چگونه هیجانات و احساساتمان را بشناسیم؟

 شناخت هیجانات

خیلی از مواقع ما احساسات مان را با هیجانات اشتباه می گیریم و نمی توانیم از هم تلفیق کنیم و یا گاهی آنها را حذف کرده و یا رد می کنیم

در ابتدا نیاز است که علت هیجانات و ریشه ها را در یابیم، به گذشته فکر کنید و فکر کنید که چه کاری انجام داده اید و چه اتفاقی افتاده است که چنین حالتی را ایجاد کرده است اینها می تواند سرنخی برای شناخت هیجان باشند.

به عنوان مثال اگر احساس غمگینی می کنید فکر کنید که چه کاری کرده اید که چنین احساسی ایجاد شده ؟ یا چه کسی باعث شده تا چنین حالتی در شما به وجود آید؟

به مسائلی که باعث هیجانی شدن دیگران می شوند فکر کنید حتی اگر فکر می کنید برای شما اتفاق نخواهد افتاد.

هیجانات باعث تحریک جسمی نیز میشوند

ترس همیشه در قسمت شکم – عصبانیت در ناحیه شانه ، پشت و چهره – غم در چانه و شاید در گلو خود را نشان بدهد.توجه به جسم خود و این که قبل از بروز هیجانات  چه اتفاقی افتاده است ،ممکن است اطلاعاتی در جهت  تشخیص احساسات و هیجانات ما به دست دهد.

چه عکس العملی نشان خواهید داد؟

هیجانات به ما اطلاعاتی می دهند و معمولا یک عکس العمل با هیجان همراه است، ما معمولا هنگام  ترس ، به مبارزه یا دفاع از خود یا فرار تمایل داریم  یا این که فلج می شویم.

هنگام خجالت از تماس چشمی پرهیز کرده یا دوست داریم خود را پنهان کنیم.هنگام خشم اغلب می خواهیم که حمله ور شویم.

 هیجانات خود را تضعیف نکنید

هنگام غذا خوردن ،فعالیت ها یا کارهای دیگر ( مانند خود آزاری ، خیلی سرگرم کار شدن ،خرید افراطی ، آزار گری و ورزش بیش از حد) با تضعیف هیجانات خود واقعا در تشخیص هیجان مورد نظر به مشکل بر خواهید خورد.از سرکوب هیجانات خود بپرهیزید حتی اگر در تشخیص احساس خود و انجام این کار خیلی ماهر باشید.

اگر علاقه شدیدی به حذف بعضی از فعالیت ها دارید دقت کنید که کدام هیجان باید نادیده گرفته شود. گاهی افکار شما بیانگر احساس شمااست.اگر فکر می کنید که موفق هستید نشانگر این است که دوست دارید شاد

باشید ، اگرحس می کنید که دوست ندارید دوستان خود را تغییر دهید نشانه غمگینی شما است.

از میان هیجانات خود لیستی تهیه کرده و از میان آنها ، دست به انتخاب بزنید ، در چنین شرایطی به هیجانات خود پی می برید.

به جای استفاده از لیست آماده و نوشته شده می توانید از کسی بخواهید که هیجانات شما را حدس زده و نظر بدهد .بخاطر داشته باشید که در یک زمان می توانید چندین هیجان را تجربه کنید.

از بازخوردهای دیگران نسبت به  شناخت هیجانات خود آگاه شوید

 اغلب زبان بدن ، مخصوصا حالات چهره با هیجانات در ارتباط است ، ممکن است بخواهید در آیینه چهره خود را نگاه کنید یا این که از کسی بخواهید که بگوید با توجه به چهره شما او متوجه چه هیجانی می شود، به هر حال گاهی اوقات افرادی که در خانواده های بی توجه بزرگ شده اند یاد گرفته اند که هیجانات خود را پنهان کنند و آنها را در چهره خود بروز ندهند.


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *