سایت تخصصی پزشکی و دارو | متخصص مغز و اعصاب |متخصص روانپزشکی | کلینیک روانشناسی | مرکز مشاوره ازدواج | زوج درمانی | تست خواب | درمان خروپف

نخستین رابط غیر تهاجمی مغز انسان به انسان

رابطه مغز با مغز

محققان دانشگاه واشنگتن باور دارند که برای اولین بار رابط غیر تهاجمی ( بدون اینکه چیزی را وارد بدن انسان کنند) مغز انسان به انسان را تولید کردند، یک محقق توانست یک سیگنال از مغز خود را از طریق اینترنت به مغز همکارش بفرستد و انگشتان همکارش را روی صفحه کلید به حرکت در آورد.

در حالی که پژوهشگران دانشگاه دوک ارتباط مغز دو موش را نشان داده بودند و محققان دانشگاه هاروارد نیز رابط بین مغز یک انسان و موش را نشان داده بودند، رائو و همکارش در این آزمایش برای اولین بار رابط مغز انسان به انسان را نشان دادند.

 

ستوکو می گوید:تا کنون  اینترنت یک راه برای ارتباط رایانه ها بود اما در حال حاضر می تواند یک راه برای اتصال مغز ها باشد، ما می خواهیم، دانش را از یک مغز بگیریم و مستقیماً از مغزی به مغز دیگر انتقال دهیم.

رابطه بین دو مغز

پژوهشگران برای تکمیل آزمایش خود از یک ارتباط اسکایپی غیر ویدوئی، صفحه کلید کامپیوتر، یک کلاه با الکتردهای تعبیه شده روی آن و یک کلاه شنای دیگر به عنوان محل سیم پیچ تحریک مغناطیسی استفاده کردند،سیم پیچ تحریک درست روی موتور سمت چپ( مسئول کنترل حرکت دست ها) آندریا ستوکو قرار داده شد.

در این مطالعه رائو به صفحه ی رایانه نگاه کردو یک بازی ساده را در ذهن انجام داد،وقتی می خواست توپ را هدف شلیک کند، حرکت دست راست خود را تصور کرد( نه این که اینکار را انجام دهد فقط با دقت تصور کرد) که دکمه ی آتش را می زند. تقریباً در همان لحظه، گوش گیر خنثی کننده ی سر وصدا را به گوش داشت و به صفحه رایانه هم نگاه نمی کرد بدون اراده انگشت اشاره ی خود را برای فشار دادن کلید اسپیس به منظور آتش کردن توپ را جلو برد، ستوکو حسی که در آن لحظه ی غیر ارادی داشت را به یک تیک عصبی تشبیه کرده است.

محققان برای ضبط و تحریک مغز، از فن آوریهای که کاملاً شناخته شده است، استفاده کردند:

از EEG که معمولا توسط پزشکان و محققان برای ثبت فعالیت های مغز به شکل غیر تهاجمی روی پوست سر قرار داده می شود. واز تحریک مغناطیس مغز(TMS) روشی که در آن فعالیت الکتریکی در مغز تحت تأثیر میدان های مغناطیسی قرار می گیرد و میدان مغناطیسی از طریق ایجاد پالس هایی که توسط یک سیم پیچ 8 شکل ایجاد می شود، بر روی پوست سر گذاشته می شود.

پژوهشگران می گویند: از این فن آوری ها می توان برای کمک به خلبانی که قادر به کنترل و فرود هواپیما نیست و یا به معلولان برای برقراری ارتباط و رساندن پیام به دیگران استفاده کرد.

منبع            

اگه دوست داشتید ستاره بدید!

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغز و اعصاب و روان در ایران

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

نقطه قوت مجموعه پزشکان جایروس نه لوستر های زیباست و نه تزییات راهرو! بلکه پزشکان و روانشناسان قوی است، کادر درمانی جایروس در تمام کشور بی نظیر است

ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغز و اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما مردم عزیز خدمت رسانی می کنند.

2 نظرات
  1. مهدی می گوید

    با این حساب دیگه در مدرسه ها تخته میشه:))) آخ جون

    1. مرکز تحقیقات کلینیک آلومینا می گوید

      مدرسه بله ولی آموزش نه!

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: