5 نشانه فیزیکی که نشان می دهند ممکن است شما افسرده باشید

آیا این سوالات به نظرتان آشنا می آیند؟

 • آیا شما خسته یا کوفته هستید؟
 • آیا شما در خواببیدن مشکل دارید؟
 • آیا علاقه کمی به انجام کارهایی که قبلاٌ از آنها لذت میبردید دارید؟
 • آیا احساس ناراحتی، افسردگی و نا امیدی می کنید؟

اینها سوالات معمولی هستند که توسط دکتر( روانشناس، پزشک زنان، پزشک عمومی) یا در پرسشنامه های تشخیص افسردگی پرسیده می شوند. اگرچه، شما ممکن است مثل یک به بچه آرام به خواب فرو روید، سر کار عملکرد خوبی داشته باشید، و برای دو ماراتن آماده شوید و تنها یک درد مزمن کمر داشته باشید که دائمی باشد.

آیا این دلیل بر افسردگی است؟

بله.

در یک تحقیق 69 درصد کسامی که برای افسردگی به دکتر مراجعه می کردند، درد کمر داشتند. اختلال وضع روانی می تواند علایم غافلگیر کننده ای داشته باشد-مثل میگرن، نفخ، کمر درد، یا درد مفاصل.

به علاوه، این درد ها برطرف نمی شوند – و می توانند خطرناک شوند – یک تحقیق نروژی در سال 2007 نشان داد که شرکت کنندگان با علایم شدید افسردگی در خطر بیشتر مرگ هستند به دلایلی شامل ناراحتی قلبی، سکته، ناراحتی تنفسی، و شرایط سیستم عصبی.

در اینجا به برخی از شایع ترین علایم همراه با افسردگی اشاره می کنیم:

 1. میگرن

طبق گفته دکتر لیسا مانیکس عصب شناسی در سینسیتی که تخصصش درمان سردر است، 40 درصد کسانی که میگرن داند افسردگی هم دارند. او می گوید شواهد محکمی برای ارتباط انواع ناراحتی های روحی با ناراحتی های جسمی وجود دارد، از سکته گرفته تا اختلالات اضطرابی. یک تحقیق در داشگاه مانتیبو در سال 2009 نشان داده است که 11 درصد شرکت کنندگان دارای میگرن 1 یا چند بار اختلال حالت روحی را، از افسردگی تا حمله عصبی، تجربه کرده اند.

 1. درد مفاصل

بنا بر یک تحقیق، کسانی که فیبرومیالژی ( بیماری که مشخصه آن درد در بسیاری از نقاط بدن همراه با احساس خستگی است) 3.4 برابر بیشتر از کسانی که این بیماری را ندارند به افسردگی شدید مبتلا هستند. قابل درک است که کسی که درد مفصل مزمن دارد افسرده خواهد شد – هنگام بالا رفتن از پله اذیت می شود، همچنین هنگام خم شدن درد تجربه می کند. اگرچه، نکته جالب این است که کوفتگی، التهاب و آسیب به غضروف مفصل ممکن است در واقع نشانه افسردگی باشد.

 1. مشکلات هضم

آرزو می کنم که ای کاش از ارتباط بین مشکلات هضم – نفخ، یبوست، روده تحریک پذیر – و افسردگی وقتی یک دختر بچه بودم، آگاهی داشتم چرا که قبل از ورود به کالج به دنبال درمان اضطراب و افسردگی می رفتم. در عوض من داروهای مسهل و دیگر دارو ها رااستفاده کردم که تنها شرایطم را بدتر کردند.

سیستم عصبی روده بسیار پیچیده است – در حدود 500 میلیون سلول عصبی دارد- که داشمندان معمولاٌ از روده به نام مغز دوم نام می برند.در واقع سلول های عصبی روده 80 تا 90 درصد سرونتین بدن ماست. بیشتر از مقداری که مغز ما می سازد. اگر شما هم با مشکلات هضم و شکمی درگیر هستید، همانطور که من بودم، ممکن اسن متعجب شوید اگر بدانید که بعضی علایم اضطراب و افسردگی ممکن است به روده مرتبط باشد.

همچنین مراقب مواد غذایی که باعث تحریک مغر می شوند باشید ( مثل افسردگی) که شامل گلوتن و شکر هستند. این غذاها ممکن است در آزمایش lgA خون برای آلرژی خود را نشان ندهند، اما به این معنا نیست که بدن این غذا ها را دوست دارد. شما ممکن است متحمل علایم اضطراب و افسردگی شوید. متخصص مغز و اعصاب مشهور دیوید پرلموتر در کتاب پر فروش خود ” مغز دانه” اشاره می کند که کسانی که از اختلالات روحی رنج می برند کشش بیشتری به گلوتن دارن و بالعکس. در 52 درصد از کسانی که به گلوتن کشش دارند، افسردگی یافت شده است.

 1. درد قفسه سینه

تحقیقات انبوهی درباره ارتباط نزدیک افسردگی و سلامت قلب و عروق صورت گرفته است. به گفته موسسه ملی بهداشت روان، از هر 20 آمریکایی 3 نفر که دارای مشکل قلبی همراه با افسردکی هستند و این نسبیت در کسانی که بیماری قلبی ندارن 1 به 20 است.بیماران قلبی که افسرده هستند علایم بیشتری نسبت به دیگر بیماران قلبی دارند. یک تحقیق نشان داد که کسانی که نارسایی قلبی دارند و از افسردگی شدید رنج می برند 4 برابر در معرض خطر مرگ و 2 برابر بیشتر در معرض بستری شدن قرار دارند. حتی کسانی که افسردگی خفیف دارند هم تقریباٌ 60 درصد افزایش خطر مرگ دارند.

مطالعات اخیر نشان می دهند که همانطورکه یک فرد با بیماری کرونر قلب مستعد افسردگی است، اشخاص افسرده مستعد بیماری کرونر قلب هستند. افسردگی و اضطراب روی ریتم قلب تاثیر می گذارد، فشار خون را بالا می برد، میزان کلسترول و انسولین را زیاد می کند و مقدار هورمون های استرس را افزایش می دهد. درد قفسه سینه و ضربان سریع قلب می توانند نشانه های اضطراب و افسردگی باشند.

 1. کمر درد

کمر درد در افراد مبتلا به اختلالات اضطراب و روحی نیز شایع است. من هیچ اطلاعات علمی برای این ادعا در دست ندارم، اما متوجه شده ام که وقتی احساس خوبی ندارم با کمر خم راه می روم. خم راه رفتن منجر به کمر درد می شود. این ناراحتی همچنین ممکن است شامل درد یا گرفتگی بالا و گایین ستون فقرات شود، درد شدید در گردن، شانه ها یا پایین کمر. اینجا محلی است که مردم اغلب احساس تنش می کنند. تمام استرس روزانه در منطقه گردن و شانه ها مثل یک گروگان نگه داشته می شود. بنابر این اگر میتوانید این کار ها را انجام دهید، ماساژ منظم می تواند از افسردگی جلوگیری کند یا حداقل از حاد شدن آن پیشگیری نماید. در مقطعی من هزینه درمانی یک ماهم را برای ماهی یکبار ماساژ مصرف میکردم چون به مرحله ای نرسیده بودم که جلوی همه یک ساعت گریه کنم، باور داشتم ماساژ برای افسردگی ام مفید است. بعضی استرس ها را التیام می بخشد، که اغلب باعث مشکلات من بودند.

گرد آورنده و مترجم : کیانوش محسنی زاده

خدمات تخصصی بازی درمانی،موسیقی درمان
ی و نمایش درمانی خلاق در مرکز آلومینا ارائه می گردد

جهت اطلاعات بیشتر و گرفتن وقت قبلی به صفحه ی تماس با ما مراجعه فرمایید

 


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

6 دیدگاه دربارهٔ «5 نشانه فیزیکی که نشان می دهند ممکن است شما افسرده باشید»

 1. سلام. من ادم وسواسی هستم. به قول بابام میگه همش دوس داری دکتر و اونجا باشی. چیکارکنم من
  اخه یک مدته دستم و انگشتام دست چپم درد میگیره دکتر رفتم گفت اط استرسه چیکازرکنم من.هی الکی به خودم تلقین میکنم خدانکرده ممکنه بیماری چیزی باشم.لطفا کمکم کنید

  1. مریم عبداللهی روانشناس , رواندرمانگر و نوروتراپیست

   سلام بهتراست از رواندرمانی نیز استفاده کنید.

 2. من چند تا تست افسردگی دادم… همه شون هم 68 تا 70 درصد در اومد.
  میون این درد ها ، درد قفسه سینه رو ندارم ولی به جاش ریزش موی شدیدی پبدا کردم. چی کار کنم ؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *