بازی با بقیه قواعد ساخت و قوانین بازی را می‌آموزد.

به عنوان نمونه ساختن یک قلعه با بلوک و یا با شن، البته این نوع بازی اندکی پیچیده است و احتیاج به مهارت‌های ارتباطی فراوانی دارد..

گرچه این نوع بازی برای کودک اتیسم سخت است ولی در صورت حوصله و شکیبایی مادر یا پدر و مادر و یا مربی می‌تواند برآیند خوبی برای کودک اوتیسمی داشته باشد که از جمله آنه به او به یاری می‌کند به مرور قواعد و قوانین بازی را بیاموزد و پس از چند بار بازی بخش بیشتر قواعد را در امور یا بازی‌های دیگرش به کار بندد.

قایم موشک بازی کردن از دیگر بازی‌‌هایی است که میتواند مشارکت و تعاون را در هنگام بازی به طفل آموزش داد.

در این بازی مربی یا پدر و مادر در جایی از خانه پنهان می‌شوند و تا ١٠می‌شمارند تا فرزندشان او را پیدا کند.

بعد شما جای خود را به فرزندتان بدهید و بکویید که حالا نوبت شماست.

این بازی‌هم از جمله بازی‌هایی است که روحیه تعاون و مشارکت را در طفل افزایش میدهد.

در مجاور این بازی‌ها هستند بازی‌هایی که در بیرون از خانه مهیا است.

مانند شهر بازی یا مکان‌هایی که کودک با تاب بازی کردن، یا سرسره بازی‌کردن هم میتواند برخی قابلیت‌ها و توانایی‌های خود را به محک گذاشته و از آن‌ها لذت ببرد.

البته بایستی دقت نمود که حضور در مکان‌های همگانی و پارک‌ها یا شهربازی‌ها خود احتیاج به مراقبت‌های ویژه‌ای دارد که بایست از قبل پدر و مادر نسبت به آن آگاهی داشته باشند.


قسمت سوم

بازی‌های اثربخش برای کودکان اوتیسم

ولی به نظر میاد که به واقع بازی پایه و اساس نخستین رابطه‌های گروهی اجتماعی باشد.

در حین بازی می‌آموزیم که با سایرین به نحو مطلوب رابطه برقرار کنیم، تجارب مختلف کسب کنیم و در افکار و تمایلات خود منعطف باشیم.

بایستی دقت نمود که کودکان اوتیسم در قیاس با دیگران از رشد اجتماعی پایین‌تر نیز سود می‌برند.

محور این نگرش بر این موضوع استوار است که رشد اجتماعی کودکان ناشی از اثر متقابل سطح شناختی و طرح‌های ذهنی آنها با تجربه‌های محیطی است.

لذا در این قبیل کودکان مشکلات رشد اجتماعی همواره وجود خواهد داشت.

یکی از با اهمیت‌ترین اهداف در آموزش و تربیت کودکان اوتیسم، سازگاری اجتماعی، برقراری روابط مفید و اثربخش با بقیه و پذیرش مسئولیت‌های اجتماعی در توانایی هایی که زیادتر در زمینه خودیاری است، می‌باشد بازی میتواند منجر به تحکیم فرایند سازگاری با اجتماع و اجتماع در اطفال اوتیسم گردد.

این بازی‌ها بایستی بطور مستقیم یا غیر مستقیم بر روی مسائل عاطفی یا بدنی و‌بر مبنای نوع اختلال موجود، برنامه ریزی و اجرا گردد.

معرفی تعدادی از بازی‌های اثربخش برای کودکان اوتیسم
پرتاب توپ به هوا
کودکان به صورت دایره‌ای می‌ایستند، مربی توپ را به هوا پرتاب میکند یکی از بچه‌ها را صدا می‌زند بچه‌ای که نام او برده شده باید بی درنگ به وسط دایره آمده و توپ را بگیرد و اجازه ندهد که توپ بیافتد بعد از این که کودکان این وهله را یاد گرفتند یکی از بچه‌ها توپ را به هوا پرتاب میکند و اسم یکی دیگر از دوستانش را صدا می‌زند و بازی به همین منوال استمرار پیدا میکند تا یکی یکی کودکان حذف شوند و برنده‌ها معلوم میشود.
* قایم موشک
برای اجرای این بازی اول کودکان باید قایم شدن در جاهای گوناگون را بیاموزند وقتی پنهان شدن را یاد گرفتند در مرحله بعد یافتن وبه دنبال هم گشتن را می‌آموزند.
برای آغاز این کار اول مربی و کودک با هم مسابقه می‌دهند بعد ازاینکه کودک متوجه شد از او چه می‌خواهیم این کودک بایک کودک دیگر مسابقه می‌دهند و در انتها بصورت گروهی مسابقه طناب کشی را انجام میدهند.
*گذاشتن توپ بین دو پا و پریدن
در این بازی کودکان باید بتوانند توپ را بین دو پایشان کنترل نمایند و همزمان آغاز به پریدن کنند.
* پریدن از روی کمر دیگران

کودکان باید به روش خمیده بایستد ویکی از کودکان از روی آن‌ها بپرد.به منظور آموزش این بازی اول از بچه می‌خواهیم از روی موانع بلند بپرند بعد از این که این کار را یاد گرفتند چند تا از بچه‌ها به صورت خمیده می‌ایستند و یکی از کودکان از روی آن‌ها می‌پرد.

به صورت دایره بایستند و توپ را برای هم شوت کنند.
اول کودکان باید به روش انفرادی بتوانند توپ را برای هم شوت کنند و آنگاه به صورت دایره‌ای بایستند و به همین صورت که ایستاده اند توپ را برای یکدیگر شوت کنند.
*چرخیدن دور صندلی به همراه موزیک و نشستن بمحض قطع صدا
آموزش این بازی بدین شکل است که اول آهنگی برای کودکان پخش می‌کنیم و از آن‌ها می‌خواهیم که به دور صندلی‌ها بچرخند و بمحض قطع شدن آهنگ روی صندلی بنشینند (لازم به ذکر است در هر مرحله یکی از صندلی‌ها نسبت به کودکان اندک می‌شود) و هرکس پس از قطع صدا ایستاده بود از بازی بیرون می‌رود.
*عمو زنجیرباف و آسیاب بچرخ
در این بازی‌ها کودکان به صورت دایره می‌ایستند و آوای حیوانات و حرکات تخیلی از قبیل شانه زدن، خندیدن، گریه کردن را تقلید میکنند.
جمع کردن توپ با آهنگ و متوقف کردن هنگام قطع صدا
در این بازی از بچه‌ها خواسته میشود با پخش آهنگ آغاز به جمع کردن توپهای سطح زمین کنند و فورا پس از قطع شدن آهنگ، دیگر هیچ توپی را برندارند و پس از اتمام کار آغاز به شمردن توپها می­کنند فردی به عنوان برنده معرفی میشود که شمار توپهای بیشتری را جمع کرده باشد.

قسمت سوم

در این نوشتار ۶ فعالیت مناسب خارج از خانه و در طبیعت برای اطفال گرفتار به اوتیسم به پدران و مادران، مربیان و دیگر مراقبت‌کنندگان از این کودکان توصیه شده است.

تابستان فرا رسیده است و کودکان زمان فراغت زیادی را خواهند داشت.

آواها، منظره‌ها و عواطف، همه و همه در اوج انرژی برای درمانگری هستند و همه کاری که شما می‌بایست انجام دهید این است از در منزل بیرون بروید.

فعالیت‌های مناسب خارج از خانه برای اطفال گرفتار به اوتیسم

  • فعالیت‌های چالش‌برانگیز

خارج از منزل مهلت انجام فعالیتهای مناسب و چالش‌برانگیز برای اطفال گرفتار به اوتیسم مهیاست.

از روی مانع‌های چوبی بپرید، دور بوته‌ها بدوید، درختی را در بغل بکشید و از سرسره سر بخورید! احتیاجی به تجهیزات خاصی نیست گرچه که وجود لوازم طراحی‌شده می‌تواند تنوع فعالیت‌ها و بازی‌ها را بالاتر ببرد.

خلاق باشید و اجازه بدهید کودکان‌تان به شما یاری کنند.

بازی های مناسب

  • پیش بسوی زمین بازی

چه کسی احتمال دارد پارک و زمین بازی را دوست نداشته باشد؟ البته که شاید فرزند شما دوری‌گزین باشد ولی باز هم زمین بازی مکانی عالی برای بچه‌هاست تا روی مهارت‌های حرکتی، اعتدال، جهت‌یابی، اعتمادبه‌نفس و مهارت‌های اجتماعی خود کار کنند.

ضروری نیست به طفل بچسبید ولی برای ایمنی بیشتر و نیز ترغیب او برای تجربه ارتفاع‌های بالاتر و مهارت‌های جدید نزدیک کودک باشید.

کودکان مبتلا به اوتیسم

  • قایم موشک

این یک فعالیت مناسب برای اطفال گرفتار به اوتیسم است که هیچ‌وقت کهنه نمی‌شود.

بیشتر اشخاص دوست دارند درون خانه قایم‌موشک بازی کنند ولی خارج از منزل هم گزینه عالی‌ای ست.

وقتی کودکان را که پشت درختی قایم شده‌اند پیدا میکنید کلی می‌خندند.

شما میتوانید شمردن، ملاحظه نوبت و درک دیداری را با این بازی قویتر کنید.

بازی های مناسب برای کودکان مبتلا به اوتیسم

  • در جستجوی گنج

یک فهرست از اشیا آماده کنید و فرزندتان را بفرستید تا آنهارا بیابد و بیاورد.

میوه کاج، سنگ، چوب و برگ درخت توانایی دارند تنها چند نمونه از لیست گنج‌هایی باشد که فرزندتان باید بیابد.

حتی میتوانید کار مهیج‌تری انجام دهید و نوشته‌هایی در جاهای مختلف بگذارید تا فرزندتان با یافتن آن‌ها قادر باشد گنج‌هایش را پیدا کند.

هر نوشته می‌تواند طفل را به سمت جایی جدید راهنمایی کند و میتوانید در انتهای گذرگاه هم گنج هیجان‌انگیزی را بگذارید.

بازی های کودکانه

  • آب‌درمانی

احتمال دارد فکر کنید فعالیت در استخر بعنوان یک فعالیت مناسب برای اطفال گرفتار به اوتیسم مورد نظر است ولی منظور ما باران است! درانتظار باشید باران ببارد و فرزندتان را بیرون ببرید.

فرقی ندارد با لباس یا با لباس شنا.

یک چتر به دستش بدهید یا بگذارید خیس آب شود.

سطل آب هم در اختیارش بگذارید تا آب باران را جمع کند و یک جارو هم بدهید تا آب را هم بزند.

باران تجربه یگانگی با پدیده طبیعی و احساس را آماده می‌کند.

بازی در طبیعت

  • چرخ‌سواری

هر وسیله چرخ‌داری مانند دوچرخه، اسکوتر و اسکیت اعتدال، مهارت‌های حرکتی و شتاب خطی را تحکیم میکند که همه این‌ها طی روند شکل‌گیری حسی موثرند.

حواستان باشد فرزندتان کلاه ایمنی بر سر بگذارد و پدهای محافظ را هم همواره بپوشد! چنانچه فرزندتان محافظه‌کار است و از راندن می‌ترسد، هیچ مانعی ندارد. کم‌کم کارتان را آغاز کنید.

اول پدال‌ها را از کار بیاندازید و صندلی را پائین بیاورید که پاهایش به زمین برسد.

وقتی یاد گرفت با دوچرخه‌اش راه برود، پدال‌ها را سر جایشان بگذارید و ارتفاع صندلی را بحالت اول برگردانید.

احتیاط

لطفا فرزندتان را فقط خارج از منزل نگذارید! یک‌لحظه غفلت یک‌عمر پشیمانی به بار خواهد آورد.

افزون براین، مطمئن شوید که کفش‌های فرزندتان مناسب فعالیت خارج از منزل است و ضمنا کرم ضد آفتاب هم بهره جویی کنید.

امیدوارم اوقات خوشی خارج از منزل داشته باشید!


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *