نکته ی سلامت روز: بیماری شما را ناخن هایتان می گویند

1)گودیهای کوچکناخن ها زبان بیماری شما

در این حالت تورفتگی یا گودی کوچکی بر روی ناخن ها دیده می شود،  در بیشتر مواقع دلیل بروز این گودیها بیماری پسوریازیس – یک بیماری التهابی پوست است که به صورت لکه های سرخ فلس مانند بر روی پوست ظاهر میشود و سلولهای پوست ناخن را نیز درگیر میکند. سوراخ سوراخ شدن ناخن همچنین می تواند با اختلالات بافت همبند، از جمله سندرم رایتر و آلوپسی آره آتا- اختلال خود ایمنی که موجب ریزش مو به شکل سکه ای می شود.

 

 

 

2) چماقی شکل شدن ناخن

ناخن ها زبان بیماری
زمانی اتفاق می افتد که ناخن شما در انتها به اطراف انگشت انحنا پیدا کند. چماقی شدن ناخن گاهی اوقات به دلیل اکسیژن کم در خون اتفاق می افتد.بعلاوه می تواند نشانه ی بیماریهای ریوی ، بیماریهای التهابی روده ، بیماریهای قلبی و عروقی و بیماریهای کبد و ایدز نیز باشند.

 

 

 

 

 

3) قاشقی شکل شدن ناخن

ناخن ها از بیماریهای شما می گویند
در این حالت ناخن ها نرم هستند و وقتی نگاه می کنید شبیه قاشق دیده می شوند این تو رفتگی ناخن می تواند به قدری باشد که یک قطره مایع را در خود نگه دارد. ناخن قاشقی شکل نشانه ی کم خونی ناشی از فقر آهن و یا بیماریهای کبدی هموکروماتوز – آهن را بیش از حد از مواد غذایی که می خورید جذب می کند- همچنین می تواند با بیماریهای قلبی و کم کاری تیروئید همراه باشد.

 

 

 

 

3) ناخن تری

ناخن ها از بیماریهای شما می گویند
شرایطی ناخن تری شناخته می شود که ناخن ها یک نوار تیره داشته باشند، گاهی این نوع ناخن به افزایش سن نسبت داده می شود. در موراد دیگر، می تواند از نشانه های یک بیماری جدی در زمینه های مانند بیماری کبدی و نارسایی قلب و دیابت باشد.

 

 

 

 

 

4) جدا شدن ناخن

ناخن ها از بیماریهای شما می گویند
در این حالت ناخن ها شل شده از بستر خود جدا می شوند. این جدا شدن گاهی اوقات با آسیب و عفونت همراه است. در موارد دیگر جدایی ناخن یک واکنش به داروی مصرفی یا محصول خاص مانند سفت کننده ی ناخن و یا چسب ناخن می باشد. بیماری پسوریازیس هم می تواند سبب جدا شدن ناخن شود.

 

 

 

 

 

 

5)زرد شدن ناخنناخن ها از بیماریهای شما می گویند

 

ناخن سالم رنگی زیبا و صورتی دارد.  ناخنها ی زرد میتواند به دلیل کمبود در پوست یا جداشدن ناخن از بستر اتفاق بیافتد و می توان آنرا نشانه بیماری های تنفسی یا برونشیت مزمن دانست. خانمهایی که معمولا از لاک ناخن بسیار تیره استفاده کرده یا تقریبا همیشه ناخنهایی لاک زده دارند، پس از پاک کردن لاک متوجه زردی اندک ناخن خود خواهند شد، اما در این مورد دلیلی برای نگرانی وجود ندارد. در این حالت ناخنها از لاک رنگ گرفته اند و با مدتی لاک نزدن به رنگ طبیعی باز میگردند.

 

 

6) پوسته پوسته شدن
ناخن از چندین لایه کراتین (نوعی پروتئین) تشکیل شده است. بهترین حالت زمانی است که این لایه ها برای شکل دادن به یک ناخن یک پارچه و محکم، کاملا به یکدیگر چسبیده باشند. اما زمانی که از ناخنها مراقبت نشود، مثلاً مدت زیادی در معرض آب بوده یا در مقابل هوای سرد و خشک باشد، این لایه ها ورقه ورقه میشوند. این حالت نه تنها نشان دهنده عدم رسیدگی کافی به ناخنهاست، بلکه میتوان به این معنی باشد که در رژیم غذایی شما اسید لاینولیک به اندازه کافی وجود ندارد. لاک ناخن به چسبندگی لایه ها کمک کرده و استفاده مکرر از کرمهای مرطوب کننده برای ناخن در طول روز میتواند بسیار مفید باشد. کمبود اسید لاینولیک نیز با مصرف روغنهای نباتی (در غذا و سالاد) برطرف خواهد شد.

7) شکنندگی ناخن

برخی از آمارها حاکی از این است که حدود 20% از زنان از سندرم شکنندگی ناخن رنج میبرند. ناخنهای شکننده، ناخنهایی هستند که نمیتوانند رطوبت را در خود نگهدارند، در نتیجه لایه های ناخن به کلی خشک شده و ترک میخورند. از نظر پزشکی ممکن است کم کاری تیروئید موجب خشکی پوست و ناخن شود.

از نظر تغذیه نیز، رژیم کم آهن نیز میتواند موجب نازکی و شکنندگی ناخن شود که با مصرف سبزیجات برگدار مانند اسفناج، گوشت قرمز و تخم مرغ میتوان از بروز آن جلوگیری کرد. ویتامین ب کمپلکس نیز در بهبود بخشیدن وضعیت ناخنهای شکننده مفید است.

8)نقاط سفید روی ناخن

نقاط کوچک سفیدی که بر روی ناخنهایی با حالات و رنگ کاملا سالم پدید می آیند، معمولا نشانه مشکلی جدی نیستند. در اکثر اوقات آنها علامت آسیبهای وارد شده به ناخن هستند. اگر پایه ناخن (جایی که سلولهای جدید ناخن تولید میشود) صدمه ببیند، نشانه های این ضربه به صورت نقاط سفیدی بر روی ناخن جدید دیده میشود. اما با توجه به اینکه رشد ناخن بسیار کند است، زمانی که این نشانه بر روی ناخن شما پدید می آید و شما آنرا میبینید، مدتها از زمان ضربه وارده گذشته و شما آنرا فراموش کرده اید.

اما اگر مطمئن هستید که به ناخن شما آسیبی وارد نشده و این نقاط سفید دائما بر روی ناخن شما وجود دارند، ممکن است به مشکلاتی چون اگزما یا داء الصدف دچار بوده یا رژیم غذاییتان کمبود روی (ماده موجود در غلات کامل، مرغ و غذاهای دریایی) داشته باشد.

منبع:

mayoclinic


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *