6 نشانه افسردگی پنهان

1.خواب غیر عادی، عادات خوردن یا نوشیدن متفاوت با عادات عادی

وقتی کسی به وضوح عادات غذا خوردن یا خوابش را عوش میکند، معمولاٌ نشانه این است که مشکلی وجود دارد.خواب بنیان سلامت روح و روان است.وقتی که فردی هیچوقت نمی تواند بخوابد ( یا خیلی طولانی می خوابد)، این ممکن است نشانه افسردگی پنهان باشد.

دیگران برای فرو نشاندن احساساتشان روی به الکل یا غذا می آورند.پرخوری می تواند به فرد افسرده کمک کند که احساس پر بودن کند که در واقع به فرد کمک می کند کمتر از درون احساس تهی بودن کند. نوشیدن ممکن است برای سرپوش گذاشتن روی احساسات غم و تنهایی که معمولا با افسردگی همراه است، انجام شود.گاهی اوقات فرد کاملا خلاف این روش عمل میکند و میل خود را به خوردن و نوشیدن از دست می دهد چرا که هیچ هدفی در این کارها نمی بیند و یا برایش هیچ خوشی به همراه ندارد.

Related image

2.خنده مصنوعی و بهانه گیری همیشگی

همه ما کسانی که به نظر می رسد سعی میکنند خود را به زور شاد نشان بدهند، دیده ایم.این نقابی است که همه ما هر از جند گاهی به چهره می زنیم. ولی در اغلب موارد هر چه با شخصی که این نقاب را به صورت دارد بیشتر وقت بگذرانید، نقابش کمرنگ تر می شود.به همین خاطر است که اکثر کسانی که افسردگی پنهان دارند از گذراندن وقت بیشتر از حد لازم با دیگران اجتناب می کنند. آنها همیشه عجله دارند و آماده بهانه آوردن برای نبودن در جمع یا دیدن شما هستند.

خیلی سخت است که پشت نقاب خوشحالی کسانی که افسردگی پنهان دارند را ببینید.بعضی اوقات شما در یک لحظه صادقانه و یا یک صحبت آرام متوجه این موضوع می شوید.

3.فلسفه بافی بیش از حد معمول

وقتی شما بالاخره متوجه نقاب افسردگی شدید، ممکن است به این نتیجه برسید که بحپ ها با شخص افسرده بیش از حد معمول به سمت فلسفه بافی می روند. این صحبت ها ممکن است شامل معنای زندگی یا اینکه زندگی آنها تا اینجا به چه رسیده است، باشد. آنها حتی ممکن است بی پرده تصدیق کنند که فکر آسیب رساندن به خودشان و یا خودکشی را داشته اندآنها ممکن است راجع به پیدا کردن شادی یا راه بهتر زیستن صحبت کنند.

این دسته از موضوعات ممکن است دلالت بر تلاش درونی شخص با افکار تاریک درونش که جرات بیانشان را ندارد، داشته باشد.

Related image

4.درخواست کمک و پشیمانی از این درخواست

کسانی که افسردگی پنهان دارند به شدت برای مخفی نگه داشتنش تلاش می کنند. گاهی اوقات از مخفی کردن خسته می شوند و درباره احساسات واقعی شان با کسی صحبت می کنند. حتی ممکن است اولین گام را بردارند و از یک درمانگر وقت مشاوره بگیرند و حتی با اولین جلسه درمان هم بروند.

اما پس از اینکه روز بعد از خواب بیدار شدند متوجه می شوند که خیلی جلو رفته اند. اگر برای افسردگی به دنبال کمک بگردند به این معناست که واقعاٌ افسرده هستند. این تصدیقی است بر اینکه بسیاری از افراد دارای افسردگی پنهان با آن درگیرند و نمی توانند از پس آن بر بیایند. هیچ کس اجازه ندارد نقطه ضعف آنان را ببیند.

5.احساسات قوی تر از حد معمول

فردی با افسردگی پنهان معمولا احساسات را عمیق تر از دیگران درک می کند. این اتفاق ممکن است برای فردی پیش آید که در حالت گریه نمی کند ولی در حال تماشای تلویزیون با یک صحنه دلخراش ناگهان اشک هایش سرازیر می شود. یا کسی که به طور معمول عصبانی نمی شود ناگهان هنگام رانندگی با یک حرکت اشتباه رانندگان دیگر به شدت بر افروخته می شود. یا کسی که معمولا درباره عزیز بودن دیگران صحبت نمی کند به ناگاه به شما می گوید که چقدر دوستتان دارد.

این حالت شبیه به این است که آنان تمام احساسات افسردگی را درون خود حبس میکنند و دیگر احساسات از درونشان بیرون می ریزد.

Related image

6.خوش بین نبودن به مسایل کمتر از حالت عادی 

روانشناسان به این پدیده “واقع گرایی ناشی از افسردگی” می گویند و بعضی شواهد نشان دهنده درستی این لفظ هستند. وقتی که کسی از افسردگی رنج می برد ممکن است تصویر واقع گرایانه تری نسبت به دنیای پیرامون و تاثیر گذاریش بر دنیا داشته باشد. کسانی که افسرده نیستند خوشبین تر به مسایل نگاه می کنند و توقعانی دارند که بالاتر از شرایطشان است.

بعضی اوقات کشف این واقع گرایی ناشی از افسردگی کار سختی است چون تفاوت رفتار بسیار ناچیز است.مثلا به جای گفتن اینکه ” من واقعاٌ فکر میکنم این بار ترفیع بگیرم!” افراد افسرده پس از چندین بار مرور این جمله سرانجام اینگونه آن را بیان می کنند:” خب من دوباره آماده ترفیع هستم اما شک دارم که ترفیع بگیرم”

گرد آورنده و مترجم : کیانوش محسنی زاده

خدمات تخصصی بازی درمانی،موسیقی درمان
ی و نمایش درمانی خلاق در مرکز آلومینا ارائه می گردد

جهت اطلاعات بیشتر و گرفتن وقت قبلی به صفحه ی تماس با ما مراجعه فرمایید

 


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

9 دیدگاه دربارهٔ «6 نشانه افسردگی پنهان»

 1. همه ی این ۶ علائم را دارم و نتیجه تست افسردگی ۳۱ از ۶۳ شد. من ۱۷ سال دارم. زندگی در کنار آدمها هرروز برایم سخت تر میشود و مدام در حال دوری و ترک کردن آنها هستم‌. بودن در کنار بقیه من را معذب میکند و احساس خوبی ندارم. بیشتر اوقات خواب هستم و تمایل به انجام کاری ندارم، از بودن در کنار دوستان لذت نمیبرم و بیشتر مایه ی عذاب من است. آیا واقعا من نیاز به درمان دارم یا این مرحله مقطعی و گذراست؟

  1. مریم عبداللهی روانشناس , رواندرمانگر و نوروتراپیست

   سلام
   جهت بررسی بیشتر برای خانم امیری در کلینیک شریعتی نوبت ویزیت تهیه فرمائید.

 2. با سلام. از 6 علامت پنهان افسردگی، علامت شماره 6 را دارم. ایا نیاز به درمان دارم و یا اینکه در صورت وجود هر 6 علامت باید درمان انجام شود؟

  با سپاس

  1. مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز

   درصورتیکه این موضوع برای شما یا اطرافیان نزدیکتان رنج زیادی ایجاد می کند یا منجر به خراب شدن عملکردتان شده است، بله.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *