7 ویژگی مهم افرادی که دارای هوش هیجانی هستند

هوش هیجانی4

ارسطو می گوید: هر کسی ممکن است عصبانی شود – عصبانی شدن کار ساده ای است. اما عصبانیت با یک شخص خطاکار، به اندازه مناسب، در زمان درست و به علت منطقی و به شکل صحیح، کار ساده ای نیست.

در این سخن ارسطو به طور کامل مفهومی را جمع بندی می کند که موضوع داغ روانشناسی، آموزش و تجارت شده است – هوش هیجانی.

به لحاظ عاطفی افراد باهوش در عادت ها و رفتارهایی درگیر می شوند که به نوعی با مدیریت احساسات خود و درک احساسات دیگران هماهنگ است. هوش هیجانی شامل چهار مهارت اصلی است:

 • توانایی برای درک احساسات
 • توانایی برای بیان علت احساسات
 • توانایی برای درک احساسات
 • توانایی برای درگیر شدن با احساسات

این موارد کلیدی را که افراد باهوش انجام می دهند، بررسی کنید طوریکه بتوانید برخی از آنها را بخشی از زندگی روزانه خود قرار دهید.


اگر به دنبالی راهی برای افزایش هوش و حافظه و بهبود عملکرد مغزتان هستید، دوره تقویت هوش و تقویت حافظه دکتر مصطفی امیری را از دست ندهید.

تقویت هوش


 

 1. افراد باهوش به احساس خود توجه می کنند.

روانشناس و نویسنده، دنیل گلمن، خودآگاهی را به عنوان یکی از مولفه های اصلی هوش هیجانی بیان می کند. خودآگاهی شامل توانایی تشخیص اخلاقیات، احساسات و عواطف می شود. بخشی از خودآگاهی نیز شامل درک چگونگی تاثیر احساسات و اخلاقیات بر روی دیگر افراد می باشد. توانایی برای نظارت بر حالات هیجانی خود، یک نیاز اساسی برای هوش هیجانی محسوب می شود.

 1. این افراد احساسات دیگران را درک می کنند.

همدلی یکی دیگر از آیتم های مهم گلمن در هوش هیجانی می باشد. همدلی عبارت است از توانایی درک احساسات دیگر مردم. برای تعامل با دیگر افراد در ابعاد مختلف زندگی، مانند کار یا مدرسه، لازم است بدانید این افراد چه حسی دارند. اگر یکی از همکاران عصبانی یا ناامید باشد، داستن علت و چگونگی احساس فرد می تواند به شما برای برخوردهای بهتر کمک کند.

 1. آنها قادرند که احساسات خود را تنظیم کنند.

تنظیم احساسات و عواطف در مرکز هوش هیجانی قرار می گیرد. درک احساسات خود بسیار مهم است، اما اگر از این درک استفاده ای نکنید،  فایده و اهمیتی ندارد. افراد باهوش قبل از اینکه در مورد احساسات خود کاری انجام دهند، فکر می کنند. این بر احساسات خود واقف هستند، اما به این احساسات اجازه نمی دهند که بر زندگی آنها مسلط شود.

 1. این افراد با انگیزه هستند.

افراد باهوش برای دستیابی به اهداف خود با انگیزه هستند و قادر به مدیریت رفتار و احساسات خود برای رسیدن به موفقیت طولانی مدت هستند.

هوش هیجانی2

این افراد ممکن است نسبت به ایجاد تغییر در زندگی خود کمی عصبی شوند، اما می دانند که مدیریت این ترس مهم است. با یک جهش و تغییر می دانند که می توانند زندگی خود را بهتر کنند و یک گام به هدف خود نزدیکتر شوند.

 1. این افراد دارای مهارت های اجتماعی بزرگی هستند.

افراد باهوش دارای مهارت های اجتماعی قوی نیز می باشند، علت وجود این مهارت تا حدی مربوط می شود به واقف بودن آنها به احساسات خود و دیگران. آنها می دانند که چگونه با دیگران به طور موثر برخورد داشته باشند و به دنبال برقراری روابط اجتماعی سالم هستند.

 1. آنها مایل و قادر به بحث در مورد احساسات با دیگران هستند.

گاهی افراد هماهنگ و همدل با احساسات خود هستند، اما تلاش می کنند تا این احساسات را با دیگران نیز به اشتراک بگذارند. از لحاظ عاطفی، افراد باهوش نه تنها احساسات را درک می کنند، بلکه می دانند چگونه آنها را به درستی بیان کنند.

منظور از عبارت ” به درستی” چیست؟ تصور کنید که یک روز حال خیلی بدی در محل کار دارید، به خاطر یک جلسه انجام شده عصبانی، ناامید و خسته هستید. در نتیجه این عصبانیت و ناراحتی احساسات خود را به طور نادرست بیان می کنید و هنگام ورود به خانه با دیگران مشاجره می کنید و یا یک ایمیل تند و زننده به رئیس خود ارسال می کنید. برخورد بهتر در این شرایط این است که در مورد ناراحتی های خود با یکی از اهالی خانه صحبت کنید و کمی ناراحتی و تنش خود را کاهش دهید، کمی قدم بزنید و ورزش کنید و با یک برنامه ریزی سعی کنید روز بعد را بهتر از قبل سازید.

 1. این افراد قادر هستند به درستی علت اصلی عواطف خود را تشخیص دهند.

تصور کنید با یکی از همکاران خود دچار مشکل شده اید. زمانی که احساسات خود را ارزیابی می کنید، علت اصلی عصبانیت خود را بررسی کنید. آیا دلیل عصبانیت شما واقعا کارهای همکارتان است یا اینکه به خاطر حجم زیاد کارها و مسئولیت ها ناراحت هستید؟ افراد دارای هوش هیجانی قادر هستند موقعیت را ارزیابی کرده و علت بروز احساسات را به درستی تشخیص دهند.

در نگاه اول این کار ساده به نظر می رسد، اما واقعیت این است که زندگی احساسی ما ممکن است پیچیده و به هم ریخته باشد. تعیین علت اصلی بروز احساسات در زمان رویارویی با برخی عواطف قوی مانند عشق یا عصبانیت، کمی دشوار به نظر می رسد.

نگارنده: سمیه محمدی

مریم عبداللهی

 • مریم عبداللهی 
 • روانشناس و نوروتراپیست

بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *