چگونه خاطرات را تقویت یا سرکوب کنیم؟ بهترین مرکز نوروفیدبک در تهران

چگونه خاطرات را تقویت یا سرکوب کنیم؟ بهترین مرکز نوروفیدبک در تهران

 

چه میشد اگر دانشمندان می توانستند با دستکاری مغز و سرکوب خاطرات بد در  حافظه  ، قدرت احساسی خود را بر روی روان از دست میداد؟

استیو رامیرز، یک دانشمند عصب شناس دانشگاه بوستون که مجذوب فرایند حافظه شده است، معتقد است که ساختار کوچکی از مغز می تواند کلیدی برای تکنیک های درمانی آینده برای درمان افسردگی، اضطراب و PTSD باشد.

این امر روزی به پزشکان اجازه می دهد که خاطرات مثبت یا منفی را  سرکوب کنند.

 

مغز ما، از یک ساختار هندسی شکل  به نام “هیپوکامپ”، که مسئول اطلاعات حساس و عاطفی است وخاطرات ( چه مثبت چه منفی ) تشکیل شده است.


اگر به دنبالی راهی برای افزایش هوش و حافظه و بهبود عملکرد مغزتان هستید، دوره تقویت هوش و تقویت حافظه دکتر مصطفی امیری را از دست ندهید.

تقویت هوش


 

دو خاطره دقیقا یکسان نیستند و همچنین هر حافظه ای  درون یک ترکیب منحصر به فرد از سلول های مغز ذخیره می شود که شامل تمام اطلاعات محیط زیستی و عاطفی مرتبط با آن حافظه است.

 

خود هیپوکامپ، اگرچه کوچک است ولی شامل بسیاری از زیرمجموعه های مختلف است که همه در کنار هم جهت یادآوری عناصر یک حافظه خاص کار می کنند .

 

در حال حاضر، در یک مقاله جدید در زیست شناسی کنونی، رامیرز و یک تیم از همکاران نشان داده اند که چقدر حافظه قابل انعطاف است.

و تنها به ما نشان میدهد که  کدام مناطق هیپوکامپ  توسط خاطرات مضر در حافظه( نوروفیدبک روش بدون دارو برای تقویت حافظه ) حریک شده اند.

“بسیاری از اختلالات روانپزشکی، به ویژه PTSD، بر اساس این ایده است که پس از یک تجربه واقعا تهاجمی، فرد قادر به حرکت نیست.

زیرا آنها بارها و بارها ترس خود را می فهمند.

این اطلاعات می توانند به صورت عاطفی بارگذاری شود .

با فعال سازی مصنوعی سلول های حافظه در قسمت پایین هیپوكامپ مغز، خاطرات منفی می توانند حتی بیشتر دردناک شوند.

در مقابل، تحریک سلولهای حافظه ( تقویت حافظه در مرکز نوروفیدبک در تهران )در قسمت بالای هیپوکامپ، می توانند خاطرات بدی از خستگی عاطفی خود را از بین ببرند و باعث می شود که  کمتر آسیب  بینند.

 

با استفاده از یک تکنیک به نام optogenetics، چن و رامیرز، سلولهای هیپوکامپ را زمانی که موش های نر خاطرات جدیدی از تجربیات مثبت، خنثی و منفی ایجاد می کردند، تعیین می کردند.

مثلا یک تجربه مثبت می تواند موش نر را در معرض موش ماده قرار دهد.

در مقابل، یک تجربه منفی می تواند یک زنگ الکتریکی شگفت انگیز اما خفیف را به پاها برساند.

سپس شناسایی اینکه سلول ها بخشی از فرایند حافظه است  با استفاده از لیزر مجددا قادر به ایجاد مصنوعی این خاطرات خاص بودند.

برای فعال کردن سلول های حافظه از نور استفاده کردند.

 

مطالعات محققان نقش های متفاوت قسمت بالا و پائین هیپوکامپ را نشان می دهد .

به نظر می رسد که فعال کردن قیمت بالایی هیپوکامپ به همان اندازه تحت تاثیر قرار میگیرد که گویی در معرض درمان قرارگرفته است و موجب آسیب رساندن به خاطرات بد می شود.

اما فعال کردن بخش پایین هیپوکامپ می تواند تغییرات رفتاری مرتبط با ترس و اضطراب را تحمیل کند، به این معنی که این قسمت از مغز در موقعیت های مشکل زا و آسیب زننده عاطفی می تواند بیش از حد فعال شود.

به گفته رامیرز این تمایزبحرانی است. او می گوید که پیشنهاد می کند سرکوب بیش فعالی در قسمت پایین هیپوکامپ، به طور بالقوه برای درمان PTSD و اختلالات اضطرابی مورد استفاده قرار گیرد.

او می گوید، همچنین می تواند کلید پیشرفت مهارت های شناختی باشد مانند  فیلم  Limitless، با اشاره به فیلم برادلی کوپر که در سال 2011 فیلمبرداری شده است، شخصیت اصلی،  قرص های مخصوصی را دریافت می کند که به طور چشمگیری حافظه و عملکرد مغز را بهبود می بخشد.

 

رامیرز، دانشیار دانشکده علوم و علوم مغز دانشکده علوم و فناوری BU می گوید:

“زمینه دستکاری حافظه هنوز جدید و جوان است ….  مانند مسائل علمی تخیلی، اما این مطالعه یک پیش نمایش دزدکی از توانایی های افزایش و یا سرکوب خاطرات به مصنوعی می باشد.

 

تقویت حافظه و عملکرد مغزی با روش بدون عارضه با نوروفیدبک

 

چن می گوید: “ما از این که بتوانیم این کار را در انسان انجام دهیم، زمان زیادی نیاز است ، اما در اینجا اثبات مفهوم مهم است.”

به گفته استیو ” هیچ چیز غیر ممکن نیست.”

وی می گوید: “این اولین گام برای جدا کردن این مناطق [مغز] با این خاطرات واقعا عاطفی است.

گروه استیو واقعا در تلاش است تا ببیند که چگونه مغز خاطرات را حفظ می کند و هدف آن کمک به مردم است … آنها فقط به بازی نمی پردازند، بلکه برای انجام این کار به هدف می رسند”.

 

اگرچه مغز موش و مغز انسان بسیار متفاوت هستند، رامیرز می گوید : یادگیری این که چگونه این اصول اساسی در موش ها عمل می کند، کمک به تیم خود در طراحی یک طرح چگونگی حافظه در افراد است.

قادر به فعال کردن خاطرات خاص  و همچنین زمینه های هدفمند مغز درگیر در حافظه، به محققان امکان می دهد دقیقا ببینند که عوارض جانبی  مناطق بیش از حد تحریک شده مختلف در مغز چیست.

 

او می گوید: “ما می توانیم آنچه را که در مغز موش ها اتفاق  میفتد را پیش بینی کنیم که چگونه حافظه در انسان عمل می کند.”

اگر می توانیم یک خیابان دو طرفه برای مقایسه نحوه عملکرد حافظه در مورد چگونگی و چرایی خاطرات در موش ها و انسان ها ایجاد کنیم،  می توان بر سلامت روانی تاثیر مثبت یا منفی داشته باشند. ”

 

منبع 

روانشناس

  • مریم عبداللهی 
  • روانشناس و نوروتراپیست

بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *