چگونه می توان لکنت را شناسایی کرد؟

کودکان

در مراحل اولیه، تشخیص لکنت بسیار مشکل است. زیرا بیشتر کودکانی که شروع به لکنت می کنند اغلب مواقع مانند سایر همسالان خود صحبت می کنند. در آغاز ممکن است کودک گه گاه لکنت کند، لکنت تنها در برخی موقعیت ها رخ می دهد و اغلب دلیل و نظم آشکاری ندارد.

ممکن است چند روز یا چند هفته و یا بیشتر، بدون وجود هیچ گونه مشکلی طی شود و سپس بدون هیچ زمینه و مقدمه ای کودک وارد مرحله ای شود که هر بار دهان باز می کند، لکنت شروع می شود.

عوامل مختلفی، برای تشخیص این که آیا در گفتار کودک واقعاً لکنت ایجاد شده، یا صرفاً مانند همسالان خودش فقط با گفتارش کلنجار می رود، وجود دارد. به نظر می رسد کودکانی که لکنت دارند در شروع کلمات دچار مشکل می شوند و بیشتر، وقفه ها در آغاز جمله مشاهده می شود.

هم چنین وقتی آن ها لکنت می کنند به جای تکرار کلمات و عبارت، بخشی از کلمه را تکرار می کنند و پیش از آن بتوانند مقصودشان را بگویند بخش هایی از کلمات را دو یا چند بار تکرار می کنند. گاهی ممکن است کودک روی یک صدای کلمه کشش غیرطبیعی داشته باشد یا حالت چسبندگی و گیر کردن پیدا کند، بدون آن که صدا یا کلمه ای از دهان وی خارج شود، در چنین حالتی به نظر می رسد که برای گفتار شدیداً تلاش می کند، و گاه وقتی دچار مشکل می شود گفتارش را رها می کند و آن را ناتمام می گذارد.

تمام موارد فوق علایم لکنت هستند و اگر فکر می کنید کودک شما به این شکل صحبت می کند، بایستی قرار ملاقاتی با یک متخصص گفتاردرمانی بگذارید.

[divider]

 الهام معصومی

گفتار درمانگر و متخصص درمان اختلالات یادگیری و گفتاری در کودکان و بزرگسالان

دپارتمان گفتار درمانی و اختلالات یادگیری کلینیک آلومینا

کلینیک آلومینا مرکز فوق تخصصی درمان اختلالات مغز و اعصاب و روان در ایران است.

تماس با ما


گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغز و اعصاب و روان در ایران

Untitled 206x300 - چگونه می توان لکنت را شناسایی کرد؟

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

نقطه قوت مجموعه پزشکان جایروس نه لوستر های زیباست و نه تزییات راهرو! بلکه پزشکان و روانشناسان قوی است، کادر درمانی جایروس در تمام کشور بی نظیر است

ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغز و اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما مردم عزیز خدمت رسانی می کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: