پلاستیسیته مغزی چیست؟

پلاستیسیته مغزی

برای بیشتر مردم واژه پلاستیسیته مغزی کلمه عجیب و غریبی به نظر می رسد! مغز پلاستیکی یا مغز شکل پذیر!

با این حال، شکل پذیری مغز اصطلاح رایج مورد استفاده توسط دانشمندان علوم اعصاب است. پلاستیسیته مغزی  در واقع اشاره ایست به توانایی مغز برای تغییر در هر سنی  برای بهتر یا بدتر شدن.این انعطاف پذیری نقش فوق العاده مهمی در توسعه مغز ما ( یا کاهش ) و در شکل دادن به شخصیت های متمایز ما بازی می کند.

شکل پذیری مغز چیست؟

شکل پذیری مغز یک فرآیند فیزیکی است . ماده خاکستری در واقع می تواند نازک و یا ضخیم شود ، ارتباطات عصبی می تواند باز تعریف شود  و یا ضعیف شده و قطع شود .

تغییرات فیزیکی در مغز باعث تغییر در توانایی های ما می شوند.برای مثال، هر زمان که ما یک قدم رقص جدید را یاد می گیریم، این نشان دهنده تغییری در مغز ماست. یعنی تشکیل شدن  جدید ” سیم کشی عصبی ” ( راه های عصبی ) که به  بدن ما در مورد چگونگی انجام این مرحله  دستور می دهند. هر بار که نام کسی را فراموش کرده ایم ، آن نیز منعکس کننده تغییر ” سیم کشی ” مغز است که این بار مسیری قطع شده یا ارتباطات نورونی آن ضعیف شده است. همانطور که این مثال نشان می دهد ، تغییرات در مغز می تواند در مهارت های بهبود ( گام جدید رقص ) و یا تضعیف مهارت ( یک نام فراموش شده ) منجر شود.

آنچه که مهم است اینست که بر خلاف تصور بیشتر مردم،دوره بزرگسالی زمان فراموشی و یاد نگرفتن نیست. مغز ما بصورت طبیعی در دوران بزرگسالی شروع به تنبل شدن می کند ولی این به معنای از بین رفتن توانایی یادگیری نیست. به عبارتی سن تقویمی ما ارتباطی به انعطاف پذیری مغزی ما ندارد.

آنچه در تحقیقات اخیر نشان داده شده است، این است که در شرایط مناسب  ذهن بزرگسالان رشد می کند و قدرت شکل پذیری مغزی توسعه می یابد.

ما باید  با انجام یک سری از تمرینات انعطاف پذیری مغز سعی کنیم مغزمان را تا حد امکان در هر سنی در بهترین وضعیت پلاستیسیته قرار دهیم.

در مقالات بعدی با تمرینات پلاستیسیته مغزی با شما خواهیم بود.

[divider]

دکتر متخصص سردرد

دکتر مصطفی امیری متخصص مغز و اعصاب و ستون فقرات

دارای بورد تخصصی از دانشگاه علوم پزشکی تهران

 

کلینیک آلومینا مرکز فوق تخصصی پیشگیری و درمان  اختلالات مغز و اعصاب و روان در ایران است.

 

 


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

1 دیدگاه دربارهٔ «پلاستیسیته مغزی چیست؟»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *