راههای کمک به کودکانی که با دیگران بازی نمی کنند

راههای کمک به کودکانی که با دیگران بازی نمی کنند

 

همه ی کودکان ممکن است در باز ی با کودکان دیگر مشکلاتی داشته باشند، این طبیعی است که آنها برای اینکه بین خواسته های خودشان و دیگران تعادلی برقرار کنند، بحث کنند.
اما مشکلات بیش از حد در تعامل با همسالان می تواند به  رشد و توسعه ی مهارت های اجتماعی کودک آسیب بزند.
راهبردهای زیر را برای کمک به کودکتان  به کار بگیرید:

برقراری ارتباط

Back to school night
با معلم فرزند تان و مشاور مدرسه در این مورد صحبت کنید و در مورد جزئیات رفتار او بپرسید، اینکه در چه شرایط و موقعیت هایی کودکتان نمی تواند با دیگران ارتباط بگیرد؟ چه مهارت های خاصی را باید یاد بگیرد؟ هر چند هفته یک بار از روند پیشرفت کودک سوال کنید.

♦ تمرین

mother has a good time in conversations with the son
مهارت های اولیه که برای برقراری ارتباط نیاز است با کودک تمرین کنید ، مانند: به اشتراک گذاری،نوبت گرفتن،ابراز ناراحتی و سرخوردگی با کلمات به جای ابراز از طریق ابزارهای فیزیکی، پرسیدن سوالات ساده «آیا می توانم با شما بازی کنم؟» « شما می خواهید با هم کتاب بخوانیم؟»  و اینکه اگر نه شنید باید چه برخوردی داشته باشد یا چه موقع باید به دیگران نه بگوید.

♦ بازی- تصور کن

teddy story time
اینکه برای یاد دادن مهارتهای اجتماعی با کودک خود صحبت کنید و دائماً سخنرانی کنید ممکن است موثر واقع نشود زیرا برای کودکان خیلی قابل درک نیست،می توانید با استفاده از دوستان یا حیوانات خیالی مهارت های مختلف را به شکلی غیر مستقیم با کودک تمرین کنید.

 

♦ نشان دادن تصاویر

file_606305
تصاویری که یک دوست خوب و یا یک دوست بد را نشان می دهد تهیه کنید، و هر روز در مورد یکی از آنها با او صحبت کنید، اجازه بدهید در مورد خاطره هایش حرف بزند و بعد در مورد اینکه دفعه ی بعد بهتر است چه رفتاری داشته باشد با او صحبت کنید.

♦ با هم کتاب بخوانید

file_606302
کتاب هایی با موضوعات دوستی، همکاری، مهربانی، کمک به دیگران، به اشتراک گذاری و … تهیه کنید و با کودک بخوانید، و بعد از کودک بخواهید نظر و احساسش را در مورد هر شخصیت  و کارش بگوید.

♦ ایجاد فرصت

Two children in the playground
برای تمرین مهارت ها، فرصت های بیشتری برای کودک خود فراهم کنید. موقعیت هایی فراهم کنید تا با دیگران ارتباط برقرار کند ،این موقعیت ها می تواند خانه خودتان، رستوران، پارک، شهربازی  و یا مکان هایی باشد که می دانید کودکان زیادی آنجا هستند.

♦ به آینه نگاه کنید

file_606352
به رفتار خودتان نگاه کنید، ببینید کودک از رفتار شما چه برداشت هایی ممکن است داشته باشد،باید مطمئن شوید که خودتان الگوی مناسبی برای کودکتان هستید، طرز برقراری ارتباط شما، برخوردهای شما، احترام شما به دیگران، خانواده یا مردم توی خیابان و … همه مواردی است که کودک می بیند.

♦  فضای یادگیری فراهم کنید

file_606349
اگر شاهد رفتار ناشایست کودکتان با بچه های دیگر هستید، سریع خودتان را وارد ماجرا نکنید، اجازه بدهید مواردی را از کودکان دیگر یاد بگیرد، اگر دیدید ماجرا شدت یافت می توانید آنها را صدا کنید و بپرسید  مثلاً« اگر سارا این کار را با تو می کرد چه احساسی داشتی؟ شما به جای اینکار چه کارهایی دیگری می توانستی انجام دهی؟» اجازه بدهید فکر کند و خودش بگوید، سریع یک پیشنهاد ارئه ندهید.

♦ باز خورد مثبت بدهید

Mother and daughter
به کارها ی کودکتان حتی اگر کوچک است توجه کنید، به او نشان دهید که رفتار مثبت او را می بینید، او را به خاطر ویژگی های مثبت تشویق کنید، نیاز نیست به او قول خاصی بدهید یا جایزه بدهید همین که با کلمات و چهره او را تشویق کنید کافیست، فراموش نکنید که مشخص کنید کدام رفتار او را مورد تشویق قرار دادید.

♦ مراجعه به یک متخصص

Preschool Daycare
اگر با رعایت همه ی این موارد کودک شما هنوز هم در برقراری ارتباط مشکل دارد و معلم و مشاور مدرسه نیز با شما موافق هستند ، می توانید از یک متخصص بهداشت روانی اطفال کمک بگیرید. ممکن است این رفتار ناشی از اختلالات رشدی باشد، اجازه دهید تا یک فرد متخصص رفتار کودک را بررسی کند.

 

منبع        

مریم عبداللهی

  • مریم عبداللهی 
  • روانشناس 
  • درمانگر تخصصی کودکان   

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغز و اعصاب و روان در ایران

Untitled 206x300 - راههای کمک به کودکانی که با دیگران بازی نمی کنند

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

نقطه قوت مجموعه پزشکان جایروس نه لوستر های زیباست و نه تزییات راهرو! بلکه پزشکان و روانشناسان قوی است، کادر درمانی جایروس در تمام کشور بی نظیر است

ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغز و اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما مردم عزیز خدمت رسانی می کنند.

بدون نظر
  1. مریم عبداللهی روانشناس , رواندرمانگر و نوروتراپیست می گوید

    امتیاز بینندگان:5 ستاره

  2. ناشناس می گوید

    امتیاز بینندگان:2 ستاره

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: