سایت تخصصی پزشکی و دارو | متخصص مغز و اعصاب |متخصص روانپزشکی | کلینیک روانشناسی | مرکز مشاوره ازدواج | زوج درمانی | تست خواب | درمان خروپف

5 ایده برای بهبود تمرکز کودکان

Mother bonding with son

5 ایده برای بهبود تمرکز کودکان

1. توجه به نیازهای فیزیولوژیکی کودک: بسیاری از کودکان و نوجوانان پس از نه ساعت خواب تمرکز بهتری دارند. بنابراین اطمینان از مدت زمان خواب آنها بسیار مهم است. کاهش مصرف قند و شیرینی و افزایش سطح پروتئین با مصرف گوشت بدون چربی، بادام و تخم مرغ باعث افزایش غلظت دوپامین، به خصوص در کودکان بی حال، و در نتیجه بالا رفتن تمرکز می شود. وقفه های متعدد و به جل در بین تمرینات نیز به این موضوع کمک می کند.

2. حذف حواس پرت کن ها : مواردیکه تمرکز کودک را به هم زده و حواس او را پرت می کنند را باید شناسایی و حذف کنید مانند : سرو صدا، حضور برخی افراد، بحث و جدل، میزان نور،خستگی و گرسنگی.

این کار باید به صورت مرتب انجام شود : گرفتن لیست و حذف موارد.

3. ایجاد فضای افزایش دهنده تمرکز: برای مثال در هنگام انجام تمرینات “موسیقی آرامی” در پس زمینه بگذارید و یا در محل تمرین تنگ ماهی قرار دهید و کلیه لامپ های فلوراسنت را نابود کنید!!!!

4. انجام تمرینات مرتب کردنی و چیدنی: این نوع تمرینات به تمرکز بالایی نیاز دارند. مثلا یک دستور العمل به آنها بدهید و بخواهید که حروف الفبا را بر اساس آن مرتب کرده و بچینند.

5. کشف فعالیت هایی که کودک با تمرکز انجام می دهد: تمرینات و فعالیت هایی متفاوتی انجام دهید و کودک را زیر نظر بگیرید. در کدام یک متمرکز  و در کدام یک بی حوصله است؟ این لیست به شما کمک می کند تا بتوانید موارد مشابه بیشتری پیدا کرده و با انجام فعالیتهای لذت بخش به بهبود تمرکز کودکتان کمک کنید.

 

مانند هر مهارتی، تمرکز نیز به زمان و تمرین نیاز دارد تا بهبود یافته و به مهارتی اتوماتیک تبدیل شود.

 

نگارنده: شیرین قلی زاده

 

مریم عبداللهی

مریم عبداللهی ، روانشناس و نوروتراپیست

 

[divider]

کلنیک فوق تخصصی مغز و اعصاب و روان آلومینا


گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغز و اعصاب و روان در ایران

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

نقطه قوت مجموعه پزشکان جایروس نه لوستر های زیباست و نه تزییات راهرو! بلکه پزشکان و روانشناسان قوی است، کادر درمانی جایروس در تمام کشور بی نظیر است

ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغز و اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما مردم عزیز خدمت رسانی می کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: