نحوه برخورد با همسر خودشیفته و نارسیست!

مشاوره با دوست معتمد

با یک فرد بزرگتر، با تجربه و دوست  معتمد مشاوره کنید. در میان گذاشتن مشکلات خود  با دوست و بزرگتر معتمد  به شما در نحوه برخورد با همسر کمک می کند. شاید آنها در رابطه با گذشته همسر شما از موضوعی اطلاع داشته باشند که شما نسب به آن آگاه نباشید، برای مثال این مشکل شخصیتی از دوران نوجوانی و کودکی همراه او بوده است با پدیده ای نوظهور است؟

 • با خانواده همسر خود درباره شرایط روحی همسر صحبت کنید. شاید مشکلاتی در زندگی گذشته او وجود داشته است که شما با آگاهی یافتن درباره آنها می توانید مشکلات را کاهش دهید.
 • از خانواده همسر یا دوستان درباره نحوه برخورد آنها با همسر شما در زمان گذشته صحبت کنید. شاید آنها تجربه بیشتری نسبت به شما داشته باشند.

ریشه یابی مشکلات

سعی کنید ریشه مشکلات را پیدا کنید. گاهی اوقات مردان نیز احساس ناامنی می کنند. وقتی که همسر شما به صورت ناگهانی شروع به بروز رفتارهای غیر عادی می کند، از خود سوال کنید چه اتفاقی افتاده است که او چنین رفتارهایی را از خود نشان می دهد. خود را جای او قرار دهید، تا با گوشت و پوست خود احساس کنید چه موضوعی او را می آزارد.

 • برای مثال شرایطی پیش می آید که همسر شما از موضوعی آزرده است و همزمان با این شرایط، شغل مناسبی به شما پیشنهاد شده است. در اینجا همسر خودشیفته شما احساس می کند که لیاقت همسری شما را ندارد و برای شما کافی نیست. در این حالت تمام تلاش خود را به کار می گیرد تا توجه و مراقبت شما را به خود جلب کند.
 • زمانی که همسرتان به شما می گوید که زندگی او آنطوری نیست که آرزویش را داشته است، در پاسخ شما عکس العمل تند نشان ندهید، بلکه بگویید شاید اینطور باشد ولی ما چیزهایی تو زندگی مشترکمان داریم که دیگران حسرات آن را می خورند. بنابراین با تلاش و همکاری همدیگر می توانیم نقاط ضعف زندگی مان را برطرف کنیم. بعد به رابطه خوب زناشویی و نکات مثبت زندگی با هم اشاره کنید. بعد به مواردی اشاره کنید که می توانید آنها را قوت ببخشید و تغییر دهید.

بهانه گیری همسر

 • اگر همسر شما بی قراری و بهانه گیری می کنید، اینطور عنوان کنید: همسرم من کاملا درک می کنم که در حال حاضر سرحال نیستی، اما این چیزی از تو و ارزش تو در زندگی من کم نمی کند. شغلی که من اخیرا بدست آوردم، باعث نمیشود که نظر من به زندگی مان تغییر کند.

سعی کنید تشخیص دهید که آیا همسر شما مایل به تغییر شخصیت خود هست یا خیر. اگر همسرتان رضایت دارد که نکات منفی شخصیتی خود را کنار بگذارد و تغییر دهد، مطمئنا راهی برای حل مشکل او وجود دارد. اما اگر همسرتان از ته دل راضی به تغییر خود نباشد، هیچ کاری از دست هیچکس بر نمی آید.

تغییرات همسر خودشیفته

 • در این باره با همسر خود صحبت کنید و ببینید که عکس العمل او چیست. شما می توانید صحبت های خود را با لحنی جدی و صادقانه شروع کنید. به همسر خود گوشزد کنید که در این رابطه شما فراموش شده اید و همه چیز طبق نظر او انجام می شود. اگرچه این مورد برای بسیاری از افراد مغرور و خودخواه موثر واقع نمی شود، اما اگر از طریق چاپلوسی و تعریف و تمجید از همسر کار خود را پیش ببرید، بی شک به نتیجه دلخواه دست پیدا می کنید. مثلا به همسر خود بگویید که تو مرد ایده آل زندگی من هستی، نان آور خانه، مردی قوی که امنیت خانه من را تامین می کند و بعد به سراغ اصل مطلب بروید.

در مقابل پیشرفت هایی که از خود نشان می دهد یا تغییراتی که در شخصیت خود ایجاد می کند، به او پاداش دهید. گاهی از او بخواهید که در کارها به شما کمک کند.

پاداش دادن به همسر

 • اگر از او می خواهید که گل های باغچه را مرتب کند یا درختان را هرس کند، به او قول دهید که اگر این کار را برای شما انجام بدهد، در مقابل شما نیز کاری برای او انجام می دهید که موجبات خوشحالی او را فراهم کند، برای مثال غذای مورد علاقه او را درست می کنید. با این کار همسرتان بتدریج متوجه می شود تا کاری برای شما انجام ندهد از پاداش خبری نیست.

کاملا به همسرتان توجه داشته باشید. همسر شما شریک زندگی شماست؛  شریک غم ها و شادی که دوست دارد دوست داشته بشود. توجه و ابراز عشق و محبت به او به معنای بدتر کردن شرایط و دامن زدن به رفتارهای بد او نیست. زمانی را به با هم بودن اختصاص دهید. به او بگویید که او را از صمیم قلب دوست می دارید. برای آخر هفته و کارهایی که می توانید با هم انجام دهید، برنامه ریزی کنید. در طول روز به همدیگر پیام بدهید و از حال یکدیگر باخبر شوید. چنین توجه و ابراز محبتی، فرد خودپسند و خودخواه را سیراب می کند چون به او توجه میشود.

توجه به همسر

 • هر شب به اندازه 45 دقیقه یا کمتر با همدیگر در مورد اتفاقاتی که در طول روز برای همسرتان رخ داده است، صحبت کنید. مطمئن بشوید که او به حرف های شما توجه می کند. اگر راضی به انجام این کار نبود، شما صحبت های خود را به سمت همان موضوع ببرید.

 

 • زمانی که برای فعالیت های آخر هفته برنامه ریزی می کنید، جوری کارها را ترتیب بدهید که او همواره مرکز توجه باشد. برای مثال، وقتی تصمیم می گیرید که برای آخر هفته با هم به سینما بروید، اینطور عنوان کنید که من می دانم تو دوست داری این فیلم را تماشا کنی ولی امکانش هست که امروز این فیلم رو ببینیم؟ یا زمانی که می بینید به کوه رفتن و پیاده روی علاقه دارد، به صورت ناگهانی عنوان کنید که چطوره این هفته برای هواخوری و کاهش استرس، با هم پیاده روی یا کوه نوردی برویم.

صبور باشید. بدانید که تغییرات به صورت ناگهانی رخ نمی دهد و پروسه درمان زمانبر است. انتظار معجزه نداشته باشید. به صبور بودن، مهربان بودن ادامه بدهید و تلاش کنید شرایط همسر خود را درک کنید.

صبور بودن

 • او را تحقیر و توهین نکنید. با رفتارها و گفتارهای طعنه آمیز خود او را خشمگین نکنید.
 • همان طور که رفتار او را ارزیابی می کنید، مهربان و صبور باشید. ببینید او هم برای اختلال شخصیتی خود تلاش می کند یا خیر؟ آیا او هنوز هم با شما بد برخورد می کند؟ آیا این رابطه ارزش ادامه دادن و تحمل سختی ها را دارد؟

در این میان، از سلامت روحی و جسمی خود غافل نشوید. جایگاه خود را در زندگی زناشویی مشخص و محکم کنید. کنترل برخی امور را بدست بگیرید، خواه امور مالی زندگی باشد، خواه امور منزل، یا هر چیز دیگر. افراد مغرور و خودپسند همیشه این تصور را دارند که مهمترین نقش را در زندگی ایفا می کنند، سعی کنید او را متوجه سازید که شما و زندگی زناشویی تان به اندازه او مهم و با ارزش است.

توجه به خود

 • با همدیگر شوخی های سالم کنید. اگر همسر شما فکر می کند که خیلی همسر عالی است، با شوخی و جوک به او بفهمانید که عکس این مورد حقیقت دارد. به او کمک کنید تا به درستی به اشتباهات و نقاط ضعف خود پی ببرد. او را متوجه کنید که علاوه بر او، کسان دیگری نیز در زندگی شما وجود دارند که وجودشان به اندازه او با اهمیت و با ارزش است.

قدر خود را بدانید. خود را دست کم نگیرید عزت نفش خود را حفظ کنید. همسران خودشیفته و نارسیت تصور می کنند چون سخت کار می کنند و هزینه مخارج زندگی را می پردازند، خیلی با ارزش و مهم هستند. هیچ قانونی به او این اجازه را به او نمی دهد که با شما با بی احترامی رفتار کند.

قدر خود را بدانید!

 

 • به خاطر داشته باشید که برخورد و کشمکش با همسر، شرایط را بدتر می کند. برای خود ضوابط و معیاری قرار دهید و به آنها باور داشته باشید. قبل از بالا گرفتن دعوا، کنار بکشید و بگذارید صلح در میان شما برقرار شود. اما اگر فکر می کنید که شرایط تغییری نخواهد کرد، حتما به مشاور مراجعه کنید.

همسران خودشیفته اعتماد به نفس شریک زندگی خود را نابود می کنند. تلاش کنید که اعتماد به نفس از دست رفته را جبران کنید. سعی کنید از قرار گرفتن در شرایط پیچیده ای که همسرتان برای شما فراهم می کند، خودداری کنید. زمانی که مستقیم در چشمان شما نگاه می کند و دروغ میگوید، قوی باشید و سعی کنید آرامش خود را حفظ کنید.

حفظ عزت نفس

 • برای خود سرگرمی ایجاد کنید. بخشی از بدست آوردن اعتماد به نفس از دست رفته، احساس مهم بودن و با ارزش بودن است. به فعالیت هایی بپردازید که توانایی های واقعی شما را نشان می دهد. در کلاس های خیاطی و آشپزی شرکت کنید، به صورت مرتب ورزش کنید و برای خود داستان بنویسید. کاری را انجام دهید که موجبات شادی شما را فراهم میکند.

زمانی که همسر شما کنترل اعصاب خود را از دست می دهد، از او کناره بگیرید و محل دعوا را ترک کنید. اتاق را ترک کنید، خود را به فعالیت دیگری مشغول کنید. این کار به هیچ عنوان به معنای کم آوردن در رابطه یا ضعف شما نیست. بلکه درایت و شخصیت قوی شما را نشان می دهد.

670px-Deal-With-a-Narcissistic-Husband-Step-19

از آنجایی که همسر به شما توجه و محبت نشان نمی دهد، محبت خویشاوندان و دوستان را جایگزین آن کنید. این کار باعث می شود که عزت نفس شما حفظ شود و احساس امنیت کنید.

همصحبتی با دوستان

گزینه جدایی و طلاق را در نظر داشته باشید. اگر احساس می کنید که زندگی شما به شرایطی رسیده است که هیچ راه بازگشتی وجود ندارد و تنها موجبات تباهی شما را فراهم می کند و قصد همسر تنها سوء استفاده از محبت و توجه شماست، شاید زمان آن رسیده است که زندگی را ترک بگویید.

طلاق

 • به هنگام جدایی و طلاق از حق خود دفاع کنید و بی محابا باشید. خود را ضعیف در مقابل همسر نشان ندهید، به گونه ای که زندگی شما بدون او پوچ خواهد بود. بدون پرخاشگری و توام با آرامش و عقلانیت، خطاها و عیب های همسر خود را به او یادآوری کنید.

670px-Deal-With-a-Narcissistic-Husband-Step-21

 • در دادگاه از خطاب کردن همسر خود با عنوان “خود شیفته، خودخواه یا نارسیست” توجه دشاته باشیدف چون ممکن است دادگاه با این مسائل آشنایی نداشته باشد و صحبت های شما توهین به همسر تلقی شود. بنابراین، سعی کیند الگوی رفتاری افراد نارسیست را به آنها توضیح دهید.

 

منبع:

http://www.wikihow.com/Deal-With-a-Narcissistic-Husband

نگارنده: حدیث بختیاری

[divider]

کلینیک فوق تخصصی مشاوره آلومینا 

4.3 3 votes
امتیاز دهی به این نوشته

بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

به دلیل شیوع کرونا، مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

 

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021 ☎

واحد انجام تست خواب ☎ 02122639401 ☎

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب ☎ 02122648627 ☎

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021 ☎

 واحد مغز و اعصاب و روان غرب تهران (آزادی) ☎ 02166158469 ☎


درمان بی خوابی

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

 


درمان افسردگی

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


 

عضویت
Notify of
guest
9 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
sara

سلام
من با ادم خودشیفته که یکی مادرم و یکی همسر سابفم بود زندگی کردم.زندگی جهنمه.بغیر از این موارد ادمای بسیار عصبانی همه چیز را میخوان کنترل کنند.براشون انسانیت مهم نیست و در نهایت بگم کینه ای هستند .اصلا از کسی معذزت نمیخوان.خلاصه نمیشه به هیچ عنوان باهاشون کنار اومد تازه شکاکیم دارن.
هیج جور نمیشه باهاشون کنار اومد کافیه فقط یک اشتباه کنین از زندگی خودتونم بیزار میشین

ليلى

به عنوان آدمى كه سه سال با يك شخص خودشيفته زندگى كرده و باور كنين تمامى نصيحت هاى بالا رو كم و بيش انجام داده، به شما ميگم كه تا جايى كه ميتونين و توان دارين از اين افراد دورى كنين. آنها تمامى انرژى روانى و احساسى شما رو براى نيازهاى نا تمام خود از بين ميبرند و كل احساس اعتماد به نفس مثبت و عزت نفس شما رو لگدمال خواهند كرد. صحبت بااونها هيچ تاثيرى جز ازبين رفتن روح و روانتان نداره و با اينكار فقط بهانه دستشون ميدين كه با حرفهاى خودتون تحقير و قضاوتتون كنن. براى اونها… Read more »

محمد

سلام،دقيقا

رویا

فقط خوندم و اشک ریختم.چرا و چرا ……گناهم چی بود با خود شیفته ازدواج کردم…….جهنم بهتر از زندگی منه!!!؟؟؟؟؟؟؟؟؟

عاطفه

منم فقط خوندم و اشک ریختم بحال خودم،قبل از ازدواجم موقعیت شغلی و اجتماعی خوبی داشتم و بسیار ادم فعال و پر تلاشی بودم و به معنای واقعی یه ادم موفق واسه خودم و جامعه بودم ولی بعد از 6ماه یه کاری کرد که حتی اعتماد بنفس حرف زدنم دیگه ندارم،داغووووونم، جهنم همین زندگی ای که با این ادم خودخواه و مغرور و خودشیفته دارم،از روز اول عروسی ارزوی مرگ منو رها نمیکنه،الانم که دو ساله داره از ازدواجم میگذره هروز که تو خونه تنهام به خودکشی فکر میکنم،دیگه هیچ راهی ندارم…ای کاش میشد این جهنم تموم میشد…

مرمر

متاسفم
منم مثل توام
بی درک هستند

صدف

منم ۱۷ساله با ی ادم خودشیفته زندگی میکنم ،قبل از ازدواج دانشجوی پرستاری بودم ولی حالا خانه دارم اصلا نذاشت کار کنم،،دروغ زیاد می گه،همه ادمها رو از. بالا نگاه میکنه،بلند پروازه،ی روز می خواست بازیگر. بشه ی روز خواننده این اواخر. م کاندیدای شورای شهر. شد. که نیمی از سرمایه زندگیمون رفت،خلاصه بد دردیه سر. کردن با ادم خودشیفته و مغرور…..

علی

سلام منم پدرم شخصیت خودشیفته خطرناک داره مادرم هم اختلال شخصیت مرزی داردعرض کنم خدمتتون که الان ۲۷سالمه ازبچگی توی خونمون جنگ ودعوابوده هیچ وقت عشق و محبت واقعی درزندگی مان نبوده الان خودم هم اختلال شخصیت مرزی گرفتم شایدباورتان نشودکه اختلال شخصیت ازنوع اشفته-نارسیست-اسکیزوتایپال-نامید-خودتخریب گرراتجربه کرده ام چون هر وقت من می‌خوام کمی درست بشم پدرم تغییررفتارمیده دوباره حالم خراب میشه بیمارستان روانی هم بستری شدم چندبارهم اقدام به خودکشی داشتم حالم ازپدرم بهم می‌خوره آخه این شددنیالعنت به این زندگی

سلام دوست عزیز
بابت شرایطی که ذکر کردید متاسفیم. توصیه می شود تحت نظر روانپزشک قرار گیرید تا بتوانید مسیر درمان را طی نمایید و با راهکارهای ازائه شده از سوی درمانگر و دارو درمانی، احساس مثبت را در خود بازیابید.
پیشنهاد میکنیم لینک زیر را نیز مطالعه فرمایید. در دیگر مقالات سایت نیز به تفصیل به این موضوع پرداخته شده و مطالعه آن برایتان موثر می باشد.

https://gyrusclinic.com/%D9%BE%D8%A7%D9%86%D8%B2%D8%AF%D9%87-%D9%86%DA%A9%D8%AA%D9%87-%DA%A9%D9%84%DB%8C%D8%AF%DB%8C-%DA%A9%D9%87-%D8%AE%D8%A7%D9%86%D9%88%D8%A7%D8%AF%D9%87-%D8%A7%D9%81%D8%B1%D8%A7%D8%AF-%D9%85%D8%A8%D8%AA/

9
0
نظر دارید؟ سوالی دارید؟x