اختلال شخصیت ضد اجتماعی چیست؟

اختلال شخصیت ضد اجتماعی

اختلال شخصیت ضداجتماعی

فایل صوتی و توضیحات تکمیلی این مقاله:

اختلال شخصیت ضد اجتماعی اختلالی است که به وسیله ی یک الگوی بلند مدت از نادیده گرفتن حقوق دیگران، اغلب عبور از مرز و نقض این حقوق مشخص می شود. شخصی با اختلال شخصیت ضداجتماعی اغلب احساس همدلی خیلی کمی با دیگران دارد و یا هیچ احساس همدلی ای ندارد، و در تغییر قانون و یا قانون شکنی برای رسیدن به آن چه نیاز دارد یا می خواهد هیچ مشکلی نمی بیند. این اختلال معمولا در دوران کودکی و یا نوجوانی شروع می شود و در بزرگسالی نیز ادامه می یابد. اختلال شخصیت ضداجتماعی در فرهنگ عامه اغلب به عنوان اختلال روانی یا جامعه ستیزی معرفی می شود.

اشخاصی با اختلال شخصیت ضد اجتماعی غالبا فاقد همدلی هستند و تمایل دارند بی عاطفه و بدبین باشند، و احساسات، حقوق و رنج دیگران را تحقیر کنند. آن ها احتمالا یک خود ارزیابی متکبرانه دارند و احتمالا بیش از حد لجوج، خود رای، و از خود راضی هستند. آن ها ممکن است چرب زبانی و جذابیت های سطحی نشان دهند.

عدم همدلی، خود ارزیابی متکبرانه، و جذابیت های سطحی ویژگی هایی هستند که به طور معمول در مفاهیم سنتی اختلالات روانی گنجانده شده و به خصوص در زندان یا دادگاه متمایز کننده ی اختلال شخصیت ضد اجتماعی می باشند. این افراد همچنین ممکن است در روابط جنسی خود غیر مسئول و استثمارگر باشند.

اختلال شخصیت یک الگوی پایدار از تجربه های درونی و رفتارهایی است که از هنجار جامعه ی فرد منحرف شده است. این الگو در دو یا تعداد بیشتری از موارد زیر دیده می شود:

ادراک، احساسات، عملکرد بین فردی، و کنترل تکانه. این الگوی پایدار انعطاف ناپذیر و در دامنه ی وسیعی از موقعیت های شخصی و اجتماعی نافذ و فراگیر است. و معمولا منجر به پریشانی قابل توجه یا اختلال در عملکرد اجتماعی، شغلی و یا زمینه های دیگر می گردد. این الگو پایدار و بلند مدت است، و شروع آن را می توان در اوایل بزرگسالی یا نوجوانی جستجو کرد.

علائم اختلال شخصیت ضد اجتماعی

اختلال شخصیت ضد اجتماعی زمانی تشخیص داده می شود که الگوی فرد از رفتارهای ضداجتماعی از سن 15 سالگی اتفاق افتاده( اگرچه تنها بزرگسالان 18 ساله و بزرگتر می توانند این تشخیص را بگیرند) و اکثریت علائم زیر را داشته باشد:

 • عدم پیروی از هنجارهای اجتماعی: این به معنی انجام مکرر اعمالی است که منجر به بازداشت می شوند.
 • تقلب: شامل دروغگویی، استفاده از نام مستعار، یا فریب دیگران برای سود شخصی یا لذت
 • تکانش گری
 • تحریک پذیری و پرخاشگری: به معنی دعوا یا حملات فیزیکی مکرر
 • بی پروا بودن برای ایمنی خود یا دیگران
 • بی مسئولیتی مداوم
 • عدم پشیمانی: بی تفاوت بودن یا توجیه عقلانی داشتن برای آسیب ها، بدرفتاری ها، یا دزدی از دیگران

به دلیل توصیف اختلالات شخصیت به عنوان الگوهای بلند مدت و پایدار در رفتار، این اختلالات اغلب در بزرگسالی تشخیص داده می شوند. به دلیل اینکه یک کودک یا نوجوان در حال رشد است و شخصیت او تغییر می کند، تشخیص این اختلالات در کودکی و نوجوانی معمول نیست. براساس DSM_5(پنجمین نسخه از راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی)، اختلال شخصیت ضداجتماعی نمی تواند در افراد زیر 18 سال تشخیص داده شود.

اختلال شخصیت ضد اجتماعی در مردان 70 درصد بیشتر از زنان است. طبق تحقیقات، نرخ شیوع 12 ماهه ی این اختلال بین 2/0 و 3/3 درصد در جمعیت عمومی می باشد.

اختلال شخصیت ضد اجتماعی چگونه تشخیص داده می شود؟

اختلالات شخصیت از قبیل اختلال شخصیت ضد اجتماعی توسط یک متخصص سلامت روان آموزش دیده از قبیل روانپزشک یا روانشناس تشخیص داده می شود. پزشکان خانوادگی یا پزشکان عمومی معمولا به خوبی در مورد این نوع از تشخیص روانی آموزش ندیده اند. شما می توانید ابتدا با پزشک خانوادگی خود در مورد این مشکل مشورت کنید، سپس آن ها شما را به یک متخصص سلامت روان برای تشخیص و درمان ارجاع می دهند. برای تشخیص اختلال شخصیت ضد اجتماعی آزمایشگاه، آزمایش خون و یا آزمایش ژنتیک وجود ندارد.

بسیاری از مردم با اختلال شخصیت ضد اجتماعی، به دنبال درمان نیستند. افرادی با اختلالات شخصیت، اغلب تا زمانی که این اختلالات تداخل و تاثیر قابل توجهی در زندگی شان ایجاد نکند به دنبال درمان نیستند. و این اتفاق زمانی می افتد که منابع مقابله ی فرد  برای کنار آمدن با استرس یا دیگر حوادث زندگی بیش از حد تحت فشار قرار گرفته اند.

دلایل اختلال شخصیت ضداجتماعی

امروزه محققان نمی دانند که دلایل اختلال شخصیت ضد اجتماعی چیست. تئوری های بسیاری در مورد علل احتمالی اختلال شخصیت ضد اجتماعی وجود دارد. اکثر متخصصان در مدل زیستی_روانی_اجتماعی اتفاق نظر دارند، بر اساس این مدل علت اختلالات به احتمال زیاد ناشی از عوامل زیستی و ژنتیکی، عوامل اجتماعی( از قبیل اینکه فرد در اوایل رشد چه تعاملاتی با خانواده و دوستان و کودکان دیگر داشته است)، و عوامل روانشناختی( شامل شخصیت و خلق و خوی فرد، که توسط محیط شکل گرفته و مهارت های مقابله با استرس که یاد گرفته شده) می باشد. این مدل بیان می کند که یک عامل به تنهایی باعث اختلال نمی شود بلکه اجتماع این 3 عامل در کنار هم اهمیت دارد.

درمان اختلال شخصیت ضداجتماعی

درمان اختلال شخصیت ضد اجتماعی شامل روان درمانی بلند مدت با روان درمانگری است که در درمان این نوع اختلال شخصیت تجربه دارد. داروها نیز ممکن است برای کمک به عوامل نگران کننده و ناتوان کننده ی خاص تجویز شوند.

محقق و مترجم: فاطمه مهفر

[button color=”purple ” size=”medium” link=”https://psychcentral.com/disorders/antisocial-personality-disorder-symptoms/” target=”blank” ]لینک منبع[/button]

[toggle title=”گروه پزشکان جایروس را به خاطر بسپارید!” state=”open” ]ما بهترین ها را در ایران به شما معرفی می کنیم. سایت جایروس اولین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی مغز و اعصاب و روان در کشور فعالیت علمی و تحقیقاتی می کند. گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغزو اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی به شما کمک می کنند. همین حالا می توانید از طریق صفحه تماس با ما  از متخصص مورد نظر خود نوبت بگیرید. اما چرا برای درمان گروه پزشکان جایروس را انتخاب می کنید؟ زیرا:

 • پزشکان ما با شما صادق هستند و رویه کار در این مجموعه به این صورت است که اقدامات اضافی تشخیصی و درمانی انجام نمی شوند و در نتیجه هزینه های دریافتی در این مرکز از مراکز مشابه بسیار ارزان تر است.
 • متخصصین ما دارای تسلط و تجربه کافی در امر طبابت می باشند و همگی دارای رزومه موفقی هستند. اغلب همکاران این مجموعه علاوه بر تحصیلات تخصصی در یک رشته خاص، در یک رشته فوق تخصصی نیز آموزش دیده و مهارت دارند.
 • خدماتی که توسط گروه پزشکان جایروس به شما ارائه می شود جامع و کامل است و معمولا شمارا از نیاز به مراجعه به مراکز متعدد و متفرقه بی نیاز می کند.
 • آخرین مرکزی که برای به دست آوردن سلامت مراجعه خواهید کرد، دپارتمان های گروه پزشکان جایروس خواهد بود؛ مطمئن باشید سلامت خود را به دست خواهید آورد.
 • در امر اطلاع رسانی تمام تلاش خود را می کنیم تا اطلاعاتی کامل و دقیق به شما ارائه دهیم.

در ادامه بهتر است بدانید گروه پزشکان جایروس برای اطلاع رسانی تنها به این سایت بسنده نکرده است. مجموعه سایت های ما در تمام زمینه ها فعال هستند و به سوالات پزشکی شما پاسخ می دهند.

مجموعه سایت های ما (علاوه بر سایت جایروس) عبارتند از:

www.sabzosalem.com (مرجع بزرگ و رایگان اطلاعات پزشکی کشور مجهز به سیستم های ویزیت مجازی، تست های سلامت، داروشناسی، دانشنامه بیماری ها و هزاران صفحه اطلاعات پزشکی رایگان)

www.zibaan.ir (مرجع اطلاعات زیبایی و پوست کشور با معرفی برترین مراکز پوست و لیزر در کشور)

اجازه بدهید بهترین ها برایتان اتفاق بیفتد. تصمیم با خود شماست.[/toggle]


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *