مشکلات فرزند پرروری مدرن

فرزند پروری

 

تحقیقات نشان می دهد فرزند پروری مدرن ،ممکن است مانع رشد مغز شود.

با توجه به تحقیقاتی که اخیرا در یک سمپوزیوم در دانشگاه نوتردام ارائه شده است اعمال اجتماعی و باورهای فرهنگی از زندگی مدرن از رشد عاطفی و مغز سالم در کودکان جلوگیری میکند.

 

ناروازدارسیا ، استاد روانشناسی نوتردام و متخصص در رشد اخلاقی در کودکان می گوید:

“نتایج زندگی برای جوانان آمریکایی به ویژه در مقایسه با 50 سال پیش خیلی بدتر شده است،وی می گوید و چگونگی تجربیات اولیه زندگی می تواند رشد مغز را تحت تاثیر قرار دهد.
اعمال و اعتقادات نادرست در فرهنگ ها به امری عادی تبدیل شده اند از جمله استفاده از فرمول جداسازی نوزادان در اتاق خود و یا اعتقاد به پاسخ با سرعت بیش از حد به نوزاد .

 

شیردهی به نوزادان ، پاسخگویی به گریه، لمس کردن تقریبا ثابت برخی از پرورش شیوه های فرزند پروری آبا و اجدادی است که تاثیر مثبت بر مغز در حال توسعه را نشان داده است که نه تنها شکل دهنده شخصیت است بلکه همچنین به سلامت جسمی و رشد اخلاقی نیز کمک می کند .

 

مطالعات نشان می دهند که پاسخ دادن به موقع به نیازهای نوزاد( نه اینکه تا نوزاد گریه کرد پاسخ دهید) در رشد اگاهی ، اعتماد بنفس ،کنترل تکانه و عکس العمل های مناسب نسبت به موقعیت های استرس زا تاثیر مثبت خواهد داشت.

 

بازی در محیط های آزاد منجر به تاثیر در ظرفیت های اجتماعی و کنترل پرخاشگری و همچنین مجموعه ای از مراقبت های اجتماعی ( تنها بدون حمایت مادر ) پیش بینی کننده IQ و انعطاف پذیری بیشتر و همچنین همدلی می باشد.

 

در ایلات متحده آمریکا 15 % از نوزادان با شیر مادر تغذیه میشود و به جای آغوش مادر کالسکه و صندلی اتومبیل را لمس می کنند و به طور محسوسی بازی های والدین با کودکان کاهش یافته است .

 

 

آیا نتیجه فرعی از این شیوه های مدرن و یا در نتیجه نیروهای دیگر، یک بیماری همه گیر از اضطراب و افسردگی در میان تمام گروه های سنی از جمله کودکان نیست؟

در تحقیقات افزایش نرخ رفتار پرخاشگرانه و بزهکاری در کودکان و کاهش همدلی و رفتار اخلاقی در میان دانشجویان نشان داده شده است.

با این حال، دیگر اقوام و معلمان نیز می تواند تاثیر سودمندی در ایجاد حس امنیت در کودکان داشته باشند.

 

منبع :

sciencedaily

 

مریم عبداللهی

  • مریم عبداللهی
  • روانشناس و نوروتراپیست

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *