پوشک خواهی یا اینفنتالیسم! نوعی اختلال جنسی نادر ولی مهم!

در این مقاله، مصاحبه ای با خانم دکتر ندا فرزانه از روانپزشکان مجموعه پزشکان جایروس (آلومینا) در مورد یکی از انواع نادر اختلالات جنسی خواهیم داشت. این اختلال جنسی -پوشک خواهی-در افراد بالغ دیده میشود و گاهی باعث بهت و ناباوری افراد و در موارد زیادی سبب بحران های خانوادگی و حتی طلاق میشود.

[divider]

پوشک پوشیدن بزرگسالان

پوشک خواهی یا اینفنتالیسم! نوعی اختلال جنسی نادر ولی مهم!

تعریف پوشک خواهی

پوشک خواهی چیست؟ چرا ایجاد میشود و آیا قابل درمان است؟

خانم دکتر فرزانه:

چند نفر از خانمهای مراجعه کننده به کلینیک برای مشاوره جنسی با این شرح حال به من مراجعه کردند که متوجه شدیم که همسرمان در طول رابطه جنسی ، تقاضاهای بچه گانه از ما می کند که بیان آن برای ما مشکل هست چون فکر می کنیم که رفتار شایع جنسی نیست. به نظرم رسید تا توضیحات را در غالب مقاله ای مطرح کنم. البته یکی از همکاران عزیزم در مورد انواع پارافیلیاهای جنسی مقاله ای را نوشته اند که توصیه میکنم که مقاله ارزشمند ایشان را که به صورت خلاصه ای مفید می باشد، مطالعه نمائید.

پارافیلیک اینفنتیلیسم(paraphilic infantilism) که با عناوین (autonepiophilia) اوتونپیوفیلیا یا سندرم بالغ – بچه(adult – baby syndrome) نیز شناحته می شود ، نوعی از انحراف جنسی با خصوصیات برقراری رابطه جنسی همزمان با واپس روی به مرحله مشابه دوران نوزادی است.

علایم

اینگونه رفتارها میتوانند به صورت : خوردن از شیشه شیر یا پوشیدن پوشک در زمان رابطه جنسی باشند.نوعی از رفتار که فقط محدود به رابطه با همسر به صورت درخواست رفتارهای تغذیه کنندگی است مثلا اینکه فرد درخواست میکند که با شیشه شیر به او شیر بدهند، به نام بالغ بچه نام میگیرند.

البته این نوع از انحراف جنسی، میتواند با رفتارهای مازوخیستیک یا آزار طلبی جنسی و لذت بردن از تنبیه بدنی یا خشونت کلامی نیز باشد.

در فتیش پوشک (Diaper fetishism) که با عنوان دوستدار پوشک (Diaper Lover)  نیز شناخته می شود ،فرد از پوشیدن پوشک برای تحریک جنسی استفاده می کند اما الزاما همراه با رفتارهای نوزاد گونه نیست.

برای افردی که هر دو نوع مورد گفته شده را به کار می برند، عنوان بالغ بچه/ دوستدار پوشک (AB/DL) به کار می رود.این فرد امکان دارد که در پوشک، ادرار یا مدفوع نیز دفع کند. طبق تحقیقات آماری انجام شده، اکثر مبتلایان جنس مرد هستند و شایع ترین رفتارها به صورت پوشیدن پوشک بوده است.

انواع

این انحراف جنسی دو نوع اصلی دارد :

1-بالغ بچه یعنی فرد بالغی که نقش نوزاد را بازی می کند 2-SISSY BABY که به طور معمول ، لباسهای زنانه می پوشد و با لحن زنانه صحبت می کند.

البته بجز این دو مورد اصلی ، گاهی فرد پوشک می بندد اما رفتارهای نوزادگونه را ندارد .
فرد در زمان این نوع رابطه، در زمان رابطه دارای رفتارهایی مشابه رفتارهای نوزاد یا بچه کوچک برای ایجاد تحریک جنسی یا رسیدن به لذت جنسی است.

این نوع رفتارها می تواند به صورت های زیر باشد:

پوشیدن پوشک با سایز بزرگسال یا پوشک سایز بچه یا لباس بچه را بپوشد و یا از اسباب بازی یا تخت خواب سایز بچه و یا حتی چهار دست و پا راه رفتن روی زمین مثل بچه کوچک به عنوان نوعی فانتزی محرک جنسی استفاده بکند.

در صورتی که همسر موافقت کند، فرد از همسرش درخواست میکند که توسط او حمام شود یا پوشکش تعویض شود یا اینکه با شیشه شیر در تخت خواب خوبانده شود.

البته در بعضی موارد که گرایش مازوخیستی هم وجود دارد، فرد در پوشک ادار یامدفوع می کند تا توسط فرد جانشین والد، تنبیه شود که در این گونه موارد ، فرد با تنبیه شدن به اوج لذت جنسی می رسد.

البته در این گونه موارد ، لذت جنسی فرد با این گونه رفتارهای کودک وار تامین می شود بهطوری که جایگزین رابطه جنسی می شود و الزاما به رابطه جنسی ختم نمی شود.

توصیه

در نهایت توصیه می شود که در صورت بروز این رفتارهای جنسی ، با ملایمت و صمیمیت از همسر ، علت درخواست این نوع رابطه را پرسید و سپس برای مشاوره به روانپزشک مراجعه کرد تا بر حسب نیاز از درمانهای دارویی، غیرداروئی یا مشاوره زوجین استفاده کند.

 

 

[divider]

دکتر ندا فرزانه

روانپزشک و رواندرمانگر

فارغ التحصیل دوره تخصصی روانپزشکی از دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی تهران

 دارای بورد تخصصی اعصاب و روان از دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی تهران

عضو انجمن روانپزشكان ايران از سال 1391

عضو علمی انجمن ملال جنسی از 1396

رواندرمانگر اختلالات جنسی (مشکلات میل جنسی،واژینیسموس و مشکلات روابط جنسی و زناشویی،مشکلات خوردن شامل لاغری و چاقی عصبی)

دکتر ندا فرزانه

برای کسب نوبت ویزیت دکتر فرزانه و ورود به صفحه تماس با ما اینجا کلیک کنید.

37 دیدگاه دربارهٔ «پوشک خواهی یا اینفنتالیسم! نوعی اختلال جنسی نادر ولی مهم!»

 1. سلام من ۱۳ سالمه
  خیلی دوست دارم پوشک بشم
  با مامانم هم درمیون گذاشتم ولی کاری نکرد لطفا جواب بدید ممنون

  1. دپارتمان ارجاع تخصصی و سوالات

   سلام دوست گرامی
   توصیه می شود در این خصوص با روانشناس صحبت نمایید.

 2. خانم دکتر من یک شب خونه داییم خواب بودم بیدار شدم دیدم خیس کردم مامانم آمد گفته مهدی بچه نیستی چرا جیش میزنی گفت تا 20 سالگی پوشکت می کنم من جلو همه پوشک می کن یک بار دختر خاله منو پوشک کرد اعلان من 15 ساله و اون موقع 8 ساله بود خانم دکتر ر شما بیگد چیکار همه منو مسخره میکن

  1. دپارتمان ارجاع تخصصی و سوالات

   سلام دوست عزیز
   مواردی که ذکر کردید جهت مشخص کردن مشکلتان و پاسخگویی، کامل نمی باشد.
   با مرکز شماره یک تماس بگیرید همکاران راهنماییتان می کنند.

 3. سلام ببخشید من هم این مشکل را دارم و دوست دارم مثل یه بچه چهار ساله با من رفتار بشه من پانزده سالم است و این مشکل اولین بار در سیزده سالگی سراغم امد اوایل وقتی می دیدم یه بچه ای تو کالسکه نشسته و پستانک دهنش است یه حس عجیبی به من‌دست می داد ولی بعد از چند وقت احساس کردم خیلی علاقه مند شده ام و الان هم بسیار علاقه دارم با هر مشاپری هم صحبت کردم راه حل درستی به من نشان ندادن به نظر شما علت این علاقه چیه ؟

  1. من هم به مشکل شما دچار هستم و خیلی دوست داشتم بدونم علتش چیه و درمانش چیه
   متاسفانه هیچ کس راه درمانش در اینترنتو ننوشته

  2. اگه روانشناسی راه درمان ساده ای رو برای علاقه به پوشک سراغ داره به صورت کامنت اینجا بنویسه

   1. دپارتمان ارجاع تخصصی و سوالات

    سلام دوست عزیز
    در این زمینه با سکس تراپیست باید صحبت کنید.
    با مرکز شماره یک تماس بگیرید تا همکاران راهنماییتان کنند.

 4. باسلام.پسری۱۲ساله دارم کلاس ششم که درسش خیلی خوبه،ولی وقتی درشرایط هیجان واسترس وبخصوص سرماقرارمی گیره،تکررادرارپیدامی کنه وشلوارش روخیس می کنه،گاهاشب ادراری هم داره وهمین مسائل باعث شده تاحدزیادی خجالتی باشه.
  یا شب درمیهمانی که قراربودآنجابمانیم،پسرم رایواشکی درخواب پوشک کردم.
  صبح که بیدارشدوخواستم پوشکش رابازکنم،باآنکه شب ادراری داشت ازوجودپوشک درپایش خیلی تعجب کرد.
  چندروزبعدباتلاش واسرارزیادپسرم راراضی کردم تاپوشکش کنم وباپوشک به مدرسه بره که آنروزورزش هم داشتند.
  وقتی ازمدرسه برگشت،چون فراموش کرده بودکه پوشک داردواکنشی نشان نداد.
  دربررسی که انجام دادم،متوجه شدم به مقدارکمی پوشکش خیس است وهنوزمی توان ازآن استفاده کرد،بنابراین پوشکش راتاشب بازنکردم.
  حالاحدودسه ماه است که پسرم رابرای بازی و میهمانی ومدرسه بخصوص ورزش ومواقعی که باهم به خرید می رویم پوشکش می کنم واین امردربالارفتن اعتمادبه نفسش خیلی موثرومفیدبوده.
  به نظرشما عزیزان این روش رامن تا کی بایدادامه بدم؟
  باتشکر

 5. سلام خسته نباشید من 32 سالم هستش و یه مرد بالغ هستم و از اوایل بلوغ علاقه شدیدی به پوشک شدن و خیس کردن شلوارو خوردن شیشه شیر و پوشیدن شلوار و ساپورت زنونه پیدا کردم و ازین کار لذت شدیدی میبرم و تقریبا هرشب واسه خواب همه این کارهارو انجام میدم و هر روز صبح توی پوشکم ادرار و مدفوعم رو دفع میکنم و …

  1. دپارتمان ارجاع تخصصی و سوالات

   سلام دوست عزیز
   در حال حاضر مجموعه جایروس کلینیک مرکزی در رشت راه اندازی ننموده است. در صورت راه اندازی، در سایت اطلاع رسانی خواهد شد.
   بنابراین بدون شناخت و اطلاعات کافی از مراکز رشت، نمی توان مرکزی را به شما معرفی نماییم.

  2. مدیر بخش توسعه و تحقیق

   دوست گرامی
   در رشت مرکزی نداریم
   چنان چه مایل هستید توسط تیم روانشناسان جایروس معاینه شوید نزدیکترین مرکز به شما تهران خواهد بود
   موفق باشید

 6. عذر میخوام یعنی نیازی هست به روانشناس مراجعه کنم مثلا گاهی اوقات یک ماه نه شیشه شیر نه پستونک حوس نمیکنم ولی بعضی وقت ها میبینم یه مادر داره تو دهن بچه اش پستونک یا شیشه میذاره بلافاصله باید برم بخرم و خودمو ارضا جنسی کنم بعدش میندازمش دور .

  1. دپارتمان ارجاع تخصصی و سوالات

   سلام دوست عزیز
   با توجه به مواردی که ذکر کردید نیاز می باشد بررسی لازم صورت گیرد. بهتر است به روانشناس مراجعه نمایید.

 7. سلام من از پنج سالگی مادرم منو شیشه و پستونک گرفت تا ده سالگی چون.منو هیچ جوری نمیتونستن راضی کنن واسه ختنه شدن با قول شیشه و پستونک منو ختنه کردن و دیگه ادامه دار شد البته مخفیانه بین من و مادرم تا 30 سالگی ادامه داره ولی نگه نمیدارم هر وقت هوس کنم میخرم چند روز نگه میدارم بعدش میندازم دور دوستم ندارم ترکش کنم بنظر شما مشکلیه ؟

  1. دپارتمان ارجاع تخصصی و سوالات

   سلام دوست عزیز
   نیاز به بررسی وجود دارد. قاعدتا در این سن تمایل به این موارد نباید وجود داشته باشد، به هر حال علت دقیق این تمایل و شدت آن باید ارزیابی گردد.
   توصیه می شود در این زمینه با روانشناس صحبت کنید.
   در صورت تمایل می توانید با یکی از مراکز تماس بگیرید تا همکاران راهنماییتان کنند
   با آرزوی سلامتی و موفقیت شما

 8. به نظر من یک نوع اعتیاد هست.
  خانواده محیط
  تلوزیون
  اینترنت
  دوستان
  بی خوابی
  فشار روحی
  دیدن فرزند یا بچه دیگران
  تاثیر گذار هست
  میتوان استفاده نکرد به عنوان شرم
  ولی از فکر بیرون نمیرود
  مثل نیاز به آب نیست . ولی تسخیر کننده هست
  من علت اصلی را اعتماد به نفس پایین میدانم
  ممنون

 9. ما هم یه همچین موردی داریم اصلا از روابط جنسی خوشش نمیاد ولی خیلی دوست داره مثل بچه ها پوشک بشه واز ادرارو مدفوع کردن در پوشک لذت زیادی میبره بار ها خودم دور از پدر و مادرش نصیحتش کردم اما به خرجش نمیره پسر عمومه 14سالشه گاهی وقتا به خونه پدر بزرگم میره واز پوشک های اون یواشکی برای این لذت استفاده میکنه به نظر شما باید باهاش چکار کرد

  1. مریم عبداللهی روانشناس , رواندرمانگر و نوروتراپیست

   سلام
   قطعا نیاز به رواندرمانی تحلیلی دارد در این مورد جناب دکتر صلحی درهر کدام از شعبات میتوانند به ایشان کمک کنند.

 10. خانم دكتر من خيلي دوست دارم پوشك بشم و پستونك بخورم يكي منو ببره دستشويي بشوره حمومم كنه دوست دارم خودمو خيس كنم اين علايق ناشي از چيه؟ راه درماني هم براش هست؟

  1. مریم عبداللهی روانشناس , رواندرمانگر و نوروتراپیست

   سلام
   بستگی دارد و میتواند تا بزرگسالی هم ادامه داشته باشد .

 11. بعد از اینهمه کنکاش، ایا موردی رو داشتید که بهبود پیدا کنه؟ و ایا کلا روش درمانی مطلوبی برای این اختلال وجود داره؟

  1. مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز

   سلام.بشرط آنکه خود فرد بخواهد در جهت درمان قدم بردارد، رواندرمانی میتواند در این راستا کمک قابل توجهی به این کژکاری جنسی کند. دکتر ابریشمی.

   1. اما مشکل اینجاست که خود فرد احساس مشکل یا به قول شما کژکاری جنسی نمیکنه و از این کارش لذت زیادی میبره و از لحاظ روانی ارضاء میشه و چون از نظر خودش لطمه ای به خودش یا دیگران نمیرسونه طبیعتا هیچوقت به دنبال درمان هم نمیگرده. چطور میشه به طرف فهموند که دچار اختلال هست و باید درمان بشه؟
    من با یکیشون که صحبت کردم میگه این مشکل نیست و صرفا علاقه هست، مثل کسی که مثلا به کتاب خوندن یا هر چیز دیگه علاقه داره. و ممکنه در دراز مدت خودبخود این علاقه کمرنگ و بعدش محو بشه
    بنابراین این طرف مقابل (هر کسی که میخواد باهاش زندگی مشترکی داشته باشه)هست که باید این موضوع رو بپذیره و باهاش کنار بیاد!
    لازم به ذکر هست افرادی هم هستن که بدون داشتن احساس جنسی به پوشک، ازش استفاده میکنن و میگن که با این کار به آرامش و امنیت خاطر میرسن.

    1. با سلام و احترام

     این مورد مهمی که در سوالتان مطرح نمودید ، از خصوصیات پارافیلیا میباشد و نیاز به مطرح شدن در روند درمان و گرفتن فیدبک از همسر بیمار نیز میباشد تا بتوان با کمک همسر، مطالبی که بیمار در موردشان “بینش” ندارد را آگاهی یافت. دکتر ندافرزانه روانپزشک

     1. دکتر ندا فرزانه روانپزشک و رواندرمانگر

      با سلام و احترام

      این مورد مهمی که در سوالتان مطرح نمودید ، از خصوصیات پارافیلیا میباشد و نیاز به مطرح شدن در روند درمان و گرفتن فیدبک از همسر بیمار نیز میباشد تا بتوان با کمک همسر، مطالبی که بیمار در موردشان “بینش” ندارد را آگاهی یافت.
      دکتر ندافرزانه روانپزشک

    2. با سلام و احترام

     این مورد مهمی که در سوالتان مطرح نمودید ، از خصوصیات پارافیلیا میباشد و نیاز به مطرح شدن در روند درمان و گرفتن فیدبک از همسر بیمار نیز میباشد تا بتوان با کمک همسر، مطالبی که بیمار در موردشان “بینش” ندارد را آگاهی یافت.
     دکتر ندافرزانه روانپزشک

     1. دکتر ندا فرزانه روانپزشک و رواندرمانگر

      با سلام و احترام

      این مورد مهمی که در سوالتان مطرح نمودید ، از خصوصیات پارافیلیا میباشد و نیاز به مطرح شدن در روند درمان و گرفتن فیدبک از همسر بیمار نیز میباشد تا بتوان با کمک همسر، مطالبی که بیمار در موردشان “بینش” ندارد را آگاهی یافت.
      دکتر ندافرزانه روانپزشک

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *