چرا نمی توانم چیزی را دور بریزم؟

اختلال احتکار

اختلال احتکار

اختلال احتکار یک مشکل مزمن در دور ریختن و جدایی از اشیا، لباس ها، حیوانات و… است به دلیل اینکه فرد تصور می کند نیاز است که آن ها را جمع آوری و ذخیره کند. شخصی با اختلال احتکار با فکر کردن به اینکه چیزی را دور بیاندازد دچار پریشانی و استرس می شود. در نتیجه بدون در نظر گرفتن ارزش واقعی هرچیز، آن ها را بیش از حد جمع آوری و انباشته می کند.

احتکار اغلب شرایط زندگی را محدود می کند و ممکن است خانه ی فرد بیش از ظرفیت خود پر شود، به طوری که فقط مسیر باریکی برای رفت و آمد از میان انباشت های درهم و برهم خالی باشد. میزهای آشپزخانه، سینک های ظرفشویی، بخاری ها، میزهای تحریر، پله ها و تقریبا همه ی سطوح دیگر، معمولا توسط وسیله ها پر هستند. و زمانی که داخل اتاق فضای خالی وجود نداشته باشد، این انباشت ها ممکن است به گاراژ، داخل وسایل نقلیه، حیاط و هرجای دیگری که امکان ذخیره سازی وجود دارد نیز منتقل شوند.

طیف اختلال احتکار از خفیف تا شدید است. در برخی موارد، احتکار ممکن است تاثیر زیادی بر زندگی شما نداشته باشد، اما در برخی موارد دیگر این اختلال می تواند تاثیر جدی بر عملکرد روزانه ی شما داشته باشد.

افراد با اختلال احتکار ممکن است آن را به عنوان مشکل نبینند، و چالش هایی را برای درمان ایجاد کنند. اما درمان متمرکز می تواند به افرادی با اختلال احتکار کمک کند تا درک کنند که چطور باورها و رفتارهای آن ها می تواند تغییر کند و می توانند یک زندگی سالم تر و لذت بخش تر داشته باشند.

علائم

ذخیره کردم تعداد بی شماری از اقلام، تجمع تدریجی توده هایی در محل زندگی و مشکل در دور انداختن اقلام، معمولا اولین نشانه ها و علائم اختلال احتکار هستند، که اغلب در طول نوجوانی و اوایل بزرگسالی اتفاق می افتد.

همان طور که فرد بزرگ تر می شود، به طور معمول شروع به جمع آوری چیزهایی می کند که نیاز ضروری به آن ها نیست. در میانسالی، علائم اغلب شدید هستند و درمان ممکن است سخت تر باشد.

نشانه ها و علائم اختلال احتکار شامل موارد زیر هستند:

 • جمع آوری بیش از حد اقلامی که مورد نیاز نیستند یا برایشان فضایی وجود ندارد.
 • مشکلات مزمن در دور انداختن وسایل و جدایی از آن ها، بدون در نظر گرفتن ارزش واقعی شان.
 • احساس نیاز به جمع آوری و ذخیره ی این اقلام، و ناراحت شدن از فکر دور انداختن آن ها.
 • ساخت توده ای از اقلام در نقطه ای از اتاق که باعث غیر قابل استفاده شدن اتاق می گردد.
 • گرایش داشتن به سمت دو دلی، کمال گرایی، اجتناب، تعویق، و مشکلاتی با برنامه ریزی و سازماندهی.

جمع آوری بیش از حد اقلام و امتناع از دور انداختن آن ها نتایج زیر را به دنبال دارد:

 • ایجاد توده ها یا انباشت هایی از اقلام، از قبیل روزنامه، لباس، کتاب ها و غیره
 • اقلام جمع آوری شده به قدری است که محل زندگی را غیر قابل استفاده می کند، به طور مثال نمی توان ازآشپزخانه یا حمام استفاده کرد.
 • ساخت تپه هایی از مواد غذایی یا زباله در سطح غیر بهداشتی
 • پریشانی معنادار یا مشکلات عملکردی یا ایمن نگه داشتن خودتان و دیگران در خانه
 • درگیری با کسانی که می خواهند اقلام جمع آوری شده را از بین ببرند یا کاهش دهند.
 • مشکل در سازماندهی اقلام، و گاهی اوقات از دست دادن برخی اقلام مهم

افراد با اختلال احتکار معمولا اقلام را به دلایل زیر جمع آوری می کنند:

 • اعتقاد دارند که این اقلام منحصر به فرد هستند یا در آینده به آن ها نیاز خواهد بود.
 • اقلام دارای اهمیت عاطفی هستند_ به عنوان مثال یک یادآور از لحظه های شادی
 • این افراد وقتی توسط اشیایی که جمع آوری کرده اند محاصره می شوند احساس امنیت می کنند.
 • نمی خواهند چیزی را دور بیاندازند.

اختلال احتکار با کلکسیون داشتن متفاوت است. افرادی که کلکسیون دارند، از قبیل کلکسیون تمبر یا مدل های ماشین، عمدتا موارد خاصی از اقلام را جستجو می کنند، آن ها را دسته بندی و با دقت کلکسیون خود را به نمایش می گذارند. اگرچه کلکسیون ها می توانند بزرگ باشند، اما معمولا درهم و برهم نیستند و باعث پریشانی و اختلال در فعالیت ها که بخش هایی از اختلال احتکار هستند نمی شوند.

احتکار حیوانات

افرادی که حیوانات را جمع آوری می کنند ممکن است ده ها یا حتی صدها حیوان خانگی جمع آوری کنند. حیوانات ممکن است در داخل یا خارج محبوس شوند. به دلیل تعداد زیاد این حیوانات، اغلب مراقبت درستی از آن ها صورت نمی گیرد. در این حالت سلامت و ایمنی فرد و حیوانات به دلیل شرایط غیر بهداشتی در خطر است.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنید؟

اگر شما یا یکی از عزیزانتان علائم اختلال احتکار را دارید، در اسرع وقت با یک پزشک یا متخصص سلامت روان صحبت کنید. برخی جوامع سازمان هایی دارند که به مشکلات احتکار کمک می کنند. می توانید این سازمان ها را نیز در منطقه ی خود جستجو کنید.

سبب شناسی

دلایل روشنی برای اختلال احتکار وجود ندارد. ژنتیک، عملکرد مغزی و حوادث استرس زای زندگی به عنوان علل احتمالی مطالعه شده اند.

محقق و مترجم: فاطمه(ندا) مهفر_ کارشناس ارشد روانشناسی بالینی

[button color=”purple ” size=”medium” link=”http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/hoarding-disorder/home/ovc-20317407″ target=”blank” ]لینک منبع 1[/button]

[button color=”purple ” size=”medium” link=”http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/hoarding-disorder/symptoms-causes/dxc-20317409″ target=”blank” ]لینک منبع 2[/button]

[toggle title=”گروه پزشکان جایروس را به خاطر بسپارید!” state=”open” ]ما بهترین ها را در ایران به شما معرفی می کنیم. سایت جایروس اولین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی مغز و اعصاب و روان در کشور فعالیت علمی و تحقیقاتی می کند. گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغزو اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی به شما کمک می کنند. همین حالا می توانید از طریق صفحه تماس با ما  از متخصص مورد نظر خود نوبت بگیرید. اما چرا برای درمان گروه پزشکان جایروس را انتخاب می کنید؟ زیرا:

 • پزشکان ما با شما صادق هستند و رویه کار در این مجموعه به این صورت است که اقدامات اضافی تشخیصی و درمانی انجام نمی شوند و در نتیجه هزینه های دریافتی در این مرکز از مراکز مشابه بسیار ارزان تر است.
 • متخصصین ما دارای تسلط و تجربه کافی در امر طبابت می باشند و همگی دارای رزومه موفقی هستند. اغلب همکاران این مجموعه علاوه بر تحصیلات تخصصی در یک رشته خاص، در یک رشته فوق تخصصی نیز آموزش دیده و مهارت دارند.
 • خدماتی که توسط گروه پزشکان جایروس به شما ارائه می شود جامع و کامل است و معمولا شمارا از نیاز به مراجعه به مراکز متعدد و متفرقه بی نیاز می کند.
 • آخرین مرکزی که برای به دست آوردن سلامت مراجعه خواهید کرد، دپارتمان های گروه پزشکان جایروس خواهد بود؛ مطمئن باشید سلامت خود را به دست خواهید آورد.
 • در امر اطلاع رسانی تمام تلاش خود را می کنیم تا اطلاعاتی کامل و دقیق به شما ارائه دهیم.

در ادامه بهتر است بدانید گروه پزشکان جایروس برای اطلاع رسانی تنها به این سایت بسنده نکرده است. مجموعه سایت های ما در تمام زمینه ها فعال هستند و به سوالات پزشکی شما پاسخ می دهند.

مجموعه سایت های ما (علاوه بر سایت جایروس) عبارتند از:

www.sabzosalem.com (مرجع بزرگ و رایگان اطلاعات پزشکی کشور مجهز به سیستم های ویزیت مجازی، تست های سلامت، داروشناسی، دانشنامه بیماری ها و هزاران صفحه اطلاعات پزشکی رایگان)

www.zibaan.ir (مرجع اطلاعات زیبایی و پوست کشور با معرفی برترین مراکز پوست و لیزر در کشور)

اجازه بدهید بهترین ها برایتان اتفاق بیفتد. تصمیم با خود شماست.[/toggle]


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *