چگونه می توان لکنت را شناسایی کرد؟

کودکان

در مراحل اولیه، تشخیص لکنت بسیار مشکل است. زیرا بیشتر کودکانی که شروع به لکنت می کنند اغلب مواقع مانند سایر همسالان خود صحبت می کنند. در آغاز ممکن است کودک گه گاه لکنت کند، لکنت تنها در برخی موقعیت ها رخ می دهد و اغلب دلیل و نظم آشکاری ندارد.

ممکن است چند روز یا چند هفته و یا بیشتر، بدون وجود هیچ گونه مشکلی طی شود و سپس بدون هیچ زمینه و مقدمه ای کودک وارد مرحله ای شود که هر بار دهان باز می کند، لکنت شروع می شود.

عوامل مختلفی، برای تشخیص این که آیا در گفتار کودک واقعاً لکنت ایجاد شده، یا صرفاً مانند همسالان خودش فقط با گفتارش کلنجار می رود، وجود دارد. به نظر می رسد کودکانی که لکنت دارند در شروع کلمات دچار مشکل می شوند و بیشتر، وقفه ها در آغاز جمله مشاهده می شود.

هم چنین وقتی آن ها لکنت می کنند به جای تکرار کلمات و عبارت، بخشی از کلمه را تکرار می کنند و پیش از آن بتوانند مقصودشان را بگویند بخش هایی از کلمات را دو یا چند بار تکرار می کنند. گاهی ممکن است کودک روی یک صدای کلمه کشش غیرطبیعی داشته باشد یا حالت چسبندگی و گیر کردن پیدا کند، بدون آن که صدا یا کلمه ای از دهان وی خارج شود، در چنین حالتی به نظر می رسد که برای گفتار شدیداً تلاش می کند، و گاه وقتی دچار مشکل می شود گفتارش را رها می کند و آن را ناتمام می گذارد.

تمام موارد فوق علایم لکنت هستند و اگر فکر می کنید کودک شما به این شکل صحبت می کند، بایستی قرار ملاقاتی با یک متخصص گفتاردرمانی بگذارید.

[divider]

 الهام معصومی

گفتار درمانگر و متخصص درمان اختلالات یادگیری و گفتاری در کودکان و بزرگسالان

دپارتمان گفتار درمانی و اختلالات یادگیری کلینیک آلومینا

کلینیک آلومینا مرکز فوق تخصصی درمان اختلالات مغز و اعصاب و روان در ایران است.

تماس با ما

0 0 votes
امتیاز دهی به این نوشته

بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

به دلیل شیوع کرونا، مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

 

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021 ☎

واحد انجام تست خواب ☎ 02122639401 ☎

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب ☎ 02122648627 ☎

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021 ☎

 واحد مغز و اعصاب و روان غرب تهران (آزادی) ☎ 02166158469 ☎


درمان بی خوابی

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

 


درمان افسردگی

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


 

عضویت
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
0
نظر دارید؟ سوالی دارید؟x