7 علت مراجعه به نورولوژیست به منظور درمان درد کمر و گردن قبل از مراجعه به پزشک جراح

درد گردن

7 علت مراجعه به متخصص مغز و اعصاب (نورولوژیست) به منظور تشخیص درد های کمر و گردن قبل از مراجعه به پزشک جراح مغزواعصاب

این مقاله دیگر از کنار این مطلب می گذرد که قطعا خواننده محترم پیش از این از عواقب خطرناک عمل سهل انگارانه وابسته به ستون فقرات برای درمان کمر درد و گردن درد اطلاع دارد. همان طور که می دانید، عمل جراحی آخرین انتخاب نیست.

یک آسیب کوچک موجب ایجاد نقص و عامل ضعف می شود و همین نقص، آسیب بدنی دیگری را در پی دارد و انجام عمل های جراحی مکرر بر روی ستون فقرات، عمل های دیگری را نیز بدنبال دارد.

در واقع این یک موضوع پیچیده است و مشکل از ضعف بافت های مورد جراحی ست تا آماده نبودن و شرایط بد بدنی بیماران مورد جراحی. هدف از نگارش این مقاله ارائه کارآمدترین، موثر ترین و مطئن ترین راه حل های درمانی ممکن برای یک تصمیم گیری درست و عاقلانه ست.

دلیل اینکه مسئولیت تشخیص نهائی بیماری کمردرد، ستون فقرات و گردن درد به متخصص مغز و اعصاب واگذار شده است، در چیست؟!

در اینجا ما به بررسی جایگاه و اهمیت تشخیص متخصص مغز و اعصاب در این رابطه می پردازیم.

بسیاری از جراحان تمایل ذاتی نسبت به انجام عمل های جراحی دارند. در ابتدا، پزشک جراح مانند دیگر پزشکان عمومی یا پزشکان خانوادگی، تست های تشخیصی چون ام آر آی و عکسبرداری از محل مورد درمان را تجویز می کند.

پس از بررسی آزمایشات، پزشک با خود فکر می کند که آیا عمل جراحی به بهتر شدن وضعیت بیمار مورد نظر کمک می کند یا خیر. مشکل اینجاست که بیماران تمایلی به زیر تیغ جراحی رفتن را ندارند و تا آنجا که می توانند از آن دوری می کنند. با این حال، دیدگاه جراح در این مورد با دیدگاه بیمار کاملا متفاوت است.

هر متخصص مغز و اعصاب در زمینه بیماری های گردن، کمر و ستون فقرات و همچنین برآورد خطر و گزینه های درمان آن تخصص لازم را پیدا کرده است.

درد کمر و گردن برای هر فرد بیمار منحصر بفرد است، البته با درجات مختلف مشکلات مرتبط با ناهنجاری های استخوان و دیسک کمر. متخصص مغز و اعصاب آموزش دیده است تا علل بروز علائم بیماری را به درستی شناسایی کرده و با بهره گیری از برق نگارماهيچه ( دستگاه سنجش ميزان برق در بافت عضلات كه در تشخيص بيمارى هاى ماهيچه ها و اعصاب كاربرد دارد) به ارزیابی میزان آسیب وارده به سلسله اعصاب و درصد بازگشت بیماری در مدت زمان کوتاه یا در بلند مدت بپردازد.

اما اگر بیماری توسط یکی از دوستان جراح به متخصص مغز و اعصاب معرفی شود و در صورتی که هم جراح و هم پزشک نورولوژیست در یک بیمارستان با یکدیگر همکار باشند، در آن زمان است که پزشک نورولوژیست در تشخیص و ارزیابی خود از بیماری دچار تردید و تضاد می شود.

از یک سو، متخصص مغز و اعصاب موظف است که بهترین گزینه های درمان و بهترین مراقبت ها را برای بیمار خود فراهم کند. از سوی دیگر، پاداش و حقوق متخصص مغز و اعصاب از طرف بیمارستان به او پرداخت می شود، درست مانند جراح که دستمزد خود را بعد از هر جراحی دریافت می کند.

در صورت وجود چنین شرایطی، بهتر است که بیمار به متخصص مغز و اعصاب دیگری در یک بیمارستان دیگر رجوع کند تا با نظر صادقانه و بی طرف پزشک خود روبرو شود و از ضرورت عمل جراحی اطمینان پیدا کند. در بیشتر موارد غیر اورژانسی، بهتر است که جانب احتیاط را رعایت کنیم و بر طبق نکات یاد شده در بالا عمل کنیم.

شما به یک شخص مطلع و قابل اعتماد برای ارجاع به پزشک جراح نیاز دارید. یک متخصص مغز و اعصاب مستقل و حرفه ای براساس تجربیاتی که از درمان هزاران بیمار خود بدست آورده است، می تواند منبع اطلاعاتی مناسبی برای معرفی بهترین پزشک جراح به شما باشد.

متاسفانه، بهترین روش های درمان فیزیکی یا فیزیوتراپی نیز برای بسیاری از بیماران موثر واقع نمی شود. فتق دیسک می تواند به صورت شدید و غیر عادی اتفاق بیفتد، استخوان ها اطراف سلسله اعصاب را می پوشانند تا جایی که . در مواقع نیاز، یک متخصص مغز و اعصاب حرفه ای می داند به کدام پزشک جراح بدون در نظر گرفتن شهرت و موقعیت و محل کار او می تواند اطمینان داشته باشد و بیمار را به او بسپارد.

متخصص مغز و اعصاب یا نورولوژیست سعی در ایجاد یک رابطه پزشک-بیمار برای یک مدت طولانی دارد. در طول دراز مدت، جراحان معمولا به بیماران دچار دردهای مزمن کمر و گردن توجهی نشان نمی دهند. اولین ملاقات با پزشک جراح مربوطه، در حدود یک یا دو ماه پس از انجام عمل جراحی است، دقیقا کمی قبل از زمانی که شما به بهبودی کامل دست پیدا می کنید.

اگرچه پس از عمل، بیمار باید تلاش زیادی برای رسیدن به شرایط بدنی مطلوب کند، اما بازگشت به همان وضعیت یا حالت بدن و ورزیده کردن عضلات است که بعدها منجر به آسیب های جسمی بیشتر و عمل های جراحی مکرر می گردد. یک متخصص مغز و اعصاب مجرب تمام جنبه های درمان از تشخیص بیماری گرفته تا دوره نقاهت، عود کردن بیماری و حتی پیشگیری از آسیب مجدد را در نظر می گیرد.

در وهله اول، ما به یک تن درمانگر (فیزیوتراپ) کاردان و مجرب نیاز داریم تا بیمار مورد نظر را از همان مراحل ابتدایی درمان زیر نظر بگیرد. فیزیوتراپ مربوطه باید بدنبال ارائه راه حل های درمانی صحیح بدون نیاز به عمل جراحی باشد، برای مثال ورزیده کردن عضلات شکم و قسمت میان لگن و تهیگاه به منظور تقویت و استحکام کمر و پشت.

معمولا پزشک جراح مراجعه به فیزیوتراپ را به بیمار توصیه نمی کند، اما در صورت معرفی فیزیوتراپ نیز، انتخاب آن را به شما واگذار می کند، برای مثال ممکن است که شما بدنبال یک فیزیوتراپ مجرب در میان آگهی های روزنامه، مجلات یا اینترنت باشید.

چنین تن درمانگر یا فیزیوتراپی نه تنها معلومات و توانایی در حد یک پزشک عمومی را ندارد، اطلاعات کمی را درباره نوع عملی که انجام دادید یا تصمیم به انجام آن دارید، در اختیار شما می گذارد؛ در حالت کلی چنین فردی حرفی برای گفتن برای تشخیص ندارد.

یک نورولوژیست مجرب و کاردان در تمام مراحل درمان از بیمار حمایت می کند. آسیب و درد کمر از جمله مشکلاتی هستند که تا مدت ها گریبان گیر بیمار می شوند، و رفع بیماری و دردهای مزمن نیز به تعهد پزشک، همکاری بیمار و زمان نیاز دارد. این تعهد، حمایت و مسئولیت پذیری پزشک است که موجب بهبود بیمار بدون نیاز به هیچ گونه عمل جراحی می شود.

 

[divider]

مرکز تحقیقات کلینیک مغزواعصاب و روان آلومینا


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *