همه چیز در مورد داروی کاربامازپین

کاربامازپین، یک داروی ضد تشنج با کاربردهای متنوع، از جمله در درمان صرع، نورالژی عصب سه قلو و برخی اختلالات روانپزشکی مانند اختلال دو قطبی استفاده می‌شود. این دارو با تنظیم فعالیت الکتریکی غیر طبیعی در مغز عمل می‌کند تا تشنج‌ها و دردهای شدید ناشی از نورالژی عصب سه قلو را کاهش دهد. از نام‌های تجاری آن می‌توان به Tegretol® و Carbagen اشاره کرد.

شروع دارو و دوزبندی

کاربامازپین معمولاً با دوز پایین شروع شده و به تدریج بر اساس پاسخ بیمار و عوارض جانبی احتمالی، دوز آن افزایش می‌یابد. دقت در تنظیم دوز اهمیت زیادی دارد تا اثربخشی دارو حداکثر و عوارض جانبی به حداقل برسد.

نکات مهم در مصرف

 • زمان مصرف: می‌توان کاربامازپین را قبل، حین یا بعد از غذا مصرف کرد. مصرف با غذا می‌تواند به کاهش برخی عوارض گوارشی کمک کند.
 • الکل و دارو: مصرف همزمان الکل و کاربامازپین می‌تواند اثر خواب‌آور دارو را تشدید کند و باید از آن اجتناب شود.
 • قبل از شروع دارو: اطلاع دادن به پزشک در مورد هر گونه شرایط پزشکی موجود، از جمله بارداری، مشکلات قلبی، کبد یا کلیه، گلوکوم، پورفیریا، استفاده از داروهای دیگر یا سابقه واکنش‌های آلرژیک، ضروری است.

عوارض جانبی

عوارض جانبی شایع کاربامازپین شامل سرگیجه، خواب‌آلودگی، تاری دید و خستگی است.

این عوارض معمولاً با کاهش دوز یا تنظیم دوز دارو قابل مدیریت هستند. با این حال، برخی عوارض جانبی نادر اما جدی مانند گلو درد، ضایعات پوستی، اختلالات خونی، زخم دهان، کبودی و خونریزی نیازمند توجه فوری پزشک هستند.

نکات احتیاطی

 • مراقبت‌های پیشگیرانه: توصیه می‌شود که بیماران تحت درمان با کاربامازپین، به طور منظم آزمایش‌های خونی انجام دهند تا از عدم وجود اختلالات خونی یا تأثیرات منفی بر کبد و کلیه اطمینان حاصل شود.
 • تعاملات دارویی: کاربامازپین می‌تواند با داروهای دیگر تداخل داشته باشد، بنابراین مهم است که پزشک را از تمام داروها، مکمل‌ها یا درمان‌های گیاهی که استفاده می‌کنید، مطلع سازید.

در هر مرحله از درمان با کاربامازپین، ارتباط مستمر با تیم درمانی و پیروی از دستورالعمل‌های آنها برای دستیابی به بهترین نتایج درمانی و کاهش خطر عوارض جانبی حائز اهمیت است.


سوالات رایج در مورد کاربامازپین

 

1. آیا کاربامازپین می‌تواند باعث اعتیاد شود؟

خیر، کاربامازپین اعتیادآور نیست. این دارو برای کنترل تشنج و برخی شرایط پزشکی دیگر طراحی شده است و هیچ گزارشی مبنی بر ایجاد اعتیاد یا وابستگی ناشی از مصرف آن وجود ندارد.

2. چه مدت زمانی طول می‌کشد تا کاربامازپین اثر کند؟

زمان لازم برای مشاهده اثربخشی کاربامازپین می‌تواند متفاوت باشد. برخی از بیماران ممکن است پس از چند روز شاهد بهبودی باشند، در حالی که برای دیگران ممکن است چندین هفته زمان نیاز باشد تا اثرات کامل دارو مشخص شود. مهم است که بیماران صبور باشند و در صورت داشتن هرگونه سوال یا نگرانی با پزشک خود مشورت کنند.

3. آیا کاربامازپین باعث افزایش وزن می‌شود؟

کاربامازپین به طور کلی با افزایش وزن مرتبط نیست، به ویژه در مقایسه با برخی دیگر از داروهای ضد تشنج. با این حال، تجربه هر فرد می‌تواند متفاوت باشد، و اگر متوجه تغییرات نگران‌کننده‌ای در وزن خود شدید، مهم است که با پزشک خود صحبت کنید.

4. آیا کاربامازپین برای کودکان مناسب است؟

کاربامازپین می‌تواند برای درمان تشنج در کودکان تجویز شود، اما مهم است که دوز آن به دقت تنظیم شود و تحت نظارت دقیق پزشک باشد. اطمینان از این که کودکان دوز مناسبی از دارو دریافت می‌کنند و عوارض جانبی احتمالی به دقت زیر نظر گرفته می‌شود، حیاتی است.

5. چه اقداماتی باید در صورت فراموش کردن مصرف دوز کاربامازپین انجام دهم؟

اگر یک دوز را فراموش کردید و به محض به یاد آوردن متوجه شدید، آن را مصرف کنید. اگر زمان نزدیک به دوز بعدی است، دوز فراموش شده را رها کرده و به برنامه معمولی خود بازگردید. دوز دوگانه مصرف نکنید تا جبران فراموشی انجام شود.

6. آیا کاربامازپین تداخل دارویی دارد؟

بله، کاربامازپین می‌تواند با داروهای دیگر تداخل داشته باشد. به همین دلیل، مهم است که تمام داروهایی که مصرف می‌کنید، از جمله داروهای بدون نسخه، مکمل‌ها و داروهای گیاهی را به پزشک یا داروساز اطلاع دهید.

7. آیا کاربامازپین می‌تواند برای درمان شرایط دیگری غیر از تشنج استفاده شود؟

بله، علاوه بر درمان تشنج، کاربامازپین در درمان نورالژی عصب سه قلو و به عنوان بخشی از درمان اختلال دو قطبی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین ممکن است برای شرایط دیگری بر اساس تشخیص پزشک تجویز شود.

برای کسب اطلاعات دقیق‌تر و شخصی‌سازی شده در مورد کاربامازپین و استفاده از آن در شرایط خاص، مشورت با پزشک یا داروساز حائز اهمیت است.


نتایج تحقیقات تازه در مورد کاربامازپین

 

تحقیقات اخیر در مورد کاربامازپین به بررسی اثربخشی، کیفیت شواهد، و مقایسه آن با دیگر درمان‌ها پرداخته‌اند، به ویژه در زمینه‌هایی مانند صرع، درد نوروپاتیک، و اسکیزوفرنی. در اینجا خلاصه‌ای از نتایج برجسته ارائه شده است:

درمان صرع

مطالعه‌ای که توسط Cochrane انجام شده، کاربامازپین را با لاموتریژین در درمان صرع مقایسه کرده و نشان داده است که هر دو دارو به طور موثری در کنترل تشنج‌های کانونی عمل می‌کنند. این مطالعه عوارض جانبی مشابهی برای هر دو دارو شناسایی کرده است، از جمله گیجی، خستگی، مشکلات گوارشی، و سردرد. شواهد با کیفیت بالا وجود دارد که نشان می‌دهد هر دو دارو برای بیماران مبتلا به تشنج‌های کانونی موثر هستند، اما اطلاعات بیشتری برای بیماران مبتلا به تشنج‌های جنرالیزه مورد نیاز است​​.

درمان درد نوروپاتیک و فیبرومیالژی

یک بررسی دیگر توسط Cochrane اثربخشی کاربامازپین در درمان درد نوروپاتیک مزمن و فیبرومیالژی را مورد بررسی قرار داده است. نتایج نشان می‌دهند که کاربامازپین ممکن است در کاهش درد نوروپاتیک موثر باشد، اگرچه این یافته‌ها بر اساس شواهدی با سطح پایین‌تری از کیفیت است و تعداد کمی از شرکت‌کنندگان را شامل می‌شود. برخی بهبودی‌ها در درد مشاهده شد، اما نیاز به تحقیقات بیشتر با کیفیت بالاتر و تعداد شرکت‌کنندگان بیشتر است​​.

درمان اسکیزوفرنی

در بررسی اثربخشی کاربامازپین در درمان اسکیزوفرنی، مشخص شد که استفاده از کاربامازپین به تنهایی به عنوان یک درمان موثر برای اسکیزوفرنی یا به عنوان تشدیدکننده اثر داروهای آنتی‌سایکوتیک قطعی نیست. تحقیقات نشان داد که افزودن کاربامازپین به درمان آنتی‌سایکوتیک می‌تواند در برخی موارد مفید باشد، اما شواهد کافی برای تایید این استفاده به طور گسترده وجود ندارد. مطالعات محدودی وجود دارد که اثربخشی کاربامازپین را به عنوان یک درمان مستقل یا در ترکیب با داروهای دیگر برای اسکیزوفرنی بررسی کرده‌اند​​.

این یافته‌ها نشان می‌دهند که کاربامازپین می‌تواند در شرایط خاصی مفید باشد، اما تصمیم‌گیری برای استفاده از آن باید بر اساس ارزیابی دقیق هر بیمار و با در نظر گرفتن سایر گزینه‌های درمانی صورت گیرد. ادامه تحقیقات برای ارزیابی بیشتر اثربخشی و ایمنی کاربامازپین در شرایط مختلف پزشکی ضروری است.

155 دیدگاه دربارهٔ «همه چیز در مورد داروی کاربامازپین»

 1. سلام.وقت بخیر.خواهرم نزدیک به ده ساله که کاربامازپین مصرف میکنه.از حدود یک سال قبل مشکل کاهش حجم ادرار پیدا کرد.که تحت نظر دکتر سونو گرافی و آزمایش خون داد و همه چیز نرمال بود.مشکل تا سه ماه قبل حل شده بود اما باز حجم ادرارش کم شد و در آزمایش خونش که دکتر اورولوژیست درخواست کرد همه چیز نرمال بود .بجز سدیم که 135 بود و لب مرز.خواستم ببینم چه علتی ممکنه داشته باشه.و مسئله چطور حل میشه .ممنون.

  1. دپارتمان ارجاع تخصصی و سوالات

   سلام دوست گرامی
   جهت بررسی این موضوع و پاسخ دقیق نیاز به معاینه و ارزیابی بالینی شما می باشد. متاسفانه بدون بررسی طبی نمی توان پاسخ دقیقی ارائه کرد. موردی که ذکر کردید معمولا از مصرف این دارو نمی باشد. علل متعددی می تواند موجب بروز این حالت گردد مانند: کم آبی بدن، عفونت یا ضربه، انسداد مجرای ادرار، مصرف برخی داروها، مشکلات کلیوی و … توصیه می شود ارزیابی لازم توسط پزشک صورت گیرد.

 2. سلام وقتتون بخیر من به خاطر بیماری صرع طبق تجویز دکترم داروی کاربامازپین ۲۰۰میخورم. یک ساعت بعد از خوردن دارو کل محتویات معده ام خالی شد بخاطر اینکه عصبی بودم . حالا می‌خوام بدونم آیا باید حالا باز دارو رو بخورم یا نه .اینم نگفتم که این دارو رو خیلی وقته میخورم و مشکلی باهاش ندارم و بخاطر دارو نبود الان چکار باید کنم دارو رو دوباره استفاده کنم ؟

  1. دپارتمان ارجاع تخصصی و سوالات

   سلام دوست گرامی
   با توجه به اینکه عملکرد و میزان جذب دارو، سن فرد و … عوامل مورد توجه می باشند بهتر است حتما در این خصوص با پزشک معالج خود مشورت نمایید.

 3. سلام لطفاً کمک کنید من یه مشکلی دارم چند سالی بعد عمل خدمتم قرص فلوکسامین الپرزوم نصفش میخورم من یه جایی مشغول بکارند ولی وقتی سرکارم با اینکه قرص میخورم نمیتونم خودم باشم
  صبح ها حالم یجور شبا یروز من حتی نمیتونستم کار بکنم اعصابم خورد بود صبح ها وقتی ز خواب بیدار میشم حس میکردم نخوابیدم تو خدمتم حس میکنم دوقطبی دارم نمیتونم همه جا خودم باشم نمیتونم
  حقممو بگیرم لطفاً کمکم کنید قرصامو عوض کنم منم صبح ها حالم یجور عصرا یجور

  1. دپارتمان ارجاع تخصصی و سوالات

   سلام دوست عزیز
   جهت بررسی این موضوع و ارائه راهکار درمانی مناسب، نیاز به معاینه و ارزیابی بالینی شما می باشد.
   توصیه می شود تحت نظر روانپزشک باشید. مصرف قرص هایی که ذکر کردید باید طبق تجویز پزشک و در دوز مناسب صورت گیرد و مصرف خوذسرانه به هیچ وجه توصیه نمی شود. در صورت تمایل با مرکز شماره یک تماس بگیرید همکاران راهنماییتان می کنند.

 4. سلام خسته نباشی مصرف این دارو با
  دانپزشکی به چه صورتی است نباید در دوره مصرف دانپزشکی رفت؟؟ممنون

   1. سلام.ببخشید پرسیدم درحین دوره مصرف کاربامازپین۲۰۰ میتونیم دندانپزشکی هم بریم ومعالجات دندانپزشکی انجام بدیم یاباید دوره مصرف قرص تمام شود بعد بریم دندانپزشکیه؟؟؟

    1. دپارتمان ارجاع تخصصی و سوالات

     سلام دوست عزیز
     در این خصوص باید با دندانپزشک معالج خود مشورت نمایید. تداخل دارویی مربوط به داروی بی حسی و نوع اقدام شما در حوزه دندانپزشکی دارد که پزشک معالج این حوزه باید نظر قطعی را ارائه دهد.

  1. دپارتمان ارجاع تخصصی و سوالات

   سلام دوست عزیز
   این مورد از عوارض بسیار نادر مصرف این دارو، در برخی افراد می باشد.

 5. سلام خسته نباشید خواهش میکنم کمکم کنید متادون مصرف میکنم چندساله ..عوارضش روخوب میدونم..ببینید مدتی است که پاهام یه حالتی میشه که تنها فقط سرپامیشم وراه میرم اون حالت بد توپاهام روکمترحس میکنم..احتمالا سندروم پاودست دارم..حالت سردرگمی اضطراب ترس ازاینده حس خودکشی وافکارزیادی دارم خواهش میکنم یه قرص مکمل بامتادون بگین این حالتهام روکمترکنه..کاربامازپین..مدافنیل..کویینتیاپین روقبلا متخصص برام نوشته بود..حالا چه کنم

  1. دپارتمان ارجاع تخصصی و سوالات

   سلام دوست گرامی
   جهت بررسی این موضوع و تجویز دارو و یا مکمل نیاز به ارزیابی بالینی شما می باشد.
   بدون بررسی طبی و اطلاع از شرایط جسمی شما امکان تجویز دارو نمی باشد.
   مصرف متادون به صورت خودسرانه توصیه نمی شود زیرا موجب عوارض جسمی می گردد.
   حتما در این خصوص از درمانگر حوزه اعتیاد کمک بگیرید.

 6. سلام و درود من یک جوان ۲۸ ساله هستم و هیچوقت سابقه تشنج نداشتم سال ۹۸یه شب در خواب تشنج کردم و بعد اون یعنی ۷ ماه بعدش در حال رانندگی در اتوبان بودم قبل اینکه تشنج کنم فکر کردم سکته قلبی میکنم فورا ماشین رو پارک کردم و کف و استفراغ کردم و فک و چشمام چپ شدند و بعد دو ساعت چشام رو باز کردم بیمارستان بودم ولی اسم و همه چیز یادم رفته بود و کل بدنم گرفته شده بود میخواستم یک دکتر خوب و مشهور فوق تخصص بهم معرفی کنید و با شماره تلفن و آدرس

  1. دپارتمان ارجاع تخصصی و سوالات

   سلام دوست عزیز
   از طریق صفحه تماس با مراکز، با مرکز شماره یک تهران تماس بگیرید تا همکاران راهنماییتان کنند.

 7. باعرض سلام و خسته نباشید .. بنده قبلا قرص کاربامازپین 200 دو وعده با دپاکین 500 مصرف میکردم .. الان تغییر دارو دادن برام کاربامازپین 400 در روز دوبار .. اما از روزی که شروع کردم به خوردن این دارو ..احساس سرگیجه و افت فشار و بی‌حالی و خستگی و سردرد دارم .. حدود هشت روز هست مصرف میکنیم آیا می‌تونه این دارو برای من مناسب نباشد .. با تشکر و سپاس

  1. دپارتمان ارجاع تخصصی و سوالات

   سلام دوست عزیز
   بله مواردی که ذکر کردید از عوارض مصرف این دارو در برخی افراد می باشد. چنانچه این حالت تشدید گردید و یا مانع فعالیت روزانه تان شد توصیه می شود با پزشک معالج خود مشورت نمایید.
   از تغییر دوز مصرفی و یا قطع مصرف دارو به صورت خودسرانه ،پرهیز نمایید.
   با آرزوی موفقیت و سلامتی شما

 8. چند سالی هست که قرص تگراتول استفاده میکنم الان که پیدا نمیده چی جایگزین میمونه باشه ممنون میشم از راهنمایی شما

  1. دپارتمان ارجاع تخصصی و سوالات

   سلام دوست عزیز
   جهت تجویز و پیشنهاد دارویی ابتدا نیاز به معاینه و ارزیابی شما می باشد. متاسفانه بدون بررسی طبی نمی توانیم پاسخی در این خصوص ارائه دهیم.

 9. سلام.مادر من یه روزه قرص تری هگزیفنیدیل 2 مصرف کرده حالش خیلی بد شده اصلا ارام و قرار نداره شکمش خیلی درد میکنه تقریبا پهلوهاش خودشم بی قراره خیلی الان الان بیشتر از 12ساعت میشه که دیگه استفاده نکرده حالت تهوداره یعنی طرف صبح چندبار بالا اورده رفتیم دکتر براش سرم زد یکم بهتر شد ولی الان باز برگشته به همون حال با این که دیگه مصرف نمیکنه الان چیکار کنیم حالش بهتر بشه ؟
  البته یه شربتم برا اولین بار دیشب یک بار استفاده کرده لیسکانتین

  1. دپارتمان ارجاع تخصصی و سوالات

   سلام دوست عزیز
   جهت پاسخ دقیق و ارائه راهکار مناسب، نیاز به معاینه و ارزیابی بالینی مادرتان می باشد.
   ممکن است دچار عوارض دارو شده باشند بهتر است ایشان توسط پزشک معاینه شوند و در مورد ادامه مصرف با وی مشورت کنید.
   از تغییر دوز و یا قطع دارو به صورت خودسرانه پرهیز نمایید.

  2. سلام مادر من دوازده سال پیش از بالکن خونمون افتاد بعد اون دچار تشنج شد اوایل نوع بزرگ تشنج بود که دکنر براش کاربامازپین تجویز کرده و ۱۲ساله ک میخوره ولی الان وقتی عصبی یا ناراحت میشه تشنج میکنه ولی ن از نوع بزرگ بلکه گوشاشو میگیزه ک صدایی نشنوه چون صدا ازیتش میکنه و صدای ملچ ملوچ از دهنش خارج میشه ک ۲دقیقه بعد خوب میشه آیا مادر من درمان داره؟؟

   1. دپارتمان ارجاع تخصصی و سوالات

    سلام دوست عزیز
    جهت پاسخ دقیق در این خصوص، نیاز به معاینه و ارزیابی بالینی مادرتان می باشد.
    متاسفانه بدون ارزیابی طبی نمی توانیم نظری در این خصوص ارائه دهیم.
    بهتر است با پزشک معالج وی مطرح نمایید و یا تایم ویزیت از یکی از مراکز جایروس کلینیک اخذ نمایید.
    با آرزوی سلامتی مادر گرامی تان

 10. سلام .سوالم این بود که عوارض قرص تری هگزیفنیدیل تا کی ممکنه ادامه داشته باشه ؟.
  ممکنه برا فرد اتفاقی بیفته ؟
  مادر من یک روزه استفاده ولی اصلا ارام و قرار نداره خیلی حالش بده چیکار کنیم اثرش برطرف بشه ؟
  خیلی نا ارامه

 11. با سلام
  من مدت حدود ده سال یا شاید هم بیشتر بخواطر تشنج طبق تجویز پزشک دارم کاربامازپین ۲۰۰ مصرف میکنم در این مدت البته ۵ ساله که ریزش مو بشدت زیاد شده
  میخواستم بدونم ریزش مو میتونه از عوارض کاربامازپین باشه؟

  1. دپارتمان ارجاع تخصصی و سوالات

   سلام دوست عزیز
   اصولا این حالت از عوارض مصرف این دارو نمی باشد. بهتر است در این زمینه با متخصص پوست مشورت نمایید.

 12. درود خدمت شما.من فقط میخاستم بدونم که تگرتول یا کاربامازپین داروی درمانگر هستش یا فقط مسکن؟ یعنی مصرف اون در نهایت منجر به درمان میشه یا مسکنی هست که باید همیشه مصرف کنیم؟

  1. دپارتمان ارجاع تخصصی و سوالات

   سلام دوست عزیز
   این دارو در درمان بعضی اختلالات روانپزشکی، همچنین در نورالژی عصب سه قلو ( نوعی سوزش و درد شدید صورت) و گاهی اوقات به عنوان بخشی از درمان اختلال دو قطبی تجویز می گردد بنابراین مسکن نمی باشد.

 13. محمد همتی ...رشت

  سلام دوستان عزیز و همدردم …همه پیامها را خواندم من هم چهل و سه سال سن دارم .واز چهارم ابتدایی تا العان کاربامازپین دوبست و فنو باربیتال صد میخورم…در هجده سالگی برای معافی دوروزی قرار بود قطع کنم من یک هفته ایی قطع کردم و شب در خواب تشنج کردم.و دوباره به مصرف ادامه دادم ..نقاش ساختمان هستم..بیست سالگی ازدواج کرده و دو تا بچه هم دارم …زندگی و شرایط خودم و پذیرفتم…و دیگه با خودم جنگ ندارم من چدا?دست از چراها اگه ورداریم همه چی درست میشه ..برای همه شما سلامتی از درگاه حق ارزو میکنم.

  1. مریم عبداللهی روانشناس , رواندرمانگر و نوروتراپیست

   ممنون از اینکه تجربیات خودتون رو با ما به اشتراک گذاشتین ، برای همه شما عزیزان از خداوند طلب سلامتی داریم .

 14. سلاام.من برای بار دوم درگیر دردهای عصب سه قلو شدم.سری قبل به مدت هفده روز با مصرف دوبار در روز درمان شدم.الان هم درگیرم.سه مرتبه بعد غذا میخورم.جدیدا دچار جوشهای ریزی روی ناحیه چانه و پشت گردنم شدم همچنین یبوست هم گرفتم.بنظرشما بخاطر مصرف این قرص هست؟ضمنا ممکنه در آینده بازم درگیر این بیماری بشم؟خیلی دردناکه

  1. دپارتمان ارجاع تخصصی و سوالات

   سلام دوست عزیز
   موارد پوستی که ذکر کردید از عوارض مصرف این دارو در برخی افراد می باشد. با توجه به مواردی که ذکر کردید توصیه می شود حتما در این خصوص با پزشک معالج خود صحبت نمایید.

 15. با سلام
  من بدلیل بیماری بایپولار تگرتول مصرف میکنم اما بعلت تورم قیمت قرص شدیدا بالا رفته,آیا کاربازپین ایرانی کیفیت خارجی داره؟

  1. دپارتمان ارجاع تخصصی و سوالات

   سلام دوست عزیز
   بهتر است در این زمینه نظر پزشک معالج خود را جویا شوید. زیرا اختلال تشنج و صرع در افراد مختلف با حالت ها و شدت متفاوت رخ می دهد و دارو با توجه به شدت اختلال، تعداد دفعات تشنج و شرایط جسمی فرد تجویز می گردد. هیچ گاه بدون مشورت با پزشک دارو را تغییر ندهید زیرا موجب عوارض جسمی و یا تشدید اختلال می گردد.
   با آرزوی سلامتی و موفقیت شما

 16. سلام
  بنده به مدت هجده سال هست تحت نظر متخصص مغز واعصاب بودم ،به علت تشنجات مکرر در پونزده سالگی تا حدود ده سال پیش،ولی خداراشکر طی چند سال گذشته به مرور تشنجات کمتر شد تا اینکه حدودا سه سال وچند ماه است مه هیچ گونه تشنجی ندارم وکاربامازپین هگزال فقط مصرف میکنم وسه روزیا هفته ای یک شب آن هم نصف قرص،ولی اکنون به دلایلی به دکتر خود دسترسی ندارم واین دارووارد کشور نمیشود ،نمیدانم جایگزین کاربامازپین هگزال چهارصد ،چه دارویی؟کاربامازپین ایرانی یا تگرتول مصرف کنم؟وچه دوزی؟ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. دپارتمان ارجاع تخصصی و سوالات

   سلام دوست عزیز
   نیاز به معاینه و ارزیابی بالینی شما می باشد.
   بدون بررسی شما نمی توان نظر قطعی در خصوص دوز دارو و یا تغییر داروی مصرفی ارائه کرد.
   در صورت تمایل می توانید با مرکز شماره یک تماس بگیرید و از دکتر مهدی سلطانی (فوق تخصص تشنج و صرع از آمریکا) تایم ویزیت و مشاوره اخذ نمایید.

 17. سلام خسته نباشید من قرص کارابامازپین میخوردم تشنج نمیکردم بعد رفتم دکتر به من دپاکین داد و یک سال هست دپاکین مصرف میکنم پانزده کیلو چاق شدم.من میتوانم دوباره کارابازپین مصرف کنم؟

  1. دپارتمان ارجاع تخصصی و سوالات

   سلام دوست عزیز
   بهتر است در این زمینه توسط پزشک معالجتان معاینه شوید و در صورت صلاحدید پزشک، دارویتان تغییر یابد.
   تغییر دوز مصرفی و یا قطع دارو به صورت خودسرانه به هیچ وجه توصیه نمی شود زیرا عورض جسمی خواهد داشت.

 18. سلام.پسر 9 ساله ام دو سال پیش در حال خواب تشنج بدون تب داشت دکتر تشخیص صرع داشت دو ساله کاربامازیپین 200 روزی دو وعده مصرف میکنه از اون روز تا حالا دیگه تشنج نداشت دکتر یک ماه پیش نوار مغز گرفت گفت هنوز دارد اما دوز صبح رو نصف کرد وگفت چمن دیگه تشنج نداشت با ملاحظه کم میکنم البته رو ز قبل تشنخ دو سال پیش اولین بارش بود به سینما میرفت حالا با کم شدن دوز دارو خیلی بیقرار و بیتحمل شده خصوص توانجام تکالیف آیا به کم شدن دارو ربطی دارد بعد از بیقراری خودش میگه نمیدونم چرا اینجور شدم گاهی هم از بیقراری میگه دارم دیوونه میشه ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. دپارتمان ارجاع تخصصی و سوالات

   سلام دوست عزیز
   برای نظر قطعی در این خصوص، نیاز به معاینه و بررسی وی می باشد. توصیه می شود در این زمینه با پزشک معالج وی صحبت کنید. دوز دارو را خودسرانه تغییر ندهید.

 19. سلام.من صبح ۶۰۰میلی و عصر هم ۶۰۰میلی کاربامازاپین میخورم.این برام مشکل ایجاد میکنه؟دکتر قبلا تجویز کرده بود برام میشناختم این قرصو و حالا برا حسو حالی ک بهم دس میده میخورم.ممکنه مشکلات بدیو ب وجود بیاره؟

  1. دپارتمان ارجاع تخصصی و سوالات

   سلام دوست عزیز
   مصرف این دارو به صورت خودسرانه به هیچ وجه توصیه نمی شود. زیرا عوارض جسمی برایتان خواهد داشت.

 20. سلام وقت بخیر من نزدیک 15ساله صرع دارم که دو سه ساله شدیدتر شده.تگراتول 400 تجویز کردن برام روزی 5تا ولی اثری نداره تند تند حال ب حال میشم چند ثانیه مغزم قفل میکنه و بعد بهتر میشم.چرا داروها اثر نمیکنه.هر دکتری رفتم همین دارو رو تجویز کرده ولی نتیجه نگرفتم

  1. دپارتمان ارجاع تخصصی و سوالات

   سلام دوست عزیز برای نظر قطعی در این خصوص و ارائه راهکار مناسب، نیاز به معاینه و ارزیابی بالینی شما می باشد.
   در صورت تمایل می توانید با یکی از مراکز جایروس کلینیک تماس بگیرید تا همکاران راهنماییتان کنند و از یکی از متخصصین این حوزه تایم ویزیت اخذ نمایید.

 21. سلام
  من سال 90 تصادف داشتم و 25روز داخل کُما بودم و شکر خدا برگشتم وبه گفته دکتر 2شکاف مغزی از پشت سر بوده و منکه هوشی برای دیدن نداشته ام وگفته از گوش و حلق و بینی خونریزی بوده و بیرون آمدن و نماندن آنها در داخل عامل برگشت و سلامت من بوده و لذا بعد از ترخیص از بیمارستان و مدتی مصرف دارو که یکی از آنها هم کاربامازپین 200 بوده مانند یک بی تجربه جهت داشتن مقدار حساسیت لازمه در کار مربوطه قطع دارو و داشتن تشنج بصورت آرام و مانند فرد خواب و مراجعه اورژانس به منزل و حتی گاه بدون اطلاع از جواب دادن به سئوال فرد اورژانس داشته ام و حتی هنوز هم یکی از احتمالات تشنج را قطع دارو نمیدانستم وتا سال 97 هم حدود 3سال عدم مراجعه من به پزشک معالج در شب حادثه که شیراز بوده میباشد و بصورت خودفکری و بعد از تشنجی که بعد از 3سال دوری از دکتر و زمان قطع دارو داشته ام مجددا شروع به مصرف کاربامازپین200 کرده ام وضمناً مانند یک دیوانه معالج در طول 3سال وجهت رفع ناراحتی مصرف مواد مخدر هم داشته ام و حال برای یک راهنمایی کامل و اطلاع از مکان شما در شیراز که اگر حضور داشته باشید درحال حاضر با دیدن این سایت شما و بااین توضیحات مزاحمتان شده ام
  باتشکر

  1. دپارتمان ارجاع تخصصی و سوالات

   سلام دوست عزیز
   در حال حاضر مجموعه جایروس کلینیک مرکز فعالی در شیراز ندارد. در صورت تمایل می توانید با یکی از مراکز (صفحه تماس و تعیین نوبت ویزیت) تماس بگیرید تا همکاران راهنماییتان کنند.
   با آرزوی سلامتی و موفقیت شما

 22. سلام ، برادرم دوماهی میشه ک این قرصو مصرف میکنه ، ولی قسمت راسته بدنش بیشتر قلبش و شکمش درد میگیره و تیر میکشه ، از عوارض این قرص نیست ، چون خوندم ک از اثراتش درد گرقتن سکت راست شکم هست ، و اینکه الان باید چیکار کنیم

  1. دپارتمان ارجاع تخصصی و سوالات

   سلام دوست عزیز
   نیاز به معاینه و بررسی وی می باشد. احتمالا وی دچار عوارض دارو شده است. توصیه می شود در این زمینه با پزشک معالج وی صحبت نمایید تا در صورت امکان دوز دارو و یا خود دارو تغییر یابد.
   قطع دارو و یا تغییر دوز دارو به صورت خودسرانه به هیچ وجه توصیه نمی شود.

 23. سلام
  پسر 7 ساله ای دارم که به علت داشتن صرع بستری شد و بعد از تجویز دارو کارامازپین به دستور پزشک ،لکنت زبان پیدا کرد. سوالم اینه که دلیل لکنت زبان پسرم بر اثر تجویز دارو و عواض دارو یا بر اثر تشنج .
  ممنون

  1. دپارتمان ارجاع تخصصی و سوالات

   سلام دوست عزیز
   این حالت ناشی از تشنج می باشد. داروی کاربامازپین خود یکی از داروهای ضد صرع می باشد. توصیه می شود فرزندتان تحت نظر متخصص مغز و اعصاب کودکان قرار گیرد. در صورت لزوم به گفتار درمانگر ارجاع داده خواهد شد.
   با آرزوی سلامتی فرزند دلبندتان

 24. سلام خسته نباشی…دخترم ۳ساله نیم دارم چند روز پیش تو خواب بدون تب تشنج کرد بردیمش بیمارستان بستری تحت نظر بود دو روز…بعد پزشکش شربت لووبل براش تجویز کرد هر ۱۲ساعت یکبار…متاسفانه خیلی دخترم لجباز و بی اشتها…شد بعد از مصزف دارو…و پیش پزشک حاذقی بردم و ایشون نوار و ام ار ای دید و گفتن سالم هست…و این تشنج نبود از استرس یا بیخوابی بوده ک کابوس دیده…و قرص کاربامازپین دادن…۵روز اول ی نصف..بعد شبی ی دونه…اما الان که من پیام دوستان خوندم…خیلی نگران اینده بچم شدم…میترسم تو حافظش مشکلی پیش بیاد…واسه مدرسه رفتنش هم همینطور…تو رو خدا اگر پزشک بهتری تو تهران هست راهنمایی کنیم…ماشهرمون قم هست.

  1. دپارتمان ارجاع تخصصی و سوالات

   کاربامازپین یکی از داروهای ضد صرع است که برای درمان بعضی اختلالات روانپزشکی  نیز مورد استفاده قرار می گیرد.
   کاربامازپین همچنین در نورالژی عصب سه قلو ( نوعی سوزش و درد شدید صورت) و گاهی اوقات به عنوان بخشی از درمان اختلال دو قطبی ( گاهی اوقات افسردگی جنون نامیده می شود)  استفاده می شود.
   توصیه می شود برای رفع نگرانی و بررسی بیشتر، معاینات بیشتری صئرت گیرد.
   در صورت تمایل می توانید با یکی از مراکز تماس بگیرید و از خانم دکتر فردوس نظری (متخصص مغز و اعصاب) تایم ویزیت اخذ نمایید.
   با آرزوی سلامتی و موفقیت شما دوست گرامی

 25. سلام . من از حدود 6 سال پیش که دوره ی کنکور و درس و استرس شدید بود دچار تشنج میشدم که پیش هر دکتری رفتم گفت بخاطر فشار زیاد عصبی بوده تو اون دوران و پیش آخرین پزشکی که رفتم بهم قرص کاربامازپین تجویز کردن. الان حدود سه ساله که دارم استفاده میکنم ولی توی این دوران دو سه باری باز دچار تشنج شدم که آخرین بار حدود 6 ماه پیش بود . دکتر میگفت عادیه و احتیاج به زمان هست تا بهبودی کامل بشه. راستش دیگه از قرص خوردن خسته شدم . میخواستم بدونم که میشه یواش یواش مصرف این قرص رو کم کنم؟؟ الان روزانه یه قرص مصرف میکنم . به نظرتون باز مشکلم بر میگرده بعد از این همه مدت؟؟

  1. دپارتمان ارجاع تخصصی و سوالات

   سلام دوست عزیز
   به هیچ وجه قطع مطرف دارو به صورت خودسرانه توصیه نمی شود زیرا عوارض جسمی بدی خواهد داشت. توصیه می شود حتما تحت نظر پزشک معالج خود، دوره درمان را کامل کنید و قطع مصرف دارو باید تحت نظر پزشک و به تدریج صورت گیرد.
   با آرزوی سلامتی برای شما دوست عزیز

 26. سلام .
  من از بچگی حدودا 5 سالگی به بعد تشنج میکردم تا سن 11 سالگی تو خواب راه می رفتم و بیرون از خونه و متوجه نمیشدم . از بچگی تا سن 12 الی 13 سالگی اصفهان میرفتم دکتر پیش توران محمودیان که فایده نداشت از سن 13 سالگی رفتم تهران دکتر پیش دکتر محمود محمدی تو فلسطین بین بزرگمهر و انقلاب میرفتم .اون اول که رفتم قرص Tegretol CR 400 یا همون کاربامازپین یکی روز و دو تا شب با قرص کلوبازام 10 فقط شبی یک دونه میخوردم و نوار و عکس از مغزم گرفت گفت سالمه ولی الان حدود یکسالی میشه که گفت دیگه نیا تهران بعد رفتم پش دکتر در اصفهان دکتر مهوری . دکتر بهم گفت همون قرصا را بخور ولی گفت کلوبازم که شب میخوردم را نصف کرد . ما کاربامازپین تغییر نداد . ام آر آی رفتم گفت مغزت سالمه و احتیاج به عمل نداره . الان سه سالی میشه که اصلا تشنج نکردم . باز پیش یه دکتری دیگه رفتم با قرصام را کمی قطع نکرد گفت باید دو سال دیگه بخورم بعدش کم میکنم . الان موندم چیار کنم و از این بیماری صرع خیلی زجر میکشم ؟ تا کی باید این قرصا را بخورم و بعدا برا بچه دار شدن و ازدواج مشکلی پیش نیاد ؟ من با اینکه بیماری صرع دارم درس هم میخونم و دارم برای مقاطع بالا تر میخونم . کمی حفظیات من بد هس حتی یادگیری و فهمیدن درسا کمی زمان میبره و زود یاد نمیگیرم نکنه بخاطر این قرصا هس ؟ و تا چند سال باید قصا را بخورم که دکتر کم بکنه ؟ممنون میشم اگه کمکم کنید

  1. دپارتمان ارجاع تخصصی و سوالات

   سلام، دوست گرامی، از لحاظ پزشکی و اخلاقی بدون بررسی های بالینی و طبی امکان تشخیص، تجویز، تنظیم دوز مصرفی و یا راه کار مناسب نمی باشد. نیاز به بررسی شما می باشد. دوست عزیز برای کنترل و بهبود این اختلال باید تحت نظر پزشک متخصص مغز و اعصاب باشید و داروها طبق تجویز مصرف گردد قطعا در زمان مناسب و در صورت بهبودی، دوز و روند مصرف داروها از سوی پزشک معالج تغییر می یابد. در صورت تمایل می توانید با کی از مراکز جایروس کلینیک تماس بگیرید تا همکاران راهنماییتان کنند.

 27. سلام ببخشید من یک سال هست که صرع دارم و در ابتدا دپاکین مصرف میکردم ولی ب دلایل ریزش مو دکترم کاربامازپین و به من دادن ولی من حس میکنم عوارض این دارو بیشتره من فقط میخاسم بدوم کدوم داره بهتر و دارای عوارض کمتریذهست

  1. دپارتمان ارجاع تخصصی و سوالات

   سلام، دوست عزیز از لحاظ پزشکی و اخلاقی بدون بررسی های بالینی و طبی امکان تشخیص، تجویز و تنظیم دوز مصرفی و یا راه کار مناسب نمی باشد. توصیه می شود حتما در این زمینه با پزشک معالجتان صحبت کنید هم چنین در صورت تمایل می توانید با یکی از مراکز جایروس کلینیک تماس بگیرید تا همکاران راهنماییتان کنند.

 28. سلام دوست عزیز من بیست و دو سال قبل تصادف کردم بعد از هفت سال شروع به تشنج کردم قرص کارابامازپین 200 روزی یکی میخورن با فنی توئین کامپاند حالا تمام بدنم شوره و خارش میده حالا باید چکار کنم آیا باید دارویی استفاده کنم کنم من سکته مغزی کردم لطفا کمکم کنید من تو روستا هستم

  1. دپارتمان ارجاع تخصصی و سوالات

   سلام، دوست عزیز نیاز به بررسی شما می باشد. پیشنهاد میکنیم با پزشک معالجتان در میان بگذارید تا بررسی های لازم صورت گیرد و متناسب با آن راهکار مناسب اتخاذ گردد.

 29. سلام وقت بخیر ،من حدود 5 سال پیش در خواب دچار تشنج شدم ،که علتش هم تا حدودی مربوط به خستگی های دوران کنکور و کلاس بوده به نظرم ،بعد از اون یک مورد دیگه پیش نیومده و از اون مدت تا الان من روزی دوبار کاربامازپین مصرف میکنم ،دکترم با اینکه نوار مفزم عادی شده اجازه قطع دارو نمیده ،بنظرتون من باید چیکار کنم ؟ چون مصرف این دارو به دلایل زیادی برام سخت شده از جمله مشکلی که تو گرفتن گواهینامه پیدا کردم ،لطفا راهنماییم کنید

  1. دپارتمان ارجاع تخصصی و سوالات

   سلام، دوست عزیز توصیه می کنیم اگر تحت نظر پزشک هستید طبق نظر پزشک معالجتان داروهای تجویزی مصرف گردد و در صورت هر گونه مشکلی با وی در میان بگذارید. هم چنین می توانید برای بررسی دقیق تر و اطمینان از ادامه مصرف داروها توسط پزشک دیگری در این حوزه معاینه شوید. در صورت تمایل می توانید با یکی از مراکز جایروس کلینیک تماس بگیرید تا همکاران راهنماییتان کنند.

 30. سلام خسته نباشید، من یه سالی میشه که مفصل های بدنم یه نوع التهاب داره ازمایش رماتیسم و اف ام اف منفی اومده ولی متخصص روماتولوژی میگه یه نوع رماتیسمه خفیفه که ازمایش نشون نمیده قرص کلشی سین ، نیزوپرد، ناپروکسن مصرف کردم نتیجه نمیده این دفعه کلشی سین و هیدروکسی کلروکین با کارباماپین داده که مصرف کنم ولی تو اینترنت خوندم که کاربامازپین برای بیماری صرع هست آیا من این دارو مصرف کنم ؟ از عوارضش میترسم؟ اصلا چه ربطی به التهاب مفصل داره؟

  1. دپارتمان ارجاع تخصصی و سوالات

   سلام، دوست گرامی کاربامازپین یکی از داروهای ضد صرع است که برای درمان بعضی اختلالات روانپزشکی نیز مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین در نورالژی عصب سه قلو ( نوعی سوزش و درد شدید صورت) استفاده می شود و گاهی اوقات به عنوان بخشی از درمان اختلال دو قطبی ( گاهی اوقات افسردگی جنون نامیده می شود)  استفاده می شود. توصیه میشود دارو خودسرانه قطع نگردد و در این خصوص با پزشک معالجتان صحبت نمایید.

 31. با سلام من داداشم از بچگي بيماري صرع داشت ١٠سال خوب شد حتي ديگه نياز به قرص هم نداشت يهو توي اوج جونيش دوباره شروع شد الان يه مدته باز تا عصبي ميشه تشنج ميكنه خيلي براش نگرانيم كه نكنه جايي باشه براش اتفاقي بيفته سركارش تا الان چند بار تشنج كرده الان خواستيم اگه قرص كارمازاپين خارجي هم هست براش بگيريم ؟؟؟ ميشه راهنمايي كنيد به جاي ايرانيش جاي گزين كنيم

  1. دپارتمان ارجاع تخصصی و سوالات

   سلام، دوست گرامی از لحاظ پزشکی و اخلاقی بدون بررسی های بالینی و طبی امکان تشخیص، تجویز و تنظیم دوز مصرفی و یا راه کار مناسب نمی باشد. دوست عزیز ادامه مصرف داروهای قبل به صورت خودسرانه توصیه نمیشود زیرا وی باید تحت نظر پزشک متخصص مغز و اعصاب قرار گیرند تا متناسب با شدت اختلال، داروی مناسب تجویز گردد.

 32. سلام ممنون از پاسختون
  یه سوال دیگه اینکه ایشون خیلی وقته مصرف میکنند و دکترشون هنوز مصرف قرص رو قطع نکردن ینی مشکلی هست که قطع نکردن؟ و اینکه شنیدم کسانی که این قرص رو مصرف میکنند به سختی بچه دار میشوند و به مشکل میخورند درسته؟

  1. دپارتمان ارجاع تخصصی و سوالات

   دوست عزیز ادامه درمان به معنی طی کردن این مسیر و حفظ سلامتی و جلوگیری از تشنج میباشد بنابر این تا هر زمان که پزشک لازم بداند نیاز به مصرف است. در زمینه مشکلات جنسی خیر مشکل خاصی ندارد ولی برای کسب اطمینان و اطلاعات بیشتر میتوانید با پزشک معالج وی صحبت کنید.

 33. با سلام خدمت همه بزرگواران
  بنده یه سوال داشتم، من یه خواستگار دارم که ایشون بچگی تشنج کرده و داروی کاربامازپین مصرف میکنند این قرص عوارضی ندارد و در آینده مشکلی پیش نمیاد ؟
  ممنون

  1. دپارتمان ارجاع تخصصی و سوالات

   سلام، دوست گرامی مصرف این دارو تحت نظر پزشک مشکلی ندارد زیرا در دوره مشخص و دوز معین تجویز میگردد.

 34. سلام . می خواستم بدونم که آیا اثرات قرص کاربامازپین نظیر کاهش حافظه و غیره از بین می رود یا نه؟ و اگر از بین می رود بعد از چه مدت؟

  1. مریم عبداللهی روانشناس , رواندرمانگر و نوروتراپیست

   سلام
   بستگی به نوع مشکل و طول مدت مصرف و دوز مصرفی دارد که با مصرف طولانی مدت میتواند در حافظه کوتاه مدت کمی تاثیر منفی داشته باشد ولی اگر از تمرین های متعددی استفاده شود میتوانید این اثرات را تا حد زیادی کاهش دهید.

 35. داریوش رفیعی

  سلام وخسته نباشید من 32سالم هست به متادون مدت هفت سال اعتیادداشتم برای ترک بخش اعصاب روان منوبستری کردند.شش ماه ازبستری میگذرد والان کاربامازپین دویست صبح وشب هم کویینتیاپین صد میخورم..متادون قطع کردم بجای اون اوپیوم تجویز کرد دکتر..حالا خیلی بهترم متادون منو یوبس میکرد..توخواب تیک میزدم خوابای وحشتناک.اما اوپیوم ازوقتی میخورم خیلی سرحالم..میتونم کاربامازپین وکویینتیاپین روقطع کنم؟اگه نگید باس بری پیش دکترت چون من تهرانم ودکترم شهرستان ونمیتونم برم

  1. دپارتمان ارجاع تخصصی و سوالات

   سلام، دوست گرامی از لحاظ پزشکی و اخلاقی بدون بررسی های بالینی و طبی امکان تشخیص، تجویز و تنظیم دوز مصرفی و یا راه کار مناسب نمی باشد. همان طور که مصرف دارو باید با تجویز پزشک معالج باشد، تغییر دوز مصرفی و یا قطع مصرف دارو نیز تحت نظر پزشک باید انچام شود. دوست عزیز اگر امکان دسترسی به پزشک معالجتان را ندارید توصیه میشود به پزشک دیگری در این زمینه مراجعه نمایید.

 36. سلام.من حدود دو سال و نیم کابارمازپین مصرف کردم و الآن هم به مدت یک سال مصرفشو قطع کردم. می خواستم بدونم عوارض مصرف کابارمازپین مثل ضعف حافظه و نظایر آن از بین می رود؟

  1. دپارتمان ارجاع تخصصی و سوالات

   سلام، دوست گرامی بله عوارض دارو ها با توجه به دوز مصرفی و طول دوره درمان بعد از مدتی از بین خواهد رفت.

 37. سلام. من به مدت دو سال و نیم کاربامازپین مصرف می کردم و الان نزدیک به یک سال هست که مصرفشو قطع کردم. می خواستم بدون ایا عوارض کاربامازپین مثل ضعف حافظه و نظایر آن از بین می رود؟

  1. دپارتمان ارجاع تخصصی و سوالات

   سلام، بله دوست گرامی عوارض بعد از مدتی از بین می رود.(مصرف و قطع مصرف دارو باید تحت نظر پزشک انجام شود)

 38. سلام جناب آقای دکتر، من بعلت آسیب مغزی قدیمی دوعدد کاربامازپین200 ویک عدد لوبل 500صبح وپسین مصرف می کنم چند مدتی است هرهفته نصف کاربامازپین را کم کردم تا حذف شد ولی بامصرف لوبل تنها ،تشنج کردم ومجبورشدم فعلا کاربامازپین یکی صبح ویکی پسین اضافه نمایم باتوجه به اینکه حدود سال 80 تا کنون دارومصرف میکنم به نظرتان مصرف دارو تا پایان عمر عوارضی نداردواختلال جنسی ناشی از مصرف کاربامازپین چطور مرتفع گردد.ازمشاوره وهدایت شما متشکرم

  1. دپارتمان ارجاع تخصصی و سوالات

   سلام، دوست گرامی نیاز به بررسی و معاینه بالینی دارد. توصیه میشود با پزشک معالجتان مشورت نمایید تا تغییرات نحوه مصرف اعم از تغییر دوز یا قطع مصرف توسط وی انجام شود.

 39. سلام.خسته نباشین.من چن ماهی میشه که تشنج کردمو قرص کاربامازپین200روزی 3تا میخورمو دکترمم گف که نوارمغزم نرماله وباید2سال بخورم.میخواستم نامزد کنم نمیخوام اولش به پسره بگم که دارومصرف میکنم میخواستم ببینم که توی ازمایش خونی که قبل عقدمیگیرن مشخص میشه؟ممنون میشم راهنماییم کنین.

  1. نه در ازمایشات معمول قبل از ازدواج چنین چیزی سنجیده نمیشود ولی حتما حتما باید به همسر آینده تان بگویید چون اگر بعدا متوجه شوند میتوانند ادعای تقلب نمایند و طلاق بگیرند و دادگاه نیز احتمالا به نفع ایشان رای می دهد.

 40. سلام برای وزوز هردو گوشم به پزشک مراجعه کردم بتاسرک وکاربامازپین تجویز کردن البته سنجش ام ار ای و شستشوی گوش انجام دادم به نظر شما دیگه چکار باید انجام بدم لطفا راهنماییم کنید متشکرم

  1. دپارتمان ارجاع تخصصی و تحقیقات پزشکی

   سلام، دوست گرامی برای اختلال وزوز گوش باید توسط پزشک چشم و متخصص مغز و اعصاب ویزیت شوید. پزشکان معالجتان در صورت نیاز راهکارهای مناسب را برایتان تجویز خواهند کرد.

 41. با عرض سلام اقای دکتر من دوسال هست که سرگیجه و گز گز شدن بدن دارم. ازمایش خون و نوار قلب نوار مغز.ام ار ای.سی تی اسکن. دادم چندتا دکتر مغز اعصاب و بیمارستان رفتم گفتند هیچ مشکلی نداری. دکترها برام کاربامازپین 200تجویز کردند که هر شب یک عدد مصرف میکنم و مشکلی ندارم اما حدود دوهفته هست با اینکه قرص را مصرف میکنم سرگیجه ام شروع شده و گاهی پشت گردنم احساس گرما میکنم بدنم باز گز گز میشود .خواهشا راهنماییم کنید چکار کنم

  1. دپارتمان ارجاع تخصصی و تحقیقات پزشکی

   سلام، دوست گرامی بدون معاینه و بررسی نمیتوان قطعی نظر داد. توصیه میشود با پزشک معالجتان مشورت کنید تا علت مشخص شود. پزشکتان در صورت نیاز میتواند دوز دارو را تغییر دهد و یا داروی دیگری تجویز شود.

 42. سلام به همه‌ی عزیزان دکتران گرامی دختری شش ساله دارم که قبل از تولد شش،سالگی دچارتشنج بدون تب شده یهچند باری هست که تشنج کرده همه ی تشنجاتش درخواب بوده دارو دکتر شیراز دکتر رفیعی براش تجویز کرده قرص کلوبازام نصفی ظهر یکدونه شب دوباره تشنج کرده همهی عکسهاوآزمایشات ونوارمغزی رو انجام دادیم ولی هیچ مشکلی نداشته بردیم دکتردیگه براش قرص کاربامازپین براش نوشته آیا تاثیری روی حافظه دختر میزاره ،،،بنظرتون باید این دکتر واون دکتر ببرمش یا همون دکتر خودش که قرص کلوبازام براش نوشته ببرمش

  1. مریم عبداللهی روانشناس , رواندرمانگر و نوروتراپیست

   سلام
   این دارو می تواند در دراز مدت حافظه را تحت تاثیر قرار دهد و اما بهتراست تحت نظر فوق تخصص مغزو اعصاب کودک مورد بررسی قرار گیرند.

 43. باسلام زنی 32ساله هستم یکماه پیش بعلت حاملگی خارج ازرحمی وپاره شدن لوله سمت راست تخمدان دچارخونریزی داخلی شدم ودرپی آن بیهوش شدم .دکترمغز واعصاب باتوجه به نوارمغزکه ازمن گرفتندگفته که احتمال تکرار این حالت وازهوش رفتن وجوداره وبرای من قرص دپاکین تجویزکرده.میخاستم ببینم واقعالازم این دارو رو مصرف کنم وعلت ازهوش رفتن همون خونریزی داخلی نبوده.ضمناهیچگونه سابقه صرع درفامیل رونداریم.خوش میکنم راهنماییم کنید

  1. مریم عبداللهی روانشناس , رواندرمانگر و نوروتراپیست

   سلام
   متاسفانه بدون بررسی مدارک پزشکی تان امکان اظهار نظر نمی باشد در این حیطه جناب دکتر دهقانی در شعبه رسالت و یا خانم دکتر نادری در شعبه کرج میتوانند به شما کمک کنند.

 44. با سلام وعرض خسته نباشید
  مادر من بیماری ام اس داره و دکترش برای فعالیت الکتریکی در صورتش قرص کاربامازپین 200 تجویز کرده که روزی یک عدد مصرف کرده دارو تاثیر مثبتب داره ولی مشکلات زیرو به همراه داره
  1- خواب الود و گیج شدن خیلی زیاد بیمار
  2-مشکل در تکلم بیمار
  3- اصلا نمیتونه یک قدم با دو نفر همراه حرکت کنه
  وقی ما نصف قرص رو بهش میدیم فعالیت الکتریکی در ناحیه ی صورت دوباره شروع شده و درد زیادی و به همرا داره
  لطفا راهنمایمون کنید که چیکار کنیم یا اینکه اگه قرص کاربامازپین 100 خریداری کنیم و در روز 2 بار بهش بدیم مشکلش حل میشه ؟ لطفا راهنمایی کنید

  [email protected]

  1. فاطمه حسنی دپارتمان بررسی و ارجاع تخصصی

   با توجه به اینکه بیماری ام اس باعث فلج شدن و آسیب شدید به عصب ها می شود پس تا حدودی علائم طبیعی بوده.پزشک با توجه به میزان پیشرفت بیماری دارو تجویز کرده است .بدون مشورت گرفتن از متخصص اقدامی برای تغییر دارو نکنید.

  1. مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز

   با شعبه اهواز ما تماس بگیرید تا به شما یک نورولوژیست معرفی کنند.

 45. سلام ممنون از اطلاعاتتون. من زنی 42 ساله شاغل هستم از 16 سالگی کاربامازبین استفاده میکنم دو تا 200 میل در روز یعنی 26 سال. دو تا پسر باهوش دارم حتی از شیر خودم هم تغذیه کردند. الان مدت 9 ساله به پزشک مراجعه نکردم. اگه تا آخر عمرم از این دارو استفاده کنم در سنین بالاتر دچار مشکلات نمیشم لطفا راهنمایی کنید

  علت مصرف دارو تشنج بوده

 46. باسلام همسرم بنده دارای بیماری اختلال شخصیت است همچنین چندین سال پیش دربیمارستان رازی(امین آباد) بستری بوده که متاسفانه با رضایت خودش زودترازموعد ترخیص شده واکنون قرص کلونازپام مصرف میکندالبته دکتربرایش کاربامازپین تجویزکرده ولی چون حالش رابد میکند کلونازپام استفاده میکند.حالا مایک دخترنه ماهه داریم ومن نگرانم که بیماری همسرم یامصرف قرصش بروی دخترم تأثیر گذاشته ودرآینده خودرانشان دهد البته الان کاملا طبیعی ومانندکودکان دیگراست ولی آیادرآینده امکان خطربیماری برای اواست ؟ممنون میشوم پاسخ دهید.

  1. دکتر ندا فرزانه روانپزشک و رواندرمانگر

   با سلام و احترام
   توصیه میکنم که به مقاله ای که در سایت در مورد “خصوصیات شخصیتی زوجین” میباشد مراجعه نمایید که توضیحات مختصری در مورد اختلالات شخصیت داده شده است.در بعضی از انواع اختلال شخصیت ، احتمال انتقال ژنتیکی نیز میتواند مطرح باشد که البته 100 درصد نیست.درصورت نیاز به مشاوره میتوانید به خانم دکتر فرزانه در کلینیک آزادی یا شریعتی مراجعه نمایید.

  2. مریم عبداللهی روانشناس , رواندرمانگر و نوروتراپیست

   سلام
   در برخی موارد و تحقیقات نشان داده اند که برخی از انواع اختلالات شخصیت میتواند ژنتیکی باشد.

 47. من دختری بیست ساله هستم که گاهی ( سالی یکی ؛ دو یا سه باری ) به تشخیص دکتر دچار تشنج می شوم نه اینکه بصورت طبیعی و زیاد و دکتر معالج کاریامازپین 200 تجویز کرده ولی وقتی مصرف را شروع کردم تاثیر بدی داشته و تقریبا شب که میخورم تا ظهر قدرت حرکت را از دست می دهم لذا دارو را قطع کردم چون دکتر گفته بود برای دو سال باید مصرف کنم لطفا بفرمایید چکار باید بکنم گویا این برای افراد دارای صرع و شدید التشنج است آیا داروی ملایمتر و مشابه ای که این عوارض را نداشته باشد وجود دارد

  1. مریم عبداللهی روانشناس , رواندرمانگر و نوروتراپیست

   سلام
   بهتراست با تمام مدارک پزشکی خود برای خانم دکتر وهابیو یا جناب دکتر دهقانی در شعب تهران و یا خانم دکتر نادری در شعبه کرج نوبت ویزیت تهیه فرمائید.

 48. محمد حاجی کریم جباری

  سلام آقای دکتر
  همسر من جانباز 70 درصد هستند ایشان قرص کارمابازپین را برای مدت 28 سال می خورن ولی الال مدتی هس که دیگه نمی خوره هیچ گونه حاضر به این کار نیس
  میخوام بدونم اشکالی براش پیدا نمی شه ?هیچ دکتری هم نمی ره .
  نظر شما برام مهمه .البته ایمیل پسرم رو براتون فرستادم.ممنون.

  1. مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان

   بستگی به علل زمینه ای دارد که دارو برای ان تجویز شده است. اگر بعد از چند ماه عارضه ای ظاهر نشد جای نگرانی ندارد ولی تا یک تا دوماه نمیتوان نظر قطعی داد

 49. سلام من خانمی هستم 53 ساله حدود 20 سال است داروی کار با مازپین مصرف می کنم علت تجویز این دارو برای من که حالت منگی وحالت خماری بوده که با استفاده از این قرص خوب شدم فقط یک پزشک این تشخیص رو دادن وایشان الان به خاطر کهولت سن دیگر طبا بت نمی کنندمن باید تا اخر عمر این دارو را بخورم وایا کاربامازپین رقیق کنننده خون است البته الان نصف قرص 200را می خورم با تشکر

  1. مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز

   سلام
   براى بررسى نياز به ادامه يا تغيير دارو به روانپزشك مراجعه نماييد. دکتر بنی هاشمی.

 50. با سلام پسری 25 ساله هستم 8 ماهه پرش عضلات دارم که با چشم دیده میشود تست عصب و عضله و نوتر مغز نرمال پرشام قطع نمیشه از ای ال اس میترسم هی پرشام بیشتر میشه ربطی داره به این بیماری؟

 51. باسلام من دختری 30 ساله هستم که مدت 8ساله به علت تشنج داروی کاربامازپین مصرف میکنم به تازگی ازدواج کردم میخواستم بدونم آیا با مصرف این دارو میتونم باردار بشم وآیا ممکنه مصرف این دارو روی بچه عوارضی داشته باشه خیلی نگرانم خواهش میکنم بهم پاسخ بدید

  1. دکتر ندا فرزانه روانپزشک و رواندرمانگر

   با سلام و احترام
   توصیه میکنم که قبل از بارداری و در حین بارداری تحت نظر نورولوژیست باشید تا توصیه های لازم در مورد مصرف داروهای مکمل ای که در حین بارداری مصرف شود را انجام دهید.نیاز به انجام تستهای تکمیلی بررسی وجود دارد که درصورت تحت نظر بودن، منعی برای بارداری وجود ندارد.

 52. سلام.مادرم 60سال دارد و انتهای زبانش تیر میکشه و ول میکنه.مثل درد عصب دندان. 1سال با داروهای کورتنی درمان کرد ولی خوب نشد و دکتر مغزو عصاب ک جدیدا رفتن دارو تگرتول دادن .ولی هر چقدر همه ما فکر کردیم به این نتیجه رسیدیم که این دارو هیچ ارتباطی به درد و تیر کشیدن زبان نداره. لطفا نظرتون رو بگین. آیا برای درد و تیر کشیدن زبان از این دارو هم استفاده میشه؟

  1. مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز

   سلام. در صورت تشخیص نورآلژی عصب صورتی یا حلقی، یکی از درمانها میتواند داروی تگراتول باشد. درصورت عدم پاسخ به درمان، میتوانید به متخصص درد مراجعه نمایید. دکتر بابک باباخانی

 53. با سلام من كاربامازپين مصرف ميكنم و صرع دارم هر سه روز يك مرتبه قرص ميخورم من يك ازمايش خون در پيش دارم كه خيلي دقيق است و من نميخوام در ازمايش خونم اثار مصرف اين قرص نشان داده شود سوالي كه از شما دارم اين است كه تا چند روز قبل از ازمايشم اگر اين قرص رانخورم كاملا از خون و بدنم دفع ميشود و ازمايشم ان را نشان نميدهد?

 54. با سلام پسره 2سال و هشت ماهه دارم چند وقت بود از تلویزیون ميترسيد نزد دکتر روانشناس رفتم که نوار از مغز پسرم گرفتند و گفتند تشنج خفیف داره و شربت tegretol2% تجویز کردند و گفتند تا یکسال درمان کاملا درمان میگردد .نظر شما را در مورد پسرم میخواهم بدانم و آیا واقعا بعد از یکسال درمان میگردد یا برای دلجویی ما اینطور گفتند!

  1. مریم عبداللهی روانشناس , رواندرمانگر و نوروتراپیست

   سلام
   بدون بررسی مدارک پزشکی متاسفانه نمی توان دقیقا راهنمایی کرد در این خصوص با تمامی مدارک پزشکی خود برای جناب دکتر شاهرخی فوق تخصص مغزو اعصاب کودک در شعبه شریعتی نوبت ویزیت تهیه فرمائید.

  2. سلام.یادمه کوجیک بودم 8 9 سالم بود تشنج کرذم دکتر اون زمان یادم نیست اسمش چی بود کاربامازاپین تجویز کرد.من صرع نداشتم ولی یاذمه موقع خواب یه چیزای تو مایه اولین تشنج توی ذهنم میومد.امیدوارم هیچکس تشنج نکنه وهیچ دکتری این قرص رو برای سنین کم تجویز نکنه در ضمن الا 19 سالمه.اگه کاربامازاپین تجویز کرد اصلا بش ندید

 55. سلام
  خسته نباشید .من حدود 23 سال سن دارم یک مدتی هست که گاهی اوقات در خواب دچارتشنج می شم وهمچنین در حالت بیداری گاهی اوقات دچار فراموشی کوتاه میشم درحد4-3دقیقه لطفا راهنمایی کنید ممنون.

 56. سلام دکتر من بهم قرص کاربامازپین تجویز کرده از دیشب که میخورم فقط دارم گریه میکنم دست خودم نیست فقط بغض دارم چکار کنم؟؟؟

  1. مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز

   با سلام و احترام .توصیه میکنم که برای دریافت اطلاعات دقیق در مورد کاربامازپین به مقاله ای که در سایت از قبل توسط آقای دکتر امیری درمورد این دارو نوشته شده مراجعه کنید.این مورد که شما مطرح کردین از عوارض دارویی آن نیست.توصیه میکنم که برای بررسی به کلینیک شعبه شریعتی یا آزادی مراجعه کنید. دکتر ندا فرزانه

 57. باسلام : پزشک اعصاب من برام کاربامازپین و فلوکستین تجویز کرده . وقتی که کاربامازپین رو میخورم بعد مدت کوتاهی حس بدی بهم دست میده انگار که سلولهای مغزم داغو گرم شده و حس میکنم دارن اب میشن ، حس بدیه واقعا سرگیجه بدی داره . به خدا خودتون رو به این نوع داروهای وحشتناک که مثلا افسردگی دارم الوده نکنید . دوستی دارم تشنج میزنه و مجبوره این دارو رو بخوره میگه میخورم حالت خماری بهم دست میده اما سعی کنید از دارو تا جایی که امکان داره دوری کنید و از پزشکتون بخاهید تا حد امکان دارو تجویز نکنه ، بعضی از پزشکهای ما به بیمارشون نمیگن قراره چه بلائی سرش بیارن که کار اشتباهی هست داروهارو مصرف میکنی میبینی عوارض جبران ناپزیری برات بوجود اورده ! شخصی رو میشنایم که اون هم سرع و شتنج داره پزشک به خانودش گفت باید بستری بشه . بعد مدتی از بیمارستان اعصاب مرخص شد اما یجوری شده هی یه کلمه رو تکرار میکنه مثل روانیا ! بردنش پیش پزشک دیگه خلاصه پروندشو خوند و به خانودش گفتن که ارتباط بین دوطرف مغز ایشون رو ازبین بردن؟! بخاطر اینکه دیگه تشنج نزنه ! خانودش خیلی داغون و ناراحتن !

 58. سلام شربت تگرتول بعد از چه مدتی اثر گذار است. دختر من 6 سال دارد و به دکتر مراجعه کرده ام ولیهنوز بعد از مصرف یک هفته هنوز تغییری در او دیده نشده است.مصرف 2میلیگرم صبح و 2 میلی گرم شب

 59. سلام من حدود 25 ساله که کاربامازپین مصرف می کنم اخیر دچار داغ شدن نوک انگشتتان پا شده‌ام آزمایشات آدم وجود نقرس می باشد و کاهش سطح ویتامین D3می باشد مصرف کاربامازپین می تواند باعث پایین آمدن سطح ویتامین D3 شود

 60. سلام.ممنونم از مطالب خوب وبلاگتون. همسربنده آقایی سی ساله هست که حدود ده سال پیش طی حادثه رانندگی و ضربه ای که به سرشون وارد شده دچار حالتی خاص میشن. برای مدت زمان حدود 30 ثانیه احساس میکنن که نمیتونن زمان و مکان رو تشخیص بدن.این حالت بعدازچند ثانیه برطرف میشه. وقتی این حالت بهشون دست میده اطرافیان متوجه مورد خاصی نمیشوند. فقط اینکه در این حالت ایشون به نقطه ای نامعلوم خیره میشن و چشم هاشون رو به سرعت و بصورت متوالی باز و بسته میکنن. طی پیگیری های پزشکی نوار مغز و… ایشون بدون مشکل بوده. ولی دکتر برای ایشون کاربامازپین و توپیرامات تجویز کرده. میخواستم بدونم آیا مصرف این داروها باید همیشگی باشه یا امکان درمان قطعی و عدم نیاز به مصرف دارو وجود داره؟ ضمن اینکه متاسفانه همسرم مدتی است که این داروها رو به صورت نامنظم مصرف میکنه. از پاسخگوییتون ممنونم

  1. مریم عبداللهی روانشناس , رواندرمانگر و نوروتراپیست

   سلام
   متاسفانه بدون بررسی مدارک پزشکی و بالینی در مورد نحوه مصرف و طول مدت درمان نمی توان اطلاعات دقیقی به شما داد .

  2. سلام.همسر شما صرع کوچک دارند و کاربامازپین تنها درمان ان است(من دوران کودکی صرع کوچک داشتم دقیقا با همین علائم و به دلیل ضربه)

 61. سلام پدر بنده 50 سالشه که سال 94 بخاطر تنگی کانال نخاعی جراحی کردن اما به مرور زمان دستها و پاهایش بی حس شدند و اخیرا حرکت برایشان مشکل شده و همش احساس فشار شدید تو بدنشون احساس میکنن با چندین ام آر آی هم که انجام شده علت و درمان بیماریشون مشخص نشده خواهش میکنم راهنمایی کنین خیلی درد میکشن.

  1. مریم عبداللهی روانشناس , رواندرمانگر و نوروتراپیست

   سلام
   با تمام مدارک پزشکی برای خانم دکتر وهابی نوبت ویزیت تهیه فرمائید.

 62. سلام.دختر 6 ساله ام از سال گذشته دو بار تشنج گرفته و کاربامازپین 200شبی یک قرص مصرف می کند ولی اکنون شب در خواب حرکات انگشت دست یا پا دارد.آیا باید دوز دارو بیشتر بشه یا خیر

  1. مریم عبداللهی روانشناس , رواندرمانگر و نوروتراپیست

   سلام
   با تمام مدارک پزشکی برای جناب دکتر شاهرخی در کلینیک شریعتی نوبت ویزیت تهیه فرمائید.

 63. سلام… من تگرتول با دوز 200 یکبار در روز مصرف میکنم بخازر تشنج… والان باردارم … آیا جنین ام ناقص الخلقه میشود؟؟؟؟… خیلی استرس دارم

  1. مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان

   نگران نباشید و فقط به پزشکتان جهت ازمایشات و سونوگرافی های احتمالی اطلاع دهید

 64. سلام پدرمن هشت سال است کاربا مازپین میخورد به علت یاد فراموشی و دست وپا کج شدن سفت شد ن تا حالا خوب بود چند روز میشود دوباره مریض شده است استفراغ هم دارد داکتر گفت فشار خونش بالا است حلا نمیدانم چی کار کنم

  1. مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان

   ربطی به مشکل قبلی ندارد و این مشکل جدیدی است و درمان جداگانه لازم دارد

 65. ابراهيم مردانيان

  سلام من مدت يك سالي است كه كف پاهام داغ ميشود ازمايشهام همگي نرمال است تست عصبهاي پاهام هم نرمال بود جديدا دگتر بهم قرص كاربامازاپين ٢٠٠ دو تا در روز داد خيلي داغي پاهام اروم تر شده ولي بنظرم فقط ارام شده چه پيشنهادي مي فرماييد

 66. با سلام و احترام من چندی پیش به علت فشار روحی دچار زونا شدم .اساتید و دوستان.اینترنم هم تایید کردند اما پزشک معالج برای درمان درد کاربامازپین را تجویز نمود 200 میل و 12 ساعت یک بار پس از خوردن دارو دچار حالت تهوع شدید و عدم تعادل در راه رفتن و سرگیجه میشوم پزشکم هم میگوید دارویت هممین است ..بقیه هم نظری ندارند..با تپجه

  1. مریم عبداللهی روانشناس , رواندرمانگر و نوروتراپیست

   سلام
   بهتر است به یک متخصص پوست نیز مراجعه کنید .

 67. سلام من الان 17ساله صرع دارم تا الانم کاربامازپین مصرف کردم ولی جدیدهدچار سرگیجه واختلال دوبینی پیدا کردم علتش چیه

 68. سلام…به غیر از همراه غذا قرص رو خوردن چه راه حل هایی برای کاهش تحریکات گوارشی هست.(مثلا قرص خاصی یا…).آخه همیشه که آدم نمیتونه یا تو موقعیت ثابت نیست تا این روند همراه با غذا رو حفظ کنه…من چند بار بدون غذا خوردم که معدم چند روز درد میکرد…

  1. مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان

   سلام
   راههای زیادی وجود دارد ولی بهتر است این درمان ها نیز توسط پزشک معالج خودتان تجویز گردد
   سپاس

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *