11 راهکار بسیار موثر در کاهش دردهای سیاتیک

درد کمر و عضلات سرینی

سیاتیک یا  آماس و درد عصب نشيمنگاهي چیست؟

سیاتیک، درد پا ناشی از واپیچیده شدن و تحت فشار دردناک قرار گرفتن عصب پایین ستون فقرات است.  اگرچه دردهای شدید و ناگهانی در ریشه های عصبی واقع در دو طرف پایین ستون فقرات شروع می شود، اما در سرتاسر عصب سیاتیک در طول هر یک از پاها از ناحیه زیر باسن تا انگشتان پا جریان پیدا می کنند. درد شدید پا که از آن بعنوان رادیوکولوپاتی یاد می شود، حتی از درد کمر نیز شدیدتر است. این درد که بیشتر در ناحیه پا احساس می شود، بسیار رنج اور و غیر قابل تحمل است.

علل بروز دردهای سیاتیک

کمر درد و طرز ناصحیح نشستن

یکی از علل شایع بروز دردهای سیاتیک، فتق دیسک است. زمانی که دیسک کمر ترک بر می دارد، برآمده می شود و از نخاع بیرون می زند، عصب سیاتیک را تحت فشار قرار می دهد. به طور معمول، علائم بیماری در طی شش هفته برطرف می گردند، اما در برخی افراد، درد سیاتیک برای مدت مدیدی ادامه پیدا می کند.

مراقبت های کاریوپراکتیک ( بيمارى در اثر اختلال عمل اعصاب بروز مي كند و براى درمان بايد به ماساژ و جااندازى مفاصل واستخوان ها پرداخت )

 مراقبت های کاریوپراکتیک

65 درصد از بیماران مبتلا به دردهای سیاتیک که از روش های درمانی چند جنبه ای و متنوع نتیجه مطلوب را نگرفتند، بعدها به روش دستکاری ستون فقرات متوسل شدند. نکته قابل توجه در اینجاست که میزان تسکین درد به کمک این روش درمانی حتی بیشتر از شرایطی بود که بیماران ناگزیر به جراحی کمر شدند. خوشبختانه میزان تاثیر گذاری و اثر بخشی روش کاریوپراکتیک به حدی بود که بیمار برای مدت یک سال از شر دردهای ناگهانی و شدید خلاصی پیدا کرد. دستکاری ستون فقرات سبب ایجاد عمل متقابل در سیستم عصبی می شود که درد را به طور قابل توجهی تسکین داده و تحرک را به ناحیه آسیب دیده باز میگرداند.

طب سوزنی

طب سوزنی برای دردهای سیاتیک

حتی با یکبار حضور در جلسات درمانی طب سوزنی، بیمار متوجه کاهش دردهای شدید و ناگهانی میشود، اگرچه حداقل 12 جلسه نیاز است تا بیماری به طور کامل بهبود پیدا کند. مطالعات نشان میدهد از 30 بیمار مبتلا به دردهای سیاتیک، 17 نفر از آنها با کاهش دردهای شدید رو به رو بودند و در برخی دیگر از بیماران به کمک طب سوزنی علائم بیماری بهبود پیدا کرد.

یوگا

یوگا

افرادی که از دردهای شدید کمر رنج می برند، با انجام تمرینات کششی و هوازی یوگا برای 16 هفته می توانند دردهای شدید کمر را به میزان 64 درصد و از کار افتادگی جسمی و ناتوانی های ذهنی را تا 77 درصد کاهش دهند. اگرچه تاثیر و اثربخشی حرکات یوگا بر کاهش دردهای سیاتیک نامعلوم است، انجام حرکات ملایم می تواند مفید واقع شود. با تقویت عضلات بدن و افزایش انعطاف پذیری بدن، یوگا به افراد مبتلا به دردهای سیاتیک کمک می کند تا عملکرد بهتری را از خود نشان دهند. بیماران می توانند با اصلاح طرز نشستن و ایستادن به کاهش دردهای سیاتیک کمک کنند.

ماساژ

آموزش_اثر_شگفت_انگیز_ماساژ

 اگر شما جزء آن دسته از افرادی هستید که از دردهای سیاتیک رنج می برید، انتظار چشمه آب معدنی خنک وسرد را نداشته باشید. در این حالت، ماساژ دادن نقاط تحریک پذیر و حساس بهترین راه حل است. عصب سیاتیک در قسمت تحتانی عضله ای بنام “پیریفورمیس” که در زیر عضلات سرینی واقع شده است، قرار گرفته است. عضله پیریفورمیس در داخل مفصل باسن قرار دارد و پایین ستون فقرات را به استخوان ران متصل می‌کند. زمانی که عضله پیریفورمیس سفت و منقبض میشود، عصب سیاتیک را تحت فشار قرار می دهد و سبب بی حسی و سوزش ( جز جز ) در ناحیه ناحیه پاها می شود. به کمک ماساژ دادن، فشار به نواحی متورم و دردناک اعمال می شود، یا نواحی مشخص درون عضله پیریفورمیس به کمک ماساژ تحریک می شود. جلسات ماساژ درمانی برای 7 تا 10 جلسه ادامه پیدا می کند. اما اگر پیشرفتی در تسکین دردهای سیاتیک حاصل نشد، بیمار میبایست از روش درمانی دیگر استفاده کند.

آماده سازی موضعی

درمان موضعی

   روغن علف چایی، روغن مالیدنی است که  برای تسکین دردهای سیاتیک مورد استفاده قرار میگیرد. روغن ضد التهابی را دو یا سه بار در روز روی ناحیه ای که درد احساس می شود، خوب بمالید و ماساژ دهید. گزینه دیگر؛ استفاده از کرم فلفل هندی است که بدون نسخه نیز در داروخانه ها یافت می شود؛ فلفل قرمز حاوی مقادیر زیادی از ماده کپسای سین است که از آزاد شدن ترکیبات درد انگیز جلوگیری می کند. در برخی شرایط حاد، از کرم فلفل قرمز برای دردهای زونا استفاده کرد. یکبار مصرف آن تاثیر خود را بر روی بیمار برای یک هفته خواهد گذاشت.

گرما درمانی یا سرما درمانی

Ice Pack

 از آنجایی که عصب سیاتیک در قسمت های زیرین عضلات سرینی و ران پا واقع شده است، سرما درمانی و گرمان درمانی بر سطح پوست بدن قادر به تسکین التهابات درونی نخواهد بود. اما روشهای قدیمی و سنتی می توانند به عنوان محرک ضد تحریک (پزشكي  دارو يا وسيله اى كه براى خنثي كردن آزردگي پوست در يك جاى بدن در جاى ديگر آن ايجاد آزردگي مي كند) عمل کنند—این داروها، مواد دیگری را وارد ناحیه دردآور و دردناک می کنند که در نتیجه آن درد به سرعت فروکش می کند. کیسه یخ یا کیسه آب گرم را برای مدت 15 دقیقه بر روی ناحیه متحمل درد بگذارید.

گیاه پنجه شیطان

devils-claw-dried-herb

 داروی گیاهی پنجه شیطان  بعنوان یک داروی ضد التهابی قدرتمند، می تواند نقش موثری را در کاهش دردهای سیاتیک ایفا کند. این داروی گیاهی خاصیت آرامبخشی و تسکین درد قرص ایبوپروفن را دارد که از بوجود امدن ترکیباتی که موجب آماس و التهاب بدن می شوند، جلوگیری میکنند. مصرف این داروی گیاهی معمولا  از 1500 تا 2000 میلی گرم روزانه دو بار شروع میشود. مصرف کننده عزیز بدنبال برند تجاری از گیاه پنجه شیطان باشد که حاوی 50 میلی گرم ماده هارپاگوسید است. مصرف این داروی گیاهی، عوارض جانبی را برای مصرف کننده به بار نخواهد آورد و تنها افراد مبتلا به زخم های گوارشی و رقیقی خون می بایست  از مصرف این دارو خودداری کنند.

مسکن های درد و شل کننده عضلات

Natural-Muscle-Relaxants-For-Back-Pain-e1373963606548

مصرف داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی، داروهای بی نسخه ( مانند ایبوپروفن )، یا داروهای دارای نشان پزشک،  می توانند نقش موثری را در کاهش درد ایفا کنند. از آنجایی که اسپاسم عضلانی یا انقباض عضلانی همراه با فتق دیسک است، گاهی اوقات پزشکان مصرف داروی های تسکین دهنده و شل کننده عضلات را تجویز می کنند. توجه توجه: این داروها نقش موثری را بر کاهش دردهای شدید و ناگهانی ناشی از تحت فشار قرار گرفتن عصب سیاتیک ایفا نمی کنند.

تزریق داروی اپیدورال استروئید

 تزریق داروی اپیدورال استروئید

در افرادی که دردهای سیاتیک در ظرف مدت یک ما یا بیشتر فروکش نمی کند، در نهایت به روش درمانی تزریق ماده استروئید در داخل قسمت پایین ستون فقرات نزدیک عصب سیاتیک متوسل میشوند. از این روش برای کاهش التهاب و آماس شاخه عصب استفاده می گردد. در برخی شرایط بدلیل نگرانی موجود درباره عوارض جانبی تزریق دارو، مانند: کاهش تراکم استخوان، تزریق اپیدورال محدود به سه سال است.

ورزش و فیزیوتراپی

varzeshvakamardard_ghty465yhth

زمانی که افراد دچار درد عصی سیاتیک می شوند، تمایل کمتری به فعالیت کردن نشان می دهند، اما به خاطر داشته باشید که در این مورد تحرک از اهمیت بالایی برخوردار است. در بستر خوابیدن و استراحت کردن، تنها سبب می شود که درد برای مدتی طولانی تر ادامه پیدا کند. انجام تمرینان ورزشی سبب افزایش جریان خون در دیسک کمر و عصب می شود که از بوجود آمدن ترکیبات شیمیایی التهاب زا جلوگیری می کند. روزانه یک ربع تا 20 دقیقه پیاده روی کنید. اگر در این حالت احساس درد بیشتری می کنید، روش های آب درمانی مانند شنا کردن و یا ایروبیک را جایگرزین آن کنید. زمانی که داخل آب قرار می گیرید، فشار کمتری به کمر و پشت وارد می شود. در صورت نیاز می توانید به فیزیوتراپ مراجعه کنید و با انجام تمرینان کششی مخصوص انعطاف پذیری کمر را افزایش داده و عضلات را تقویت کنید. این کار سبب حفظ تعادل و ثبات بدن و همین طور کاهش آسیب های احتمالی کمر می شود.

عمل جراحی

1422677191-33601-2

پس از چهار تا شش هفته علائم بی وقفه و دردهای شدید و غیر قابل تحمل، به بیمار توصیه می گردد که تحت عمل جراحی قرار گیرد. افرادی که به علت فتق دیسک مورد عمل جراحی قرار گرفتند، با کاهش چشمگیر دردهای شدید و ناگهانی ناحیه عصب سیاتیک و افزایش تحرک رو به رو بودند. تاثیرات و اثربخشی عمل جراحی به مدت 4 سال همراه بیمار بود.

منبع:

http://www.prevention.com/health

نگارنده: حدیث بختیاری

[divider]

کلینیک فوق تخصصی مغز و اعصاب و روان آلومینا


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

6 دیدگاه دربارهٔ «11 راهکار بسیار موثر در کاهش دردهای سیاتیک»

 1. درد کمر و دیسک کمر هیچ وقت برطرف نخواهد شد به جز با تقویت عضلات شکم . در ثانی دیسک کمر درمانی قطعی ندارد من خودم دیسک کمر دارم . اگه سوالی بود در خدمتم

 2. سلام.من چندين مرتبه درمورد كمردرد در شناي قورباغه سوال كردم ولي متاسفانه هيچ پاسخي به سوالاتم در سايتتان ديده نمي شود…!!

 3. سلام.من٣٦سال سن دارم.حدود ده سال قبل بخاطر جابه جايي وسايل سنگين دچار كمردرد شدم كه بيشتر درد درپايين و سمت چپ كمرم بود كه به باسنم هم مي كشيد.اين كمردرد كمابيش تقريبا يكي دو سال اذيتم كرد وليكن الان حدود ٧-٨سال هست كه اصلا كمردرد نداشتم.ولي اين اواخر تحت آموزش شناي قورباغه مي باشم كه دچار كمردرد شده ام.مربي ميگويد عضلات كمرت ضعيف است يا مشكل نهفته اي در كمرت ميباشد.لطفا مرا راهنمايي كنيد آيا با تمرين و تقويت عضلات كمر مي توانم اين نوع شنا رو انجام بدم يا اصلا شناي قورباغه برايم ضرر دارد.ضمنا با شناهاي كرال اين مشكل را نداشتم.

  1. مریم عبداللهی روانشناس , رواندرمانگر و نوروتراپیست

   سلام
   بهتر است بررسی های بیشتری انجام شود جهت این بررسی ها برای جناب دکتر دهقانی و یا خانم دکتر وهابی نوبت ویزیت تهیه فرمائید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *