چگونگی رفتار با یک دانش آموز بیش فعال

استفاده از نمودار رفتاری

کودک بیش   فعال

نمودارهای رفتاری برای اکثر دانش آموزان بیش فعال موثر می باشد. زمانی ک نمودار رفتاری مورد استفاده قرار می گیرد، دانش آموز می تواند میزان پیشرفت خود را به سمت هدف مشاهده کند.

برای دانش آموزی که مشکل تمرکز و کنترل بدن خود را دارد، مشاهده ی میزان پیشرفت بسیار مهم و موثر است. نمودارهای رفتاری به شکل ها و اندازه های مختلف وجود دارند، اما به خاطر داشته باشید که وقتی برنامه ی رفتاری برای دانش آموز بیش فعال تنظیم می کنید، باید روی یک یا دو هدف تمرکز داشته باشید.

نمودارهای رفتاری باید کوتاه و ساده باشند.

یک نمونه نمودار رفتاری

نمودار رفتاری بیلی. ستاره به معنای به دست آوردن هدف، علامت مثبت به معنای حرکت به سوی هدف و تقریبا نزدیک آن. بدون علامت نیز به معنای نیاز به پیشرفت می باشد.

  • بیلی در زمان تدریس معلم در صندلی خود می ماند.
  • در کلاس ریاضی: *
  • در زمان نوشتن: +
  • در کلاس هنر:

هر روز معلم وی نمودار رفتاری را پر می کرد  و نشانه ی مناسب را در کنار عملکرد بیلی قرار می داد.

هدایت دانش آموزان به سمت موفقیت

اگر در رفتار دانش آموز تغییری مشاهده نمی شود و یا اینکه وی دچار یاس شده، زمان بررسی مجدد برنامه ی رفتاری رسیده است. اولین موردی که باید مورد بررسی قرار داد، رفتاری است که دانش آموز به ازای انجام آن تشویق می شود. در مثال بالا اجازه دهید که فرض کنیم بیلی تمام ستاره ها را طی یک هفته ( 5 روز حضور در مدرسه) دریافت کرده است و سپس به وی فرصت کمک به معلم تربیت بدنی در یک کلاس کم سن و سال تر داده شده است.

این برنامه ی تعیین شده ه مدت سه هفته اجرا می شود و بیلی هنوز به هدف مورد نظر نرسیده است. بنابراین بیلی خیلی زود تسلیم می شود و این به معنای شکست طرح می باشد.

بنابراین مجددا برنامه را باید ارزیابی کنید. شاید ستاره های یک هفته برای آغاز تغییر رفتار زیاد باشد. از آنجایی که احتمالا بیلی صبح تمرکز بیشتری دارد، 5 روز صبح دریافت ستاره ها را امتحان کنید.

مسئله دیگر اینکه تناسب پاداش ها را نیز مد نظر داشته باشید، به عنوان مثال اگر دو روز تمام ستاره ها را دریافت می کند، به مدت 30 دقیقه به معلم تربیت بدنی کمک کند و اگر ستاره های 5 روز را دریافت می کند، یک ساعت به معلم تربیت بدنی کمک کند.

مسئله ی مهم این است که اطمینان حاصل کنید که دانش ـموز بیش فعال احساس موفقیت می کند و برای رسیدن به هدف سخت تلاش می کند. با گام های کوتاه، امید است که دانش آموز همکاری را در فعالیت های روزانه ی خود فرا بگیرد و تنها به دریافت پاداش اکتفا نکند.

مریم عبداللهی

مریم عبداللهی ،روانشناس و نوروتراپیست

درمانگر اختصاصی اختلال بیش فعالی و نقص توجه

[divider]

کلینیک فوق تخصصی مغز و اعصاب و روان آلومینا

0 0 رای
امتیاز دهی به این نوشته

بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

به دلیل شیوع کرونا، مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

 

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021 ☎

واحد انجام تست خواب ☎ 02122639401 ☎

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب ☎ 02122648627 ☎

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021 ☎

 واحد مغز و اعصاب و روان غرب تهران (آزادی) ☎ 02166158469 ☎


درمان بی خوابی

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

 


درمان افسردگی

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


 

عضویت
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
0
نظر دارید؟ سوالی دارید؟x