4راهکار برای والدین با کودکان تکانشگر

کودک تکانشگر

4راهکار برای والدین با کودکان تکانشگر

قشر واقع در  جلوی استخوان پیشانی (PFC) بخشی از مغز پشت پیشانی می باشد که پاسخ های تکانشی در انسان را کنترل می کند.اگر چه قطعه های پیشانی مسئول برخی جابه جایی های حرکتی است، اما شناخته شده ترین کارکردشان تنظیم رفتار فرد می باشد. این بخش مسئول مکث بین تکانشگری(رفتار بر اساس انگیزه ی آنی و بدون فکر) و عمل به آن می باشد.

رفتار تأملی در برابر تکانشی به این دلالت دارد که آیا شخص قبل از تصمیم گیری درباره مسایل سخت اما قابل حل،برای تأمل کردن روی گزینه های مختلف وقت می گذارد یا نه.

در بیشتر تحقیقات بررسی عملکرد تأمل- تکانشی از تکالیف جور کردنی دیداری- ادراکی استفاده شده است.به کودک طرح هایی از تصاویر آشنا (مانند :ماشین،خرس،اسباب بازی و غیره)نشان داده می شود و از او خواسته می شود از بین تصاویر متعدد،تصویری که دقیقاً مانند طرح است جدا کند.

در این آزمایش به دو مورد توجه می شود و ثبت می گردد:


اگر به دنبالی راهی برای افزایش هوش و حافظه و بهبود عملکرد مغزتان هستید، دوره تقویت هوش و تقویت حافظه دکتر مصطفی امیری را از دست ندهید.

تقویت هوش


 

1)زمان پاسخدهی یا زمانی که طول می کشد تا کودک اولین پاسخ را انتخاب کند، و

 2)خطا ها یا تعداد انتخاب های اشتباه کودک قبل از ارائه پاسخ صحیح.کودکان تأملی کندتر پاسخ میدهند و اشتباهات کمتری دارند در حالی که کودکان تکانشی سریع پاسخ می دهند ،اما اشتباهات زیادی دارند.

محققان دریافته اند که بعد تأملی- تکانشی حساس به رشد است، چون کودکان با بزرگتر شدن ،تأملی تر می شوند.

در اینجا 4 راهکار برای جلوگیری والدین از بروز رفتار تکانشگر در کودکانشان ارائه می شود:

1)  اطمینان حاصل کنیدکه بچه هایتان شما را نه به عنوان یک والد منتقد و دائماً عیب جو، بلکه یک قهرمان می بینند.تا احساس امنیت بیشتری کنند و زمانی که با دوستان ویا غریبه ها به دردسر می افتند، به شما اعتماد کنند و از شما برای ارائه راهکارهای مناسب کمک و راهنمایی بخواهند.

2)  تا جایی که می توانید برای افزایش اعتماد به نفس کودکتان، فرصت شرکت در فعالیت های مورد علاقه اش(به غیر از تماشای تلویزیون و بازیهایی ویدئویی مد نظر می باشد) را بدهید.بسیاری از کودکان تکانشگر دائماً احساس شکست و نا امیدی می کنند و استرس ناشی از شکست رفتار نا مناسب و تکانشگر را در آنها تقویت می کند.

3)  از تغذیه ی مناسب ،خواب کافی،روغن ماهی و حضور کافی در طبیعت و هوای آزاد برای کودکتان مطمئن شوید، زیرا تأثیر این عناصر برای بهبود عملکرد کودکان بویژه  (Attention Deficit Disorder-ADD)به اثبات رسیده است.

4)  نقش بازی جایگزینی با کودک، می تواند در تبدیل دیدگاه کودکتان زمانی که در کلاس بی قرار است و برای رفتار مخل وسوسه می شود موثر باشد.در همان موقعیتی که کودکتان کاری را انجام داده است به ایفای نقش بپردازید و تصمیم بگیرید.این تمرین ها حتی در مدت و تعداد کم هم می تواند بر روی رفتار کودتان از تصمیم گیری  و اینکه آیا انجام آن می تواند یک ایده ی خوب باشد،موثر خواهد بود.

از انجام این کارها خسته و نا امید نشوید و سعی کنید فرزندتان را همانطور که هست بپذیرید و آن را با کودک ایده الی که در ذهن دارید مقایسه کنید،با کودکتان روابط دوستانه برقرار کنید تا بتوانید راهکارهای مفید جدید برای کمک به او پیدا کنید.

منابع

مریم عبداللهی

  • مریم عبداللهی
  • روانشناس و نوروتراپیست
  • درمانگر تخصصی کودکان


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

0 دیدگاه دربارهٔ «4راهکار برای والدین با کودکان تکانشگر»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *