کاهش میل جنسی به دلیل اضطراب

کاهش میل جنسی به دلیل اضطراب 

اضطراب، فرم روزانه استرس است. وجود اضطراب در زندگی روزمره باعث غم و اندوه و ناراحتی قابل توجهی می شود که لذت بردن از زندگی را سخت تر می کند.

اضطراب باعث کاهش میل جنسی می شود. میل جنسی به طور مستقیم با احساس درگیر است، و اضطراب این احساسات را تحت تاثیر قرار می دهد و بر انگیختن و عشق ورزی را سخت می کند.

عوامل کاهش میل جنسی

میل جنسی کم/پایین، موضوع پیچیده ایی است. نحوه تغذیه، مقدار خواب، عشق و جاذبه شریک جنسی و دلایل دیگر ، در هر روز باعث تغییر میزان برانگیختگی و هورمونهای بدن می شود.

میل جنسی پایین، شایع ترین نتیجه  اضطراب است. در زیر تمامی دلایلی کاهش میل جنسی به دلیل اضطراب آمده است:

 • پریشانی عمومی – میل جنسی، یک احساس شادی آور است. از آن سو، اضطراب یک هیجان منفی است. حال این هیجان منفی باعث پریشانی و اندوه می شود، و با این احساسات به هیچ وجهه نمی توان از رابطه جنسی لذت برد. اضطراب باعث تمرکز ذهن بر احساسات منفی است.
 • حواس پرتی/انحراف فکری روانی – اضطراب به خودی خود باعث انحراف ذهنی به سوی افکار استرس زای بیشتر می شود. حال، تصور کنید که در رابطه جنسی هستید و به جای تمرکز بر احساس  لحظه ایی خود و شریک جنسیتان، ذهن شما در جای دیگری درگیر می باشد- نتیجه مشخص است!!!
 • برانگیختگی اضطراب زا  – گاهی اوقات ناتوانی جنسی- مانند انزال زودرس- خود اضطراب زا است، و داشتن اضطراب روزانه آن را تشدید خواهد کرد. در حالیکه زوج جنسی می تواند با کمک همدیگر راه مقابله با این ناتوانی را پیدا کرده و بر آن غلبه کند.
 • خستگی – اضطراب، به خصوص اختلال هراس، خستگی قابل توجهی ایجاد می کند و باعث خشکی بدن می شود. اضطراب باعث اختلال خواب نیز می شود. این ترکیب- خستگی و بی خواب- برانگیختگی را سخت میکند، با توجه به اینکه خود برانگیختگی نیز نیاز به صرف انرژی دارد.
 •  استرس تاثیرگذار بر شریک جنسی/ بازیهای عاشقانه – گاهی اوقات اضطراب به طریق دیگری باعث کاهش میل جنسی می شود. در نظر بگیرید که شریک جنسیتان بازی عاشقانه ایی برای شما ترتیب داده است و شما به دلیل اضطراب از آن لذت نبرده و با او همراه نشده اید- شریک شما چه واکنشی خواهد داشت؟!!! این حالت استرس بین شما و شریک جنسیتان را بالا تر می برد و به مشکلات برانگیختگی و کم شدن میل جنسی منجر می شود.
 • تغییر هورمونی –  استرس و اضطراب بر سطوح هورمونی تاثیر  گذاشته و باعث کاهش میل جنسی می شوند. اما چگونگی این تاثیر هنوز کشف نشده است!
 • تعامل معکوس – در برخی  موارد، اضطراب به دلیل کم شدن میل جنسی ایجاد می شود. یعنی این کم شدن میل جنسی است که باعث استرس و اضطراب روزانه برای فرد می شود.

چگونگی مقابله با اضطراب و افزایش میل جنسی

 • غذای سالم خوردن ، ورزش کردن، و غیره

سلامت عمومی شما تاثیر مستقیم بر کاهش اضطراب و افزایش میل جنسی دارد. ورزش منظم، خواب کافی، و رژیم غذایی سالم باعث سلامت جسمانی و بهبود سطح برانگیختگی و در نتیجه رابطه جنسی می شود.

 • صحبت کردن در خصوص تمامی مشکلات با شریک جنسی

چنانچه اضطراب باعث کاهش میل جنسی و برانگیختگی می شود، آن را از شریک جنسیتان مخفی نکنید. مخفی کردن و تلاش برای بهبودی، آن هم به تنهایی، باعث استرس بیشتر است. برانگیختگی، یک هیجان و یک فعالیت خودکار است و شما نمی توانید به اجبار “باعث رخ دادن” آن شوید. با در میان گذاشتن مشکلتان، از استرس تلاش تک نفره خارج شده و بهبودی پیدا خواهید کرد.

 • در  هر حالی که هستید، عشق بازی کنید

نداشتن رابطه جنسی باعث دوری و افزایش اضطراب می شود. در هر حالی که هستید، حتی برای تفریح، با شریک جنسیتان عشق بازی کنید. منظور از عشق بازی، تنها از لحاظ جسمانی نیست، بلکه از لحاظ روانی نیز باید این کار را انجام دهید؛ بازیهای عاشقانه و فضای رومانتیک ایجاد کنید، با شریک خود بدون ایجاد استرس صحبت کنید، از بودن با هم لذت ببرید و آن را به فعالیتی شادی آور تبدیل کنید.

[divider]

آیا تا به حال دچار این حالت شده اید؟ چگونه با آن مقابله کرده اید؟!!

[divider]

نگارنده: شیرین قلی زاده

کلنیک فوق تخصصی مغز و اعصاب و روان آلومینا


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

2 دیدگاه دربارهٔ «کاهش میل جنسی به دلیل اضطراب»

 1. با سلام خدمت پزشکان محترم
  من 32 سالمه و 17 ساله مبتلا به ام اس هستم و چند سالیه دچار مشکل نعوظ شدم به متخصص اورولوژی مراجعه کردم و برایم رژی اسکن نوشتند ک سالم بودم و گفتند مشکلم روحی روانی است. وقتی با پزشک خودم درمیان گذاشتم برایم ولبان نوشتند ک پس از 3 ماه مصرف اثری نداشت سپس ب پزشک مرکز مشاوره های قبل ازدواج مراجعه کردم و برایم فلوکستین تجویز کردند ولی ان هم تاثیر خاصی نداشت. خاستم کمکم کنید ک چطور مشکلم رو حل کنم ضمنا از نظر میل جنسی مشکلی ندارم وتنها مشکلم نعوظ است.
  قبلا از جوابتون سپاسگزارم

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *