مهم ترین چیزی که یک کودک نیاز دارد !

بازی مادر و کودک

مهم ترین چیزی که کودکتان نیاز دارد !

نیاز به توجه در کودک

فرزندان ما برای زندگی کردن وداشتن روح و روان سالم علاوه بر آب و هوا و غذا به توجه کردن نیز وابسته اند و این مساله بسیار مهمی برای کودکان است.

خود ما نیز وقتی توسط حضور دیگری درک میشویم بسیار خرسند شده و تبعات بهتری در رفتارمان خواهیم داشت.به عنوان مثال وقتی در یک اتاق نشسته اید و کسی راکه به وی علاقمندید ناخواسته وارد اتاق میشود او را با نگاه و لبخندتان متوجه حضورش می کنید این بدان معنی است که شما به وی توجه کرده اید.

توجه (مثبت – منفی)

اما باید خدمت والدین محترم بگوئیم که توجه میتواند به دو نوع مثبت و منفی تقسیم شود، حال در مثال بالا وقتی فرد وارد اتاق میشود و شما رویتان را برگردانید

در واقع به وی توجه کرده اید اما از نوع منفی ، پس روی برگرداندن،کتک زدن، ناسزا گفتن و … میتواند از نوع توجه منفی محسوب شود.

توجه( کلامی – غیرکلامی )

توجهی که ما را خوشحال می کند و به ما احساس خوبی میدهد را توجه مثبت می گویند مانند لبخند زدن، کلمات مثبت گفتن، تشویق کردن و… اما باید دقت کرد که تشویق کردن را با هدیه دادن یا باج دادن به کودک نباید اشتباه گرفت

دراینجا نوع دیگری از توجه را باید عنوان کرد : توجه کلامی – توجه غیرکلامی ، که تشویق کردن میتواند در زمره توجه کلامی هم گنجانده شود.نوازش کردن و بغل کردن نیز در گروه توجه غیرکلامی قرار میگیرند.

توجه( شرطی-غیرشرطی)

توجه مثبت کلامی شرطی: اگر نمره خیلی خوب بگیری دوستت دارم.

توجه مثبت کلامی غیرشرطی:دوستت دارم .

توجه منفی کلامی شرطی :اگر نمره کم بگیری دوستت ندارم.

توجه منفی کلامی غیرشرطی:دوستت ندارم.

توجه مثبت غیرکلامی شرطی: بغل کردن کودک در صورتی که نمره خوبی بگیرد.

توجه مثبت غیرکلامی غیرشرطی: بغل کردن کودک.

توجه منفی غیرکلامی شرطی : کتک زدن کودک وقتی نمره ی کم میگیرد .

توجه منفی غیرکلامی غیرشرطی: کتک زدن کودک بدون دلیل.

[divider]

حال درباره قانون جالبی که در مورد برخی رفتارهای کودکان وجود دارد صحبت میکنیم : ماهمه عاشق توجه مثبت هستیم و توجه کلامی را هم دوست داریم حالا که به ما توجه نمی کنید کاری میکنیم که به ما توجه منفی کنید، در این حیطه کودکان حاضر هستند رفتاری انجام دهند که لااقل توجه منفی والدین را دریافت کنند .

مثلا وقتی شما عصبانی هستید آنها میخندند و خوشحال میشوند،یا دانش آموزانی که در قبال درس خواندن توجه مثبت دریافت نمی کنند و نمرات درسی آنها خوب نیست، در بسیاری از مواقع در کلاس شیطنت میکنند و نظم را بر هم می زنند .

البته باید توجه داشته باشید که توجه بیش از حد یا کمتر از حد لازم برای کودکان مضر است ، توجه بیش از اندازه کودک را به موجودی لوس و پرتوقع و توجه کمتر از حد نیز در کودک فقر عاطفی ایجاد میکند .

در صورتی که کودک گاهی علائمی مانند شب ادراری ،دندان قروچه یا لکنت زبان دارد در اولین قدم سعی کنید با او رابطه صمیمی برقرار نمائید چون به احتمال زیاد کودک شما از اضطراب زیاد رنج میبرد و افزایش صمیمیت بین شما و او این اضطراب را کاهش میدهد و علائم را کاهش خواهد داد.

[divider]

مریم عبداللهی

روانشناس و نوروتراپیست


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *