گام هایی برای مقابله با سرپیچی و بی اعتنایی کودک

کودک مقاوم

همانطور که کودک شما رشد می کند، بروز برخی سرپیچی ها از طرف کودک طبیعی است، از مقاومت در برابر یک قاشق غذا گرفته تا  امتناع از بازی در اتاق خودش. در حدود 2 تا 3 سالگی کودکان یاد می گیرند که نه بگویند و از آن مثل یک شمشیر جادویی استفاده می کنند. هانس اشتاینر، استاد روانشناسی دانشگاه استنفورد معتقد است« آنها تشخیص می دهند که والدین  چه کارهایی را از آنها می خواهند، ولی نمی توانند خودشان را کنترل کنند».
به طور کلی، بی اعتنایی« نشان می دهد که یک کودک در حال بیشتر قادر شدن است». با این حال مهم نیست که امتناع کودک طبیعی است، این رفتار کودک، شما را خشمگین می کند.

پدر و مادرهای نا امید از کنترل امتناع کودک، گام های زیر را دنبال کنید:

1)    مراحل 1 و 2 و 3 را یاداشت و تجزیه و تحلیل کنید
وقتی چیزی را از او می گیرید  ( یک امتیاز،یک آیتم خاصی) یا از انجام کاری اجتناب می کنید ( انجام کاری، شرکت در فعالیت خاصی) او شروع به مقاومت در مقابل شما می کند؟ در مورد رفتار کودک خود فکر کنید،ودر مورد آن بنویسید ( درست قبل از این مقاومت خاص چه اتفاقی افتاد)،( شما چه رفتاری داشتید)، هنگامی که شما  الگوی رفتاری خود و کودک را درک کنید، راحت تر می توانید آن را تغییر دهید.

2)    خوب فکر کنید.
اگر کودک شما «نه» گفته است و شما بالاخره تسلیم شده اید  و کاری که او خواسته انجام داده اید تا راضی شود و خواسته ی شما را بپذیرد، به او آموزش داده اید که این نه گفتن رسیدن به خواسته هایم را به دنبال خواهد داشت، و هر بار این نه گفتن شدیدتر شده و شما نیز خشمگین تر می شوید و راحت تر تن به خواسته های او می دهید.

3)    پیشنهاد انتخاب بدهید
کار، درخواست و تقاضایی از کودک دارید، اما او نمی پذیرد؟ دو گزینه برای او در نظر بگیرید که خودتان قبول دارید( شما می توانید پیراهن آبی و یا قرمز بپوشی، ما امروز می توانیم  2 فروشگاه برویم، مواد غذایی و خشک شویی، تو می توانی بگویی  اول کجا برویم؟) این انتخاب به کودک قدرت می دهد و حس قدرت آنها ارضا می شود.وقتی شما از کودک کمک می خواهید، کودک می آموزد که باید کاری که شما می خواهید را انجام دهد و هر وقت کسی نیاز به کمک داشت به او کمک کند.

4)    از سوال  کردن به جای دستور استفاده کنید.
به جای گفتن« اینجا را تمیز کن»، سعی کنید یک سوال بپرسید« به نظر تو برای تمیز کردن این اتاق باید از کجا شروع کرد و باید چه کار کرد». به این ترتیب کودک شروع می کند ایده های خود را گفتن  و آنچه که می داند، شما می توانید او را تشویق کنید، مثلاً: تا زمانی که شما لباس ها را مرتب می کنید، فکر کنم من هم بتوانم یک بستنی آماده کنم.

5)    خواسته های خود را با دلیل توضیح دهید.
او تصورات شما را درک نمی کند، فقط آنچه می گویید را می شنود، پس دلایل ذهنی خود را برای تقاضایی که از او دارید شرح دهید، وقتی از خیابان رد می شوید، به او می گویید دست من را بگیر، بهتر است به او توضیح دهید که این کار کمک می کند تا بی خطر از خیابان رد شویم، حالا او معنی تقاضای شما را درک می کند و شما را صرفاً یک بزرگتر که دستور می دهد نمی بیند.

6)    خواسته های خود را به مراحل تقسیم کنید.
وقتی  درخواستی از کودک دارید که شامل چند مرحله است، مثل ( تمیز کردن اتاقش)، ممکن است برای کودک شما انجام آن سخت بیاید و نخواهد انجام دهد، این کار را به بخش های کوچک تقسیم کنید ( جمع کردن لباس ها، مرتب کردن کتابها و …) بعد از  اتمام هر بخش او را مورد ستایش قرار دهید.

7)    کمی فرصت بدهید و آرام شوید
اگر درخواستی از او دارید و او امتناع می کند و انجام نمی دهد،کمی از محیط دور شوید و آرام شوید، و به کل ماجرا فکر کنید و بعد در مورد آن با کودک خود وقتی هر دو آرام هستید صحبت کنید.

8)    سبک فرزند پروری خود را تغییر دهید.
والدین سهل گیر ، ممکن است حتی در ساده ترین دستورات نیز با مقاومت کودک روبه رو شوند، تغییر رویکرد شما، تغییر رفتار کودک را در پی خواهد داشت

9)    کمک بخواهید
اگر شما روزانه مدت زمان زیادی را صرف مقابله با مقاومت کودک می کنید، زمانی است که بهتر است از مشاور کودک کمک بگیرید، یک مشاوره می تواند الگوی رفتاری شما با کودک و رفتار خود کودک را در نظر بگیرد و راهکارهایی را برای شما ارائه دهد.

بی اعتنایی و سرپیچی،جزء طبیعی از فرایند رشد کودک است که همه ی والدین آن را تجربه می کنند، مهم این است که شما در مقابل این «نه» گفتن کودک چه رفتاری پیش می گیرید تا تبدیل به رفتار آزار دهنده نشود.
بناراین دفعه ی بعد که از کودک خود نه شنیدید، بدانید که زمان آموزش رفتار مناسب فرارسیده و باید بدانید که چگونه برخورد کنید.

 

 لعیا عباسی

  لعیا عباسی اصل – کارشناس ارشد علوم تربیتی

0 0 votes
امتیاز دهی به این نوشته

بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

عضویت
Notify of
guest

4 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
روياقاجار

با سلام تا جند سال بايد ريتالين مصرف شود ثسر من از سه سالكى مصرف مىكند و الان كلاس دوم دبستان است لطفاء راهنمايى كنيد وايا اين يك درمان است يا مسكن و عوارض ندارد؟

مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات تعلیم و تربیت

سلام استفاده از این قبیل داروها در کوتاه مدت به دانش آموزان کمک می کند تا عملکرد بهتری در مدرسه داشته باشند. با این حال استفاده ی طولانی مدت و بیش از اندازه ی این داروها ممکن است مشکلات رفتاری کودکان را افزایش دهند و گاهی عوارض خطرناکی برای این کودکان به همراه خواهد داشت. از جمله شایع ترین عوارض مصرف ریتالین در کودکان و نوجوانان مبتلا به اختلال بیش فعالی- کمبود توجه وتمرکز عبارت اند از: تحریک پذیری، افسردگی،کاهش اشتها،بی خوابی،کاهش رشد،اضطراب،تحریک پذیری،شکم درد و سردرد. در حال حاضر روانشناسان و روانپزشکان بر استفاده از درمانهای غیر داروئی( نورو… Read more »

rahi

سلام، واقعاً مطلب خوبی بود، متشکرم

4
0
نظر دارید؟ سوالی دارید؟x