چاقی چه تاثیراتی بر روی مغز دارد؟

تاثیر چاقی بر مغز

محققان نشان دادند که وزن اضافه چگونه می تواند هر چیزی از جمله عملکرد عصبی تا سلامت جسمی را تحت تاثیر قرار دهد. اپیدمی چاقی فقط برای کمر بد نیست، بلکه می تواند بر روی ذهن نیز تاثیراتی داشته باشد. اضافه وزن نه تنها بر روی ظاهر افراد و سلامت جسم تاثیر می گذارد، بلکه بر روی ذهن نیز تاثیر گذار است. محققانی که در این زمینه تحقیقاتی انجام داده اند، دریافته اند که اضافه وزن و چاقی ساختار مغز را تغییر می دهد.

طبق بررسی های انجام شده اضافه وزن در بزرگسالان بین 18 تا 35 سال حافظه را خراب کرده یا به خاطر آوردن وقایع گذشته دشوار می کند. یافته های این تحقیق نشان داده اند که افرادی که دچار اضافه وزن هستند، خاطرات را به طور مبهم و با جزئیات کمتری به خاطر می آورند. به علاوه حافظه نقش مهمی در تنظیم آنچه می خوریم دارد، بنابراین بروز چنین مشکلاتی در حافظه باعث می شود ثبت آنچه فرد خورده است دشوار شود.

چاقی در میانسالی خطر بروز زوال عقل را افزایش می دهد. علاوه بر تحقیقاتی که در مورد چاقی بر روی جوانان انجام شد، بررسی های انجام شده بر روی چاقی در سنین 40، 50 و حتی اوایل 60 سالگی نشان داده اند که چاقی در این سنین با بروز زوال عقل و آلزایمر در ارتباط است. علل این ارتباط مشخص نیست، اما محققان می دانند که اضافه وزن بر روی سلامت قلبی و عروقی تاثیر منفی دارد که این امر نیز نقش مهمی در سلامت مغز بازی می کند.

بررسی های بیشتر در این زمینه نشان داده اند که چاقی در افراد مسن باعث تغییراتی در فعالیت مغز می شود که بر روی عملکرد عصبی و عضلانی بدن تاثیر می گذارد که ممکن است گرفتن برخی اجسام برای افراد مسن دشوار باشد. به عنوان مثال باز کردن جعبه قرص در هنگام خوردن دارو برایشان دشوار خواهد بود. متخصصان می گویند که توانایی گرفتن در زمان اضطراب بهبود پیدا می کند.

تاثیر چاقی بر مغز0

همه ما می دانیم که اضافه وزن چه تاثیری بر روی مفاصل دارد و راه رفتن را سخت می کند. با استفاده از فناوری تصویربرداری برای اندازه گیری فعالیت مغزف محققان دریافتند که افراد چاق، هر چند به نظر می رسد راحت حرکت می کنند، اما در زمان پیاده روی منابع مغزی بیشتری استفاده می کند. اضطراب تاثیر بیشتری بر روی مغز افراد چاق دارد. علاوه بر مشکلات جسمی، چاقی باعث خستگی زودرس می شود.

چاقی باعث عدم لذت بردن از برخی تجربیات می شود. محققان دریافتند که در خانم ها پس از افزایش وزن، فعالیت بخشی از مغز به نام striatum کاهش می یابد. این بخش نقش مهمی در پاداش گرفتن از خوردن برخی غذاها دارد – به عنوان مثال غذاهایی که میزان قند بالایی دارند و با آزاد کردن ماده شیمیایی دوپامین و تجربه لذت در اتباط می باشند. علاوه بر غذاهای چرب و حاوی قند بالا، چاقی نیز باعث بروز این مشکل می شود که احساس لذت را کاهش می دهد.

چاقی نه تنها باعث بروز مشکلات جسمی می شود، بلکه بر روی مشکلات روحی نیز تاثیر دارد. چاقی منجر به افسردگی می شود و افسردگی نیز منجر به چاقی می شود. محققان معتقدند که چاقی باعث بروز افسردگی اصلی می شود. این عارضه منجر به افسردگی دو قطبی نیز می شود.

در حال حاضر هیچ درمانی برای آلزایمر وجود ندارد. خوشبختانه محققان دریافته اند که کاهش وزن تاثیر مثبتی بر روی ذهن دارد. تغییر در سبک زندگی، از جمله انتخاب رژیم غذایی سالم و ورزش منظم، به بهبود عملکرد مغز کمک می کند.

منبع:

http://health.usnews.com/wellness/slideshows/6-ways-obesity-can-weigh-on-the-brain

نگارنده: سمیه محمدی

گروه پزشکان جایروس


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *