چگونه نور غیر طبیعی در شب روی خواب اثر می گذارد

متاسفانه نور مصنوعی روی زمان بندی خواب تاثیرات منفی دارد. نور زمان خواب را تغییر می دهد و نور در شب میل به خواب را عقب می اندازد. این مساله می تواند روی مشکلات مربوط به خواب نظیر بی خوابی تاثیر بگذارد. شب بیدار ها یا کسانی که سندروم تاخیر در مرحله خواب دارند به طور ویژه مستعد این تاثیر هستند.همه به این تاثیرات حساس نیستند. مخصوصاٌ اگر شما به زیاد می خوابید، شاید متعاقب یک خواب نا کافی، تحت تاثیر قرار نگیرید.

چندین عامل مهم باید در نظر گرفته شود:

  • منبع نور

نور مصنوعی می تواند منابع مختلفی داشته باشد، نور تلویزیون، کامپیوتر، تبلت و موبایل. هر کدام از اینها مقدار متفاوتی نور ایجاد می کند.صفحه ای که با فاصله کم قرار دارد می تواند تاثیر  بیشتری داشته باشد.

Image result for screen light at night

  • مقدار نور

خیلی از چراغ های سقفی مقدار نلایمی از نور، متغیر بین 50 تا چندصد لوکس نور تولید می کنند. برای مقایسه نور خورشید در وسط روز حدود 100000 لوکس شدت دارد. صفحه گوشی هوشمند شما ممکن است بسته به تنظیمات شما، صد ها لوکس نور ایجاد کند. حتی مقادیر کمتر نور، مثل نور صفحه موبایل، ممکن است روی بعضی افراد تاثیر بگذارد.

, چگونه نور غیر طبیعی در شب روی خواب اثر می گذارد

  • رنگ نور

اساس این واقعیت است که ریتم شبانه روزی بدن با نور آبی جابه جا می شود. نور با طیف کامل – نور سفید یا نور طبیعی- شامل طول موج های آبی است. عینک های ضد نور آبی و فیلتر های صفحه نمایش برای ممانعت از این طول موج فروخته می شوند.

 

Related image

  • زمان تابش نور

یکی از متغیر های مهم این است که در چه زمانی در معرض تابش نور، شامل منبع نور مصنوعی، قرار می گیرید. شواهدی مبنی بر این که نور در شب می تواند تمایل به خواب شما را تا 1 ساعت جا به جا کند. این مساله باعث تاخیر در خوابین شماست و ممکن است تمایل بیدار شدن شما در صبح را تحت تاثیر قرار دهد.

بنابراین خیلی مهم است که شب ها چراغ ها را خاموش کنید، خصوصاٌ در زمان خوابتان.بعضی از مردم باید از 1 تا 2 ساعت قبل خوابشان از منابع نور مصنوعی دور باشند. این به معنی خاموش کردن موبایل، کاکیوتر تبلت و دیگر منابع نور از این دست است.

در عوض سعی کنید از گزینه های با تکنولوژی پایین تر استفاده کنید : به موسیقی گوش بدهید، یک کتاب چاپی بخوانید، مجله ورق بزنید. با کاهش زمانی که شب ها در معرض نور قرار دارید، ممکن است خواب بهتری داشته باشید و برای مشکلات خواب شدیدتر با یک پزشک متخصص مشورت کنید.

گردآورنده و مترجم : کیانوش محسنی زاده

مرکز تحقیقات کلینیک فوق تخصصی مغز و اعصاب و روان آلومینا

[divider]

دکتر مغز و اعصاب مصطفی امیری

♦  دکتر مصطفی امیری متخصص مغز و اعصاب و ستون فقرات – دارای بورد تخصصی از دانشگاه علوم پزشکی تهران

♦  فلوشیپ اختلالات خواب از اسپانیا

  مدیر کلینیک خواب مجموعه کلینیک های تخصصی آلومینا

[divider]

انجام و تفسیر تست خواب (پلیسومنوگرافی) در کلینیک آلومینا

توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب انجام می شود.

برای تماس و تعیین نوبت تست خواب اینجا کلیک کنید:  تماس با ما

 

 

0 0 رای
امتیاز دهی به این نوشته

بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

به دلیل شیوع کرونا، مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

 

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021 ☎

واحد انجام تست خواب ☎ 02122639401 ☎

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب ☎ 02122648627 ☎

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021 ☎

 واحد مغز و اعصاب و روان غرب تهران (آزادی) ☎ 02166158469 ☎


درمان بی خوابی

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

 


درمان افسردگی

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


 

عضویت
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
0
نظر دارید؟ سوالی دارید؟x