چرا تعداد نوزادهای پسر بیشتر از دخترهاست؟

نوزادها

در دنیا در مقابل هر 107 نوزاد پسر 100 نوزاد دختر متولد می شود. این نسبت مبهم تا حدی به دلیل سقط جنین عمدی و کشتن نوزادان دختر در کشورهایی مانند چین و هند است که تمایل بیشتری به داشتن فرزند پسر دارند. اما حتی با در نظر نگرفتن این عوامل، نسبت جنسیت مردان به زنان به طور کاملا طبیعی 105 به 100 است، به این معنا که میزان تولد پسرها بیشتر از دخترهاست، اما علت آن چیست؟

عوامل زیادی بر روی وجود یک کروموزوم Y یا یک کروموزوم X در اسپرم تاثیر می گذارند که همه آنها در باردار کردن تخمک مهم هستند. برخی از این عوامل عبارتند از سن پدر و مادر، عوامل محیطی، استرس، مرحله تخمک گذاری مادر و حتی اینکه آیا قبلا مادر فرزندی به دنیا آورده یا خیر. تمام عوامل نام برده برای تنظیم جنسیت در باروری موثر هستند و نسبت 105 به 100 را به وجود می آورند.

بسیاری از جمعیت شناسان بر این باورند که عدم تعادل جنسی در هنگام تولد ممکن است موجب تکامل بخش های دیگر شود. نوزادان پسر بیش از نوزادان دختر از مشکلات جسمی رنج می برند. این مسئله تا دوران بزرگسالی هم ادامه پیدا می کند، مردها بیشتر از زن ها یکدیگر را می کشند، بیشتر دچار بیماری می شوند و بیش از خانم ها اهل انجام فعالیت های پرخطر هستند که تمام این موارد باعث افزایش مرگ و میر در بین مردان در سنین جوانی می شود. به هرحال این عوامل تعادل جنسی را برقرار نمی کنند، اما تا حد زیادی تعداد دختران و پسران را به یکدیگر نزدیک می کنند. در میان کل جمعیت انسانی، نسبت مردان به زنان 101 به 100 می باشد.

چرا این نسبت کاملا برابر نمی شود؟ در کشورهای توسعه یافته تعداد زنان بالغ بیشتر از مردان است. تعصبی که نسبت به مردان در جمعیت کل جهان باقی مانده است، احتمالا یکی از مهم ترین عواملی اس که پیامدهایی در پی دارد، از جمله: سقط جنین در خانم هایی که جنین آنها دختر است و انتخاب جنسیت فرزند در برخی قسمت های آسیای جنوب شرقی و خاورمیانه، که ترجیح آنها نوزاد پسر است.

10 نکته جالب در مورد نوزادها

در ادامه به چند مورد در مورد نوزادهای تازه متولد شده اشاره می کنیم که شاید تاکنون نشنیده باشید.

 • اولین مدفوع نوزادها بو ندارد.

اولین مدفوع نوزاد که یک ماده سیاه و قهوه مانند است از مخاط و مایع داخل رحم و هر چیز دیگری در رحم که مکمل هضم است تشکیل شده است، اما هنوز باکتری های روده چیزی تولید نکرده اند که بو داشته باشد. به محض شروع تغذیه نوزاد، باکتری های داخل روده نیز شروع به کار می کنند.

 • تنفس نوزادها گاهی متوقف می شود.

نوزادها در زمان خواب به طور موقت و به مدت 5 تا 10 ثانیه تنفس خود را متوقف می کنند. تنفس نامنظم نیز کاملا طبیعی است. اما اگر نوزاد بیشتر از 10 ثانیه تنفس خود را متوقف کرده و دچار تغییر رنگ چهره شد، کمک های اورژانسی نیاز خواهد بود. زمانی که نوزاد هیجان زده است یا پس از گریه کردن ممکن است بیشتر از 60 بار در دقیقه نفس بکشد.

 • لوزه های نوزادها دارای جوانه های چشایی است.

گرچه نوزادان دارای حسگرهای چشایی برابر با کودکان و جوانان هستند، اما حسگرهای چشایی نوزادان بخش های بیشتری را پوشش می دهد، از جمله لوزه ها و پشت گلو. یک نوزاد تازه متولد شده می تواند طعم های شیرین، تلخ و ترش را حس کند، اما طعم شور را نمی تواند بچشد (تا حدود 5 ماهگی).

 • در ابتدا گریه نوزادها بدون اشک است.

اشک نوزادان تا حدود یک ماهگی خارج نمی شود. اواخر بعد از ظهر و سر شب زمان نخستین گریه های نوزاد است که بدون دلیل هستند و هیچ چیز به آرام کردن نوزاد کمک نمی کند.

 • نوزادان تازه متولد شده دارای پستان هستند.

در ابتدای تولد به نظر می رسد دخترها و پسرها دارای پستان های کوچکی هستند که گاهی ممکن است حتی ترشحات شیر هم داشته باشند. به هرحال نوک پستان نوزادان را فشار ندهید. نوزاد از مادر استروژن جذب کرده و ترشحات طبیعی هستند و طی چند هفته برطرف می شوند. نوزادان دختر هم ممکن است دچار پریود کوچکی شوند که تنها چند روز طول می کشد.

 • نوزادان تمایل دارند صورت خود را به سمت راست بچرخانند.

تنها 15 درصد نوزادها زمانی که به پشت خوابیده اند، صورت خود را به سمت چپ متمایل می کنند. به نظر می رسد این مسئله به یک ژن مربوط می شود. این تمایل تا چند ماه طول می کشد و تا حدی علت راست دست شدن اکثر نوزادها را توضیح می دهد.

 • مغز نوزادها کاملتر از ان است که تصور می شود.

گرچه مغز نوزاد بزرگتر می شود – بیش از دو برابر اندازه خود در سال اول – به هرحال بیشتر سلول های عصبی خود را که حامل پیغام های الکتریکی هستند، دارد. بسیاری از این سلول های عصبی اگر از بین بروند جایگزین ندارند، بنابراین بزرگسالان تعداد کمتری از این سلول ها را دارند. با بزرگتر شدن نوزاد ارتباط بین سلول ها منظم شده و به تمرکز آنها کمک می کند.

 • نوزادان پسر دچار نعوظ می شوند.

این شرایط اغلب قبل از دفع ادرار بروز می کند و علت دقیق آن مشخص نیست. حتی گاهی از طریق سونوگرافی هم نعوظ نوزاد مشاهده می شود.

آلت نوزاد در ابتدا تولد ممکن است کمی بزرگ به نظر برسد که این امر طبیعی است. هورمون های موجود در بدن نوزاد و مادرش بر روی این مسئله تاثیر می گذارند. به علاوه نوزاد در ابتدای تولد ممکن است به طور طبیعی کمی ورم داشته باشد.

 • نوزادها به راحتی می ترسند.

ترساندن نوزاد تازه متولد شده کار سختی نیست. یک صدای بلند، نور زیاد، حرکت ناگهانی، یا حتی گریه های خود نوزاد باعث ترس وی می شود.

 • برخی نشانه های موجود در ابتدا تولد ناپدید خواهند شد.

برخی نشانه ها که در ابتدا تولد بر روی بدن نوزاد مشاهده می شوند و معمولا به رنگ قرمز یا صورتی هستند، اغلب طی چند سال برطرف می شوند. علت بروز این لکه ها مشخص نیست.

[toggle title=”گروه پزشکان جایروس را به خاطر بسپارید!” state=”open” ]ما بهترین ها را در ایران به شما معرفی می کنیم. سایت جایروس اولین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی مغز و اعصاب و روان در کشور فعالیت علمی و تحقیقاتی می کند. گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغزو اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی به شما کمک می کنند. همین حالا می توانید از طریق صفحه تماس با ما  از متخصص مورد نظر خود نوبت بگیرید. اما چرا برای درمان گروه پزشکان جایروس را انتخاب می کنید؟ زیرا:

 • پزشکان ما با شما صادق هستند و رویه کار در این مجموعه به این صورت است که اقدامات اضافی تشخیصی و درمانی انجام نمی شوند و در نتیجه هزینه های دریافتی در این مرکز از مراکز مشابه بسیار ارزان تر است.
 • متخصصین ما دارای تسلط و تجربه کافی در امر طبابت می باشند و همگی دارای رزومه موفقی هستند. اغلب همکاران این مجموعه علاوه بر تحصیلات تخصصی در یک رشته خاص، در یک رشته فوق تخصصی نیز آموزش دیده و مهارت دارند.
 • خدماتی که توسط گروه پزشکان جایروس به شما ارائه می شود جامع و کامل است و معمولا شمارا از نیاز به مراجعه به مراکز متعدد و متفرقه بی نیاز می کند.
 • آخرین مرکزی که برای به دست آوردن سلامت مراجعه خواهید کرد، دپارتمان های گروه پزشکان جایروس خواهد بود؛ مطمئن باشید سلامت خود را به دست خواهید آورد.
 • در امر اطلاع رسانی تمام تلاش خود را می کنیم تا اطلاعاتی کامل و دقیق به شما ارائه دهیم.

در ادامه بهتر است بدانید گروه پزشکان جایروس برای اطلاع رسانی تنها به این سایت بسنده نکرده است. مجموعه سایت های ما در تمام زمینه ها فعال هستند و به سوالات پزشکی شما پاسخ می دهند.

مجموعه سایت های ما (علاوه بر سایت جایروس) عبارتند از:

www.sabzosalem.com (مرجع بزرگ و رایگان اطلاعات پزشکی کشور مجهز به سیستم های ویزیت مجازی، تست های سلامت، داروشناسی، دانشنامه بیماری ها و هزاران صفحه اطلاعات پزشکی رایگان)

www.zibaan.ir (مرجع اطلاعات زیبایی و پوست کشور با معرفی برترین مراکز پوست و لیزر در کشور)

اجازه بدهید بهترین ها برایتان اتفاق بیفتد. تصمیم با خود شماست.[/toggle]

[button color=”blue” size=”medium” link=” http://www.webmd.com/parenting/baby/ss/slideshow-baby-strange-facts” target=”blank” ]منبع شماره 1[/button]   [button color=”blue” size=”medium” link=” https://www.livescience.com/33491-male-female-sex-ratio.html” target=”blank” ]منبع شماره 2[/button]

نگارنده و محقق: سمیه محمدی


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *