چرا آسانسور،مهمانی و اینترنت جای ویزیت بیمار نیست!

ویزیت دکتر

سالها پیش در اوایل دوران دانشجویی پزشکی در بیمارستان امام بخاطر دارم که اولین بیمار دیابتی پیشرفته ای که دیدم یکی از کارمندان همان بیمارستان بود که نه بیماری اش تا آنزمان تشخیص داده شده بود و نه درمانی دریافت کرده بود! برای من در آن سالها این موضوع عجیب و غیرقابل باور بود و بعداً با کسب اطلاعات از بیمار و پزشکان متوجه شدم که بیمار برای سالها درگیر علائم بیماری بوده است ولی همیشه در راهرو و آسانسور و… از پزشکان مشورت میخواسته و فکر میکرده که چون کارمند همان بیمارستان است پس نیازی ندارد مثل بقیه مردم در درمانگاه معاینه و بررسی شود! و طبیعتا هیچگاه نه تشخیص پزشکی داشته نه پرونده و نه درمان! این موضوع برای من در همان سالهای اول دانشجویی درس عبرتی شد که هرگز خارج از مطب و بدون اخذ شرح حال کامل و معاینه و بررسی اظهار نظر نکنم و همه موارد اینچنینی را به ویزیت در درمانگاه و مطب هدایت کنم. سالها بعد که برای ادامه تحصیل به خارج از کشور رفتم،  برای اولین بار دیدم که هیچکس حتی همکاران پزشکان در یک بیمارستان نیز بدون تشکیل پرونده پزشکی و خارج از محیط درمانگاه و مطب ویزیت نمیشوند! نکته جالب این است که در کشورهای پیشرفته حتی روسای بیمارستان نیز در صورت بیماری همانند بقیه مردم در راهرو انتظار منتظر نوبت ویزیت میشوند و در همان درمانگاه توسط همکارانشان ویزیت و معاینه میشوند.

چرا؟

چرا نباید در فرم های اینترنتی، داخل آسانسور، مهمانی ها و… از پزشکان نخواهیم بیماری مارا تشخیص دهند و درمان کنند؟ چرا نباید به اینگونه ویزیت ها اعتماد کنیم؟!

حداقل دلایلی که برای این موضوع میتوان گفت شامل اینهاست:

  • در این نوع ویزیت وقت کافی برای شما گذاشته  نمیشود و همچنین ابزارهای معاینه شامل وسایل و تخت معاینه و… در دستری نیست.
  • هیچ پرونده پزشکی برای شما تشکیل نمیشود و این موضوع در صورت تجویز نسخه و یا پیشنهاد درمانی برای پزشک بارقانونی و اخلاقی دارد. پس پزشک ممکن است بسیاری از تصمیماتی که در مطب میگیرد را در این شرایط برای شما اتخاذ نکند.
  • پزشک تمرکز کافی برای تشخیص بیماری شمارا ندارد و حتی بسیاری سوالات را نمیتواند در جمع و جلوی بقیه افراد بپرسد.
  • ممکن است امکان بررسی آزمایشگاهی و تصویر برداری نیز وجود نداشته باشد.
  • پزشک در مهمانی مانند بقیه مهمان هاست و طبیعتا قصد ادامه مطب را در مهمانی ندارد، پس ممکن است به سوال شما با دقت گوش ندهد و قطعاً برای بررسی شما نیز نمیتواند جلوی بقیه مهمانها شمارا معاینه کند!
  • از همه مهمتر اینکه رابطه درمانی در این نوع ویزیت شکل نمیگیرد و پزشک و بیمار هیچیک این نوع درمان را جدی نمیگیرند و این موضوع نیز معمولاً سبب درمان ناقص و بی نتیجه میشود.
  • موضوع مهم دیگر اینست که برخلاف تصور بسیاری از مردم، پزشک حاذق کسی نیست که بیماری شمارا در بدو ورود به مطب فقط با برانداز کردن رنگ کف دست و نوع راه رفتن تشخیص دهد بلکه فردی است که با دانش به روز و با استفاده از ابزارهای تشخیصی بتواند دقیق ترین تشخیص و بهترین درمان را برای شما انتخاب کند. مثلاً درمورد سردرد میگرنی اینکه کسی تشخیص میگرن بدهد چندان کار سختی نیست وحتی ممکن است از طریق فرم های اینترنتی نیز گاهی تشخیص ممکن باشد اما اصل هنر پزشک در مرحله بعدی و انتخاب نوع درمان و تنظیم داروها ظاهر میشود که این مرحله از درمان بسیار ظریف و دشوار است.
  • نکته آخر اینکه پزشکان فال بین نیستند! تقریباً هیچ پزشکی با شنیدن یکی دو جمله از شما نمیتواند تشخیص نهایی و بهترین درمان را مطرح کند! روند تشخیص و درمان صحیح با دانش کنونی پزشکی زمان بر است و نیازمند همکاری دوجانبه کادر درمان و بیمار می باشد.

البته گاهی کسب اطلاعات از طریق مشاوره های اینترنتی و پرسش و پاسخ از پزشکان مفید است ولی نکته مهم اینست که چنین مواردی هیچگاه جایگزین ویزیت در درمانگاه و مطب نخواهند شد و اکتفا کردن به این موارد ممکن است سلامتی شما را به خطر بیاندازد.

دکتر مغز و اعصاب مصطفی امیری

دکتر مصطفی امیری
متخصص مغز واعصاب 
 

بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *