10 راهکار مؤثر برای کمک به عملکرد بهتر کودکان در ریاضی

مهارت های ریاضی

به طور قطع همه میدانیم که برای آینده تحصیلی و شغلی کودکان مهارت های ریاضی یک ضرورت است. کودک شما در برای موفقیت در دوره های پیشرفته ی تحصیلی، دبیرستان و دانشگاه حتماً باید مهارت های ریاضی را تا حد مورد نیاز آموخته باشد. حتی بعد از تحصیل طیف گسترده ای از مشاغل نیازمند فهم و تسلط بر مهارت های ریاضی می باشد. بنابراین از همین الان سعی کنید این مهارت را در کودک خود  افزایش دهید.

1) اطمینان حاصل کنید که کودک شما مفاهیم را درک کرده است.
در غیر این صورت، ریاضیات به یک تمرین ذهنی بی معنی تبدیل خواهد شد که فقط به خاطر سپردن قوانین خاص و انجام تمرین های تکراری است. کودک باید اشیاء اطراف خود را دستکاری کند تا مفاهیم اساسی را عیناً درک کند.در مورد جمع می توانید از چوب کبریت و قوطی ها یا شمع و جعبه شمع  استفاده کنید.

2) به تقویت مهارت های پایه کمک کنید.
تسلط بر مهارت های پایه بدان معنی است که کودک بتواند در کمتر از 3 ثانیه به سوال پایه پاسخ دهد. با کودک خود خیلی تمرین کنید، از فلش کارتها استفاده کنید تا مهارت های پایه را یاد بگیرند. وقتی نمی توانند جواب دهند فلش کارتها را کنار هم بگذارید تا مسئله را حل کنند و دوباره سوال کردن از او را ادامه دهید.

عملکرد بهتر کودک در ریاضی

3) به کودک خود آموزش دهید که اعداد را مرتب بنویسد.
بیست و پنج درصد از تمام اشتباهاتی که کودکان در حل مسائل ریاضی مرتکب می شوند به دلیل درهم برهم نوشتن مطالب و اعداد است. می توانید از کاغذهای گرافیک برای نوشتن منظم اعداد استفاده کنید.

4) زمانی که کودک به کمک نیاز دارد بلافاصله به او کمک کنید.
ریاضی موضوعی است که اگر مطالب قبلی را خوب آموخته باشید در مراحل بعد موفق خواهید بود، به عنوان مثال کودکی که مفهوم درصد را یاد نگرفته باشد اعشار را یاد نخواهد گرفت، شما و معلم زمانی که مشاهده کردید کودک مسئله ای را درک نمی کند بررسی کنید که آیا مهارت پایه ی آنرا خوب یاد گرفته است یا خیر. اگر یاد نگرفته از مهارت پایه باید شروع کرد.

5) به آنها نشان دهید که چگونه تکالیف در خانه ریاضی خود را مدیریت کنند.
انجام تکالیف منزل تقویت مهارت های یاد گرفته  شده در سر کلاس است، به آنها آموزش دهید که برای شروع حل تکالیف کتاب را دوباره خودشان مطالعه کنند مثالهایی حل کنند و زمانی که مطمئن شدید مفهوم را خوب درک کرده اند اجازه دهید تکالیف را انجام دهند.

6) کودک خود را تشویق کنید تا مسائل بیشتری خارج از آنچه خواسته شده است، حل کند.
تمرین زیاد برای بهتر و بهتر شدن مهارت های ریاضی یک ضرورت است. اگر معلم چند تمرین برای او تعیین کرده است، شما تمرین های دیگر از آسان  و سخت برای او در نظر بگیرید و با او تمرین کنید و اجازه دهید حل کند، اینکار افزایش اعتماد به نفس او در مورد توانایی خود در مورد این بخش را به همراه خواهد داشت.

7) برای او توضیح دهید چگونه مسئله حل کند.
ریاضی دانان می گویند: برای یادگیری حل مسئله،  باید مسئله حل کنید. کودک خود را آموزش دهید که یک مسئله را چندین بار بخواند و حتی نمودار یا تصویری از آنچه مسئله از او می خواهد بکشد. تا راحت تر بتواند مراحل انجام مسئله را درک کند.
8) کمک کنید تا کودکان واژه های ریاضی را یاد بگیرند.
کودکان هرگز حس واقعی به ریاضی و یادگیری مفاهیم پیشرفته نخواهند داشت مگر اینکه واژگان آن را به درستی درک کنند. با کودک خود چک کنید ببینید معنی عبارت را خوب درک کرده است یا خیر، اگر متوجه نشده است با استفاده از تصویر و مدل درک اصطلاحات ریاضی را برای او آسان کنید.

9) ذهنی حساب کردن را به او آموزش دهید.
یکی از راه های اصلی حل تمرین های ریاضی محاسبه ی ذهنی می باشد. به کودک آموزش دهید تا بیشتر مواقع به جای مداد و کاغذ یا ماشین حساب، ذهنی حساب کند. وقتی مسئله ای از او می پرسید زمانی را تعیین کنید و از او بخواهید در این مدت زمان ذهنی حساب کند.

10) ریاضیات را بخشی از زندگی روزمره ی کودک کنید.
ریاضیات زمانی برای کودک بیشتر معنی دار خواهد شد که در شرایط زندگی واقعی کاربرد آنرا را ببیند. او را تشویق کنید تا در کارهای روزمره از ریاضی استفاده کند. از او بخواهید تا فاصله معینی را بین چند گیاه که می خواهد بکارد اندازه گرفته و بعد اقدام به کاشت کند. دستور پخت غذاها را دو برابر کند، صورت حساب فروشگاه را بپردازد و … .

 

 رویا عباسی-کارشناسی ارشد روانشناسی تربیتی

 

 

 

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *