پیامدهای خود درمانی و مصرف خود سرانه دارو

خود درمانی

اغلب برای افراد راحت تر است که به جای هزینه کردن یا مراجعه به پزشک، به طور خودسرانه از داروهای مختلف استفاده کنند تا به این ترتیب علائم بیماری یا مشکل خود را برطرف سازند. متاسفانه خود درمانی و مصرف خودسرانه دارو پیامدهایی دارد که ارزش که معمولا مشکل آفرین خواهند بود.

بهترین اقدامی که می توانید انجام دهید این است که علائم خود را برای پزشک توصیف کنید. یک تشخیص درست و برنامه درمانی مناسب بهترین روش برای پیشگیری از پیامدها و کاهش خطرات جسمی است.

خود درمانی به معنای مصرف خود سرانه دارو بدون مشورت با پزشک است. در این شرایط فرد به عنوان پزشک برای خود عمل می کند و سعی می کند علائمی را کنترل کند که دانشی در مورد آنها ندارد.

علل خود درمانی در افراد بستگی به نوع شخصیت و همچنین موقعیت آنها دارد. برخی افراد سعی می کنند شرایط کنونی خود را پنهان کنند و برخی دیگر سعی دارند آن را به گونه ای دیگر نمایش دهند.

در برخی موارد فرد تمایلی به صرف هزینه برای مراجعه به پزشک ندارد و گاهی نیز به خاطر ترس از تشخیص های پزشکی از رفتن به پزشک اجتناب می کند.

[toggle title=”دکتر مصطفی امیری در رابطه با مصرف خودسرانه دارو نکات مهمی را بیان می کنند!” state=”open” ]

دکتر مصطفی امیری
متخصص مغز و اعصاب، فلوشیپ اختلالات خواب

[/toggle]

خطرات خود درمانی چیست؟

فرد ممکن است ماده ای را به شکلی نامناسب مصرف کند، به همین دلیل خود درمانی همیشه با خطر همراه است. بسیاری از ما به محض بروز درد، مشکل یا علائم آزار دهنده دارو مصرف می کنیم بدون اینکه به علت بروز این مشکل فکر کنیم. بسته به مشکل به وجود آمده خطرات مربوط به مصرف خود سرانه دارو و خود درمانی متفاوت خواهد بود. به هرحال برخی از این خطرات در بسیاری از افراد مشترک هستد که عبارتند از:

  • تشخیص نادرست
  • مصرف داروهای نامناسب که منجر به بروز عوارض مختلف می شوند.
  • پنهان کردن علائمی که مربوط به شرایط جدی هستند.
  • به تعویق انداختن توصیه های پزشکی و مهم
  • مصرف دارو به میزان نامناسب یا مصرف بیش از اندازه دارو
  • مصرف همزمان داروهای مختلف که نباید با هم مصرف شوند.
  • خطر سوء مصرف دارو و بروز اعتیاد دارویی

در بدترین حالت خود درمانی منجر به بروز مشکلات جسمی جدی و خطرناک و حتی گاهی منجر به مرگ می شود. بنابراین اگر خودتان یا یکی از عزیزانتان مدتی است دچار درد و ناراحتی شده اید و یا احساس بیماری می کنید، زمان آن رسیده که به پزشک مراجعه کنید و از مصرف کردن داروهای جدید اجتناب کنید.

خود درمانی خطرناک است و باعث بروز مشکلات جدی می شود، بنابراین لازم است در صورت بروز هر گونه مشکل جسمی یا روحی به پزشک مراجعه کنید و سعی نکنید خودسرانه دارو مصرف کنید.

پزشک برای تشخیص درست بیماری و تجویز داروی مناسب و انتخاب روش درمانی درست آموزش دیده است. در این شرایط تمام علائم را با جزئیات برای پزشک بیان کنید و به پزشک اجازه دهید علت بیماری را تشخیص داده و برنامه درمانی مناسبی انتخاب کند. پزشک گاهی برای اطمینان از تشخیص خود آزمایشاتی را پیشنهاد می کند.

[button color=”red” size=”medium” link=”http://www.alternativesintreatment.com/combining-drugs/dangers-self-prescribing-self-medication-prescription-otc-drugs-2/” target=”blank” ]منبع 1[/button]

[button color=”red” size=”medium” link=”http://pharmeasy.in/blog/the-perils-of-self-medication/” target=”blank” ]منبع 2[/button]

نگارنده: سمیه محمدی


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *