پدر و مادرها، از کودک آزاری پیشگیری کنیم

کودک آزاری

اغلب کودکانی که در معرض سوءاستفاده قرار میگیرند ، حاضر به فاش کردن این مسائل نیستند و همین مسئله  می تواند منجر به آسیب های روانی جبران ناپذیر شود.

♦ آگاهانه ازدواج کنیم
شناخت بهتری از خود و کسی که برای ازدواج انتخاب می کنید داشته باشید،قبل از اینکه تصمیم به بچه دار شدن بگیرید از جو آرام خانه و رابطه ی خوب و آرامش بخش بین خود و همسرتان مطمئن شوید. اگر آمادگی ندارید اما می خواهید بچه دار شوید، حتماً بر روی روابط خودتان کار کنید از مشاور کمک بگیرید و بعد اقدام به بچه دار شدن کنید.

♦ کودک ابزار خوشبختی نیست
اگر با همسرتان رابطه ی خوبی ندارید،فکر نکنید اگر بچه دار شوید روابط بهتر می شود، سرتان انقدر شلوغ می شود که اصلاً فرصت نمی کنید با هم دعوا کنید، کودک انقدر شیرین است که جو خانه را شاد می کند.این تصور اشتباه است،کودک شیرین است، حلال مشکلات نیست.کودک را عضوی ببینید که می تواند رابطه ی محکم شما را محکم تر کند.

♦ کودکان را بهتر بشناسیم
شناخت ویژگی ها و نیازهای کودک در هر سن، رفتار مناسب در جهت رشد بهتر آنها را در پی خواهد داشت. قبل از تولد کودک در دوران بارداری،کتاب بخوانید، برنامه های تلویزیونی مشاوره کودک را دنبال کنید،سعی کنید مهارت های لازم پدر و مادری را آموزش ببینید و تمرین کنید.

♦ خودخواه باشیم
خودتان را دوست بدارید،کارهایی که به شما آرامش می دهد انجام دهید،زمانی کودک را به پدر بزرگ مادر بزرگ بسپارید و با همسرتان جایی بروید که دوست دارید، کودک مانعی برای روابط شما نباشد، در این صورت از آرامش کافی برای توجه به کودک برخوردار خواهید بود.

♦ علت کودک آزاری را مشخص کنیم
همه ی ما زمانی که نسبت به کودک رفتار غیر عادلانه داریم، می دانیم که او را رنجاندیم، اما در برخی موارد خود را با این جمله که حقش بود، توجیه می کنیم، برخی از ما بعد از تنبیه، ( کودک را محکم می زنیم و بعد بغلش می کنیم و همراه او گریه می کنیم)، بر خی از ما کودک را می زنیم  بعد که گریه اش بلند شد، آنچه را که از ما طلب داشت به او می دهیم.
سعی کنید علت کودک آزاری را مشخص کنید و رفتار مناسب در مورد آنرا یاد بگیرید تا  بروز رفتار نا مناسب در کودک و متعاقباً برخورد نا مناسب از سمت خودتان را کاهش دهید.

♦ اشتباه فکر نکنیم
من که همه اش کتک خوردم، اگر کتک نمی خوردم آدم نمی شدم ،بله کتک خوردی، بزرگ شدی، شاید معلم و یا مهندس و دکتر و… شده ای، اما بدترین تأثیر همین کتک خوردن شما این است که آنرا یک روش خوب برای تربیت کودک می دانید، یا اگر نمی دانید نا خودآگاه از این روش برای تنبیه کودک استفاده می کنید، قاطع بودن و تنبیه کودک، کتک زدن او نیست.

♦ دوست کودک خود باشیم
رابطه خود را با کودک خود آنقدر صمیمی کنید که بتواند در مورد مشکلات و مسائل خود با شما بدون ترس و قضاوت و تنبیه صحبت کند.

♦ نسبت به تغییرات جسمی و روحی کودکمان حساستر باشیم
اگر مدتی است رفتاری از کودک می بینید که قبلاً نمی دیده اید، خیلی دوستانه از او در مورد اینکه اتفاقی افتاده است سوال کنید، حس اعتماد او را جلب کنید تا بتواند در مورد اتفاقاتی که برایش می افتد صحبت کند. اگر در مورد کودک آزاری با شما صحبت کرد سعی کنید به روانشناس کودک مراجعه کنید و هم در مورد چگونگی رفتار خودتان با او و هم  بهبود حال کودک با او صحبت کنید.

می دانم مشکلات گاهی شما را بیش از حد خسته میکند، می دانم نمی خواهید کودکتان را برنجانید، می دانم گاهی نمی دانید با او چه رفتاری کنید، می دانم تنها از پس خیلی کارها بر نمی آیید، اما شما پدر و مادر هستید و قطعاً نمی خواهید شاهد آسیب های جبران ناپذیر باشید.

 

      لعیا عباسی اصل – کارشناس ارشد علوم تربیتی


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *