مهار و کنترل احساسات منفی_ چگونگی اثربخشی شیوه های مختلف مشاوره

 اضطراب

اضطراب

در طول شبانه روز، ما با طیف گسترده ای از احساسات سروکار داریم. تجربه این احساسات می تواند برای ما خوشایند و لذت بخش باشد، مانند: عشق، دوست داشتن یکدیگر، غرور ، شادی، احساس رضایت از خود و زندگی و آرامش.

از طرف دیگر، احساسات و تفکرات منفی داریم که از ترس، استرس، اضطراب ما ناشی می شوند و اگر وجود چنین احساساتی در زندگی روزانه ما اختلال ایجاد کند، دچار رنج و عذاب می شویم.

حزن و اندوه ما می تواند ناشی از ناامیدی، افسردگی، درماندگی و … باشد و اگر این احساسات در درون ما شدید باشند و اگر اغلب اوقات چنین احساساتی را تجربه کنیم، دچار افسردگی می شویم. حسادت، طمع، دلخوری از دیگران یا خشم، احساسات رایجی هستند که روزمره در تقابل با دیگران انها را تجربه می کنیم و چه بهتر که دلیل قانع کننده ای برای داشتن چنین احساساتی در قلب خود داشته باشیم (برای مثال، کسی با بی انصافی با ما رفتار کرد).

برخی از مردم ذاتا افراد عصبی هستند و با عصبانیت با مردم برخورد می کنند و در بیشتر اوقات به خود و دیگران آسیب روحی یا جسمی وارد می کنند.

تصور کنید که چه دنیای زیبایی خواهیم داشت اگر هر فردی بتواند احساسات خود را کنترل کند و در اندیشه و رفتار افراطی عمل نکند.

در عصر حاضر، برخورداری از اراده ای قوی و داشتن ثبات در اندیشه و رفتار کار آسانی به نظر نمی رسد، بویژه زمانی که اتفاقات غیر قابل پیش بینی در زندگی ما رخ می دهد، مانند: از دست دادن شغل، سلامتی یا عزیزانو در نهایت بر باد رفتن امیدها و آرزوهایمان.

متاسفانه، بسیاری از مردم قادر به حفظ آرامش و کنترل احساسات خود نیستند و از بیماری هایی چون افسردگی، اضطراب همیشگی و … رنج می برند و یا این احساسات را به صورت خشم و عصبانیت و آسیب های فیزیکی به خود بروز می دهند، مانند: مشکلات گوارشی، بی نظمی در الگوی خواب، آلام مختلف (سردرد و …)، مشکلات قلبی و عروقی و … .

بسیاری از این بیماری ها و آلام ممکن است با توصیه و تجویز پزشک عمومی و مصرف دارو برای تنش های عاطفی و نیز آسیب های جسمی رفع شود.

با این وجود، تجربه نشان میدهد که جلسات روان درمانی نسبت به مصرف دارو در درمان اضطراب و افسردگی به طور قابل مقایسه ای موثرتر هستند.

در بیشتر مواقع، ما از احساسات درونی خود آگاه نیستیم و حتی قادر نیستیم که نامی به آنها اختصاص بدهیم. جلسات درمانی یکی از بهترین روش هایی ست که بوسیله آن می توانیم با وجودیت و احساسات خود آشنا شویم.

در واقع ضروری است که ما مشکلات و تنش های احساسی خود را ریشه یابی کنیم و ببینیم که میزان شدت و عمق آنها در ما چقدر است.

روان درمانی وابسته به محركات وانگيزه هاى موثر در فكر می تواند روشی موثر در کمک به کنترل احساسات باشد. روانپزشکان متبحر و اموزش دیده می توانند به ما در کاوش کردن در درون احساسات خود چه آنهایی که به وجودشان آگاهی داریم و چه آنهایی که به وجودشان آگاهی نداریم، کمک کنند و علت این پرتنشی را پیدا کنیم.

در بیشتر موارد، ریشه این احساسات تند و منفی را می توان در دوران کودکی جست. بعدها متوجه خواهیم شد که ما این عصبانیت را تنها در شرایط خاصی یا نسبت به افراد خاصی بروز می دهیم.

روانپزشکان ما را در یافتن علل بروز چنین رفتارها و احساساتی همراهی و کمک می کنند. باید از ابتدا اطلاع داشته باشید که این روش درمانی ممکن است سالها به طول انجامد، پس از حالا آماده قبول این مسئولیت که به درازا نیز می انجامد ، باشید، علاوه بر این، باید اماده جستجو و کاوش در اعماق کودکی خود نیز باشید.

روان درمانی فرد محور نیز می تواند به ما در کاوش در دریای احساساتمان کمک بسیار بزرگی کند. روش ها و تکنیک های مورد استفاده مشاور فرد محور می تواند به ما در درک من خویشتن و احساساتمان موثر باشد. بیشتر روانشناسان و روان درمان ها بر این مورد توافق دارند که ارتباط متقابل میان پزشک و بیمار از مهم ترین ویژگی های درمانی بویژه در این پروسه درمانی است.

تنها از طریق انجام یک مشاوره فرد محور آن هم به صورت کامل و بی نقص، دیگر جایی برای انتقاد و قضاوت باقی نمی ماند. در پایان جلسات درمانیف بیمار احساس قدرت و اعتماد به نفس می کند و به راحتی می تواند کنترل احساسات خود را بدست گیرد.

رفتار درمانی-شناختی نیز در درمان افسردگی، استرس و اضطراب و کنترل خشم موثر است.

در این رویکرد، بیمار اموزش می بیند که میان افکار، احساسات و رفتار ( عکس العمل) های خود ارتباط متعادل برقرار کند. یک رفتار درمان شناس به بیمار می آموزد که به زندگی خویش، شرایط و اشخاص از جنبه ها و زاویه های مختلف بنگرد و تعادلی در افکار خود ایجاد کند.

همان طور که می دانید افکار بر اعمال و رفتار ما تاثیر مستقیم می گذارند. پزشک به شما یاد می دهد که افکار خود را به چالش بکشید. بتدریج افکار منفی شما به خصوص در دوران افسردگی ( مانند: من بی ارزش و بی فایده هستم، در نتیجه، دنیا هم بی ارزش هست.) به افکار مثبت و سازنده تغییر پیدا می کند وش ما به استعدادهای واقعی خود پی می برید. تنها شش جلسه درمان نیاز است تا شما با چشمان خودتان شاهد این تغییرات محسوس باشید.

روان درمانی گشتالت توجه را بر روی خود آگاهی بیمار معطوف می سازد. در این روش درمانی، شما به صورت کامل به کندوکاو در درون احساساسات خود می پردازید.

تکنیک های مورد استفاده در روان درمانی گشتالت به شما در بروز احساسات پنهان و ناگفته ای که در اعماق وجودیتان قرار دارد، کمک می کنند. همچنین پزشک به شما در ایجاد یک رابطه متقابل میان زبان بدن و احساسات پرتنش کمک می کند.

درروان درمانی منسجم، عناصر, عوامل و روش های درمانی مختلف با یکدیگر در می آمیزند. البته باید به این نکته توجه داشت که این روش درمانی قابل تعدیل و تنظیم است.

بیماران مختلفی با شرایط روحی و جسمی متفاوت و نیز سبک زندگی های متفاوتی به پزشکان مراجعه می کنند و در اینجا نیاز است که برای برخی از آنها ترکیب و آمیزه ای از این تکنیک ها مورد استفاده قرار گیرد تا پاسخگوی تمام نیاز ها و مشکلات آنها باشد.

البته ناگفته نماند که انتخاب یک روان درمانگر متخصص نیز از جمله موارد مهم پروسه درمان است.

برای تصمیم گیری نهایی، ابتدا به سوالات زیر پاسخ دهید:

  1. آیا شما در کنار روانپزشک خود احساس ایمن بودن می کنید و به او ایمان و اطمینان دارید؟
  2. آیا روانپزشک شما کاملا شما را پذیرفته است و آیا با شما در کمال احترام برخورد می کند؟
  3. آیا پزشک متخصص به شما توجه می کند؟
  4. آیا شما کاملا حرف های پزشک خود را متوجه می شوید و نقطه مبهمی باقی نمی ماند؟

 

شاید اکنون شما از این نوع احساسات پر تنش و ناراحتی ها رنج می برید و به سختی باور می کنید که نیاز به مشاوره و شرکت در جلسات درمانی را دارید. اما ایمان داشته باشید که جلسات مشاوره به شما کمک می کند تا جنبه های مثبت زندگی برایتان پر رنگ تر شود و شما به آرامش، شادی و اهداف خود در زندگی برسید.

منبع :

http://www.counselling-directory.org.uk

[divider]

مرکز تحقیقات کلینیک مغزواعصاب و روان آلومینا

 

تیم مشاورین و متخصصین کلینیک آلومینا از حرفه ای ترین پزشکان و رواندرمانگران تشکیل شده است.

برای درمان اختلالات جسمانی و مغزواعصاب و روان ، با ما تماس بگیرید.


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *