ژن های مرتبط با رشد مغز انسان

 

تیمی با هدایت دانشمندان موسسه پژوهشی اسکریپز نشان داده است که یک نسخه اضافی از یک ژن رشد مغز، که در 4/2 میلیون سال پیش در نقشه ژنی نیاکان ما پدیدار گشت، به سلول های عصبی در حال رشد امکان داد تا به فاصله دورتری نقل مکان نموده و پیوندهای افزونتری برقرار نمایند.

 

شگفت آور آن که این نسخه افزوده موجب افزایش کارکرد ژن اصلی، srgap2، که نرون ها را به سمت گسترش ارتباط ها با سلول های همسایه وا می دارد، نیست.

در عوض، در عملکرد اصلی دخالت کرده و عملا به سلول های عصبی فرصت می دهد تا برای تشکیل یک مغز بزرگتر خود را سیم کشی کنند.

 

ژنتیک

فرانک پولو، استاد موسسه پژوهشی اسکریپز، در این بار گفت: “به نظر می رسد که این یک نمونه عمده از ابتکارهای ژنتیک باشد که به تحول (تکامل) انسان کمک نمود”.

او افزود: “همچنین، این یافته که یک ژن رونوشتی می تواند با نسخه اصلی خود تعامل نماید روش اندیشیدن تازه ای درباره چگونگی وقوع تکامل را القا می کند  و ممکن است سرنخ های تازه ای در مورد اختلال های رشدی ویژه انسان، مانند اوتیسم و اسکیزوفرنی، به دست ما دهد.”

پولو و همکارانش دریافتند که پروتیین تولیدی این ژن در موش ها نقش کلیدی در هنگام رشد مغز ایفا می نماید: این که پوسته سلول های عصبی جوان را به سمت بیرون تغییر شکل می دهد، و پیوست های ریشه-مانندی که فیلوپودیا نامیده می شود را مجبور به رشد می نماید. همان گونه که سلول های عصبی جوان با این فیلوپودیاها جوانه می زنند، با سرعت کمتری در درون مغز در حال رشد جابجا می گردند؛ در نهایت، آنها به جایگاه نهایی خود می رسند، جایی که از آنجا ارتباط ها را شکل می دهند.

بیشترین ارتباط های تحریکی بر روی سلول های عصبی هرمی در قشر مخ (کورتکس) بر روی نخاع ساخته می شود، که پیش رفتگی های میکروسکوپی از دندریت است و نقش حیاتی در ادغام علایم سیناپتیک از دیگر سلول های عصبی دارد.

 

منبع:

www.sciencedaily.com

 

سحر اعلایی

سحر اعلایی ،مشاور و روان تحلیل گر


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *