گردن درد مشکل فراگیری است که حدود 70% از مردم در طول زندگی آن را تجربه می کنند. به همراه کمردرد، گردن درد هزینه بالایی به اقتصاد کشورهای توسعه یافته تحمیل می نماید. به عنوان مثال در کشور سوئد معادل یک درصد از تولید سرانه، صرف هزینه های مستقیم و غیر مستقیم کمردرد و گردن درد می شود.

منشا درد در گردن می تواند از نواحی آناتومیک مختلفی باشد، از جمله:

بافت نرم گردن، مفاصل ودیسک های بین مهره ای، فشار بر طناب نخاعی یا ریشه های عصبی یا حتی احشای داخل قفسه سینه.

 

گردن درد

 

بررسی دقیق درد گردن می تواند به تشخیص های مختلفی منتهی شود، از قبیل: درد ناشی از تروما وضربه، تغییرات دژنراتیو(مفاصل و دیسک ها)، عفونت و بیماریهای التهابی(آرتریت روماتویید و اسپوندیلیت انکیلوزان).

هرچند شدت احساس و نحوه ابراز درد تا حدودی بستگی به عوامل فرهنگی و اجتماعی نیز دارد، همراهی برخی از علایم و شرایط با گردن درد، زنگ خطری است برای جدی کرفتن نیاز به تشخیص فوری، از آن جمله است:

تب، تصادف وضربه، اختلال اسفنکتری(اختلال و بی اختیاری ادرار و مدفوع)، ضعف اندام ها و وجود نقص ایمنی.

 

گردن درد

 

زیربنای تشخیص علت گردن درد، شرح حال و معاینه دقیق است، البته در برخی موارد درخواست برخی از روش های کمک تشخیصی از جمله تصویربرداری و الکترودیاگنوز (نوار عصب و عضله) ضروری است.

اختلالات مولد گردن درد در اکثر موارد با درمانهای غیر جراحی قابل درمان یا کنترل است. تعداد کمی از این اختلالات نیازمند درمانهای نیمه تهاجمی (توسط متخصص درد) خواهند شد و موارد بسیار کمتری نیز به جراحی می انجامد.

 

[divider]

فوق تخصص درد

 • دکتر بابک باباخانی
 • فلوشیپ تشخیص و درمان درد از آلمان
 • دکترای علوم اعصاب بالینی از مرکز بین المللی علوم اعصاب هانوفر آلمان

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغز و اعصاب و روان در ایران

Untitled 206x300 - گردن درد

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

نقطه قوت مجموعه پزشکان جایروس نه لوستر های زیباست و نه تزییات راهرو! بلکه پزشکان و روانشناسان قوی است، کادر درمانی جایروس در تمام کشور بی نظیر است

ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغز و اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما مردم عزیز خدمت رسانی می کنند.

2 نظرات
 1. مرضيه می گوید

  سلام آقاي دکتر،من حدود 6ماه پیش سمت چپه سر و گوشم احساس وزن یا گرفتگی دارم،والان هم سه ماهه از ناحیه چپ گردن و گوش و سر علاوه بر گرفتگی، درد یکنواختی هم اضافه شده،البته ازهمون 6ماهه پیش پرده گوش چپم به خاطره ضربه توپ سوراخ جزئي شده بود که یک ماه بعد ترمیم شد وپیش 3تا گوش حلقو بینی هم رفتم گفتن خوبه،الان نمیدونم این درد سمت چپم براي چی هستش????،حتی طی همین درد هم نوار مغز و سی تی اسکن سر هم گرفتم،ونشون دکترمغز دادم گفت چیزی نیست،و برام ام اي آر نوشتن،وطی همین پیگیریها پیش دندون پزشک هم رفتم وعکس دندون عقلم رو هم گرفتم که گويا ریشه دندون عقلم به دلیل کوچکی فضاي فک کمی انحراف داره،آيا امکان داره از دندون باشه ولی دندونم اصلا درد نمیکنه،فقط اطرافش که همون سمت چپ سر گردن و گوش هستش درگیره،اگه از دندون باشه ایادندون عقل میتونه شامل این علائم باشه???لطفا کمکم کنید دردش خیلی اذیتم میکنه

  1. دپارتمان ارجاع تخصصی و سوالات می گوید

   سلام، دوست گرامی نیاز به بررسی و معاینه شما است. بدون بررسی های بالینی و طبی امکان تشخیص، تجویز و یا راه کار مناسب نمی باشد. اگر از نظر گوش، حلق و بینی و دندان مشکلی وجود ندارد توصیه می شود بررسی دقیق تر توسط پزشک متخصص مغز و اعصاب انحام شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: