مواردی که کودک را دچار اضطراب مدرسه می کند

اضطراب مدرسه

همه ی ما  می دانیم که کودکمان ممکن است در روز اول مدرسه کمی هیجان زده، مضطرب و یا شاید کمی عصبی باشد، اولین قدم برای کمک به آرام کردن آنها  شناخت دلیل اضطراب  آنها است.
اینجا به  مواردی که می تواند کودک شما در محیط مدرسه نگران کند اشاره می شود.

_  شرایط جدید
اینکه فرزند شما در روز اول مدرسه وقتی وارد محیط جدیدی می شود، عصبی باشد طبیعی است، صحبت در مورد چگونه بودن روز اول مدرسه، می تواند کمک کننده باشد، وقتی کودک می داند چه چیزی در انتظار او است اضطراب کمتری را تجربه می کند. به کودک خود یاد آوری کنید که هر کسی در همین روز کمی مضطرب است و با گذشت زمان این اضطراب از بین می رود. اشاره کنید که خیلی زود برای تو معمولی می شود و راحت  به مدرسه خواهی رفت، تا حد امکان، برای چند روز اول، برنامه ی خود را طوری تنظیم کنید که زمان بیشتری را با کودک خود باشید بخصوص بلافاصله بعد از مدرسه.

_  شکست
سخت بودن تمرینات و درس برای آنها، این فکر که بلد نیستم،جوابها یادم رفته است، نمره خوب نمی گیرم،یا اینکه سرکلاس نتوانسته جواب صحیح را بدهد می توانند او را نگران کنند، او را در آغوش بگیرید و بگویید که همه ی ما ممکن است اشتباه کنیم،کم کم یاد می گیری ،  سعی کنید به خاطر تلاش هایش او را مورد تشویق قرار دهید.

_  اضطراب امتحان
بسیاری از کودکان از اسم امتحان و یا در محیط امتحان دچار ترس و اضطراب می شوند، آنها در مورد زمان امتحان و اینکه می توانند موفق باشند نگران هستند، یک راه کمک به این کودک این است که کمک کنیم مطالعه کند و احساس آمادگی کند، به او یاد آوری کنید که تو همه چیز را خوب به یاد داشتی و موفق می شوی، به او اعتماد به نفس بدهید.

_  اضطراب اجتماعی
کودکان ممکن است نگران ارتباطات خود باشند، اینکه می توانند دوست پیدا کنند یا کودکان دیگر به او طعنه می زنند و او را مسخره می کنند، اینکه دیگران راجع به او چه فکری می کنند،همه کودک را نگران می کند، از ظاهر و رفتار خوب کودک خود تعریف و تمجید کنید، در مورد راه های دوست پیدا کردن با او صحبت کنید. یاد دادن مهارتهای اجتماعی و مهارت های حل مسئله، یک  پشتوانه ی خوب برای سلامت روانی کودک در مدارس و محیط اجتماعی خواهد بود.

_  فشار کودکان دیگر و همکلاسی ها
گاهی اوقات کودکان دیگر، دلیل نگرانی  فرزند شما هستند،کودک خود را تشویق کنید تا در مورد نگرانی های خود صحبت کند، وقتی موردی را اشاره کرد به جای اینکه سریع اقدام کنید  و مداخله کنید؛ سعی کنید به کودک خود یاد دهید چگونه با مشکلات مقابله کند، می توانید راه حل های ممکن را  با کودک خود بررسی کنید، حل مسئله با کودک به جای حل مسائل کودک به او کمک خواهد کرد بتواند به طور مستقل با مسائل روبه رو شده و مقابله کند.

_  آزار  و اذیت کودکان دیگر
کودکان دیگر ممکن است کودک شما را اذیت کنند، این می تواند  دعوا و کتک کاری ساده باشد تا آزار جنسی . این موارد می تواند بسیار نگران کننده باشد ، سعی کنید این مورد را جدی بگیرید، رابطه شما با کودک باید صمیمی باشد تا این موارد را برای شما تعریف کند، نیاز است خود شما با او وارد صحبت شوید و بخواهید تعریف کند که مدرسه چطور بود و چه اتفاقاتی افتاد.

_  شرایط خانواده
ممکن است شرایط خانوادگی بد، افسردگی پدر  یا مادر، مریضی یکی از والدین، اختلافات خانوادگی دلیل عدم علاقه کودک به مدرسه رفتن باشد.در این مورد باید سعی کنید محیط خانه و روابط خانوادگی را بهبود دهید.

اگر ترس و اضطراب  در طول سال تحصیلی ادامه دار بود سعی کنید، با مسئول و مشاور مدرسه صحبت کنید و از آنها کمک بگیرید.

 

راهنمای اخد نوبت از کلینیک های آلومینا

 

 

[divider]

لعیا عباسی

لعیا عباسی اصل – کارشناس ارشد علوم تربیتی


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *