5 دلیل که چرا شما عاشق خودشیفته ها میشوید

چرا جذب آدمهای خودشیفته میشویم؟

خوشمان بیاید یا نیاید، ما خودمان شریک های زندگیمان را انتخاب میکنیم (البته به جز ازدواج های اجباری). گاهی اوقات متوجه میشویم که ما بارها و بارها عاشق کاراکترها و شخصیتهای یکسانی میشویم. اگر شما هم جز افرادی هستید که چندین بار عاشق فرد خودشیفته شده اید، این نوشتار درک این عشق را برایتان مشخص تر میکند.

یک: هیچ تصادفی وجود ندارد!

ارتباط با یک فرد خودشیفته ممکن است به این دلیل اتفاق بیفتد که به نظر شما جذاب و دلربا باشد.مخصوصا اگر آن فرد یک خودشیفته ی عالی رتبه هم باشد. همه ما میتوانیم توسط فردی که ما را اغوا میکند و شخصیت کاریزماتیکی دارد فریب بخوریم. اما اگر این اتفاق تکرار شود، آن وقت باید فکر کنیم که شاید چیز دیگری در حال بوقوع پیوستن است. درواقع این موضوع اتفاقی نیست و چیز دیگری در شماست که این رابطه را هدایت یکند. شما ممکن است الگوهای گذشته خود را تکرار کنید و یا به دنبال برآورده کردن نیازهای –هرچندمخرب- خود باشید. اگر همیشه به همین نقطه میرسید، شاید چیزی در شما وجود دارد که بارها و بارها شما را به همان نقطه میبرد.

دو: سواستفاده توسط افراد خودشیفته در کودکی

بسیاری از افرادی که به عنوان بزرگسالان، پارتنرهای خودشیفته را به خود جذب میکنند، در کودکی مورد سواستفاده قرار گرفته اند. وقتی والدین راه و رسم دنیا را به شما آموزش میدهند، عقاید ما درباره درباره دنیا و آدمها و خودمان براساس آن دانشی که آموزش داده میشود شکل میگیرد. اگر والدین خودشیفته ی شما به  شما یاد داده اند که برای بدست آوردن عشق و توجه آنها باید به روشی مشخص عمل کنید و اگر آنها به شما یاد داده اند که شما سزاوار تمسخر هستید و دیگران میتوانند شما را کنترل کنند؛ کاملا قابل درک است که شما شریک یا همسری را انتخاب کنید که آنچه شما آموخته اید را تقویت میکند.

عاشق خودشیفته ها

سه: شما اعتماد به نفس پایینی دارید.

اگر اعتماد به نفس شما آسیب دیده باشد – چه به دلیل تربیت و پیشینه رشدی و چه به دلیل تجربه روابط با شریک های قبلی – ممکن است شما به خودی خود عاشق خودشیفته ها شوید که همچنان نظرات شما را نادیده بگیرد و یا شما را درگیر رفتارهایی کند که شما از بی کفایتی خودتان مطمئن شوید! اعتماد به نفس پایین همچنین موجب میشود که ما شریکی را انتخاب کنیم که حداقل در ظاهر به نظر برسد که اعتماد به نفس خوبی دارد و این باعث میشود که فرد در تجربیاتی که فکر میکند نمیتواند خودش به تنهایی داشته باشد، شرکت کند.

چهار: شما تمایلات هم وابستگی دارید.

آیا شما حس هویت خودتون رو از مراقبت از افراد دیگر به دست می آورید؟ اگر شما فردی هستید که لذت دیگران برایتان مهم است و از اینکه دیگران از شما سواستفاده میکنند مشکلی ندارید و حتی ممکن است از این وضعیت خوشحال هم باشید؛ درواقع شما نه تنها شما جذب خودشیفته ها میشوید، بلکه خودشیفته ها را نیز به خود جذب میکنید. افرادی که تمایلات خودشیفتگی دارند، توانایی شناسایی افرادی را دارند که به آنها امکان تسلط و رفتار نامناسب را میدهد. اگر این توانایی را دارید که درعین حالی که به یک فرد خودشیفته عشق میورزید، نیازهای خودتان را هم نادیده  بگیرید؛ تبریک میگم، شما یک فرد ایده آل برای شریک خودشیفته تان هستید.

پنج: شما ساده لوح و بی تجربه هستید.

خودشیفته ها در روابط خود از طیف وسیعی از رفتارهای دستکاری شده و عاطفی استفاده میکنند. اگر شما نسبت به بقیه افراد زودباورتر و ساده تر باشید، ممکن است به سادگی درگیر روابط با افراد خودشیفته شوید زیراکه در مراحل ابتدایی توانایی تشخیص موقعیت های خود را ندارید. برای مثال برای افراد مبتلا به اختلال طیف اوتیسم، درک کردن انگیزهای اساسی انسان ها دشوار است و ممکن است توسط خودشیفته ها جذب شوند زیراکه خطوط انگیزه های رابطه را نمی خوانند.

خلاصه کلام اینکه

اگر خود را مکررا عاشق خودشیفته ها میبینید، بخصوص اگر در این روابط سواستفاده عاطفی را تجربه میکنید، باید درباره شناسایی الگوهای روابط خود بیشتر بدانید و میتوانید به منظور مدیریت تغییرات الگوها از یک روانشناس بالینی کمک بگیرید.  

منبع 


فاطمه امیری

ترجمه و تدوین: فاطمه امیری

فارغ التحصیل روانشناسی بالینی از دانشگاه تهران


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *