ویژگی های یک مشاور خوب کودک

ویژگی های مشاور خوب کودک

احتمالاً لازم نیست که من به شما بگویم پیدا کردن درست یک مشاور کودک برای کار با شما و کودکتان یک کلید اساسی و مهم در موفقیت درمان محسوب می شود.
اگر اولین بار است که دنبال یک مشاور می گردید؟ اگر تجربه ی بدی از کار با مشاوران قبلی داشته اید؟ شاید نا امید شده اید و از طرفی هم این نیاز را حس می کنید که برای تربیت صحیح کودک و کمک به بهتر شدن فرایند رشد او و بر گرداندن آرامش به جمع خانواده نیاز به مشورت دارید، طبیعی است که احساس دلهره کنید.
من به عنوان کسی که سالها با کودکان و والدینشان کار کرده ام با پدر و مادر های ناراضی روبه رو شده ام.به همین دلیل اینجا با توجه به انتقادات وپیشنهاداتی که والدین داشته اند و باورها و تجربیات خودم، به چند عنصر کلیدی اشاره می کنم.

1)    دانش
کسی که قرار است با کودک شما کار کند باید نسبت به مراحل رشد کودک، در مورد نگرانی ها و مشکلات احتمالی در هر سن آگاهی داشته باشد، آموزش های تخصصی کار با کودک را دیده باشد،فردی که قرار است با کودک شما کار کند حتماً باید به رویکردهای جدید در زمینه کار با کودک با توجه به هر گروه سنی آگاهی داشته باشد.

2)    عاشق کودک بودن
این موضوع در ابتدا خیلی آشکار نیست.

ویژگی های یک مشاور خوب کودک

اما باور کنید که خیلی مهم است، مشاوران و روانشناسانی هستند که ادعا می کنند کار با کودک را دوست دارند، به من اعتماد کنید، خود کودک بهتر از همه خواهد فهمید که آن شخص بازی و کار با کودک را دوست دارد یا اشتیاقی برای این کار ندارد.

3)    در گیر کردن والدین
درمانگر کودک شما باید تمایل زیادی برای ارتباط منظم با شما نشان دهد، این ارتباط می تواند در زمینه ی روش های صحیح فرزند پروری، پیشنهاد در مورد نحوه ی بر خورد صحیح با کودک در شرایط مختلف خارج از محیط مرکز مشاوره و … باشد. قطعاً شما والدین نیز سوالاتی از مشاور کودک دارید و می خواهید تغییرات رفتاری کودک در خانه را با او درمیان بگذارید، مشاور باید مشتاق به شنیدن آنها باشد.

4)    ارتباط با سایر افرادی که با کودک کار می کنند
حتماً برایتان اتفاق افتاده است که با توصیه ی مربی مهد کودک و یا معلم مدرسه کودک را به مراکز مشاوره و روانشناسی بیاورید، در واقع بیشتر والدین اگر دنبال مشاور می گردند به این دلیل است که معلمان آنها نگرانی هایی را از رفتار و وضعیت تحصیلی کودک ابراز کرده اند.
همچنین ممکن است پزشک متخصص اطفال، کودک را به این مراکز ارجاع داده باشد، مهم است که مشاور کودک با این افراد در ارتباط باشد. بی شک تمایل به ارتباط و همکاری با این افراد می تواند در موفقیت روند درمان کمک کننده باشد.

5)    ایجاد یک رابطه خوب
درست مانند هر رابطه ی دیگری ، شما در رابطه با درمانگر کودک نیاز به ارتباط صمیمی و قابل اعتماد خواهید داشت، وقتی شما با حس اعتماد راحت مسائل خود را مطرح کنید و کودکتان  مطمئن از حس امنیت خود در کنار آن فرد، رفتارهای خود را نشان دهد، روند درمان وی بهتر طی خواهد شد. و جواب بهتری نیز خواهید گرفت.

 

لعیا عباسی

 

  لعیا عباسی – کارشناس ارشد علوم تربیتی

 

تماس با ما


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *